Zęby palacza – jak palenie papierosów wpływa na zęby?

3. 1. 2023 · Iwona Bąkowska · 9 minut czytania

Uzależnienie od nikotyny to globalny problem prowadzący do groźnych powikłań zdrowotnych. Palenie papierosów ma negatywny wpływ na cały organizm, także na jamę ustną, przy czym charakterystyczne zażółcenie i przebarwienia zębów to z punktu medycznego jeden z najmniej szkodliwych skutków nałogu. Wyjaśniamy, jak palenie papierosów wpływa na zęby, a także jak dbać o zęby palacza.

Jak papierosy wpływają na zęby?

Według statystyk co 4 osoba w Polsce pali papierosy, a rak płuc jest jedną z najczęstszych postaci nowotworu złośliwego. Większość nałogowych palaczy zdaje sobie sprawę z konsekwencji uzależnienia, jednak jest ono silniejsze niż obawa przed jego skutkami. A te są naprawdę poważne. 

  • Wśród następstw wieloletniego palenia papierosów wymienia się między innymi rozwój nadciśnienia, zatorowość płucną czy zakrzepicę żył głębokich
  • Nałogowi palacze uskarżają się na tzw. kaszel palacza, czyli dokuczliwy i uporczywy kaszel, nierzadko połączony z odkrztuszaniem gęstej plwociny. Osobom palącym dedykowane są specjalne tabletki, np. pastylki do ssania Detusan, które zmniejszają częstotliwość odruchu kaszlowego i suchość w jamie ustnej, a także działają ochronnie na błonę śluzową gardła. 
  • Palenie tytoniu nie pozostaje obojętne również dla skóry, która stopniowo traci witalność, staje się poszarzała, podatna na zmarszczki, w tym charakterystyczne zmarszczki palacza. Więcej na temat zmian skórnych zachodzących u palaczy znajdziesz w artykule palenie a cera.

A co z zębami? Czy papierosy niszczą zęby? Tak! I nie tylko zęby, ponieważ nałóg powoduje szereg zmian w obrębie całej jamy ustnej. Warto podkreślić, że żółty, a w skrajnych przypadkach brązowy nalot na koronach zębów, choć może przeszkadzać, nie jest jedynym i największym problemem. Jak palenie papierosów wpływa na zęby i jamę ustną?

  • Przebarwienia zębów nikotyna wnika w szkliwo zębów, powodując nieestetyczną zmianę barwy. Początkowo robią się żółte, jednak w miarę upływu czasu na uzębieniu zaczyna gromadzić się płytka nazębna, tzw. kamień, którego struktura sprzyja wnikaniu substancji smolistych i nikotyny. To z kolei prowadzi do jeszcze większych odbarwień. W zaawansowanych stadiach kończy się ciemnym, czasem wręcz czarnym nalotem, który stanowi duży problem natury estetycznej, a dodatkowo sprzyja rozwojowi próchnicy.
  • Upośledza funkcje gruczołów ślinowych zmniejszone wydzielanie śliny prowadzi do szybszego rozwoju próchnicy, stanów zapalnych oraz infekcji grzybiczych.
  • Osłabia ukrwienie tkanki kostnej upośledzone krążenie skutkuje spowolnieniem procesów gojenia. Palenie tytoniu może być np. przeciwwskazaniem do zabiegu implantacji.
  • Zmienia mikroflorę całej jamy ustnej negatywny wpływ papierosów na błonę śluzową może doprowadzić do powstawania owrzodzeń, chorób przyzębia, języka, a także nowotworów. Choroby jamy ustnej, którym sprzyja palenie, to także leukoplakia, czyli charakterystyczny biały nalot na policzkach i języku, kamica ślinianek, grzybica jamy ustnej oraz zapalenie gruczołów ślinowych.
  • Wymieniając skutki palenia i wpływ nałogu na higienę jamy ustnej, należy również wspomnieć o halitozie, czyli nieświeżym oddechu charakterystycznym dla osób palących. Przyczyną halitozy jest osadzanie się na zębach substancji chemicznych obecnych w papierosach.
Jak papierosy wpływają na zbęy

Jak dbać o zęby palacza?

Jak dbać o higienę jamy ustnej? Biorąc pod uwagę bezpośredni wpływ palenia na jej stan, najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka groźnych następstw jest oczywiście zerwanie z wyniszczającym uzależnieniem. Zobacz, jak rzucić palenie i raz na zawsze uwolnić się od nałogu. A co zrobić, gdy na ten moment nie ma takiej możliwości? No cóż, trzeba mieć świadomość, że w takiej sytuacji szczoteczki do zębów i pasty do zębów muszą stać się nieodłącznym towarzyszem palacza, a preparaty do higieny jamy ustnej powinny zająć honorowe miejsce w kosmetyczce. 

Jak skutecznie zadbać o zęby palacza? Wskazówki

  1. Należy zaopatrzyć się w pastę do zębów przeznaczoną do higieny jamy ustnej osób palących. Pasta dla palaczy zawiera substancje ścierne, które lepiej poradzą sobie z usuwaniem przebarwień i osadów pozostawianych przez dym tytoniowy. Dodatkowo w składzie często znajdują się substancje zapachowe eliminujące nieprzyjemny zapach, a także substancje wzmacniające zęby, dzięki czemu chroni je przed próchnicą i rozwojem chorób przyzębia. 

    Przykładem pasty do zębów dla palaczy jest np. 

  2. Palacze nie mogą zapominać o systematycznym szczotkowaniu zębów. Stomatolodzy zgodnie twierdzą, że optymalne byłoby ich mycie przynajmniej 3 razy dziennie. Oczywiście można częściej, ale z wiadomych względów nie zawsze jest taka możliwość.
  3. Konieczne jest płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami, najlepiej po każdym wypalonym papierosie. Płyny zapobiegają odkładaniu płytki nazębnej i niwelują nieprzyjemny zapach z ust. Ponieważ palenie zmniejsza wydzielanie śliny i wysusza śluzówkę jamy ustnej, zaleca się, by płyny do płukania nie zawierały alkoholu.
  4. Bardzo ważne jest nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, co pomoże usunąć nagromadzone nieczystości, zapobiegnie odkładaniu się kamienia, a w konsekwencji opóźni rozwój próchnicy i groźnych chorób przyzębia.
  5. Palacze powinni regularnie, przynajmniej 2 razy w roku, odwiedzać gabinet stomatologiczny w celu wykonania profesjonalnego czyszczenia zębów. Nawet najlepsze pasty nie dadzą takich efektów jak piaskowanie i skaling, które skutecznie usuną złogi szkodliwych osadów.
  6. Warto również przyjrzeć się swojej diecie i wzbogacić ją o produkty zawierające mikro- i makroelementy, a także witaminy na zęby potrzebne do prawidłowego funkcjonowania jamy ustnej.
Jak dbać o zęby palacza

Jak wybielić zęby palacza?

Zęby nałogowego palacza nietrudno rozpoznać. Charakterystyczny osad i żółte zabarwienie stanowią duży problem natury estetycznej, co wpływa na jakość uśmiechu, a ponadto jest powodem kompleksów i wycofania społecznego. Palacze często marzą o białych zębach, dlatego szukają sposobów na usunięcie oznak nałogu. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją profesjonalne zabiegi stomatologiczne, które mogą przywrócić zębom upragnioną biel. Niestety, jest też zła wiadomość. W przypadku palaczy nie poleca się wybielania, głównie ze względu na krótką trwałość zabiegu

Co zatem robić? Kluczowa jest profilaktyka domowa (porządna pasta wybielająca, nitkowanie i płukanie), a także systematyczne wizyty kontrolne u stomatologa, który wykona kompleksową higienizację. Usuwanie złogów kamienia nazębnego i nagromadzonych osadów poprawi wygląd zębów, ale też ochroni je przed następstwami palenia.

    Jak wybielić zęby palacza

    Podsumowanie

    Palenie jest nałogiem, którego negatywne skutki wpływają na cały organizm, łącznie z jamą ustną i zębami. Co ważne, papierosy powodują nie tylko nieestetyczne przebarwienia zębów, ale mogą stanowić również przyczynę groźnych chorób. Zęby palacza wymagają szczególnej uwagi i systematycznej pielęgnacji, jednak najlepszym i najbardziej zalecanym rozwiązaniem jest ograniczenie lub całkowite rzucenie uzależnienia.

    Źródła:

    1. R. Rudziński, J. Banach, Wpływ nawyku palenia tytoniu na stan przyzębia oraz toksyczne oddziaływanie nikotyny i jej metabolitów na tkanki przyzębia, http://gabinetyrudzinscy.pl/wp-content/uploads/2015/07/3.pdf [dostęp 06.01.2023]
    2. A. Kurhańska-Flisykowska, M. Kulza, J. Stopa, E. Paszyńska, W. Piekoszewki, M. Wyganowska-Świątkowka, E. Florek, Palenie tytoniu a stan kliniczny przyzębia z uwzględnieniem wskaźników klinicznych, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/24909/piekoszewski_et-al_palenie_tytoniu_a_stan_kliniczny_2012.pdf?sequence=1&isAllowed=y [dostęp 05.01.2023]
    3. T. Olszowski, A. Walczak, Częstość zabiegów higieny jamy ustnej i problemy zdrowotne jamy ustnej wśród studentów medycyny i stomatologii Pomorskiej Akademii Medycznej, http://www.phie.pl/pdf/phe-2010/phe-2010-3-501.pdf [dostęp 05.01.2023].
    4. E. Kuchta, M. Berger, P. Trafidło, J. Szymańska, Wpływ palenia tytoniu na zdrowie jamy ustnej, https://www.researchgate.net/profile/Marcin-Berger/publication/275493183_Influence_of_tobacco_smoking_on_oral_health/links/5565b6c608ae06101abe3936/Influence-of-tobacco-smoking-on-oral-health.pdf [dostęp 06.01.2023].

      Więcej artykułów na ten temat

      • Aby znaleźć źródło halitozy, w pierwszej kolejności należy udać się do stomatologa na przegląd jamy ustnej. Do problemu warto podejść kompleksowo, diagnostyką obejmując układ oddechowy oraz pokarmowy.
      • Chcesz, by Twoje zęby były śnieżnobiałe? Dowiedz się, jak je wybielić? Sprawdź, czy domowe sposoby na rozjaśnienie uzębienia są skuteczne i bezpieczne. Przeczytaj porady z naszego artykułu!
      • Mycie zębów to podstawowy element profilaktyki zdrowotnej. Tymczasem wiele osób niewłaściwie je szczotkuje, co zwiększa ryzyko próchnicy. Poznaj najczęściej popełniane błędy przy czyszczeniu szkliwa!
      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
      Przeczytaj więcej od tego autora