Plamy na piersiach – jakie są przyczyny i kiedy powinny niepokoić?

9. 7. 2024 · 5 minut czytania

Pojawienie się plam na piersiach może być spowodowane m.in. nadmierną ekspozycją na słońce, chorobami skóry i chorobami zakaźnymi. W jaki sposób można pozbyć się plam na piersiach? Sprawdź! 

Aleksandra Furmańczyk
Aleksandra Furmańczyk
Plamy na piersiach – jakie są przyczyny i kiedy powinny niepokoić?

Dla wielu osób plamy na skórze stanowią przede wszystkim defekt kosmetyczny, który za wszelką cenę starają się usunąć lub ukryć. Niekiedy jednak bywają one objawem tego, że w organizmie dzieje się coś złego. Co może oznaczać pojawienie się plam na piersiach? Kiedy plamy na piersiach powinny stanowić powód do niepokoju? Sprawdź! 

Plamy na piersiach – co to jest? 

Plamami na piersiach nazywamy zlokalizowane tam zmiany w barwie skóry. Mogą to być zarówno przebarwienia (zwiększona pigmentacja, hiperpigmentacja), jak i odbarwienia (zmniejszona pigmentacja, hipopigmentacja). Pacjenci niekiedy nazywają plamami to, co nie jest zmianą w pigmencie skóry, a ogólnie w jej zabarwieniu, np. czerwone plamy na piersiach spowodowane pękaniem drobnych naczyń krwionośnych w tej okolicy. 

Ważne!
W zależności od wywołującej przyczyny, plamy na piersiach mogą występować pojedynczo lub mnogo, mogą być niewielkie lub większych rozmiarów. Często towarzyszy im rozmaita wysypka ze współistniejącym łuszczeniem się, świądem, pieczeniem lub bólem. 

Plamy na piersiach – przyczyny 

Przyjrzyjmy się, jakie mogą być przyczyny powstawania plam na piersiach w zależności od tego, jakie zabarwienie mają zmiany. 

Brązowe plamy na piersiach występują dość często. Ciemne plamy na piersiach to najczęściej: 

  • Ostuda, czyli przebarwienia na skórze eksponowanej na światło słoneczne. Pojawia się głównie u kobiet ciężarnych lub stosujących doustne środki antykoncepcyjne. 
  • Plamy soczewicowate. Często pojawiają się u osób starszych. Cechują się nieregularnym kształtem i gładką powierzchnią. Powstają w wyniku przewlekłej ekspozycji na słońce. 
  • Zmiana pozapalna. Na skórze, która była objęta urazem lub stanem zapalnym (np. w przebiegu atopowego zapalenia skóry), mogą pozostać ciemne przebarwienia. 
Czerwone plamy na piersiach

Czerwone i różowe plamy na piersiach występują w stanach takich jak: 

  • Reakcje alergiczne na składniki kosmetyków do pielęgnacji ciała i perfum oraz detergenty stosowane do płukania i prania tkanin. Na skórze dekoltu i piersi możliwe są również plamy, grudki i pęcherzyki związane z kontaktowym zapaleniem skóry (np. przez nikiel zawarty w guzikach i naszyjnikach). Podobny obraz mogą czasami dawać potówki u dorosłych
  • Pokrzywka, czyli wypukłe zmiany skórne o różowym zabarwieniu. Charakteryzuje ją zwykle nasilony świąd. Pokrzywka może powstać w wyniku reakcji alergicznej, stresu, infekcji czy kontaktu ze światłem słonecznym. 
  • Wybroczyny. Są to plamki o wielkości do 2 mm. Nie bledną pod wpływem ucisku. Powstają jako efekt krwawienia drobnych naczynek do skóry właściwej. Mogą występować w przebiegu infekcji, pourazowo, a także towarzyszyć schorzeniom ogólnoustrojowym, w tym chorobom hematologicznym czy nowotworowym. 
  • Łuszczyca. W miejscu, w którym powstanie typowa blaszka łuszczycowa, pierwotnie pojawiają się zwykle czerwone plamki. 
  • Borelioza. Jeśli dojdzie do ukąszenia przez kleszcza i zakażenia krętkami Borrelia burgdorferi, na skórze może pojawić się charakterystyczna zmiana – rumień wędrujący. Przybiera postać różowej plamy, rozlewającej się stopniowo na coraz większą powierzchnię, z występującym po pewnym czasie centralnym przejaśnieniem. 
  • Rumień zakaźny. Choroba dotyczy głównie dzieci, ale może pojawić się również u dorosłych. Możliwe jest pojawienie się plamisto-grudkowej wysypki na tułowiu. 

Sine plamy na piersiach pojawiają głównie podczas gojenia się krwiaków (siniaków). Mogą one powstawać w efekcie: 

  • Urazu mechanicznego (uderzenie, noszenie zbyt ciasnej bielizny), 
  • Zaburzeń krzepnięcia krwi, np. w przebiegu chorób hematologicznych, chorób wątroby czy nowotworów, 
  • Stosowania leków przeciwzakrzepowych. 

Żółte plamy na piersiach mogą być efektem: 

  • Żółtaków. Są zwykle powiązane z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Mają postać plam i guzków, które zwykle lokalizują się na powiekach, ale mogą wystąpić też na piersiach. 
  • Tłuszczaków. Są to łagodne guzy tłuszczowe. Zazwyczaj stanowią uwypuklenie w kolorze zdrowej skóry, ale ich żółtawe zabarwienie może prześwitywać przez cienką skórę piersi. 
  • Gojącego się krwiaka. Uderzenie w okolicę piersi powoduje powstanie krwiaka, który początkowo przybiera czerwone zabarwienie, a następnie, w miarę gojenia się ‒ niebieskie, fioletowe, zielone i żółte, aż w końcu zniknie całkowicie. 
Brązowe plamy na piersiach

Plamy na piersiach a nowotwór piersi 

Pojawienie się zmian na piersiach zawsze powinno wzbudzić czujność onkologiczną, ponieważ zmiany skórne mogą być objawem raka piersi. 

Choroba Pageta piersi jest wywołana przez rozrost raka piersi poprzez przewody mleczne. Przypuszcza się, że złośliwe komórki rakowe migrują w kierunku skóry poprzez przewody mleczne. Zmiany pojawiają się na brodawce sutkowej i jej otoczce. Przyjmują postać zaczerwienienia, które może łuszczyć się, swędzieć, krwawić lub piec. Zmianie może towarzyszyć wyciek z brodawki sutkowej. 

Rak zapalny piersi to rzadki podtyp miejscowo zaawansowanego raka piersi. Może się objawiać się zaczerwienieniem i obrzękiem, a skóra zaczyna przypominać skórkę pomarańczy. Brodawka sutkowa może być zarumieniona, pokryta strupami lub pęcherzami. Może również dojść do wciągnięcia brodawki sutkowej i zapalenia piersi

Plamy na piersiach – co robić? 

Chociaż większość plam na piersiach stanowi jedynie problem estetyczny, powinny być one zawsze skonsultowane z lekarzem. Niekiedy za zmianą zabarwienia skóry może kryć się poważniejszy problem medyczny, w tym choroba nowotworowa. 

Najpierw możesz odwiedzić swojego lekarza rodzinnego, który przeprowadzi dokładne badanie oraz wywiad dotyczący wszelkich objawów dodatkowych. Część gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej wyposażona jest w dermatoskopy, dzięki którym można dokładniej przyjrzeć się strukturze plamy na skórze i rozmieszczeniu barwnika. 

W razie konieczności lekarz rodzinny pokieruje Cię dalej do poradni dermatologicznej lub do innego specjalisty. 

Pamiętaj o tym, żeby regularnie aplikować na skórę eksponowaną na słońce kremy do opalania z filtrem. Jeśli nie robisz tego na co dzień, pojawienie się plam na skórze powinno być czynnikiem przypominającym o profilaktyce przeciwsłonecznej. 

Żółte plamy na piersiach

Plamy na piersiach – czy można się ich pozbyć? 

Skorzystanie z zabiegów chirurgicznych
W przypadku żółtaków możliwości usunięcia obejmują klasyczny zabieg chirurgiczny lub zabiegi małoinwazyjne, takie jak laseroterapia, krioterapia czy elektrokoagualcja. Tłuszczaki można usunąć klasycznym zabiegiem chirurgicznym lub dokonując zabiegu liposukcji. 
Wykorzystanie terapii miejscowej
W przypadku niektórych zmian barwnikowych można zastosować terapię miejscową, mającą na celu zmniejszenie widoczności plam. Stosowane preparaty to m.in. retinoidy, kwas azelainowy czy peelingi chemiczne. Możliwe jest także zastosowanie laseroterapii i chirurgiczna resekcja. 
Zastosowanie leczenia przyczynowego
Regularnie stosuj miejscowe leki na łuszczycę zalecone przez Twojego dermatologa. Jeśli jesteś alergikiem, dobrze pielęgnuj swoją skórę. Unikaj drażniących produktów myjących i wybieraj te o hipoalergicznym składzie. Delikatna skóra okolicy dekoltu i piersi powinna być odpowiednio nawilżana przez cały rok. 
Wiele plam zniknie bez żadnej interwencji
Tyczy się to m.in. krwiaków, wybroczyn czy pokrzywki. Część przebarwień blednie wraz z ograniczeniem ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne. 

Podsumowanie 

Plamy na piersiach mogą być źródłem niezadowolenia z wyglądu, a także stresu o własne zdrowie. Warto konsultować z lekarzem wszelkie zmiany, które pojawiają się na skórze – niezależnie od ich wielkości czy czasu utrzymywania się. Od lekarza dowiesz się, jak skutecznie zwalczać plamy na piersiach, jak im zapobiegać i czy kryją się za tym inne, poważniejsze schorzenia. 

Źródła:

  1. Khan M., Lotfollahzadeh S., Yasir M., Mammary Paget Disease, StatPearls Publishing, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK563228/, [dostęp: 9.06.2024 r.]
  2. Barazi H., Chippa V., Inflammatory Breast Cancer, StatPearls Publishing, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK564324/, [dostęp: 9.06.2024 r.]
  3. Abbas A.K., Aster J.C., Kumar V., Robbins Patologia, red. wyd. II pol. Olszewski W., Elsevier Urban & Partner, Wrocław, 2014
  4. Dada N., Livieratos M., Plensdorf S., Pigmentation disorders: diagnosis and management, American Family Physician, 2017 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Furmańczyk
Aleksandra Furmańczyk
Jestem lekarką w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Od lat pasjonuję się tematyką zdrowia i medycyny. Zawodowo będę starała się o wybór specjalizacji zabiegowej. Interesują mnie w szczególności otolaryngologia, chirurgia ogólna oraz chirurgia dziecięca. W wolnym czasie uprawiam jogę i z dużym zapałem powiększam swoją kolekcję roślin doniczkowych.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Furmańczyk
Aleksandra Furmańczyk
Jestem lekarką w trakcie stażu podyplomowego, który odbywam w 4. Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Od lat pasjonuję się tematyką zdrowia i medycyny. Zawodowo będę starała się o wybór specjalizacji...
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice