Taping brzucha w ciąży – co daje i jak to zrobić?
Co to jest kinesiotaping i jak taping brzucha może wspomóc kobiece ciało w trakcie ciąży? Poznaj metody, zalety i ograniczenia tej popularnej techniki fizjoterapeutycznej.
Taping to metoda terapeutyczna polegająca na aplikacji w określone miejsca na skórze elastycznych taśm w celu zmniejszenia bólu, poprawy funkcji mięśniowej, wspierania stabilizacji stawów oraz redukcji obrzęków. Metoda cieszy się popularnością wśród kobiet w ciąży jako bezpieczna alternatywa do łagodzenia dokuczliwych objawów. Dowiedz się, co dają tejpy i jak poprawnie wykonać taping?
Tejpy na brzuch w ciąży – co dają?
Natknęłaś się gdzieś w Internecie lub nawet spotkałaś osobę, na ciele której przyklejone były różnokolorowe paski taśmy? Zastanawiasz się, czemu służą? Spieszymy z wyjaśnieniem! Taping, a właściwie kinesiotaping (bo tak nazywa się ta „wyklejanka”), to naturalna metoda terapii mająca na celu zmianę napięcia tkanek, a w konsekwencji – eliminację dolegliwości bólowych lub ich profilaktykę.
- Taśmy kinezjologiczne naklejane na ciążowy brzuszek rozluźniają napięte mięśnie, unoszą naskórek, dzięki czemu zwiększają przestrzeń między skórą, mięśniami a powięzią, a także poprawiają przepływ krwi żylnej i limfy.
- Umieszczenie taśm na mięśniach skośnych i prostych brzucha rozluźnia je i stabilizuje, a także wyrównuje napięcia więzadłowe i powięziowe. Stosuje się je profilaktycznie na pojawiające się w ciąży rozstępy czy rozejście się mięśni prostych brzucha, a dodatkowo podtrzymuje zwiększający się w ciąży brzuszek, skutecznie redukując ból pleców w ciąży.
- Oklejanie mięśni przykręgosłupowych pomaga utrzymać właściwą postawę ciała, odciąża kręgosłup, a co więcej – poprawia przepływ limfy oraz krążenie krwi, minimalizując ryzyko powstawania obrzęków i żylaków.
- Plastrowanie pomaga również w czasie połogu, ponieważ jest skuteczną metodą łagodzenia problemów związanych z nawałem pokarmu występującym w pierwszych dniach po porodzie. Nadmierna ilość mleka w piersiach może prowadzić do zablokowania kanalików mlekowych, powodując stan zapalny, gorączkę i silny ból. Zastosowanie kinesiotapingu odblokowuje kanaliki mlekowe, ułatwiając dopływ pokarmu do brodawek i skutecznie redukując dyskomfort związany z bólem i obrzękiem.
Geneza tapingu sięga około 30 lat wstecz, kiedy pochodzący z Japonii doktor Kenzo Kase – specjalizujący się w chiropraktyce, czyli dziedzinie medycyny niekonwencjonalnej, której główne założenia to leczenie bólu oraz praca nad tkankami miękkimi - zaobserwował, że odpowiednie aplikowanie taśm na tkanki mięśniowe i stawowe może przynieść ulgę w bólu. Z roku na rok metoda zyskiwała na popularności, choć początkowo wykorzystywana była głównie u sportowców. Aktualnie w grupie adresatów tapingu są również przyszłe mamy, u których rozwiązanie pomaga zmniejszyć dolegliwości związane z ciążą oraz wzmacnia efekty specjalistycznej terapii manualnej, np. masażu w ciąży.
Co dają tejpy w ciąży? Taping w ciąży może pomóc na:
- Ból pleców w odcinku lędźwiowym i ból górnej części pleców,
- Usprawnienie pracy mięśni brzucha,
- Rwę kulszową,
- Ból spojenia łonowego,
- Ból miednicy,
- Obrzęki nóg,
- Żylaki.
Sprawdź Maść Końska Rozgrzewająca Dr. Max przeznaczona do rozgrzania skóry przy różnorodnych dysfunkcjach.
Taping brzucha w ciąży – jak to zrobić?
Taping jest bezbolesną i nieinwazyjną metodą wykonywaną przy użyciu specjalnych taśm zazwyczaj z elastycznej bawełny z jednej strony pokrytej klejem. Tejpy łatwo przepuszczają powietrze, zapewniają swobodę ruchów, a do tego nie ulegają zniszczeniu przy kontakcie z wodą. Mogą być noszone nawet przez tydzień, dopóki same nie zaczną się odklejać. Ponieważ taśmy nie są nasączone żadnymi lekami, bez obaw stosuje się je również u kobiet w ciąży. Aby mieć pewność, że będą właściwie spełniały swoje zadanie, wybieraj taśmy od sprawdzonych producentów. Zobacz między innymi:
- Kinesio Tape Dr. Max, taśma kinezjologiczna beżowa 5cm x 5m pokryta hipoalergicznym klejem o dużej sile przylegania,
- Qmed, taśma kinezjologiczna, beżowa, wodoodporna i przepuszczająca powietrze,
- Kinesio Tape Dr. Max, taśma kinezjologiczna zielona 5cm x 5m bez zawartości lateksu, zamknięta w higienicznym opakowaniu.
Przed przystąpieniem do tapingu, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie skóry oraz taśm:
- Skóra musi być sucha, niepokryta żadnym kremem, maścią czy olejkiem,
- Dla pewności warto przemyć skórę wodą z mydłem, aby usunąć ewentualne zanieczyszczenia,
- Obszary o znacznym owłosieniu należy ogolić. Zwiększy to przyczepność taśmy, a ponadto zmniejszy dyskomfort podczas odklejania,
- Odmierz potrzebną długość taśmy i przytnij ostrożnie, by nie postrzępić krawędzi,
- Ostre krawędzie taśmy można zaokrąglić, dzięki czemu brzegi nie będą się odklejały,
- Usuń spód taśmy z jednego końca, zwróć przy tym uwagę, żeby nie dotykać pokrytej klejem powierzchni,
- Przyklej końcówkę taśmy do skóry, tak, aby dokładnie do niej przylegała,
- Następnie przyklej pozostały fragment na ciało,
- Po aplikacji potrzyj lekko i energicznie taśmę w celu aktywowania kleju,
- Taśmę pocieraj od środka do zewnątrz, aby uniknąć odklejenia się i rolowania końcówek.
Sprawdź również witaminy dla kobiet w ciąży. Przykładowy preparat to Pregnafolin I Dr. Max dla kobiet planujących ciążę oraz kobiet w ciąży, do ukończenia 12. tygodnia.
Podsumowanie
Taping brzucha w ciąży może przynieść ulgę przyszłym mamom doświadczającym napięcia mięśniowego, bólu pleców w odcinku lędźwiowo-krzyżowym oraz dyskomfortu związanego z rozciąganiem się skóry. Metoda może być pomocna zarówno w zwiększaniu, jak i zmniejszaniu napięcia mięśni brzucha, stanowiąc uniwersalną i bezpieczną terapię. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z kinesiotapingiem, powstrzymaj się od samodzielnych eksperymentów, ponieważ nieumiejętne naklejenie taśm nie przyniesie oczekiwanego efektu. Najlepiej skonsultować się z profesjonalnym fizjoterapeutą, który udzieli niezbędnych wskazówek i nauczy poprawnej techniki plastrowania.
Źródła:
- H. Mosiejczuk, A. Lubińska, M. Ptak, A. Szylińska, E. Kemicer-Chmielewska, M. Laszczyńska, I. Rotter, Kinesiotaping jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna [dostęp 24.04.2024 r.]
- M. Starzec, A. Truszczyńska, Ból lędźwiowo-miedniczny związany z ciążą – postępowanie terapeutyczne, http://archive.sciendo.com/REHAB/rehab.2017.31.issue-2/rehab-2015-0068/rehab-2015-0068.pdf [dostęp 24.04.2024 r.]
- A. Piekarska, D. Pilich, K. Zaremba, A. Zalewska, M. Gałczyk, Rehabilitacja w ciąży… i boli mniej, https://www.sztukaleczenia.pl/pub/2019/1/sztuka-leczenia-2019-65-71.pdf [dostęp 24.04.2024 r.]