Konturowanie twarzy na mokro krok po kroku

28. 5. 2018 · 7 minut czytania

Na czym polega konturowanie twarzy na mokro? Jakie korzyści można osiągnąć, decydując się na ten krok? Jak prawidłowo wykonać makijaż? O czym pamiętać, dobierając kosmetyki? Sprawdź!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Konturowanie twarzy na mokro krok po kroku

Konturowanie twarzy na mokro było na topie jeszcze 3 − 4 sezony temu. Dziś wydaje się być już passe, bo w trendach jest delikatny, naturalny i nieodznaczający się makijaż. Ale czy na pewno konturowanie na mokro trzeba odesłać do lamusa? Oczywiście, że nie! Konkurowanie na mokro to tylko technika wykonywania makijażu, a to, ile i jakiego rodzaju kosmetyków do tego użyjesz, zależ tylko od Ciebie. Zobacz, jak konturować twarz krok po kroku!

Konturowanie na mokro − co Ci daje?

Pamiętasz, jak modowe i urodowe blogerki zasypywały Instagram i inne media społecznościowe zdjęciami swoich twarzy pomalowanych niczym cyrkowy klaun? Kiedy po raz pierwszy to zobaczyłam, pomyślałam sobie... „nigdy tego nie zrobię swojej twarzy!” tony podkładów, lepkich fluidów, korektorów i bronzerów w kremie − o nie! Jak pod tym moja skóra ma oddychać?

Z czasem jednak zagłębiłam się w temat i poczytałam kilka bardziej profesjonalnych opinii na temat konturowania twarzy na mokro. I muszę przyznać − przekonałam się do niego. Oczywiście takiego, wykonanego lekkimi i niezapychającymi porów kosmetykami.

Sprawdź też kosmetyki do makijażu korekcyjnego.

W czym pomaga konturowanie na mokro

 

Co daje konturowanie na mokro? Nie sposób nie zacząć od tego, że twarz konturowana tzw. tłustymi kosmetykami potrafi optycznie wysmuklić Twoją twarz. Nie chodzi tu oczywiście, że  nagle masz malować swoją twarz jak od szablonu − wyszczuplać naturalne krągłości i zacząć przypominać drag queen z mocno wystającymi kościami jarzmowymi. Odpowiednie ułożenie cieni i rozjaśniaczy na twarzy może natomiast nadać Twojej twarzy charakteru, zwęzić optycznie nosek czy nawet zamaskować drugi podbródek. Wszystko oczywiście zgodnie z Twoimi potrzebami i Twoim poczuciem estetyki.

Sprawdź też bazy pod makijaż.

Zalety konturowania na mokro

 

Po drugie, kiedy malujesz twarz mokrymi kosmetykami unikniesz problemu tzw. plam na twarzy. O czym mowa? Bardzo często, kiedy przykrywa się korektorem niedoskonałości skóry, a następnie przypudruje się twarz sypkim kosmetykiem (niezależnie od jego koloru), w miejscu zetknięcia się tłustego korektora z sypkim pudrem powstaje ciemna plama, a właściwie kluseczka, która potrafi zepsuć cały efekt WOW.

Konturowanie na mokro, wykonane odpowiednio dobranymi kosmetykami, tak pod kątem koloru, jak i konsystencji, sprawia wrażenie dość naturalnego i dość długo utrzymuje się na twarzy. Jest to więc świetny makijaż na długie letnie wieczory czy ekstra wyjścia.

Dla kogo konturowanie na mokro będzie odpowiednie? Tak naprawdę dla każdego! Jeżeli masz problem z trądzikiem, jak wspomniałam, dużo łatwiej będzie Ci zakryć czerwonawe wypryski mokrym korektorem. Z kolei, jeżeli masz skórę suchą i pojawiają się na niej suche, wystające skórki, to konturowanie na mokro świetnie sobie z nimi poradzi i ukryje je na Twojej twarzy.

 Sprawdź też kremy i maści na trądzik.

     

    Fluid, korektor, bronzer w kremie − czym konturować twarz na mokro?

    Na lato polecam Ci przede wszystkim lekkie, mineralne kosmetyki. Zamiast podkładu możesz wybrać krem BB w odpowiednim dla Twojej skóry odcieniu. Najlepsze kremy BB polecałam Ci w artykule: Jak dobrać krem BB? Opinie blogerek.

    Przy dobieraniu kosmetyków najważniejsza jest tonacja kolorystyczna. Do konturowania możesz wybrać korektor pod oczy w kolorze o 1 ton jaśniejszym od Twojego podkładu oraz bronzer o 1 ton ciemniejszy od podkładu.

    Czym konturować twarz na mokro

     

    Możesz też zastosować paletę samych podkładów. Np. Jeżeli Twój idealny odcień podkładu to Vichy Liftactiv Fleximent podkład wygładzający zmarszczki 35, to do rozjaśnienia wykorzystaj Vivhy Liftactive Fleximent podkład 25, a do przyciemnienia odcień − 45.

    Dobra rada: do konturowania, czyli przyciemniania lub cieniowania twarzy, wybieraj bronzery i podkłady w chłodnym kolorze. W taki sposób cień na twarzy będzie wyglądał bardziej naturalnie.

    Konturowanie twarzy na mokro - czym konturować

     

    Do rozprowadzania kosmetyków na twarzy możesz wykorzystać niewielkie pędzle do konturowania lub do podkładu. Raczej unikaj konturowania palcami − efekt może być mało precyzyjny.

    Sprawdź też podkłady do twarzy we fluidzie.

    Konturowanie twarzy na mokro krok po kroku − jak konturować twarz na mokro?

    Skoro wiesz już, jak wybrać kosmetyki do konturowania na mokro, a także wiesz, dlaczego warto to robić, czas na dowiedzieć się, jak wykonturować twarz krok po kroku. Zaczynamy!

    KROK 1. NAWILŻENIE

    Zaczynamy od nawilżenia twarzy! Nigdy o nim nie zapominaj. Nawilżenie to jeden z podstawowych kroków w codziennej pielęgnacji skóry. Niestety, ja często zapominam o położeniu kremu na twarz przed pokryciem jej podkładem. A to duży błąd.

    Sprawdź też kosmetyki do pielęgnacji ciała.

    Odpowiednie nawilżenie, szczególnie kremem z kwasem hialuronowym i antyoksydantami (np. witaminą C) pozwoli Ci zachować młodość i jędrność skóry na dłużej, a także ładnie ją rozświetli.

    Krem wybieraj zawsze zgodnie z rodzajem swojej cery. Na lato jednak, żeby makijaż mokrymi kosmetykami nie był zbyt ciężki, polecam Ci kremy o konsystencji żelu − szybko matowieją, czy też wchłaniają się w Twoją skórę i stanowią dobrą bazę pod podkład.

    Ja osobiście polecam Ci krem Vichy Aqualia Thermal Spa na dzień orzeźwiający aqua-żel. Rewelacyjnie nadaje się jako baza pod podkład i jest bardzo lekki.

    KROK 2. PODKŁAD

    I tu od razu podaję Ci przepis na obejście kroku 1. Jeżeli do konturowania twarzy będziesz używać kremów BB, np. La Roche-Posay Hydreane BB, upiększający krem nawilżający, który będzie miał też właściwości nawilżające, to wyjątkowo możesz pominąć nawilżenie.

    Rozprowadź podkład, w kolorze swojej skóry, równomiernie na całej swojej twarzy. Możesz to zrobić za pomocą opuszków palców lub specjalnym pędzlem do podkładu.

    Uważaj na linię szczęki − lepiej rozprowadzić podkład lekko za linię szczęki na szyję. Dobrze zblenduj podkład na szyi czy na podbródku, żeby nie było widać linii zakończenia.

    Uważaj przy kremach BB! Zwróć uwagę, że te kosmetyki lubią się utleniać i ciemnieją po pewnym czasie.

    Sprawdź też bibułki matujące do twarzy.

    KROK 3. ROZŚWIETLENIE

    Kolejny etap makijażu to korektor. Do rozświetlenia swojej twarzy użyj płynnego korektora, który będzie o 1 ton jaśniejszy od koloru podkładu.

    Nałóż korektor pod oczy. Rozprowadź go po obszarze skóry, który zaznaczyć można trójkątem: końce oka (wewnętrzny i zewnętrzny) oraz czubek nosa.

    Bardzo ważne jest rozświetlenie korektorem szczytów kości jarzmowych (policzkowych). To one powinny najbardziej wystawać z Twojej twarzy.

    Rozjaśniacz nałożyć możesz także na grzbiet nosa, górną wargę, środek brody i środek czoła. Warto też podkreślić wewnętrzny kącik oka − możesz to później zrobić jasnym cieniem do powiek.

    Korektor dobrze zblenduj z podkładem za pomocą niewielkiego pędzla do konturowania. Pamiętaj, im mniejszy pędzel tym bardziej precyzyjne konturowanie.

    To jest też etap, w którym w razie konieczności nakłada się korektor w kolorze podkładu, na niedoskonałości i wypryski.

    Rozświetlenie twarzy

    KROK 4. KONTUROWANIE

    Skoro już rozjaśniłaś twarz i zaznaczyłaś elementy, które mają być bardziej widoczne i wystawać z Twojej twarzy, czas schować te fragmenty, z których nie jesteś zadowolona.

    Podstawa to położenie korektora lub bronzera w kremie, ciemniejszego o 1 ton od podkładu, pod linię kości jarzmowej. Zrób to zakreślając zaokrąglony półksiężyc − tak, jakbyś położyła sobie talerzy pod filiżankę na obszar kości policzkowej. Uwaga! Linia, którą narysowałaś jest linią graniczną cienia. A więc przy rozcieraniu (blendowaniu) cienia, staraj się poruszać pędzlem ku górze − jakbyś chciała dociągnąć cień do warstwy jasnego korektora, którą położyłaś wcześniej.

    Ciemny kolor możesz położyć także po bokach czoła, o ile chcesz skorygować owal swojej twarzy. W ten sam sposób cień możesz położyć na linię szczęki lub pod nią, żeby schować drugi podbródek.

    KROK 5. RÓŻ

    Czas na róż, oczywiście w kremie, żeby ożywić twarz i nadać jej młodzieńczy, rumiany wygląd. Gdzie go nałożyć? Pamiętasz, jak prosiłam, żebyś narysowała trójkąt pod okiem, a w którym położyłaś korektor rozświetlający? Czas, żebyś do tego trójkąta dołożyła poniżej drugi trójkąt, który wraz z pierwszym stworzy prostokąt − szybka powtórka z matematyki, co? Ten środek policzka to idealne miejsce na róż. Staraj się rozcierać go ku dołowi i w stronę konturowania ciemnym kolorem.

    Na koniec mam dla Ciebie jeszcze trik − jeżeli chcesz bardziej podkreślić swoje policzki i nadać im ostrzejszych konturów, pod linią konturowania połóż rozjaśniający korektor (ten z kroku 3.). Następnie rozetrzyj go ku dołowi.

    Więcej na temat różu dowiesz się z mojego artykułu: Draping, czyli jak konturować twarz różem?

    KROK 6. UTRWALENIE

    Tu możesz wyłamać się z zasady stosowania mokrych kosmetyków i wszystko przypudrować pudrem transparentnym. Uważaj jednak, bo możesz zrobić sobie plamy! Dlatego lepiej sięgnąć po utrwalacz do makijażu w formie sprayu, który „przyklei” Twój makijaż do skóry.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora