Implant zęba − kiedy trzeba go wszczepić?

4. 9. 2019 · 4 minuty czytania

Kiedy najlepiej zdecydować się na wszczepienie implantu zęba? Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia tego zabiegu? Sprawdź szczegóły w naszym artykule!

Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Implant zęba − kiedy trzeba go wszczepić?

Implant zęba można założyć w sytuacji braku jednego lub kilku zębów. Często ze względów stomatologicznych wydają się one najlepszym rozwiązaniem. A to dlatego, że implanty stomatologiczne idealnie naśladują naturę – działają one zupełnie tak, jak naturalne zęby. Dodatkowo nowoczesne technologie stosowane w protetyce dają możliwość stworzenia na nich koron zębowych, które niczym nie różnią się od naturalnych zębów pacjenta.

Implant zęba − co to jest?

Składa się on z  2 elementów. Pierwszym jest śruba wykonana z tytanu medycznego lub z cyrkonu. Cyrkon to rodzaj materiału, który jest bardziej estetyczny i doskonale imituje tkanki kostne. Stosuje się go przede wszystkim w przypadku odbudowy w przednim odcinku uzębienia. Implant wkręca się przy pomocy specjalnych narzędzi w kość wyrostka zębowego. Imituje on korzeń naturalnego zęba.

Drugi element to część koronowa, czyli ta imitująca naturalny ząb w jamie ustnej. Przy pomocy specjalnych łączników lekarz-protetyk osadza odbudowę na wszczepionym wcześniej implancie.

Sprawdź też: Ruszające się zęby u dorosłych. Czy to objaw poważnej choroby?

implant zęba

 

Wszczepienie implantu − jak wygląda?

Wyróżniamy 2 metody wykonania zabiegu chirurgicznego. 1-etapową, gdzie implant jest zamykany od razu śrubą gojącą (pozwala ona na zmniejszenie liczby zabiegów chirurgicznych, przez co skraca czas leczenia, jednak wymaga od pacjenta przestrzegania surowych zasad higienicznych). W metodzie 2-etapowej zszywa się implant „na głucho” i pokrywa się go błoną śluzową. Odsłonięcie powierzchni implantu i zabezpieczenie jej śrubą gojącą następuje dopiero później i ma ona za zadanie formowanie dziąsła wokół przyszłej odbudowy.

implanty stomatologiczne

 

Po zabiegu implantacji następuje osteointegracja śruby z kością. Czas potrzebny na zajście tego zjawiska jest różny i zależy od warunków kostnych. Jednak najczęściej następuje on do około pół roku. Warto zaznaczyć, że jest to proces nieodwracalny. Tylko połączenie na stałe śruby z kością pozwala na stabilność późniejszej odbudowy protetycznej i równomierne przenoszenie sił żucia na wyrostek zębowy.

Przeczytaj: Ubytki w zębach - skąd się biorą? 

Zabieg wszczepienia implantu planuje chirurg na podstawie oceny warunków wewnątrz jamy ustnej i przeprowadzeniu dokładnej diagnostyki radiologicznej. W wypadku wszczepów, wykonuje się tomografię stożkową (CBCT) czyli obrazowanie struktur w 3D. A to dlatego, żeby zachować maksymalną precyzję w ich wprowadzaniu i nie uszkodzić żadnych sąsiednich struktur anatomicznych

implant zęba wizualizacja

Implanty zęba − kiedy wszczepić?

Teoretycznie każda potrzeba odbudowy brakującego zęba jest wskazaniem do wykonania zabiegu. Można przy pomocy implantów stomatologicznych zastąpić pojedyncze zęby, wykonać most protetyczny osadzony na 2 lub większej ilości implantów. Jest to też metoda leczenia osób, którym doskwiera bezzębie, czyli z całkowitym brakiem zębów. Wtedy osadza się  na wszczepach protezę zębową.

Ząb utracić można z wielu powodów m.in.: próchnicy, nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia endodotycznego, urazu, chorób przyzębia, czy też w przypadku wrodzonego braku zawiązków zębowych, tzw. hipodoncji.

Sprawdź, preparaty na problemy stomatologiczne!

mężczyzna bez zębów

Implanty zębów − przeciwwskazania

Jeżeli chodzi o przeciwwskazania do implantacji to można je podzielić na miejscowe i ogólne.

Miejscowe przeciwwskazania do implantu zęba to:

  • Zła jakość i niewystarczająca ilość tkanki kostnej − na szczęście współczesne techniki leczenia pozwalają chirurgom przy pomocy specjalnego materiału kościozastępczego poprawić te 2 parametry tak, żeby leczenie implantoporotetyczne było możliwe
  • Sąsiedztwo istotnych struktur anatomicznych, które mogłyby zostać uszkodzone, np. nerwu trójdzielnego, otworu bródkowego, dna zatoki szczękowej, korzenie sąsiednich zębów − tutaj z odsieczą przychodzą różne kształty i długości wszczepów, przy pomocy których można ominąć newralgiczne struktury anatomiczne
  • Aktywna choroba przyzębia
  • Niezakończony wzrost szczęki i żuchwy  − mówi się, że implantacje można wykonywać dopiero około 17 − 18  roku życia
  • Niekorzystne położenie sąsiednich zębów, zęby nachylone, wydłużone, wymagające korekty przy pomocy aparatu ortodontycznego
  • Nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Sprawdź pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej!

wszczepienie implantu

Do ogólnych przeciwwskazań zalicza się:

  • Choroby immunologiczne − obniżona odporność
  • Przyjmowanie leków takich jak kortyzon, cytostatyki
  • Poważne choroby serca i układu krążenia
  • Ciąża  − szczególnie ze względu na brak możliwości wykonywania zdjęć radiologicznych w jej trakcie
  • Przyjmowanie laków zaburzających gospodarkę kostną, np. z grupy bifosoranów
  • Palenie papierosów − nikotyna wpływa niekorzystnie na stabilność wszczepu i jego długoterminowe utrzymanie w jamie ustnej.
  • Nieustabilizowana cukrzyca
  • Choroby tkanki łącznej i kostnej

Sprawdź też: Jak prawidłowo myć zęby? Metody szczotkowania zębów

implanty zębów przeciwwskazania

 

Leczenie implantologiczne jest dość kosztowne. Ale jest to też najbardziej fizjologiczny i estetyczny sposób radzenia sobie z brakami w uzębieniu. Wszczep doskonale imituje naturalny ząb, a dodatkowo zapobiega utracie kości wyrostka zębodołowego przez zachowanie obciążenia go siłami żucia. U osób z całkowitym bezzębiem poprawiają  znacząco komfort życia. Ułatwiają nie tylko jedzenie, ale przede wszystkim stabilizują protezę zębową.

Przeczytaj również: Jak wzmocnić zęby i cieszyć się zdrowym uśmiechem?

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia pracy badawczej, w celu uzyskania tytułu doktora nauk medycznych z dziedziny ortodoncji. Staram się podnosić swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju kursach specjalistycznych, aby jeszcze lepiej leczyć swoich pacjentów. Jestem autorką i współautorką kilku publikacji naukowych w pismach branżowych. Po ortodoncji moją wielką pasją są podróże.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice