Peptydy – czym są i jak działają? Właściwości i zastosowanie peptydów w kosmetyce

25. 11. 2022 · 8 minut czytania

Peptydy to związek występujący naturalnie w organizmie, a jego działanie docenił między innymi przemysł kosmetyczny. Poznaj właściwości peptydów i zobacz, jakie efekty przynosi używanie kosmetyków z peptydami.

Marta Maćkiewicz
Marta Maćkiewicz
Peptydy – czym są i jak działają? Właściwości i zastosowanie peptydów w kosmetyce

Peptydy są podstawowym budulcem organizmów żywych, a jednocześnie cennym i niezwykle skutecznym składnikiem kosmetyków ukierunkowanych na pielęgnację cery dojrzałej, odwodnionej i pozbawionej młodzieńczej jędrności. Działają ujędrniająco, nawilżająco, poprawiają również jakość i gęstość skóry. Czym dokładnie są peptydy i jakie jest ich zastosowanie? W jakich kosmetykach je znajdziesz? Podpowiadamy!

Co to są peptydy?

Choć sama nazwa tego składnika brzmi nieco obco, peptydy to bardzo nam bliski składnik naturalny. Czym są peptydy? To organiczne związki chemiczne, powstające wskutek łączenia się cząsteczek aminokwasów w łańcuchy. Spoiwem wspomnianych cząsteczek są tzw. wiązania peptydowe. Związek tworzą co najmniej dwa aminokwasy, jednak ich maksymalna liczba to 100. Jeśli w związku chemicznym jest więcej niż 100 aminokwasów, mówimy o białkach. Aminokwasy to z kolei jeden z podstawowych składników budulcowych skóry. Biorą również udział w wielu naturalnie zachodzących w niej procesach, takich jak wiązanie wody, utrzymywanie właściwego poziomu nawilżenia, produkcja kolagenu czy odnowa i regeneracja komórek skóry.

Peptydy można pozyskiwać z roślin (głównym ich źródłem jest między innymi kukurydza, ryż oraz soja) lub syntetycznie. Niezależnie od metody, ich działanie jest zbliżone do działania naturalnych peptydów znajdujących się w skórze. W przemyśle kosmetyczno-farmaceutycznym wykorzystuje się głównie ich syntetyczną formę, a kosmetyki z zawartością peptydów wspomagają pielęgnację skóry dojrzałej, z widocznymi objawami starzenia, poszarzałej, pozbawionej elastyczności i jędrności. Ponadto mogą wzbogacić receptury innych grup kosmetyków, takich jak preparaty do pielęgnacji włosów czy paznokci.

Sprawdź również, czym jest bromelaina, a także jakie zastosowanie ma adenozyna w kosmetyce.

Co to są peptydy?

Peptydy – właściwości

Peptydy to związki, których właściwości dokładnie przebadano. Wiadomo na przykład, że ich niewielkie rozmiary pozwalają na wniknięcie w głębsze warstwy skóry, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w kosmetykach pielęgnacyjnych. Co więcej, są przezskórę bardzo dobrze tolerowane, dlatego preparaty zawierające peptydy mogą używać osoby z wrażliwą cerą. Jednak to nie wszystko, bo dzięki dużej aktywności biologicznej pierwsze efekty działania są zauważalne krótko po rozpoczęciu aplikacji wybranego kosmetyku. Należy również podkreślić, że produkty z zawartością peptydów są stabilne, czyste chemicznie i mikrobiologicznie.

Jakie są właściwości peptydów i efekty ich stosowania?

  • Ponieważ peptydy tworzą włókna elastyny, poprawiają ujędrnienie i wygładzenie skóry.
  • Nawilżają skórę suchą i odwodnioną.
  • Odmładzają i poprawiają owal twarzy.
  • Redukują zmarszczki.
  • Rozjaśniają przebarwienia i ujednolicają koloryt skóry.
  • Kompleksowo odmładzają i poprawiają kondycję skóry.
  • Przyspieszają gojenie i procesy naprawcze.
  • Stymulują naturalne procesy fizjologiczne skóry.
  • Dzięki zawartości przeciwutleniaczy wpływają na wyciszenie i ukojenie skóry, a także zwalczają uszkodzenia wywołane przez niekorzystne czynniki środowiskowe.
Peptydy – właściwości

Sprawdź popularne kategorie

Peptydy - działanie na skórę, włosy i twarz

Peptydy z powodzeniem wykorzystuje się w pielęgnacji skóry i włosów. Ich właściwości doskonale sprawdzają się w dbałości o różne obszary skóry.

Peptydy na twarz

Peptydy pod oczy

Peptydy na włosy

Peptydy w kosmetyce 

W kosmetyce stosuje się peptydy pozyskiwane naturalnie lub syntetycznie. Procesy biotechnologiczne pozwalają na wytworzenie peptydów niemal identycznych z tymi, które naturalnie występują w organizmie, a które wraz z wiekiem stopniowo zanikają. Nazywane są peptydami biomimetycznymi, oddziałującymi na komórki docelowe. Dzięki zdolności zwiększania produkcji kolagenu i elastyny przynoszą doskonałe efekty zwłaszcza w kuracji ukierunkowanej na redukcję zmarszczek. Ponadto działają rozjaśniająco, rozświetlająco i głęboko nawilżają. 

Wybierz z nami skuteczny krem nawilżający do twarzy.

Rodzaje peptydów stosowanych w kosmetykach

Peptydy znajdujące się w kosmetykach dzielimy na 3 grupy:

Peptydy sygnałoweich właściwością jest umiejętność inicjowania procesów wewnątrzkomórkowych,co aktywizuje produkcję włókien podporowych oraz syntezę kolagenu i elastyny. Do peptydów sygnałowych należą np. Hexapeptide-10, Palmitoyl Tripeptide-5.
Peptydy transportująceodpowiadają za przenoszenie w głąb skóry składników aktywnych zawartych w kosmetykach, a także neutralizują wolne rodniki. W INCI znajdziesz je pod nazwą Copper Tripeptide-1.
Neuropeptydytzw. inhibitory neuroprzekaźników. Rozluźniają mięśnie odpowiadające za powstawanie zmarszczek. Ta właściwość sprawia, że neuropeptydy porównywane są do toksyny botulinowej, tzw. botoksu, znanego w kosmetologii i medycynie estetycznej jako skuteczny preparat do wygładzania skóry i redukcji zmarszczek. W recepturach kosmetyków znajdziesz je pod nazwami Tripeptide-3, Pentapeptide-18 oraz Acetyl Hexapeptide-8.

 

Preparaty z peptydami można wprowadzić do codziennej pielęgnacji już po 25. roku życia, dzięki czemu będą miały szansę skutecznie zadziałać i opóźnić naturalne procesy starzenia się skóry. Systematycznie stosowane doskonale sprawdzą się jako wsparcie podstawowej kuracji anti-aging. Zerknij również na nasz ranking prezentujący najlepsze kremy ujędrniające do twarzy dla kobiet po 30. A może interesują Cię bardziej naturalne, domowe sposoby na zmarszczki? Mamy i takie zestawienie!

Zastosowanie peptydów

Ze względu na swoje właściwości peptydy znalazły zastosowanie nie tylko w preparatach do pielęgnacji skóry. Choć we wspomnianej grupie kosmetyków znajdziemy je najczęściej, jednak nie tylko kremy do twarzy, maseczki do twarzy, serum do twarzy, a także preparaty do pielęgnacji ciała i włosów zawierają te związki. Producenci dostrzegli drzemiący w peptydach potencjał, dlatego chętnie włączają je do receptur swoich kosmetyków.

W jakich kosmetykach znajdziesz peptydy? Poniżej kilka propozycji:

  • Serum do twarzy Ava Aktywator Młodości Peptyd Biomimetyczny – produkt zawiera dodatkowo Koenzym Q10 o silnym działaniu antyoksydacyjnym, nawilżającym i dotleniającym skórę. Serum dostarcza substancje odżywcze głębokim warstwom skóry, a także wzmacnia procesy naprawcze.
  • Ekskluzywny krem przeciwzmarszczkowy z kompleksem peptydów Bielenda Professional z olejem tsubaki, olejem chia oraz argireliną, czyli neuropeptydem redukującym zmarszczki mimiczne i wygładzającym strukturę skóry. Doskonały kosmetyk dla skóry dojrzałej, pozbawionej jędrności i elastyczności.
  • Krem pod oczy korygujący cienie i worki LookDore IB+Energy – z peptydami, a także tauryną oraz ekstraktem ze śliwki kakadu. Kosmetyk wygładza kontur oka, rozjaśnia cienie, redukuje zmarszczki i zwalcza oznaki zmęczenia. Dba o okolice oczu w sposób efektywny i kompleksowy.
  • Peptydowa odżywka nawilżająca Eveline Cosmetics – odżywka do pielęgnacji włosów z kwasem hialuronowym, aloesem, olejem arganowym i kompleksem 3 peptydów. Wzmacnia osłabione cebulki włosów, dzięki czemu poprawia ich kondycję, zwiększa odporność kosmyków, długotrwale nawilża i przyspiesza ich wzrost.
  • Regenerująca odżywka do włosów Pantene Pro-V – oprócz peptydów receptura preparatu zawiera między innymi ochronne antyoksydanty oraz wzmacniające lipidy. Produkt wnika do wnętrza włosów, głęboko regeneruje i długotrwale odżywia bez obciążania.
  • Odżywcza maska do rąk Flos-Lek Hand Carez peptydami, olejem migdałowym i witaminą E. Intensywnie odżywia i natłuszcza, chroniąc dłonie przed negatywnym wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych, drażniących detergentów i przesuszeniem skóry. Maska może się sprawdzić do domowych zabiegów regenerujących.
Peptydy w kosmetyce 

Peptydy - jak stosować?

Peptydy najlepiej stosować w ramach codziennej pielęgnacji, jako składnik serum, kremów lub masek. Nakładaj je zawsze na dobrze oczyszczoną skórę rano lub wieczorem, w zależności od zaleceń producenta. W przypadku włosów wybieraj szampony, odżywki lub ampułki z peptydami, aplikując je zgodnie z instrukcją. Kosmetyki z peptydami należy stosować systematycznie, aby uzyskać oczekiwane efekty.

Z czym łączyć peptydy?

Peptydy łączą się z wieloma substancjami stosowanymi w pielęgnacji skóry. Poznaj niektóre składniki, z którymi warto je zestawiać.

Peptydy i retinol

Peptydy świetnie współpracują z retinolem, wspierając regenerację skóry i produkcję kolagenu. Chcąc uniknąć podrażnień, stosuj je naprzemiennie – peptydy rano, retinol wieczorem. To połączenie zapewnia skuteczne działanie przeciwstarzeniowe.

Peptydy a ceramidy

Ceramidy wzmacniają barierę ochronną skóry i zwiększają jej elastyczność. Łączenie ich z peptydami potęguje nawilżenie i regenerację, szczególnie w pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej.

Peptydy i niacynamid

Niacynamid rozjaśnia przebarwienia, zmniejsza zaczerwienienia i działa przeciwzapalnie. W połączeniu z peptydami przyspiesza regenerację skóry, poprawiając jej teksturę i koloryt.

Peptydy - z czym ich nie łączyć?

Peptydy – z czym ich nie łączyć?

Warto wiedzieć
Nie zaleca się łączenia peptydów z witaminą C oraz kwasami AHA i AHB. Dlaczego? Kwaśne środowisko wymienionych substancji może osłabiać działanie peptydów..

Jeśli więc w Twojej kosmetyczce znajdują się preparaty pielęgnacyjne zawierające witaminę C lub kwasy, najlepszym rozwiązaniem jest ich naprzemienne stosowanie oraz niełączenie podczas jednej aplikacji. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań do stosowania produktów peptydowych z retinolem. Warto również podkreślić, że peptydy w kosmetykach, jak wszystkie składniki aktywne, należy stosować wyłącznie na oczyszczoną i suchą skórę.

Peptydy – skutki uboczne

Peptydy znajdujące się w kosmetykach wpływają na kondycję skóry, a dzięki działaniu przeciwzmarszczkowemu po specjalistyczne preparaty z peptydami chętnie sięgają osoby z dojrzałą skórą. Czy zatem mogą wykazywać jakiekolwiek skutki uboczne? Należy mieć na uwadze, że pomimo potwierdzonego bezpieczeństwa, u niektórych osób mogą one wywołać niepożądane reakcje skórne. 

  • W grupie podwyższonego ryzyka są np. kobiety w ciąży, karmiące piersią czy osoby przyjmujące leki, których skóra jest nierzadko nadwrażliwa i podatna na reakcje alergiczne. W takiej sytuacji sugerujemy, by przed włączeniem do pielęgnacji produktów z peptydami, skonsultować swoje plany z lekarzem. 
  • W pozostałych przypadkach preparaty zawierające peptydy należy odstawić niezwłocznie po wystąpieniu niepokojących objawów i obserwować reakcję organizmu.

Podsumowanie

Peptydy to związek chemiczny o udowodnionym, pozytywnym wpływie na stan skóry czy włosów. Kosmetyki z zawartością peptydów spowalniają proces tworzenia się zmarszczek, działają nawilżająco, skutecznie pielęgnują wiotką, poszarzałą i pozbawioną blasku skórę. Ponadto obecność peptydów w INCI pomaga składnikom aktywnym znajdującym się w wybranym kosmetyku przeniknąć w głąb skóry. Jest to substancja, która dla większości osób jest bezpieczna i nie wykazuje skutków ubocznych.

Źródła:

  1. A. Kołaczek, Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.6-2.pdf [dostęp 21.11.2022]
  2. M. Kułach, Bioaktywne peptydy i ich zastosowanie w kosmetyce, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/190861 [dostęp 21.11.2022]
  3. M. Prombonas, M. Grdeń, Nieinwazyjne terapie opóźniające procesy starzenia się skóry – przegląd zabiegów, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.4-6.pdf [dostęp 21.11.2022]

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Marta Maćkiewicz
Marta Maćkiewicz
Ekspertka w tworzeniu treści dla branży Health & Beauty z wieloletnim doświadczeniem w pisaniu tekstów, które edukują, inspirują i budują zaufanie. Specjalizuje się w tworzeniu artykułów eksperckich oraz angażujących treści dla topowych marek branży H&B. Jej teksty mają solidne zaplecze merytoryczne i charakteryzują się znajomością aktualnych trendów. Prywatnie pasjonatka literatury i podróży, które dostarczają jej nowych inspiracji do pracy twórczej.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Marta Maćkiewicz
Marta Maćkiewicz
Ekspertka w tworzeniu treści dla branży Health & Beauty z wieloletnim doświadczeniem w pisaniu tekstów, które edukują, inspirują i budują zaufanie. Specjalizuje się w tworzeniu artykułów eksperckich oraz angażujących treści...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice