Biopsja skóry − kiedy się ją zaleca?

26. 5. 2020 · 3 minuty czytania

Biopsja ma na celu rozpoznania różnych schorzeń skóry, takich jak nowotwory, infekcje, choroby autoimmunologiczne. Jak przebiega procedura? Kiedy lekarz decyduje o konieczności jej wykonania? Sprawdź!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Biopsja skóry − kiedy się ją zaleca?

Biopsja skóry to badanie wycinka skóry pod mikroskopem. Pomaga w szczegółowej diagnostyce przy chorobach dermatologicznych. Jest też elementem rozpoznania nowotworów skóry. W czasie tego zabiegu można usunąć podejrzaną zmianę lub też pobrać tylko jej fragment. Zobacz, co warto wiedzieć o biopsji skóry. 

Mimo wielu narzędzi, dzięki którym można bezinwazyjnie badać skórę człowieka, takich jak dermatoskopia czy ultrasonografia, ogromną rolę w diagnostyce dermatologicznej stanowi badanie histopatologiczne.

Biopsja może mieć charakter leczniczy. Najczęściej jest tak w przypadku chirurgicznego usuwania zmian o charakterze nowotworowym. Do najczęstszych złośliwych nowotworów skóry, które usuwane są w całości za pomocą biopsji należą raki podstawnokomórkowe, raki kolczystokomórkowe czy tez czerniaki. Dowiedz się więcej o tym nowotworze: Czerniak skóry − czy zawsze jest złośliwy?

skóra pod mikroskopem

 

Biopsja znamienia

Biopsja, która pozwala na usunięcie całej podejrzanej zmiany skórnej to inaczej biopsja wycinkowa.

Jeśli regularnie badasz swoje znamiona i zauważysz, że któreś z nich rośnie, krwawi lub zmienia swoje zabarwienie, lekarz najczęściej zleca wówczas biopsję znamienia. 

Badanie wycinka skóry

Badanie wycinka skóry odgrywa też ogromną rolę w diagnostyce dermatologicznej. Pozwala w razie wątpliwości postawić lekarzowi ostateczną diagnozę. Wiele schorzeń dermatologicznych wygląda bardzo podobnie i bywa, że potrzebne jest szczegółowe badanie pod mikroskopem.

Wskazaniem do wykonania biopsji są:

  • choroby zapalne skóry
  • choroby tkanki łącznej
  • zmiany na błonach śluzowych czy w obrębie paznokci

Tu z pomocą przychodzi badanie histopatologiczne, w którym histopatolog dokładnie opisuje zjawiska widoczne w strukturach skóry. Ten rodzaj biopsji nie polega na wycięciu całej zmiany, a jedynie na pobraniu niewielkiego fragmentu tkanki ze skóry zmienionej chorobowo. Wynik badania histopatologicznego w połączeniu z obrazem klinicznym daje dermatologowi pełen obraz choroby i umożliwia trafną diagnozę. 

Sprawdź też, kiedy zaleca się usuwanie pieprzyków.

biopsja skóry

Biopsja  skóry – na czym polega?

Biopsja skóry to szybki zabieg. Przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, więc nie odczujesz praktycznie żadnego bólu.

Po znieczuleniu skóry, lekarz pobiera jej fragment przy pomocy ostrej sztancy o średnicy od 2 do 5 mm. Jeśli konieczne jest wycięcie znamienia lub pobranie do analizy histopatologicznej większego fragmentu skóry, wtedy lekarz posługuje się skalpelem, a następnie zakłada szwy. Po zabiegu na ranę zakładany jest jałowy opatrunek, który chroni miejsce po biopsji.

Czego możesz się spodziewać po zabiegu? Gdy po kilku godzinach działanie środka znieczulającego ustąpi, a przez kilka dni możesz odczuwać niewielki ból i dyskomfort w obrębie rany. Pamiętaj też, że każda rana, również ta po biopsji, może stać się wrotami zakażenia, dlatego bardzo ważne jest jej odpowiednie odkażanie i ochrona do czasu całkowitego zagojenia. Jeśli założono Ci szwy, zwykle po 7 − 14 dniach otrzymasz też zalecenie, żeby zgłosić na ich usunięcie.

Sprawdź też, na czym polega dermatoskopia.

biopsja znamienia

Biopsja skóry − wyniki

Sama biopsja to dopiero 1. etap w całym procesie diagnostycznym. Wycinek skóry przeznaczony do badania bezpośrednio po pobraniu musi zostać utrwalony, a następnie przeanalizowany przez histopatologia. Standardowo na wynik biopsji skóry czeka się około 2 − 3 tygodnie, jeśli jednak sprawa jest pilna, jak w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej, wtedy czas ten jest krótszy. 

badanie skóry pod mikroskopem

 

„Czy wynik mogę odebrać sam?”− to częste pytanie zadawane przez pacjentów. Wynik histopatologiczny zawsze wydawany jest przez lekarza. Po pierwsze, duża część wyników jest w języku łacińskim, po drugie − konieczne jest też dokładne wytłumaczenie pacjentowi, jakie jest dalsze postępowanie po otrzymaniu wyniku. 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice