Silikony w szamponach − zbawienny wpływ czy przekleństwo dla Twoich włosów?

31. 10. 2018 · 5 minut czytania

Silikony w kosmetykach pełnią ważną funkcję – chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Sprawiają także, że kosmyki stają się gładkie. Dlaczego więc cieszą się tak złą sławą? Sprawdź!

 

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Silikony w szamponach − zbawienny wpływ czy przekleństwo dla Twoich włosów?

Silikony w szamponach i odżywkach mają bardzo złą reputację. Czy faktycznie na to zasłużyły? Silikony wykorzystywane w szamponach, odżywkach i maskach do włosów mają za zadanie przede wszystkim wygładzić łuskę włosa i sprawić, że włosy będą bardziej lśniące. Silikony chronią też włosy przed czynnikami zewnętrznymi. Zazwyczaj dzieli się silikony na te dobre i te złe. Jak je rozpoznać? Zobacz, jaki ma wpływ silikon na włosy.

Silikony w szamponach − jaką pełnią funkcję?

Silikony to związki krzemu lub kwarcu. Są bezzapachowe i bezbarwne. A jaką funkcję pełnią w szamponach do włosów? Silikony przede wszystkim bardzo dobrze wygładzają łuskę włosa. Po użyciu kosmetyku z silikonem Twoje włosy staną się gładkie i lśniące.

Silikony pełnią też funkcję ochronną włosów. Dlatego często wykorzystuje się je w preparatach termoochronnych, np. sprayach, które chronią łuskę włosa przy stosowaniu suszarki, lokówki czy prostownicy. Silikon może też zabezpieczyć Twoje włosy przed promieniowaniem UV.

Po zastosowaniu szamponu z silikonem efekt lśniącej tafli na głowie możesz zauważyć od razu! Już po jednym myciu. Nic więc dziwnego, że tak bardzo kochamy szampony z krzemionkami i kwarcami.

Sprawdź też szampony do włosów.

silikony w szamponach

 

Silikon do włosów − tylko jakich?

Używanie szamponów, odżywek czy serów z silikonami to chyba jedyny sposób na „naprawienie” włosów z rozdwojonymi końcówkami. Pisałam o tym w artykule: Najlepsze serum na rozdwojone końcówki? Blogerki już wybrały! [TOP 5]. Raz rozdwojone końcówki już się nie scalą, chyba, że zostają sklejone i wygładzone silikonem.

Silikon w szamponie czy odżywce sprawdzi się przede wszystkim przy włosach niezdyscyplinowanych, puszących się, sianowatych i zniszczonych. Mogą też zdać egzamin przy włosach kręconych, które chcesz nico wyprostować czy po prostu okiełznać. Jak wspomniałam, silikon wygładzi Twoje włosy natychmiastowo. To jednak, jak bardzo zleży od rodzaju silikonu, który znajduje się w składzie kosmetyków.

Szampony z silikonami szczególnie polubią farbowane blondynki, których włosy lubią się matowić, puszyć i przesuszać.

kobieta z zadbanymi włosami

Czym szampon z silikonem jest szkodliwy?

To zależy... oczywiście od rodzaju zastosowanego silikonu i tego, jak często się go stosuje na włosy. Już wiesz, ze silikon dobrze ochroni Twoje włosy przed ciepłem, słońcem i innymi szkodliwymi czynnikami. No właśnie! Silikon chroni Twoje włosy nie tylko przed wnikaniem w jego wnętrze szkodliwych substancji. Ale też substancji odżywczych! Silikon zapewnia bowiem szczelną łuskę, którą niestety ciężko zmyć.

szampony na półce sklepowej

 

Właśnie największą wadą silikonów, które są używane w szamponach jest to, że są one bardzo oporne na zmywanie. Niektóre nie chcą zejść z włosów nawet po użyciu mocnych detergentów. Silikony są wodoodporne i nierozpuszczalne w wodzie. Jeżeli nie zmywasz ich z włosów, a co więcej, z każdym myciem nakładasz na włosy ich nową warstwę, to z czasem Twoje włosy mogą stać się obciążone, przyklapnięte lub nawet mogą zacząć się przetłuszczać.

Jeżeli farbujesz włosy, to uważaj z szamponami z silikonami przed położeniem na włosy pigmentu. Przed farbowaniem najlepiej dobrze oczyść włosy szamponem micelarnym, który pomoże pozbyć się z włosów silikonów. Ochronna warstwa krzemionki na włosach może sprawić, że farba po prostu „nie złapie”, a koloryzacja się nie uda.

Silikon w szamponach do włosów − jakie są jego rodzaje?

Jak sprawdzić, czy Twój szampon ma w sobie silikon? Przede wszystkim przeczytaj skład INCI. Jeżeli w na liście znajdzie się nazwa substancji, która kończy się na -siloxane, -silanol, -silicone czy -methicone, to w kosmetyku jest silikon. Silikonem jest też substancja zawierająca w nazwie PEG.

Przede wszystkim silikony dzielimy na te rozpuszczalne w wodzie i nierozpuszczalne w wodzie.  Jeżeli w szamponie lub odżywce znajduje się delikatny, rozpuszczalny w wodzie silikon, to usuniesz go po każdym myciu głowy. Dzięki temu, włosy nie będą obciążone, a substancje odżywcze z łatwością dotrą do jego wnętrza. Silikony rozpuszczalne w wodzie to m.in. Dimethicone copolyol, Lauryl methicone copolyol, Hydrolyzed wheat protein hydroxypropyl polysiloxane czy substancja z PEG.

Sprawdź też ampułki do włosów.

rodzaje szamponów - kobieta myjąca włosy

 

Silikony nierozpuszczalne w wodzie potrzebują trochę pomocy i użycia silniejszych szamponów. Najcięższe silikony, których lepiej unikaj to Cyclomethicone, Cyclopentasiloxane, Trimethylsilylamodimethic i Trimethylsiloxysilicates. Silikony łagodniejsze to m.in. Amodimethicone, Dimethicone, Dimethiconol, Beheonoxy dimethicone, Phenyl trimethicone, Simethicone lub Trimethicone.

Co na wygładzenie i ochronę włosów zamiast silikonów?

Efekt wygładzenia włosów możesz też oczywiście uzyskać za pomocą naturalnych składników. Przede wszystkim olejów. Jeżeli zależy Ci na lśniącej tafli włosów i okiełznaniu „sianka”, ale nie chcesz obciążać włosów silikonem, postaw na naturę. Wygładzenie jak po silikonie zapewni Ci olej z rokitnika i olej arganowy, które znajdują się w Natura Siberica Oblepikha Siberica, rokitnikowy szampon nawilżający do włosów normalnych i suchych.  Z kolei w nawilżającym szamponie od Vianka, znajdziesz olej z kiełków pszenicy, który pozostawi włosy w dobrej kondycji.

Nie tylko wygładzenie, ale i odżywienie włosów mogą zapewnić Ci proteiny. Suche i połamane włosy często potrzebują odpowiednich aminokwasów, aby powrócić do dobrej kondycji. Proteiny pszenicy i owsa znajdziesz w naturalnym szamponie Sylveco. Zbożowe proteiny znajdziesz także w ajurwedyjskim szamponie z imbirem i trawą cytrynową od Orientany.

 Jeżeli jednak chodzi o zapewnienie włosom ochrony, spróbuj oleju z pestek z winogron, który znajduje się m.in. w szamponie Biolaven Organic.

Nie musisz się więc bać silikonów. Ważne jest tylko, żeby dobre oczyszczać z nich włosy i korzystać z ich wygładzającej włosy z umiarem.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice