Chelatowanie włosów domowymi sposobami – jak wykonać i jakie efekty można uzyskać?

20. 1. 2025 · 7 minut czytania

Masz twardą wodę w kranie, a Twoje włosy na tym cierpią? Nie muszą! Wystarczy zastosować zabieg chelatowania włosów! Sprawdź, jak to zrobić!

Marta Maćkiewicz
Marta Maćkiewicz
Chelatowanie włosów domowymi sposobami – jak wykonać i jakie efekty można uzyskać?

Podobnie jak podczas prania twarda woda tworzy osad na odzieży, tak samo wygląda sytuacja z włosami, co sprawia, że stają się matowe, szorstkie i sztywne. Jak temu zaradzić? Zamień swoją łazienkę w profesjonalny salon fryzjerski i samodzielnie przeprowadź zabieg oczyszczający. Domowe chelatowanie włosów to świetny sposób na usunięcie osadów mineralnych z całej długości pasm. Sprawdź, jak skutecznie oczyścić włosy, by zachwycały miękkością i lśniły zdrowym blaskiem!

Czym jest chelatowanie włosów?

Chelatowanie włosów to proces, który polega na oczyszczeniu włosów z mineralnego osadu. Substancja chelatująca wiąże jony minerałów, dzięki czemu znika twarda powłoka. Ważne jest, by do zabiegu wybrać odpowiedni szampon do chelatowania – taki, który w składzie posiada związek chelatujący, np. Disodium EDTA czy Tetrasodium EDTA. Do wykonania domowego zabiegu świetnie sprawdzi się np. szampon oczyszczający TricoBotanica – zawiera tetrasodowy glutaminian dioctanu, który ma właściwości chelatujące. Wiąże jony metali i neutralizuje ich niekorzystny wpływ na włosy. W jego składzie znajduje się także wyciąg z nagietka lekarskiego, który wykazuje działanie przeciwzapalne, hamuje namnażanie bakterii i przyspiesza regenerację skóry głowy. Olejek z mięty pieprzowej zapewnia uczucie świeżości i przyjemnie chłodzi skórę.

Czy chelatowanie jest tym samym co klarowanie?

Chelatowanie i klarowanie to zabiegi, których celem jest oczyszczenie włosów z konkretnego typu zanieczyszczeń. Nie są jednak takie same. Chelatowanie to proces usuwający jony metali i minerałów, takie jak wapń, magnez, miedź czy żelazo, które mogą osadzać się na włosach z twardej wody. Klarowanie natomiast polega na głębokim oczyszczeniu włosów z nagromadzonych produktów do stylizacji,  jak np. lakiery, pianki, olejki, a także nadmiaru sebum.

Efekty chelatowania włosów

Warto wiedzieć
Włosy po chelatowaniu odzyskują miękkość, sprężystość i naturalny połysk. Zmniejsza się też skłonność końcówek do rozdwajania, a łuski włosów są oczyszczone ze złogów i mniej podatne na plątanie.

Chelatowanie sprawia także, że pielęgnacja odżywkami do włosów i maskami staje się skuteczniejsza – pozbawione osadu pasma szybciej i efektywniej chłoną dobroczynne składniki z kosmetyków.

Jeśli z Twojego kranu płynie twarda woda, koniecznie wypróbuj chelatowanie włosów. Domowe sposoby na przeprowadzenie zabiegu są niezwykle proste i nie wymagają zakupu trudno dostępnych drogich produktów.

Jak twarda woda wpływa na włosy i skórę głowy?

Kto i kiedy powinien przeprowadzić zabieg chelatowania włosów?

Jeśli czujesz, że Twoje włosy są przeciążone, źle się stylizują i pomimo właściwej pielęgnacji są w nienajlepszej formie, warto je dokładnie oczyścić, stosując zabieg chelatowania.

Kto powinien mu się poddać? To zabieg szczególnie polecany:

Jeśli masz twardą wodępełną minerałów, które stopniowo osadzają się na powierzchni włosów;
Pływakomjeśli lubisz aktywność w basenie, Twoje włosy są bardziej narażone na zanieczyszczenie związane z osadzaniem się osadów mineralnych;
Osobom mieszkającym na zanieczyszczonych terenachgdzie w powietrzu obecne są metale i zanieczyszczenia, chelatowanie może pomóc w ich regularnym usuwaniu.

Jak wykonać chelatowanie włosów?

Przygotowania do zabiegu należy zacząć już dzień wcześniej – wieczorem warto nanieść na włosy oliwę z oliwek lub olej kokosowy i pozostawić na całą noc. Dzięki temu pasma będą gotowe na działanie silnych substancji chelatujących i nie ulegną zbyt mocnemu przesuszeniu. Rano, po przebudzeniu, można zacząć chelatowanie włosów.

Jakie kosmetyki wybrać do chelatowania?

Szampony, które przydadzą się podczas zabiegu, nie mogą być łagodnymi kosmetykami naturalnymi. Muszą być to specjalnie przeznaczone do takich zabiegów kosmetyki. Produkty idealne do chelatowania oferuje np. marka Klorane. Szampon oczyszczający z wyciągiem z pokrzywy zawiera trisodium ethylenediamine disuccinate, czyli składnik chelatujący, który neutralizuje jony metali obecne w twardej wodzie.

Jeśli masz blond włosy i obawiasz się, że mycie kosmetykiem pokrzywowym może je przyciemnić, sięgnij po szampon rumiankowy Klorane. W jego składzie znajduje się pożądany w tym przypadku tetrasodium EDTA – silny związek chemiczny, który świetnie sprawdza się przy oczyszczaniu włosów z mineralnych złogów. Obecny w formule szamponu wyciąg z rumianku zadba o jasne pasma i doda im zdrowego blasku.

Jak chelatować włosy krok po kroku?

Krok 1 - umyj włosy szamponem, ale nie spłukuj go od razu.

Jeśli Twoje kosmyki nie są bardzo suche, możesz potrzymać na nich chwilę spieniony kosmetyk. Ważne, żeby ten czas nie przekroczył pięciu minut, w przeciwnym razie włosy i skóra głowy ulegną przesuszeniu.
Krok 2 - spłucz szampon, jednak nie wodą z kranu.Jeśli zależy Ci, by efekt po chelatowaniu utrzymał się dłużej, użyj do tego wody źródlanej – ma niską zawartość minerałów, dlatego nie wytworzy twardego osadu.
Krok 3 - zastosuj odżywkę lub maskę.Po chelatowaniu włosy skuteczniej wchłoną cenne składniki nawilżające i odżywiające, jakie dostarczysz im w tych produktach.

Sprawdź popularne kategorie

Sprawdzone sposoby na domowe chelatowanie włosów

Domowe sposoby na chelatowanie włosów - dodatkowe wskazówki

Chelatowanie włosów można z powodzeniem przeprowadzić w domu, wykorzystując w tym celu naturalne, łatwo dostępne składniki. Poznaj 3 sposoby na łatwe chelatowanie włosów w domowym zaciszu!

Chelatowanie włosów kwaskiem cytrynowym

Chelatowanie włosów bez kwasku

Chelatowanie włosów octem

Chelatowanie włosów maską domową na bazie kwasku i witaminy C

 

Sprawdź też, na czym polega metoda OMO.

Co po chelatowaniu włosów należy zrobić?

Po zabiegu chelatowania włosy mogą być nieco przesuszone, dlatego ważne jest, aby odpowiednio je nawilżyć i zregenerować. Pierwszym krokiem po chelatowaniu powinna być aplikacja odżywki nawilżającej lub maski regenerującej, najlepiej takiej, która zawiera naturalne oleje, proteiny i humektanty, jak aloes czy kwas hialuronowy. Dzięki temu włosy odzyskają miękkość i będą bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. 

Sprawdź, jak powinno wyglądać nawilżanie włosów.

Jak wybrać kosmetyki do chelatowania włosów w domu?

Wybierając szampon chelatujący, zwróć uwagę na jego skład. Warto szukać produktów, które zawierają składniki chelatujące, takie jak EDTA (np. disodium EDTA, tetrasodium EDTA), które skutecznie wiążą jony metali, usuwając osady z twardej wody. Jeśli masz wrażliwą skórę głowy, wybieraj łagodne produkty bez silnych detergentów, jak SLS, aby nie przesuszyć włosów. Warto sięgać po kosmetyki zawierające dodatkowe składniki nawilżające, takie jak aloes czy gliceryna, aby po zabiegu zachować odpowiedni poziom nawilżenia.

Przepis na domową maseczkę na chelatowanie włosów

Chelatowanie włosów w domu – jak często należy to robić?

Chelatowanie włosów to zabieg, który warto systematycznie powtarzać. Jak często? Zwykle wystarczy to robić co 4-6 tygodni, a także przed koloryzacją włosów, by zapewnić lepszą wchłanialność farby. Taka częstotliwość pozwoli zadbać o kosmyki, a jednocześnie ich nie przesuszyć.

Wiele zależy również od twardości wody, którą myjesz włosy.

Jeśli masz tłuste włosy i musisz myć je każdego dnia, możesz wypróbować szampon Fitomed. Zawiera on substancje chelatujące, a jednocześnie posiada w składzie wyciągi z ziół, które pomagają zahamować łojotok, zmniejszają uczucie swędzenia skóry głowy, a także zwalczają lekki łupież. Raz w tygodniu pozostaw szampon do włosów na dłużej zgodnie z instrukcją chelatowania, dzięki czemu skutecznie usuniesz mineralny osad.

Chelatowanie włosów w domu - podsumowanie

Domowe chelatowanie włosów to prosty zabieg dla każdego, kto na co dzień myje pasma w wodzie bogatej w minerały. Dzięki temu szybko oczyścisz włosy ze złogów mineralnych i przywrócisz im upragnioną miękkość i blask. Zachowaj jednak szczególną ostrożność, jeśli Twoje kosmyki są suche lub bardzo suche – częste chelatowanie może prowadzić do jeszcze większego przesuszenia, co nie będzie korzystne dla tego rodzaju włosów. Chelatując, nie zapominaj o przemyślanej pielęgnacji po zabiegu.

Źródła:

Hambidge K. M.: Hair analyses: worthless for vitamins, limited for minerals. The American journal of clinical nutrition, R.1982, nr 36(5), s. 943-949.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Marta Maćkiewicz
Marta Maćkiewicz
Ekspertka w tworzeniu treści dla branży Health & Beauty z wieloletnim doświadczeniem w pisaniu tekstów, które edukują, inspirują i budują zaufanie. Specjalizuje się w tworzeniu artykułów eksperckich oraz angażujących treści dla topowych marek branży H&B. Jej teksty mają solidne zaplecze merytoryczne i charakteryzują się znajomością aktualnych trendów. Prywatnie pasjonatka literatury i podróży, które dostarczają jej nowych inspiracji do pracy twórczej.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Marta Maćkiewicz
Marta Maćkiewicz
Ekspertka w tworzeniu treści dla branży Health & Beauty z wieloletnim doświadczeniem w pisaniu tekstów, które edukują, inspirują i budują zaufanie. Specjalizuje się w tworzeniu artykułów eksperckich oraz angażujących treści...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice