Jak zrobić makijaż wieczorowy, żeby nie spłynął po godzinie?

2. 12. 2020 · 11 minut czytania
Poszukujesz sposobów na trwały makijaż wieczorowy? Nie tylko dobre kosmetyki mają udział w trwałości make-upu. Podpowiadamy, jak wykonać idealny makijaż bez efektu pandy!
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Jak zrobić makijaż wieczorowy, żeby nie spłynął po godzinie?

Makijaż wieczorowy ma zwykle do wykonania misję specjalną - musi nie tylko podkreślać Twoją naturalną urodę, specjalnie dobraną kreację, ale także wytrzymać w dobrym stanie parę dobrych godzin. Zobacz, jak wykonać makijaż wieczorowy krok po kroku tak, aby po 2 godzinach nie dorobić się efektu pandy!

Jak zrobić makijaż wieczorowy, żeby przetrwał całą noc?

Ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że czytasz ten tekst na godzinę przed wielkim wyjściem, postaram się przekazać Ci wiedzę w wojskowym stylu: dokładnie, szybko i skutecznie. Nie przeciągając, oto parę podstawowych zasad, których powinnaś się trzymać, gdy chcesz wykonać perfekcyjny makijaż wieczorowy.

Sprawdź też, jak wykonać lekki makijaż na lato.

Makijaż wieczorowy

Po pierwsze: przygotowanie do wyjścia

I bynajmniej nie chodzi mi tu tylko o przygotowanie stanowiska do pracy nad make-upem. Gdy weźmiesz już prysznic, przygotuj swoje ubrania, szpilki i torebkę, tak aby można je było szybko na siebie wciągnąć.

Niektóre panie uważają, że aby nie pobrudzić ubrań albo, co gorsza, nie zniszczyć swojego makijażu, malować powinnaś się już w ubraniu na imprezę. Szczerze nie polecam tego rozwiązania. Latające w powietrzu pyłki, pomadki i fluidy bardzo łatwo mogą skończyć na Twoim dekolcie lub kolanach, a wtedy pozostaje Ci tylko nerwowe przegrzebywanie szafy albo szybka wizyta w butiku, o ile czas pozwoli. Żeby uniknąć ubrudzenia kreacji makijażem, włóż ją już po pomalowaniu się.

Jeżeli martwisz się, że przy wkładaniu kreacji przez głowę, make-up zostanie na kołnierzyku, podłóż pod dekolt ubrania ręcznik lub przypnij do niego wsuwkami chusteczki higieniczne. W ostateczności możesz nałożyć na swoją kreację szlafrok, który ochroni Cię przed zabrudzeniami.

Sprawdź też, jak się przygotować do makijażu permanentnego ust.

Po drugie: włosy

I tu znowu mamy spór w doktrynie... Kiedy guru makijażu mówią „najpierw make-up, potem włosy”, ja mówię: „zastanów się dwa razy”. Wszystko zależy od tego, jaką chcesz mieć fryzurę. Weź jednak pod uwagę, że jeżeli najpierw zrobisz makijaż wieczorowy, a następnie potraktujesz swoją głowę (i rykoszetem także twarz) gorącym powietrzem z suszarki, Twój „trwały” makijaż może nie wytrzymać nawet do wyjścia z domu i wraz z potem, strużkami spłynąć po Twoich policzkach.

Sprawdź też kosmetyki do włosów.

Przygotowanie do makijażu na wieczór

Po trzecie: dobierz kosmetyki do okazji

Skoro przed wielkim wyjściem wybierasz specjalną kreację, zastanów się nad doborem odpowiednich kosmetyków i makijażu. Pamiętaj! Mniej znaczy więcej, choć obecnie trendy w makijażu są skrajnie różne. Kiedy jedni namawiają do pozostania naturalnym i pokreślenia cieniami w odcieniach nude swojej urody, inni prezentują coraz to nowe formy, kształty i kolory cieni do powiek.

W ostatnich sezonach bardzo modne stały się kolorowe cienie − do łask powracają odcienie niebieskiego kojarzone do tej pory z kiczowatymi latami 90., ale być może dlatego właśnie znów przyszła na nie moda − w 2020 nosi się wszystko to, co było na topie w czasach, kiedy królowały Spice Girls. W trendach pozostają także odcienie zieleni: od seledynu, przez tony zielonego groszku i trawki, aż po wojskowy khaki. Nie bój się też żółtego, fioletowego czy różowego. Bardzo ciekawym pomysłem jest też stosowanie kolorowych eyelinerów i tworzenie mocnych makijażów w stylu lat 60. alla Twiggy.

Jeżeli szukasz ponadczasowych rozwiązań, trzymaj się zasady: mocne oczy i naturalne usta lub kocie, ale delikatne oczy i kolorowe usta. Kiedy wybierz jedno z tych 2 rozwiązań, zawsze będziesz wyglądać gustownie i z klasą.

Sprawdź też, jak konturować twarz różem.

Zaplanuj też, w jaki sposób chcesz wykonać makijaż. Weź pod uwagę kształt swojej twarzy i oczu. Najbardziej problematyczny jest zazwyczaj make-up opadającej powieki. Sprawdź, jak robi to youtuberka:

Po czwarte: miej wszystko pod ręką!

Dobrze... zbliżamy się do momentu wykonania makijażu. Zanim do niego przystąpisz, wybierz dogodne miejsce i poukładaj wszystkie kosmetyki, które będziesz chciała wykorzystać. Pamiętaj także, żeby wybrać miejsce, w którym będziesz mogła wykonać makijaż przy świetle dziennym.

Moim sprawdzonym sposobem jest ustawianie przenośnego lusterka na parapecie tak, żeby naturalne światło padało na moją twarz. Dzięki temu unikam efektu maski. Kiedy dzień jest krótki, a za oknem już czarna noc, wybierz miejsce z dobrym oświetleniem: zapal górne światło i ustaw 2 lampki, po prawej i po lewej stronie twarzy, żeby na twarz nie padał cień. Jeżeli bawisz się często makijażem lub myślisz o rozwijaniu swoich mediów społecznościowych, możesz też zainwestować w lampy, które kształtem przypominają okrąg. Doskonale oświetlają całą twarz, bez rzucania cienia z którejkolwiek strony. Znajdziesz je na pewno pod hasłem „lampy do selfie”.

 

Makijaż wieczorowy krok po kroku

Czas więc wziąć pędzle do ręki i zacząć malować po tym pięknym płótnie. Pamiętaj, żeby Twoje przybory do malowania zawsze był czyste! Umyj pędzle, najlepiej dzień wcześniej, przy pomocy mydła (polecam zwykłe szare mydło) lub specjalnego płynu do mycia sprzętu do makijażu. Ja zwykle wychodzę z założenia, że ponieważ pędzle dotykają mojej wrażliwej cery, to dobrym sposobem na ich oczyszczenie, jest zastosowanie żeli czy pianki do mycia twarzy. W ten sposób zawsze wiem, że nie nabawię się żadnego uczulenia. Zwłaszcza przed wyjściem na imprezę.

Sprawdź też, jak przygotować świecącą twarz pod makijaż.

Krok 1. Przygotowanie twarzy

Zaczynamy od... ust! Żeby pomadka idealnie ułożyła się na ustach, wykonaj delikatny peeling cukrowy, aby pozbyć się suchych skórek. Peeling zrobić możesz ze scukrzonego miodu lub łyżki oliwy z oliwek zmieszanej z łyżką cukru. Po peelingu nałóż na usta balsam nawilżający.

Teraz reszta twarzy. Najpierw nawilżenie. Nie ma nic gorszego niż nałożenie podkładu na suchą i spierzchniętą skórę. Jeżeli nie nałożysz najpierw odpowiedniego kremu nawilżającego, a masz tendencje do przesuszania się cery, podkładem tylko to podkreślisz. Nie zapomnij o szyi! Po nałożeniu kremu nawilżającego poczekaj 10 - 15 minut, żeby dobrze się wchłonął. W przeciwnym razie cera szybko się zapoci, a podkład szybko spłynie.

Makijaż wieczorowy - skóra

Krok 2. Baza lub primer

Zanim sięgniesz po podkład, omijając powieki, nałóż na twarz bazę (w zależności od potrzeb: matującą lub korygującą) lub primer. Ja jestem w szczególności zwolenniczką tego drugiego. Dobry primer zwęzi twoje pory, wyrówna koloryt i przede wszystkim sprawi, że podkład będzie dobrze się trzymał. Wypróbuj też wygładzającą bazę perfekcjonującą Multi-Perfection 5w1 Nuxe Creme Prodigieuse Boost baza wygładzająca. Kosmetyk wyrównuje koloryt skóry, niweluje oznaki przemęczenia, a przede wszystkim zawiera kompleks antyoksydantów, m.in. wyciąg z kwiatów jaśminu. Dowiedz się, w jaki sposób jaśmin działa na Twoją skórę z artykułu: Jaśmin − cesarska pielęgnacja skóry dojrzałej.

Krok 3. Skoryguj niedoskonałości

Po premierze czy bazie pod podkład czas na wyrównanie niedoskonałości skóry. Chodzi tu o pryszcze, blizny po pryszczach czy nawet strupki, których nie zakryje zwykły podkład. Nałóż miejscowo kryjący korektor w sztyfcie czy w kremie, np. Vichy Dermablend fluid korygujący. Taki korygujący kosmetyk ma zwykle gęstą, mazistą i tępą konsystencję. Nakładaj go na twarz najlepiej niewielkim, płaskim pędzelkiem.

Korektorem możesz zamaskować również wyraźne plamy i przebarwienia słoneczne, których nie pokryją płynne kosmetyki.

Makijaż wieczorowy - korektor

Krok 4. Transparentny, sypki puder

I tu Cię mam! Oto mój trick, który przywiozłam zza oceanu. Jeżeli chcesz utrzymać podkład na twarzy dłużej, zależy Ci na aksamitnym i matowym wykończeniu twarzy, nałóż na bazę lub primer warstwę transparentnego, sypkiego pudru, np. Vichy Dermablend Fixateur Poudre.

Użyj do tego puszku, przykładając i odciskając puder na twarzy centymetr po centymetrze (nie wklepuj pudru na chybił trafił po całej twarzy!). Możesz też delikatnie wklepać puder pędzlem z płasko ściętymi włoskami.

Makijaż wieczorowy - baza

Krok 5. Nałóż dobrze dobrany podkład

A jaki to jest dobrze dobrany podkład? Przede wszystkim taki, który dopasowany jest również do twojego rodzaju, a nie tylko koloru cery.

Jeżeli chcesz ukryć swoje niedoskonałości, wypryski i trądzik, wybierz podkład wyrównujący nierówności skóry i starasz się ukryć wyraźne cienie w okolicach oczu lub widoczne naczynka, postaw na dobrze napigmentowany i mocno kryjący podkład, np. taki jak Vichy Dermablend Fluid korygujący. Przy cerze dojrzałej zadbaj o napięcie skóry i wyrównanie zmarszczek. Pomoże Ci w tym fluid kryjący dermofluid przeciwzmarszczkowy Dr Irena Eris Clinic Way. Z własnego doświadczenia wiem, że ma on ciekawe matowe, pudrowe, aksamitne wykończenie. To zapewnia trwałość makijażu na wiele godzin. Kosmetyk nie tylko wygładza skórę, ale i ją pielęgnuje, dzięki kompleksom witamin C i E, olejowi z awokado czy innych NNKT. Przy skórze wrażliwej, skłonnej do podrażnień użyj delikatnego, hipoalergicznego kosmetyku, który dodatkowo wyciszy wszelkie zaczerwienienia, np. Pharmaceris F, Fluid ochronno-korygujący łagodzący podrażnienia. Podkład z powodzeniem możesz wykorzystywać także w lecie − ma wysoką ochronę przeciwsłoneczną i zapobiega powstawaniu przebarwień słonecznych.

Ważny jest także sposób nakładania. Nie rozcieraj fluidu po całej twarzy, tak jak robisz to z kremem. Opuszkami palców nakładaj klika kropel podkładu w miarę równomiernie po całej twarzy. Zacznij delikatnie rozprowadzać fluid, przyciskając delikatnie do twarzy gąbeczkę lub pędzel do podkładu. Staraj się nie trzeć, a raczej wciskać produkt w skórę.

Jeżeli zauważysz, że podkładu jest za mało, ponownie nałóż go opuszkami palców na twarz i znów zacznij go dociskać do buzi gąbeczką lub pędzlem. W ten sposób unikniesz smug na twarzy.

Makijaż wieczorowy - podkład

Krok 6. Korektor pod oczy

Niestety należę do osób, które posiadają naturalne cienie pod oczami. Aby się ich pozbyć i wykonać perfekcyjny makijaż, muszę nałożyć pod oczy rozjaśniający korektor w płynie. Uważaj! Nie nakładaj pod oczy korektora w sztyfcie. W ten sposób możesz rozciągnąć swoją delikatną skórę pod oczami. Korektory w sztyftach przeznaczone są głównie do korekcji zaczerwienień czy pryszczy na twarzy, a nie do poprawienia koloru skóry pod oczami. W przypadku kiedy masz tendencję do ciemnych kręgów pod oczami, tak jak ja, postaraj się dobrze nawilżyć ten obszar skóry. 

Krok 7. Pieczemy!

Co to znaczy? Sięgnij po trójkątną gąbeczkę i zanurz ją w sypkim pudrze (może być to ten sam, który wykorzystałaś w kroku 3.). Następnie nałóż jego naprawdę grubą warstwę pod oczami aż do linii nosa. Celem tego zabiegu jest przygotowanie powiek do nałożenia cieni, ale także gwarancja, że płynne kosmetyki zostaną na swoich miejscach.

Nie martw się, po nałożeniu cienia na oczy będziesz mogła zmieść nadmiar pudru z twarzy wraz z cieniem, który opadł w trakcie jego nakładania. To właśnie technika pieczenia!

Krok 8. Baza pod cienie do oczu

Czas na cienie do oczu. Aby wytrzymały na powiekach, a nie pod nimi, przez całą noc, najpierw zastosuj specjalną bazę pod cienie do powiek. Ale uwaga! Im cieńszą warstwę bazy pod cień nałożysz, tym lepszy i trwalszy efekt uzyskasz. Zbyt duża ilość bazy może się rolować i zaburzyć całą dekorację oka.

Krok 9. Makijaż oka wieczorowy

Teraz czas na makijaż wieczorowy oka. To, w jaki sposób nałożysz na oczy cienie, zależy od Twojego gustu, kreacji i przede wszystkim obowiązujących trendów. Podpowiem tylko, że w ostatnich paru sezonach rekordy popularności bije tzw. cut crease, a więc naszkicowanie cieniami lub eyelinerem nowej linii załamania powieki, co daje efekt powiększenia i otwarcia oka. Nakładając cienie staraj się je delikatnie wcierać w powiekę - w ten sposób dłużej się utrzymają.

Zainspiruj się: Makijaż walentynkowy − jak wykonać makijaż w odcieniach czerwieni?.

Makijaż wieczorowy - oko

Krok 10. Sztuczne rzęsy lub maskara

Jeżeli decydujesz się na sztuczne rzęsy, co najmniej dwa dni przed imprezą kup dwie, takie same pary. Dlaczego? Bo warto sprawdzić, czy wybrany model nie przeszkadza Ci w patrzeniu oraz czy dobrze leży na Twoim oku. W ten sposób będziesz też mogła przetestować metodę przyklejania rzęs, tak żeby nie zepsuć już gotowego makijażu. Kiedy jednak wolisz bardziej naturalny wygląd, wybierz maskarę wodoodporną. W ten sposób unikniesz efektu pandy, a tusz do rzęs się nie rozpłynie.

Makijaż wieczorowy - oczy

Krok 11. Puder, róż i konturowanie

Czas na sypki puder. Może być dobrany do koloru podkładu lub też transparentny. Nałóż puder na pędzel i powoli, delikatnie wklep go w twarz. Staraj się go nie rozcierać.

Aby nadać kolorytu swojej cerze lub optycznie ją wysmuklić, możesz zastosować spopularyzowaną przez instagramerki technikę konturowania. Bronzer rozprowadź skośną linią biegnącą od okolicy uszu w kierunku kącików ust. Wykorzystać możesz do tego  np. NUXE, brązujący puder Prodigieux w kompakcie o wszechstronnym działaniu.

Na policzki nałóż z kolei róż, który sprawi, że będziesz wyglądać zdrowo i świeżo. Jeżeli chcesz dodać swojej twarzy efektu w stylu glam, szczyt policzków muśnij rozświetlaczem o srebrzystym lub perłowym wykończeniu.

Krok 12. Pomadka

Czas na wisienkę na torcie! Usta. Jeżeli chcesz, aby wytrzymały pocałunki, toasty i uroczystą kolację, zanim nałożysz szminkę, wypełnij je konturówką o matowym wykończeniu. Dzięki temu pomadka będzie lepiej się trzymać.

Makijaż wieczorowy - usta

Krok 13. Utrwalacz do makijażu

Żeby wieczorowy makijaż przetrzymał aż do rana, możesz zastosować utrwalacz do makijażu w spreju. Działa on podobnie jak lakier na włosy i sprawia, że makijaż lepiej „przykleja się” do skóry.

I to już był ostatni krok w drodze na wieczorną imprezę. Teraz tylko sukienka, szpilki i torebka - oczywiście z pudełeczkiem pudru w kamieniu i szminką. To jak, gdzie wybierasz się dziś na imprezę?

Sprawdź też: Makijaż fotograficzny - jak wykonać make-up do zdjęcia?.

Jak wykonać makijaż wieczorowy, żeby przetrwał wiele godzin?

Makijaż wieczorowy przede wszystkim wymaga czasu. Postaw na dobrą jakość kosmetyków, które nie tylko „pomalują” Twoją twarz, ale i zatroszczą się o cerę. Przed położeniem kolorowych produktów, przygotuj swoją buzię − dzień wcześniej najlepiej nałóż odżywczą maskę i wykorzystaj płatki kolagenowe, żeby zredukować opuchliznę pod oczami. Zainwestuj w bazę pod podkład, bazę pod cienie i utrwalacz do make-up. Dzięki temu Twój makijaż ma dużą szansę przetrwać całą noc!

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice