Olejek miętowy – zastosowanie w kosmetyce

31. 12. 2019 · 5 minut czytania

Olejek miętowy wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami. Znajduje zastosowanie w kuchni, kosmetyce, przemyśle spożywczym. Sprawdź, czym się charakteryzuje!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Olejek miętowy – zastosowanie w kosmetyce

Olejek miętowy, ze względu na swoje bardzo bogate właściwości, wykorzystywany jest zarówno w medycynie, w kuchni, jak i w kosmetyce. Pomaga przy bólach głowy, miesiączce i przeziębieniu. Niesie ukojenie dla podrażnionej skóry i pomaga się pozbyć łupieżu. Ale to nie tylko! Poznaj tajemnicze zastosowania olejku miętowego!

Olejek miętowy (INCI: Mentha Piperita Oil) pozyskiwany jest z mięty (najczęściej pieprzowej). Jest to zioło, które było stosowane już przez starożytnych Rzymian i Egipcjan. Mięta pieprzowa to bylina występująca powszechnie w wielu rejonach świata, w tym w Polsce. Dzięki zawartości mentolu (dlatego też często zamiennie używa się nazwy olejek mentolowy), ma wiele różnych zastosowań, zarówno w medycynie jak i kosmetyce.

Sprawdź też preparaty z olejkami eterycznymi.

Mięta pieprzowa olejek

 

Olejek miętowy − działanie lecznicze

W skład olejku miętowego wchodzą: mentol (stanowi nawet połowę jego składu), a także tymol, limonen, różnego rodzaju garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne i sole organiczne. To właśnie dzięki tym substancjom, olejek miętowy posiada różnego rodzaju właściwości lecznicze.

Olejek eteryczny miętowy − zastosowanie w medycynie

Olejek miętowy stosowany był w lecznictwie od wieków.

Oto kilak jego najbardziej znanych zastosowań:

  • bóle głowy (w tym migreny) − oby przynieś sobie ukojenie, olejek eteryczny miętowy (np. Etja, naturalny olejek miętowy) wmasuj w skórę na skroniach
  • bóle menstruacyjne − wszystko to dzięki temu, że olejek posiada właściwości rozkurczające
  • bóle mięśni i reumatyczne − zastosowanie olejku, ze względu na jego właściwości chłodzące, przyniesie Ci natychmiastową ulgę
  • dolegliwości żołądkowe − olejek mentolowy polecany jest w celu złagodzenia niestrawności, bólów żołądka i mdłości. Zwiększa on wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Pomaga też łagodzić objawy choroby jelita drażliwego.
  • leczenie ran − olejek miętowy zawiera tymol, który dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i antygrzybicznym, służy do odkażania ran. Zastosowanie olejku na skórę, znieczula ją, wywołuje uczucie chłodu.
  • ukąszenia owadów − olejek łagodzi świąd, działa kojąco na skórę.
  • przeziębienie, ból gardła i kaszel − to wszystko dzięki tymolowi, który ma działanie wykrztuśne, antybakteryjne i przeciwwirusowe. Olejek pomaga też w zbiciu gorączki. Poleca się stosowanie inhalacji z dodatkiem olejku mentolowego.

Sprawdź też inhalatory.

Olejek miętowy w przemyśle spożywczym

Mentol używany jest również w przemyśle spożywczym do produkcji cukierków miętowych, gum do żucia, a także w wyrobach tytoniowych.

Olejek eteryczny miętowy

Olejek miętowy − zastosowanie w kosmetyce

Olejek miętowy stosowany jest w kosmetykach przeznaczonych dla cery trądzikowej. Pomaga w usuwaniu takich niedoskonałości jak wypryski czy zaczerwienie skóry. Jak już wspomniałam wcześniej, olejek mentolowy wykazuje właściwości antybakteryjne. Ogranicza też produkcję sebum. Z tych powodów, jest popularnym składnikiem wieku kosmetyków do cery trądzikowej, np. olejek mentolowy ma w swoim składzie tonik antybakteryjny do cery zanieczyszczonej i skłonnej do wyprysków Ziaja Nuno.

    Co więcej, olejek mentolowy dokładnie oczyszcza skórę i rozjaśnia ją. Dlatego używany jest do różnego rodzaju żeli myjących i peelingów, np. w normalizującym peelingu do twarzy marki Vianek. Jeżeli chcesz się pozbyć zaskórników, warto zrobić sobie tzw. „parówkę”. Do gorącej wody dodaj kilka kropel oleju miętowego. Okryj się szczelnie ręcznikiem i pochyl nad miską z tak przygotowanym roztworem. Gorąca para oczyści zatkane pory. Zabieg ten nie jest jednak wskazany dla osób z cerą naczynkową, gdyż może prowadzić do rozszerzenia i pęknięcia kruchych naczyń krwionośnych. Sprawdź też, jak pozbyć się zaskórników: Jak się pozbyć zaskórników? Kosmetyki czy zabiegi u kosmetyczki?

    Olejek miętowy działanie

     

    Jeżeli masz problem z podrażnioną skórą po depilacji czy opalaniu, odpowiedzią może być właśnie mięta pieprzowa! Olejek z tego zioła działa kojąco i chłodzące na skórę. Żeby przynieś ukojenie podrażnionej skórze możesz stosować kosmetyki, które zawierają w swoim składzie olejek miętowy, np. kojący balsam do ciała Sylveco czy też nawilżający krem do twarzy na dzień Aloesove. Olejek miętowy, dzięki temu, że poprawia krążenie krwi, może pomóc w walce z cellulitem.

    Olejek mentolowy dodawany jest do niektórych szamponów. Poprzez stymulację przepływu krwi, odświeża skórę głowy i pomaga w walce z łupieżem. Najnowsze badania sugerują, że mięta pieprzowa pomaga również w stymulacji wzrostu włosów. Dlatego, jest składnikiem kosmetyków na porost włosów. Jeżeli masz problem z wypadaniem włosów, możesz zastosować lotion zapobiegający wypadaniu włosów Novophane.

    Olejek mentolowy stosowany jest również w kosmetykach, które mają na celu walkę z nadmiernym poceniem się, np. Ziaja Stopy Antyperspirant, bloker do stóp przeciwpotny i neutralizujący zapach.

    Olejek miętowy, ze względu na swój zapach, stosowany jest również do produkcji perfum, wód kolońskich czy świec zapachowych. Pozyskiwany z mięty pieprzowej, mentol, można znaleźć też w pastach do zębów czy płynów do płukania ust.

    Olejek miętowy

    Olejek miętowy – zasady stosowania

    Olejek miętowy jest bezpieczny dla większości dorosłych. Powinny go jednak unikać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie stosujemy go również u niemowląt poniżej 6 miesiąca życia.

    Olejek miętowy może powodować reakcje alergiczne. Wchodzi też w reakcje z niektórymi lekami. Dlatego, jeżeli bierzesz jakieś leki, warto wcześniej powiedzieć o tym swojemu lekarzowi.  Poza tym, nie powinno się stosować większej dawki olejku niż zalecana. Objawami przedawkowania mentolu są bóle brzucha i wymioty.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice