Jak się pozbyć zaskórników? Kosmetyki czy zabiegi u kosmetyczki?

10. 4. 2019 · 6 minut czytania

Zaskórniki wyglądają nieestetycznie i ciężko się ich pozbyć. Czy istnieją skuteczne sposoby na wyeliminowanie zmian na skórze? Sprawdź w naszym artykule!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Jak się pozbyć zaskórników? Kosmetyki czy zabiegi u kosmetyczki?

Zaskórniki pojawiają się na skórze niezależnie od jej rodzaju czy od wieku. Dotyczą więc nie tylko osób z cerą trądzikową. Jak się pozbyć zaskórników? Przede wszystkim regularną pielęgnacją twarzy, z oczyszczaniem i tonizacją na pierwszym miejscu. Z zaskórnikami możesz też walczyć u kosmetyczki. Zobacz, jakie zabiegi kosmetyczne na zaskórniki wybrać i jak pielęgnować skórę w domu, żeby pozbyć się czarnych wągrów czy białych główek.

Czym są zaskórniki?

Zaskórniki to mieszanka serum, łoju, martwych komórek skóry i zanieczyszczeń, które gromadzą się w porach Twojej skóry. Najczęściej mówi się na nie wągry lub czarne czy też białe łepki. Zaskórniki mogą być otwarte (czarne kropki na skórze) lub zamknięte (najczęściej są to wystające, białe grudki pod skórą).

zaskórniki co to

 

Zaskórniki pojawiają się najczęściej tam, gdzie masz najwięcej gruczołów łojowych. Czyli w okolicach brody, nosa, czoła. Zaskórniki zamknięte lubią przeradzać się w większe „pryszcze”. A to wszystko przez to, że taki zaskórnik może być nadkażony bakteryjnie. Bakterie znajdują się naturalnie na powierzchni skóry. Zaskórniki otwarte często są ciemne (czarne wągry) przez to, że mieszanka sebum, skóry i łoju utlenia się.

Zaskórniki najczęściej pojawiają się na skórze trądzikowej i tłustej. Ale nie tylko. Zanieczyszczona cera i czarne wągry na nosie mogą występować na każdym rodzaju cery, nawet suchej.

Sprawdź też, jak słońce wpływa na trądzik.

 

Walka z zaskórnikami u lekarza?

Zaskórniki, jak wspomniałam, mogą pojawić się na każdym rodzaju cery. Jednak, kiedy dotyczą cery trądzikowej czy tłustej, często mogą przeradzać się w liczne, bolesne wykwity trądzikowe, z których sączy się ropa. W takim wypadku najlepiej udać się do dermatologa. Leczenie dermatologiczne, czy to maściami miejscowymi, czy lekami ogólnymi, pomoże Ci poradzić sobie tak z trądzikiem, jak i zaskórnikami.

Lekarz najprawdopodobniej poleci Ci też pielęgnację skóry odpowiednimi kosmetykami i przede wszystkim regularne oczyszczanie czy tonizację twarzy. Pomogą także dobrze dobrane kremy do twarzy.

zaskórniki a wizyta u dermatologa

Zabiegi kosmetyczne na zaskórniki

Jak już wspomniałam, jedną z najbardziej skutecznych broni w walce z zaskórnikami jest oczywiście dobre oczyszczanie. Możesz raz na jakiś czas dogłębnie oczyścić skórę u kosmetyczki.

Pierwszym z zabiegów, które możesz wykonać w gabinecie kosmetycznym jest oczywiście, oczyszczanie manualne. Ten rodzaj zabiegu przede wszystkim jest polecany osobom z cerą trądzikową i tłustą. A na czym polega? Mówiąc w skrócie to po prostu wyciskanie wągrów z porów Twojej skóry. Zanim kosmetyczka przystąpi do sterylnego wyciskania zaskórników, najpierw nałoży na Twoją skórę peeling, żeby usnąć martwy naskórek, a potem preparat, który rozszerzy Twoje pory – to ułatwi ich oczyszczanie. W niektórych salonach kosmetycznych kosmetyczka może też skierować strumień ciepłej pary wodnej – Twoje pory pod wpływem ciepła otworzą się. Kosmetyczna wyciśnie palcami lub specjalnym przyrządem otwarte zaskórniki, a jeżeli zajdzie taka potrzeba może też za pomocą sterylnej igły nakłóć zaskórniki zamknięte i także je usunąć ze skóry. Na koniec zabiegu, kosmetyczka nakłada krem łagodzący podrażnienia i zaczerwienienie skóry.

Sprawdź też koncentraty do twarzy.

Takie oczyszczanie skóry ma sporo zalet, ale jest też wielu przeciwników. Ci, który nie są zwolennikami oczyszczania manualnego podkreślają, że to narusza integralność skóry i może tylko prowadzić do powstania na skórze blizn po trądzikowych. A pory i tak się zanieczyszczą. No cóż, zaskórniki lubią powracać, bez względu na to, jaką formę oczyszczania stosujesz. Taka już jest specyfika Twojej cery. Jedynym skutecznym sposobem na walkę z nimi, jest po prostu regularne ich usuwanie.

zabiegi na zaskórniki

 

Innym zabiegiem, który może polecić Ci kosmetyczka, jest peeling kawitacyjny. Ta forma oczyszczania skóry polecana jest przede wszystkim osobom o skórze wrażliwej czy naczynkowej. Jest to delikatna forma oczyszczania skóry przy użyciu fal dźwiękowych. Fale te rozbijają zanieczyszczenia w skórze i przez to łatwo je usunąć.

Do oczyszczania skóry poleca się także peelingi chemiczne. Tu stężenie i rodzaj kwasów kosmetyczka dobierze w zależności od rodzaju Twojej cery. Najczęściej wykorzystuje się kwasy migdałowy (jest najsłabszym kwasem), salicylowy (działa także przeciwzapalnie – polecany przy trądziku), czy też silniejsze pirogronowy i glikolowy.

Ostatnim zabiegiem kosmetycznym, który pomoże Ci walczyć z zaskórnikami jest mikrodermabrazja (czy też mikrodermabrazja diamentowa). Polega ona na złuszczaniu naskórna za pomocą specjalnej głowicy z drobinkami diamentu. Zabieg ten jednak odradzam wszystkim, którzy mają skórę wrażliwą, podatną na podrażnienia czy naczyniową. Po mikrodermabrazji Twoja skóra może goić się nawet przez kilka dni. W końcu to zabieg, który polega na ścieraniu wierzchniej warstwy naskórka.

Sprawdź też peelingi do twarzy.

Mikrodermabrazja diamentowa

 

Pamiętaj, że każde „oczyszczanie” twarzy z zaskórników u kosmetyczki może pozostawić po sobie ślady. Nie są to tzw. zabiegi bankietowe, po których Twoja skóra będzie pełna blasku. Po każdym z tych zabiegów, Twoja skóra może wyglądać gorzej niż przed zajęciem miejsca w fotelu kosmetyczki. Dlatego daj sobie czas na zobaczenie efektów. Najdelikatniejszym zabiegiem jest peeling kawitacyjny. Tu efekt możesz często zobaczyć od razu.

Domowe sposoby na zaskórniki

Z zaskórnikami możesz też walczyć domowymi sposobami. Jak już wspomniałam, najważniejsze jest oczyszczanie skóry. Ale nie tylko! Właściwa, 5 lub 6-etapowa pielęgnacja skóry pomoże Ci zachować jej świeży wygląd, bez zaskórników, na dłużej.

Jeżeli szukasz kosmetyków na zaskórniki, warto sprawdzić, czy mają w swoim składzie substancje takie jak rezorcynę, siarkę czy kwas salicylowy. Często znajdują się one w maściach na trądzik. Siarka ma działanie osuszające i wyciszające stany zapalne. Dlatego pomaga poradzić sobie z problemami trądzikowymi. Dodatkowo, siarka usuwa nadmiar serum. Z kolei rezorcyna udrażnia ujścia mieszków włosowych, czyli oczyszcza je z treści zaskórników. Tak otwartych, jak i zamkniętych.

Usuwanie skóry z zaskórników w domu warto zacząć od codziennego oczyszczania (rób to rano i wieczorem). Najlepiej wykorzystaj do tego żel oczyszczający, który dobierzesz do rodzaju swojej cery. Tu sprawdzi się np. Aknicare Cleanser, żel oczyszczający do skóry tłustej i trądzikowej.

domowe sposoby na zaskórniki

 

Kolejnym bardzo ważnym etapem w domowym oczyszczaniu skóry z zaskórników jest stosowanie toniku do twarzy. Tonik to kosmetyk, który pozwala przywrócić skórze naturalne pH, a do tego wymiata zanieczyszczenia ze skóry i jej porów.

Przy oczyszczaniu skóry pomoże Ci też dobry peeling. Przy cerze tłustej możesz spróbować działania złuszczającego serum Bioderma Sebium. Pamiętaj, żeby unikać peelingów cukrowych przy cerze wrażliwej czy cerze naczynkowej.

Oczyszczać zaskórniki może też dobrze dobrany do skóry krem. Przy cerze tłustej, jak wspomniałam pomoże Ci kwas salicylowy. Ten znajdziesz m.in. w kremie na noc Vichy Normaderm Noc Detox. Nocą Twoja skóra lepiej się regeneruje. Dlatego warto właśnie na noc nakładać kremy, które będą oczyszczać i regenerować komórki skóry. Krem na noc redukujący niedoskonałości Iwostin Purritin, zawiera także kwas salicylowy i mieszanki kwasów AHA i BHA.

krem na zaskórniki

 

Jeżeli szukasz silniejszych środków działających na niedoskonałości trądzikowe od razu polecam Ci Pharmaceris T Matt Pro-Control, preparat sebo-normalizujący. Jest on delikatny, ale działa od razu i matowi skórę, bez alkoholu. Możesz stosować go na dzień.

Popularnym sposobem na pozbycie się zaskórników jest także domowa maska z siemienia lnianego czy też plasterki węglowe, które oczyszczają skórę i usuwają zaskórniki. Sprawdź mój przepis na maseczkę z siemienia lnianego na: Domowa maseczka z siemienia lnianego. Sprawdź przepis!

plasterki węglowe na zaskórniki

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice