Przebarwienia na zębach – jak powstają i jak im zaradzić?
Przebarwienia na zębach często wynikają z picia kawy, herbaty oraz palenia papierosów. Mogą także być spowodowane przez różne schorzenia. Dowiedz się, jak skutecznie sobie z nimi radzić.
Spis treści
Zastanawiasz się, dlaczego Twoje zęby, mimo codziennego szczotkowania nie są śnieżnobiałe? Może masz już za sobą kilka prób wybielenia zębów różnymi metodami, lecz efekt nie jest zadowalający? Przebarwienia na zębach to przypadłość, z którą zmaga się wielu z nas. Często wywołuje dyskomfort i obniża pewności siebie. Jak powstają i czym usunąć przebarwienia na zębach? Dowiedzmy się!
Jak usunąć przebarwienia na zębach?
Pierwszym krokiem w walce z przebarwieniami na zębach jest ustalenie ich przyczyny. Najczęściej odpowiedzialne są za nie nasze codzienne nawyki i ogólny stan zdrowia. Oto co wpływa na pojawienie się przebarwień:
- Czynniki zewnętrzne – są to m.in. niektóre pokarmy, palenie papierosów, stosowanie płukanek ziołowych lub z solami żelaza, urazy zębów, zabiegi stomatologiczne, a także nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Czynniki te wpływają na powstawanie przebarwień zewnętrznej warstwy zęba, tj. szkliwa.
- Czynniki wewnętrzne – to np. genetyka, niektóre leki przeciwbólowe i antybiotyki, choroby wątroby, podeszły wiek, chemioterapia. Te czynniki wpływają na przebarwienia głębszych partii zębów.
Istotne znaczenie w doborze metody usuwania przebarwień ma kolor zębów:
- Brązowe i żółte zęby – to skutek m.in. picia kawy i herbaty, zalegania płytki nazębnej, a także palenia papierosów. Zobacz, jak wyglądają zęby palacza.
- Fioletowe zęby – fioletowe przebarwienia pojawiają się w efekcie picia czerwonego wina.
- Szare zęby – świadczą o obumarciu nerwów w zębach.
- Białe plamy – jest to symptom fluorozy, tj. zaburzenia wynikającego z przyjmowania zbyt dużych ilości fluoru.
- Czarne kropki na zębach – jest to objaw zaawansowanej próchnicy.
Sprawdź, jak dbać o higienę jamy ustnej.
Obecnie istnieje kilka metod usuwania przebarwień, z których większość jest wykorzystywana przez stomatologów. Są to np.:
Czym usunąć przebarwienia na zębach?
Oprócz profesjonalnych zabiegów wybielania zębów istnieją również inne sposoby, które umożliwiają redukcję widoczności przebarwień i mogą być zastosowane w warunkach domowych. Oto kilka z nich:
- Preparaty do wybielania zębów – są to wszelkiego rodzaju pasty do zębów, takie jak np. elmex® Sensitive Whitening pasta do zębów lub Argital czarna wybielająca pasta do zębów z propolisem i dentie. Zawierają składniki o delikatnym działaniu wybielającym. Niektóre z nich są wzbogacone o węgiel aktywny. Sprawdź np. Seysso Carbon Black, wybielająca pasta do zębów. Polecane są także płyny do płukania jamy ustnej, które przedłużają działanie past wybielających oraz ograniczają powstawanie płytki nazębnej.
- Szczoteczki do zębów – choć same nie wybielają, pomagają utrzymać efekt wybielania i usuwają świeży osad. Szczególnie polecane są szczoteczki soniczne, które dzięki pulsacyjnym ruchom skutecznie eliminują płytkę nazębną i resztki pokarmów.
- Paski wybielające – to elastyczne plasterki z nadtlenkiem wodoru lub chlorynem sodu, które przykleja się na zęby. Dzięki niskiemu stężeniu substancji wybielających są bezpieczne i skuteczne, jeśli używa się ich zgodnie z instrukcjami producenta. Zobacz np. Blanx O3X, paski wybielające.
Domowe sposoby na przebarwienia zębów
W mediach często można znaleźć popularne oraz stosunkowo tanie domowe sposoby na wybielanie zębów. Niestety większość z nich jest szkodliwa dla zębów.
- Jedną z częstych praktyk mających na celu pozbycie się przebarwień jest mycie zębów proszkiem z węglem aktywnym. Mimo że jest on składnikiem wielu past wybielających, bezpośrednie stosowanie go na zęby prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia szkliwa.
- Podobne właściwości wykazuje soda oczyszczona. Choć po jej zastosowaniu część osadu z zębów znika, to jednocześnie dochodzi do ścierania szkliwa, dlatego metoda również nie jest zalecana do wybielania zębów.
- Warto wspomnieć o soku z cytryny. Zawarte w nim kwasy mogą uszkadzać szkliwo i powodować nadwrażliwość zębów. W związku z tym nie należy go używać do wybielania. Co ciekawe, dentyści zalecają picie soków cytrusowych wyłącznie przez słomkę, aby uniknąć kontaktu z zębami.
Domowe sposoby na usuwanie przebarwień na zębach mogą być niebezpieczne. Najlepiej jest więc regularnie myć zęby dobrą szczoteczką, np. soniczną i stosować odpowiednią pastą, taką jak Seysso Oxygen Remineralizacja i Odbudowa, pasta do zębów oraz regularnie odwiedzać stomatologa.
Wypróbuj też Blanx Przeciw Osadom, pasta do zębów.
Przebarwienia na zębach – podsumowanie
Problem przebarwień na zębach dotyczy wielu osób. Za wystąpienie przebarwień odpowiadają niektóre nawyki związane z żywieniem lub stylem życia. Choć istnieje wiele tanich i prostych sposobów na pozbycie się ich, to nic nie zastąpi systematycznych wizyt u stomatologa i dbania o higienę jamy ustnej. Jeśli zauważyłeś osad, przebarwienia lub zmianę koloru zęba, skonsultuj się ze specjalistą, który doradzi Ci, jak skutecznie je usunąć.
Źródła:
- Kansal S. i in., Discoloration of Teeth: A Literature Review, https://www.researchgate.net/publication/342520945_Discoloration_of_Teeth_A_Literature_Review/link/5ef96912299bf18816eff1a4/download?_tp=eyJjb250ZXh0Ijp7ImZpcnN0UGFnZSI6InB1YmxpY2F0aW9uIiwicGFnZSI6InB1YmxpY2F0aW9uIn19, [dostęp 27.05.2024 r.]
- Kasiak M., Kasiak M., Wybielanie i rozjaśnianie zębów – przegląd piśmiennictwa, https://ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/01-2010/062-067.pdf, [dostęp 27.05.2024 r.]
- Pels E., Początkowe zmiany demineralizacyjne – przyczyny powstawania, objawy, postępowanie terapeutyczne, https://www.nstomatologia.pl/wp-content/uploads/2016/05/ns_2016_074-078.pdf, [dostęp 27.05.2024 r.]