Jak dbać o rzęsy? Kompleksowy poradnik
Chcesz mieć piękne, długie i mocne rzęsy? Postaw na właściwą pielęgnację. Sprawdź, w naszym poradniku, na co przede wszystkim zwrócić uwagę!
Spis treści
Gęste, długie i mocne rzęsy wcale nie muszą być sztuczne! Za sprawą odpowiedniej pielęgnacji możesz sprawić, że naturalna oprawa Twoich oczu stanie się wyrazista i doda spojrzeniu charakteru. Jak dbać o rzęsy, by były zdrowe i mocne? Sprawdź kompleksowy poradnik i poznaj sposoby na piękną oprawę oczu!
Dlaczego pielęgnacja rzęs jest ważna?
Rzęsy oprócz funkcji estetycznej pełnią bardzo ważną rolę w organizmie. Przede wszystkim ich zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia oka. Chronią je przed nadmiernym przesuszeniem, a także zapobiegają przedostawaniu się zanieczyszczeń do worków spojówkowych i pod powieki.
To jednak nie wszystko! Te niepozorne włoski niczym małe daszki pomagają filtrować światło słoneczne i promienie UV. Dlatego właśnie zmrużenie oczu przy bardzo jasnym świetle przynosi ulgę wzrokowi.
Jak widzisz, pielęgnacja rzęs to bardzo ważna kwestia, nie tylko ze względów typowo estetycznych – im gęstsze i mocniejsze włoski, tym lepiej spełniają swoją podstawową funkcję. Dzięki temu ochrona oczu przed przesuszeniem i zanieczyszczeniami jest dużo wyższa, a co za tym idzie, rzadziej dochodzi do rozwijania się stanów zapalnych w tych okolicach.
Dowiedz się, czy wypadające rzęsy mogą stanowić objaw choroby.
Jakie czynniki osłabiają rzęsy?
Żeby włoski wokół oczu były mocne i zdrowe, nie wystarczy tylko wiedzieć, jak dbać o rzęsy. Istotne jest także to, czego należy unikać podczas innych zabiegów pielęgnacyjnych oraz demakijażu.
Czynnikiem, który najmocniej wpływa na stan rzęs, jest technika usuwania makijażu oraz stosowany do tego kosmetyk. Preparaty z dodatkiem alkoholu, zmywanie tuszu za pomocą toniku do twarzy lub wody z mydłem – to wszystko osłabia cebulki i sprzyja wypadaniu rzęs.
Pośpiech przy demakijażu bywa niewskazany. Pamiętaj, że zadaniem kosmetyku jest rozpuszczenie tuszu, dlatego należy pozwolić, żeby rzęsy odpowiednio nasiąkły płynem. Nie warto również mocno pocierać delikatnej skóry powiek. Wystarczy przytrzymać zwilżony wacik na włoskach, a usunięcie makijażu z okolic oczu będzie bardzo proste i bezpieczne dla rzęs.
Dbaj o to, by nigdy nie pomijać etapu demakijażu i oczyszczania twarzy. Zalegający między rzęsami tusz bardzo je obciąża, a dodatkowo – pozostałości kolorowych kosmetyków połączone z potem sprzyjają rozwojowi infekcji.
Nie powinno być dla nikogo tajemnicą, że zdrowa dieta to gwarancja pięknej skóry, mocnych paznokci oraz włosów – także tych wokół oczu! Jeśli stosujesz restrykcyjne diety bądź nie dbasz o odpowiednią ilość witamin i minerałów w codziennym jadłospisie Twoje rzęsy mogą zacząć wypadać, łamać się i kruszyć. Żeby temu zapobiec, nie wystarczą tylko odżywki do rzęs i nawet najlepsze domowe sposoby na rzęsy zawiodą. Najpierw musisz zatroszczyć się o właściwą dietę i regularnie dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych.
Najlepsze domowe sposoby na to, jak dbać o rzęsy
Chcesz kompleksowo zadbać o oprawę swoich oczu? Do dzieła! Oto najciekawsze domowe sposoby na długie i gęste rzęsy. Wypróbuj wszystkie lub przynajmniej kilka i sprawdź, który z nich okaże się najskuteczniejszy w Twoim przypadku.
Sprawdzone sposoby na porost rzęs – olej rycynowy
Olejek rycynowy na rzęsy stosowały już nasze prababcie. Od wieków ceniony jest za swoje dobroczynne działanie na skórę, włosy oraz paznokcie. To tłuszcz roślinny pozyskiwany z nasion rącznika pospolitego. Można używać go zarówno jako olejek do rzęs, jak i na wacik do usuwania pozostałości makijażu, także wodoodpornego. Olej rycynowy wzmacnia cebulki włosków, zapobiega ich wypadaniu i delikatnie przyciemnia rzęsy. Dowiedz się, jakie cuda potrafi zdziałać olejek rycynowy.
Olejek jest niedrogi – buteleczka kosztuje zaledwie kilka złotych, a używa się go bardzo niewiele, dlatego starcza na długi czas. Aby nanieść go na rzęsy, przyda Ci się szczoteczka do rzęs lub pędzelek, taki jak do rysowania kresek na powiekach. Najlepiej wykorzystać elementy zużytych kosmetyków – maskary oraz eyelinera.
Włoski szczoteczki lub pędzelka dokładnie oczyść z pozostałości tuszu za pomocą płynu do demakijażu, a następnie przepłucz wodą. W zależności od tego, czego używasz, wyszczotkuj rzęsy z dodatkiem oleju rycynowego lub nanieś go pędzelkiem na górną linię rzęs. Przy okazji w ten sam sposób możesz zadbać także o brwi!
Zabieg powtarzaj codziennie wieczorem, a pierwsze efekty zobaczysz już po kilku tygodniach. Pamiętaj, że duże znaczenie ma systematyczność!
Olejek arganowy do rzęs – wzmocnienie i regeneracja
Jeśli z jakiegoś powodu nie przepadasz za olejem rycynowym, możesz zamiast niego stosować olejek arganowy na rzęsy. Złoto Maroka to źródło wielu cennych składników odżywczych takich jak: jednonasycone i wielonasycone kwasy tłuszczowe, witamina E oraz antyoksydanty. Pielęgnuje włoski już od cebulek – wzmacnia i chroni przed łamaniem oraz wypadaniem. Dodatkowo nadaje im zdrowego blasku. Sprawdź, jakie właściwości kryje olejek arganowy.
Jak nakładać na rzęsy olej arganowy? Dokładnie tak samo jak rycynowy. Szczoteczką lub pędzelkiem nanieś go na okolice włosków i gotowe. Staraj się nie nabierać za dużo płynu, a jeśli już do tego dojdzie, zetrzyj nadmiar ręcznikiem papierowym. Gdy olej dostanie się do worków spojówkowych, może spowodować pieczenie, łzawienie i ból.
Zielona herbata – sposób na długie rzęsy
Zielona herbata to naturalne źródło antyoksydantów, które chronią komórki przed przedwczesnym starzeniem. Czy wiesz, że napar z jej torebek to także doskonały sposób na długie rzęsy? Dzieje się tak, ponieważ zielona herbata tworzy na powierzchni włosków warstwę ochronną, która sprawia, że są one mocniejsze i mniej podatne na uszkodzenia. Dłużej utrzymują się w mieszkach włosowych, a Ty możesz cieszyć się jeszcze gęstszymi rzęsami.
Jak przygotować specjalny napar z zielonej herbaty? Wrzuć torebkę z suszem do gorącej wody (nie może to być wrzątek) i odczekaj kilka minut. Po ostygnięciu nanieś płyn na rzęsy za pomocą szczoteczki lub pędzelka. Wykorzystane woreczki z zieloną herbatą możesz także położyć na powiekach – pomogą zlikwidować opuchliznę i cienie pod oczami.
Maseczka wzmacniająca na długie i mocne rzęsy
Znasz już niektóre domowe sposoby na porost rzęs i codzienną pielęgnację. Czas na coś ekstra – maseczkę wzmacniająco-odżywczą, którą zrobisz samodzielnie z łatwo dostępnych składników. Czego potrzebujesz do jej sporządzenia? Bazą powinien być twardy tłuszcz. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku masło shea lub kakaowe, bądź olej kokosowy. Łyżeczkę wybranego tłuszczu należy po rozpuszczeniu w kąpieli wodnej zmieszać z taką samą ilością czystej lanoliny (kupisz ją w aptece bez recepty) oraz trzema łyżeczkami ulubionego oleju – ze słodkich migdałów, arganowego, lnianego itp.
Gotowe serum nanieś na rzęsy szczoteczką i pozostaw na noc. Kosmetyk możesz przechowywać w czystym pojemniku w lodówce. Pamiętaj, żeby wyjąć go odpowiednio wcześniej i trochę ogrzać – będzie miał wówczas właściwą temperaturę i konsystencję do nałożenia na rzęsy.
Dobre nawyki w dbaniu o rzęsy
Każdy olejek na porost rzęs możesz stosować także rano, jeśli nie spieszy Ci się z nakładaniem makijażu. W innym przypadku pielęgnację pozostaw na noc – wtedy nie ma ryzyka, że tusz do rzęs lub eyeliner się rozmaże i wpadnie do oka, powodując dyskomfort i ból.
Pamiętaj, aby używać zalotki bardzo ostrożnie i zawsze przed nałożeniem tuszu, nigdy po. Podkręcanie pomalowanych rzęs to prosty sposób na ich połamanie, a nawet wyrwanie. Zanim przystąpisz do zabiegu, sprawdź, czy nie odpadła ani nie poluzowała się gumowa nakładka – jeżeli jej brakuje, nie korzystaj z zalotki, ponieważ istnieje duża szansa, że metalowy brzeg po zaciśnięciu odetnie włoski.
Apteczne odżywki do rzęs – na jakie składniki warto postawić?
Dla osób, którym nie jest po drodze z samodzielną produkcją kosmetyków, przygotowałam zestawienie składników odżywek do rzęs, na które warto zwrócić uwagę.
Bimatoprost
Warto wiedzieć, że choć jego skuteczność jako środka na porost brwi i rzęs jest imponująca, to nie takie było jego główne przeznaczenie. To pochodna prostaglandyn, której podstawowym zadaniem jest leczenie jaskry. Obecny w kroplach do oczu, obniża ciśnienie w gałce ocznej. Naukowcy zaobserwowali jednak, że rzęsy pacjentów leczonych preparatami z bimatoprostem są gęstsze i mocniejsze niż przed rozpoczęciem terapii.
Składnik ten można znaleźć w wielu aptecznych odżywkach do rzęs i brwi, np. w serum Long4Lashes. Oprócz bimatoprostu, który wydłuża anagenową fazę życia włosków i wyraźnie je wzmacnia, w składzie znajduje się alantoina, łagodząca podrażnienia po demakijażu oraz nawilżający kwas hialuronowy. Prowitamina B5 odżywia rzęsy i dodaje im elastyczności.
Biotyna
Biotyna to inaczej witamina B7, która bierze udział m.in. w procesie tworzenia keratyny – podstawowego białka budulcowego włosów. Jest niezbędna w walce o zdrowe mocne włosy, także te wokół oczu.
Biotynę znajdziesz m.in. w składzie serum pobudzającego wzrost rzęs Biotebal Rzęsy XXL. Dzięki specjalnej formule BiBiotin, którą tworzy wspomniany wcześniej bimatoprost wraz z biotyną, serum wyraźnie wydłuża i wzmacnia rzęsy. Wyciąg ze świetlika lekarskiego łagodzi podrażnienia i zmniejsza opuchliznę okolic oczu, a olej z nasion dyni chroni przed przesuszeniem oraz intensywnie odżywia delikatną skórę i włoski.
Naturalne oleje roślinne
Zależy Ci na pielęgnacji rzęs i chcesz skorzystać z dobrodziejstw różnych olejów roślinnych, ale nie masz ochoty bawić się w ich mieszanie? Z pomocą przyjdzie intensywnie regenerujący krem do rzęs na noc L'biotica Repair Lash 2.
Jego skład to prawdziwe bogactwo naturalnych składników. Zawiera wosk karnauba, który zmiękcza włoski i chroni je przed uszkodzeniami, a także oleje – rycynowy, z nasion rzepaku, ze słodkich migdałów oraz makadamia. Taka porcja składników odżywczych odpowiednio zadba o rzęsy, wzmocni je i sprawi, że będą gęstsze. W składzie występuje też witamina E, czyli silny antyoksydant i substancja regenerująca.
Naturalna pielęgnacja olejkami jest ceniona ze względu na wysoką skuteczność i wszechstronne działanie. Jej efekty utrzymują się dłużej niż w przypadku bimatoprostu.
Makijaż i pielęgnacja rzęs z wykorzystaniem aptecznej maskary
A gdyby tak móc zadbać o rzęsy już na etapie makijażu? Jest to możliwe! W aptece znajdziesz tusze do rzęs o specjalnie opracowanych składach. Czarna maskara Med Ultra Boost łączy w sobie zalety odżywki oraz pogrubiającego tuszu. Ma silikonową szczoteczkę, która dobrze pokrywa nawet najkrótsze rzęsy.
Wzmocnienie cebulek i głęboką czerń zapewni włoskom maskara Dermena Lash. Zawiera wyciąg z ryżu o właściwościach odżywczych i wygładzających łuski włosowe. Wosk ryżowy idealnie sprawdza się przy stylizacji rzęs – pogrubia i wydłuża, a także zapewnia trwałość makijażu.
Możesz także zastosować bezbarwną odżywkę pod swoją ulubioną maskarę. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy preparaty nie wchodzą ze sobą w interakcję, powodując alergię lub zwyczajnie się rozmazując.
Jak dbać o rzęsy? Systematycznie!
Stosowanie nawet najlepszych domowych i aptecznych kosmetyków nie przyniesie efektów, jeśli nie będzie ono systematyczne. Codzienna pielęgnacja to klucz do zdrowych, mocnych i długich rzęs. Nie zajmuje dużo czasu i nie wymaga specjalnych umiejętności, dlatego warto o niej pamiętać każdego dnia, szczególnie przed snem.
Dbaj o swoje rzęsy najlepiej, jak potrafisz! Pamiętaj, że nie tylko piękna oprawa oka i wyraziste spojrzenie mają znaczenie, ale przede wszystkim ochrona oczu przed uszkodzeniami oraz utratą naturalnej wilgoci.
Źródła:
- Barrón-Hernández Y., Tosti A., Bimatoprost for the treatment of eyelash, eyebrow and scalp alopecia. Expert Opin Investig Drugs, R. 2017, vol. 26, nr 4, s. 515 – 522.