Domowe sposoby na zniszczone włosy po rozjaśnianiu. Sprawdź!

28. 9. 2021 · 9 minut czytania

Twoje włosy straciły dawny blask na skutek zabiegów rozjaśniających? Przywróć im zdrowy i piękny wygląd. Dowiedz się, jak poprawić ich kondycję. Poznaj szczegóły!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Domowe sposoby na zniszczone włosy po rozjaśnianiu. Sprawdź!

Rozjaśniałaś włosy i chcesz, by odzyskały dawną formę? Twoim celem będzie dostarczenie im odpowiednich składników odżywczych – potraktuj to priorytetowo. Sprawdź najlepsze domowe sposoby na zniszczone włosy po rozjaśnianiu i przywróć pasmom zdrowy blask!

Czy rozjaśnianie niszczy włosy?

Od czego właściwe zależy kolor włosów? Od liczby i rodzaju cząsteczek melaniny (grupa pigmentów) w cebulce. Rozjaśnianie włosów, szczególnie z ciemnym pigmentem, to głęboka ingerencja w ich strukturę. Chemiczne rozjaśnianie włosów to dla pasm nic przyjemnego. Weźmy „na warsztat” metakrzemian sodu, który znajdziesz w większości produktów do chemicznego rozjaśniania włosów. Ma jedno zadanie – ułatwić rozjaśniaczowi wniknięcie pod łuskę włosa. Żeby osiągnąć ten cel, najpierw niszczy tłuszczową otoczkę, która chroni rdzeń włosa i utrzymuje w nim odpowiednią ilość wody. Później rozchyla łuski i „wpuszcza” do środka włosa substancje rozpraszające pigment. Dość agresywny proces, prawda?

domowe sposoby na zniszczone włosy po rozjaśnianiu

Właśnie dlatego po wszystkim włosy są osłabione, podatne na uszkodzenia mechaniczne, kruszenie się i rozdwajanie. Odpowiednia pielęgnacja pomoże poprawić ich wygląd i kondycję.

Sama mam ciemne włosy i przyznam, że było mi ciężko zrezygnować nawet z drobnej metamorfozy, która poprawia humor i przynosi lekki powiew świeżości. Zdecydowałam się na rozjaśnienie na 1/3 długości. Moje włosy są suche, kręcone, puszą się. Nie wyglądały dobrze po zabiegu. Zaczęłam szukać sposobu, by je odratować.

regeneracja włosów po rozjaśnianiu

Jak odbudować zniszczone włosy po rozjaśnianiu?

Jeśli włosy są bardzo zniszczone po rozjaśnianiu, zacznij od podcięcia końcówek. Pielęgnacja powinna być kompleksowa i regularna. Im większa rozpiętość tonalna pomiędzy poprzednim odcieniem a nowym, tym częściej używaj kosmetyków do pielęgnacji włosów.

Na rynku znajdziesz mnóstwo produktów przeznaczonych do wspomagania intensywnej regeneracji struktury włosa. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na jego przeznaczenie. Na etykiecie szukaj napisu: do suchych i zniszczonych włosów, do suchych i zniszczonych rozjaśnianiem, do farbowanych, odżywczo – regenerująca itp.

jak uratować włosy po rozjaśnianiu

Domowe sposoby na zniszczone włosy po rozjaśnianiu

Olejki

Od pewnego czasu używam mieszanki z organicznym olejkiem arganowym, którą nakładam na włosy na godzinę przed ich myciem. Używam jej na całej długości włosów.

 

Dobre praktyki

Jeśli Twoje włosy mają tendencje do przetłuszczania się, unikaj nakładania olejków blisko skóry głowy. Taki specyfik trzymaj na włosach tak długo, jak zaleca producent (ja trzymam pół godziny).

Mieszanki z olejami i olejkami najczęściej trzeba zmyć, bo są zbyt obciążające, żeby stosować je bez spłukiwania. Żeby utrwalać efekty odżywienia, zmywaj je szamponem przeznaczonym do włosów suchych i zniszczonych, z silnie regenerującymi i odżywczymi właściwościami. Rozjaśnione włosy będą wysuszone bez względu na to, czy przetłuszczają się, czy nie. Ich odżywcza otoczka została naruszona przez działanie chemii i trzeba ją odbudować.

jak zregenerować włosy po rozjaśnianiu

Inne przykłady? Olej ze słodkich migdałów ma mocno odżywcze działanie głównie dzięki zawartym w nim witaminom, kwasom tłuszczowym oraz proteinom. Polecam kosmetyki z olejem kokosowym – miałam odżywkę do włosów, którą nakładałam już po myciu, na wilgotne włosy, bez spłukiwania – rewelacja! Używaj jej oszczędnie, bo gdy nałożysz za dużo, włosy będą obciążone i oklapnięte.

Pozostałe skuteczne oleje do włosów z kwasami tłuszczowymi i witaminami to też:

  • lniany,
  • jojoba,
  • z czarnuszki,
  • z kiełków pszenicy,
  • z dzikiej róży,
  • z rokitnika,
  • a nawet z pestek śliwki!

Każdy z nich odżywia, nawilża i ma właściwości ochronno-regenerujące.

Szukaj produktów organicznych, ekologicznych czy też ukrywających się pod popularnym obecnie skrótem BIO. Dlaczego? Będziesz mieć pewność, że nie utraciły swoich właściwości odżywczych i były produkowane w odpowiedni sposób. Olejki to również świetny środek na włosy wysokoporowate.

Dowiedz się, jak dbać o włosy wysokoporowate? Oleje, kosmetyki, domowe zabiegi.

zniszczone włosy po rozjaśnianiu domowe sposoby

Maski i odżywki

W poszukiwaniu odpowiedniej maski kieruj się jej zawartością. Najlepiej, gdy zawiera naturalne składniki odżywcze, proteiny, kwasy tłuszczowe, witaminy. Często w tego typu produktach znajdują się olejki, o których pisałam wyżej.

Czemu warto sięgnąć po kosmetyki z proteinami? Pełnią rolę naprawczo-wzmacniającą, wypełniają ubytki pod łuską włosa oraz tworzą dodatkową warstwę ochronną. Warta uwagi jest odżywka z proteinami Revalid. Można jej używać do każdego rodzaju włosów, mocno regeneruje strukturę włosa.

Ciekawym dodatkiem w kosmetykach jest masło z mango. Musi być tłoczone na zimno, by zachować swoje składniki odżywcze. Są to głównie naturalne kwasy tłuszczowe (stearynowy, oleinowy, linolowy i palmitynowy). Jak wspomniałam wcześniej, włos posiada własną otoczkę tłuszczową, która zostaje uszkodzona podczas rozjaśniania, ww. kwasy są odpowiedzialne za jej odbudowę. Nie ma zbyt wielu odżywek z masłem z mango w składzie. W najbliższym czasie mam zamiar wypróbować maskę do włosów Klorane.

domowe sposoby na suche włosy po rozjaśnianiu

Aleksandra Chojnowska rozwija:

„Dobry skład ma również maska L’biotica Biovax z masłem mango i olejem z opuncji figowej. Olej z opuncji to emolient bogaty w cenne kwasy omega–6 i omega–9, które wnikają w głąb włosa, by intensywnie go odżywić. Dzięki temu łuski są pozamykane a pasma lśniące, gładkie i pełne blasku.

Warto wiedzieć, że tłuszcze roślinne to naturalne emolienty, które powlekają powierzchnię włosów warstwą ochronną i zabezpieczają je przed utratą wilgoci. Jednym z nich jest także oliwa z oliwek. Nie tylko odżywia i chroni pasma, ale również zawiera mnóstwo związków fenolowych – naturalnych przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki – jedną z przyczyn szybszego starzenia się komórek.

Osobiście uwielbiam oliwę z oliwek, dlatego często stosuję kosmetyki z tym składnikiem. Można znaleźć go w odżywce do włosów Repair Conditioner Organic Shop. Jej skład to aż w 99% składniki naturalne, więc na pewno przypadnie do gustu każdemu, kto ceni kosmetyki tego typu. Przyspiesza odbudowę zniszczonych pasm, dlatego sprawia, że regeneracja włosów po rozjaśnianiu jest dużo szybsza”.

poprawa włosów po rozjaśnianiu

Masaż głowy

Co jeszcze może pomóc w terapii rozjaśnionych włosów? Masaże głowy w trakcie jej mycia – dzięki temu poprawisz ukrwienie skóry oraz dotlenisz cebulki włosa. Zdrowa cebulka to odżywiony, zdrowy włos.

Aleksandra Chojnowska zaznacza:

„Właśnie dlatego odbudowę warto zaczynać już na etapie mycia. Odpowiedni szampon z pewnością pomoże zregenerować zniszczone włosy po rozjaśnianiu. Domowe sposoby w postaci płukanek czy sporządzonych samodzielnie masek zostaw na później – najpierw skup się na oczyszczeniu kosmyków i masażu skóry głowy. Do tego przyda Ci się regenerujący szampon do włosów, np. regenerujący szampon Seboradin, który zawiera wyciąg z żeń-szenia o właściwościach poprawiających mikrokrążenie w skalpie. Ekstrakt z czarnej rzodkwi wzmacnia cebulki i przyspiesza wzrost włosa. Co więcej, reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu pasma nie przetłuszczają się tak szybko i w wielu przypadkach ich codzienne mycie nie jest konieczne.

Masaż możesz wykonywać za pomocą specjalnego masażera do skalpu lub po prostu opuszkami palców, jednak warto uważać, by nie podrapać skóry paznokciami. Wykonuj okrężne ruchy, idąc dłońmi od czoła w kierunku karku”.

pielęgnacja włosów po rozjaśnianiu

Odżywienie włosów od środka

Moja znajoma używa tabletek na włosy z wyciągiem ze skrzypu polnego, pokrzywy i witaminami z grupy B. Wzmacniają i odżywiają cebulki, dostarczają włosom witamin kluczowych dla ich rozwoju.

Aleksandra Chojnowska informuje:

„Co ciekawe, odpowiednio dobrany suplement to ratunek nie tylko dla zniszczonych pasm, ale także terapia dla pięknej skóry i mocnych paznokci, czyli kompleksowa pielęgnacja od wewnątrz. Szerzej o działaniu tych suplementów pisała Ola w artykule: Suplementy na wypadanie włosów − czy naprawdę działają?”.

jak dbać o włosy po rozjaśnianiu

Kosmetyki DIY

Aleksandra Chojnowska uczy:

„Domowe sposoby na suche włosy po rozjaśnianiu to także maski, wcierki i płukanki, które można zrobić samodzielnie z łatwo dostępnych składników. Jak się za to zabrać? Najpierw umyj włosy szamponem, np. szamponem regenerującym Vianek. Podczas mycia możesz wykonać wspomniany wcześniej masaż skóry głowy. W ten sposób zapewnisz pasmom podstawową dawkę nawilżenia i odżywienia – kosmetyk zawiera cenny olej z wiesiołka, bogaty w witaminę E oraz wyciągi z ziół – naturalnych źródeł krzemu.

Po umyciu jest czas na stworzenie własnej maski! Bardzo dobre efekty przynosi domowy kosmetyk z banana, awokado i jogurtu. Jak go przygotować? Połowę dojrzałego banana (jeśli masz naprawdę długie włosy, możesz wykorzystać cały owoc) rozgnieć z połową awokado. Możesz także zmiksować owoce na gładką masę. Żeby maska była nieco rzadsza i łatwiejsza w nakładaniu, dodaj dwie lub trzy łyżki jogurtu naturalnego. Gotową papkę nanieś na włosy – od połowy ich długości, ku dołowi. Dzięki temu nie obciążysz ich zbyt mocno i nie stracą swojej naturalnej objętości. Załóż na głowę foliowy czepek lub luźno owiń mokre włosy folią spożywczą. Po 20 minutach zdejmij folię i spłucz pasma letnią wodą.

sposoby na poprawę włosów po rozjaśnianiu

Jeżeli domowe maski do włosów Cię nie przekonują, wypróbuj ziołowe płukanki wzmacniające. Jak uratować włosy po rozjaśnianiu z ich pomocą? To także świetny sposób dla tych, którzy kochają naturalną pielęgnację. Standardowo – zacznij od umycia pasm. Jeśli zależy Ci na naturalnym składzie kosmetyku, sięgnij po odżywczo – regenerujący szampon do włosów Nacomi Natural Shampoo Zawiera hydrolizat keratyny – budulca zarówno włosów, jak i paznokci. Keratyna uzupełnia ubytki w strukturze pasm, a tym samym sprawia, że są gładkie, zdrowe i pełne blasku.

Kiedy już umyjesz włosy i spłuczesz je letnią wodą, sięgnij po płukankę. Najlepiej sporządzić ją odpowiednio wcześniej, by po myciu miała odpowiednią temperaturę i była gotowa do użycia.

 

Dowiedz się więcej!

Dla bardzo jasnych blondynek najlepsza będzie płukanka z lipy i rumianku. Nie tylko odżywi i zregeneruje pasma, ale także zadba o ich świetlisty kolor. Do pielęgnacji nieco ciemniejszych włosów zaparz lipę z pokrzywą.

Taka płukanka wzmocni cebulki i pomoże w walce z łupieżem. Twoje kosmyki będą mniej podatne na łamanie oraz wypadanie, co niestety jest częstym zjawiskiem po rozjaśnianiu. Warto, abyś w takim wypadku wiedziała, jak zagęścić włosy.

Pamiętaj, że płukanka nie zastąpi maski do włosów. Po myciu i płukaniu należy nałożyć kosmetyk o właściwościach odżywczych i regenerujących, jak np. maska Wax Colour Care Kamilla. Można stosować ją nie tylko na kosmyki, ale także na skórę głowy. W składzie znajdziesz skrzyp polny, znany z działania wzmacniającego cebulki oraz wyciąg z kwiatu rumianku. To doskonała terapia dla jasnych włosów – dba o ich kondycję i świetlisty kolor.

co na włosy po rozjaśnianiu

Zabiegi fryzjerskie na zniszczone włosy 

Aleksandra Chojnowska pisze:

„Domowe sposoby na zniszczone włosy po rozjaśnianiu są bardzo skuteczne, jednak dużo zależy od wyjściowej kondycji pasm. Mocno przesuszone, połamane, a często także popalone kosmyki potrzebują intensywniejszej pielęgnacji. Kiedy maski, odżywki i płukanki nie pomagają, warto skorzystać z pomocy specjalisty i udać się na zabieg do salonu fryzjerskiego.

Profesjonalni fryzjerzy wiedzą, jak zregenerować włosy po rozjaśnianiu, dlatego oferują swoim klientkom wiele możliwości szybkiej odbudowy, takich jak rekonstrukcja, keratynowe prostowanie, botoks, sauna parowa czy zabiegi z podczerwienią. Regeneracja tego typu to propozycja zwłaszcza dla osób, których pasma są bardzo zniszczone, suche i łamliwe. W procesie odnowy fryzury pomoże Ci wiedza o tym, jak upinać włosy do spania”.

Domowe sposoby na włosy mogą Ci pomóc!

Ola Chojnowska pisze:

„Nie martw się na zapas – nawet mocno uszkodzone włosy da się zregenerować. Zabiegi odbudowujące mogą przywrócić Twoim pasmom zdrowie i naturalny blask. Najważniejsza jest regularność i sumienność”.

Źródła:

  1. Arct J., Pytkowska K., Kosmetologia włosów, R.2020.
  2. Wormer E.J., Włosy – Pielęgnacja i zdrowie, R.2007.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice