Taping brzucha w ciąży – co daje i jak to zrobić?

23. 5. 2024 · 5 minut czytania

Co to jest kinesiotaping i jak taping brzucha może wspomóc kobiece ciało w trakcie ciąży? Poznaj metody, zalety i ograniczenia tej popularnej techniki fizjoterapeutycznej. 

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Taping brzucha w ciąży – co daje i jak to zrobić?

Taping to metoda terapeutyczna polegająca na aplikacji w określone miejsca na skórze elastycznych taśm w celu zmniejszenia bólu, poprawy funkcji mięśniowej, wspierania stabilizacji stawów oraz redukcji obrzęków. Metoda cieszy się popularnością wśród kobiet w ciąży jako bezpieczna alternatywa do łagodzenia dokuczliwych objawów. Dowiedz się, co dają tejpy i jak poprawnie wykonać taping? 

Tejpy na brzuch w ciąży – co dają? 

Natknęłaś się gdzieś w Internecie lub nawet spotkałaś osobę, na ciele której przyklejone były różnokolorowe paski taśmy? Zastanawiasz się, czemu służą? Spieszymy z wyjaśnieniem! Taping, a właściwie kinesiotaping (bo tak nazywa się ta „wyklejanka”), to naturalna metoda terapii mająca na celu zmianę napięcia tkanek, a w konsekwencji – eliminację dolegliwości bólowych lub ich profilaktykę.  

  • Taśmy kinezjologiczne naklejane na ciążowy brzuszek rozluźniają napięte mięśnie, unoszą naskórek, dzięki czemu zwiększają przestrzeń między skórą, mięśniami a powięzią, a także poprawiają przepływ krwi żylnej i limfy.  
  • Umieszczenie taśm na mięśniach skośnych i prostych brzucha rozluźnia je i stabilizuje, a także wyrównuje napięcia więzadłowe i powięziowe. Stosuje się je profilaktycznie na pojawiające się w ciąży rozstępy czy rozejście się mięśni prostych brzucha, a dodatkowo podtrzymuje zwiększający się w ciąży brzuszek, skutecznie redukując ból pleców w ciąży. 
  • Oklejanie mięśni przykręgosłupowych pomaga utrzymać właściwą postawę ciała, odciąża kręgosłup, a co więcej – poprawia przepływ limfy oraz krążenie krwi, minimalizując ryzyko powstawania obrzęków i żylaków. 
  • Plastrowanie pomaga również w czasie połogu, ponieważ jest skuteczną metodą łagodzenia problemów związanych z nawałem pokarmu występującym w pierwszych dniach po porodzie. Nadmierna ilość mleka w piersiach może prowadzić do zablokowania kanalików mlekowych, powodując stan zapalny, gorączkę i silny ból. Zastosowanie kinesiotapingu odblokowuje kanaliki mlekowe, ułatwiając dopływ pokarmu do brodawek i skutecznie redukując dyskomfort związany z bólem i obrzękiem. 
Tejpowanie brzucha w ciąży

Geneza tapingu sięga około 30 lat wstecz, kiedy pochodzący z Japonii doktor Kenzo Kase – specjalizujący się w chiropraktyce, czyli dziedzinie medycyny niekonwencjonalnej, której główne założenia to leczenie bólu oraz praca nad tkankami miękkimi - zaobserwował, że odpowiednie aplikowanie taśm na tkanki mięśniowe i stawowe może przynieść ulgę w bólu. Z roku na rok metoda zyskiwała na popularności, choć początkowo wykorzystywana była głównie u sportowców. Aktualnie w grupie adresatów tapingu są również przyszłe mamy, u których rozwiązanie pomaga zmniejszyć dolegliwości związane z ciążą oraz wzmacnia efekty specjalistycznej terapii manualnej, np. masażu w ciąży

Co dają tejpy w ciąży? Taping w ciąży może pomóc na: 

  • Ból pleców w odcinku lędźwiowym i ból górnej części pleców, 
  • Usprawnienie pracy mięśni brzucha, 
  • Rwę kulszową, 
  • Ból spojenia łonowego, 
  • Ból miednicy, 
  • Obrzęki nóg, 
  • Żylaki. 

Sprawdź Maść Końska Rozgrzewająca Dr. Max przeznaczona do rozgrzania skóry przy różnorodnych dysfunkcjach. 

Taping brzucha w ciąży – jak to zrobić? 

Taping jest bezbolesną i nieinwazyjną metodą wykonywaną przy użyciu specjalnych taśm zazwyczaj z elastycznej bawełny z jednej strony pokrytej klejem. Tejpy łatwo przepuszczają powietrze, zapewniają swobodę ruchów, a do tego nie ulegają zniszczeniu przy kontakcie z wodą. Mogą być noszone nawet przez tydzień, dopóki same nie zaczną się odklejać. Ponieważ taśmy nie są nasączone żadnymi lekami, bez obaw stosuje się je również u kobiet w ciąży. Aby mieć pewność, że będą właściwie spełniały swoje zadanie, wybieraj taśmy od sprawdzonych producentów. Zobacz między innymi: 

Tejpy na brzuch ciążowy
    Pamiętaj!
    Pierwsze plastrowanie powinno odbyć się pod okiem fizjoterapeuty, który, na podstawie badań, określi miejsce, siłę naciągnięcia taśm oraz wskaże właściwy sposób naklejania taśm. Specjalista może również udzielić instruktażu bliskiej osobie lub samej ciężarnej, dzięki czemu możliwa będzie samodzielna aplikacja bez konieczności cotygodniowych wizyt w gabinecie. Należy przy tym pamiętać, że podstawowym warunkiem do zastosowania taśm w ciąży jest zdrowa skóra w okolicy, na którą będą przyklejane. Przeciwwskazaniem są więc gojące się rany, miejscowe zakażenia skóry czy owrzodzenia. 

    Przed przystąpieniem do tapingu, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie skóry oraz taśm: 

    • Skóra musi być sucha, niepokryta żadnym kremem, maścią czy olejkiem, 
    • Dla pewności warto przemyć skórę wodą z mydłem, aby usunąć ewentualne zanieczyszczenia, 
    • Obszary o znacznym owłosieniu należy ogolić. Zwiększy to przyczepność taśmy, a ponadto zmniejszy dyskomfort podczas odklejania, 
    • Odmierz potrzebną długość taśmy i przytnij ostrożnie, by nie postrzępić krawędzi, 
    • Ostre krawędzie taśmy można zaokrąglić, dzięki czemu brzegi nie będą się odklejały,  
    • Usuń spód taśmy z jednego końca, zwróć przy tym uwagę, żeby nie dotykać pokrytej klejem powierzchni, 
    • Przyklej końcówkę taśmy do skóry, tak, aby dokładnie do niej przylegała, 
    • Następnie przyklej pozostały fragment na ciało, 
    • Po aplikacji potrzyj lekko i energicznie taśmę w celu aktywowania kleju, 
    • Taśmę pocieraj od środka do zewnątrz, aby uniknąć odklejenia się i rolowania końcówek. 

    Sprawdź również witaminy dla kobiet w ciąży. Przykładowy preparat to Pregnafolin I Dr. Max dla kobiet planujących ciążę oraz kobiet w ciąży, do ukończenia 12. tygodnia. 

    Tejpy na brzuch w ciąży

    Podsumowanie 

    Taping brzucha w ciąży może przynieść ulgę przyszłym mamom doświadczającym napięcia mięśniowego, bólu pleców w odcinku lędźwiowo-krzyżowym oraz dyskomfortu związanego z rozciąganiem się skóry. Metoda może być pomocna zarówno w zwiększaniu, jak i zmniejszaniu napięcia mięśni brzucha, stanowiąc uniwersalną i bezpieczną terapię. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z kinesiotapingiem, powstrzymaj się od samodzielnych eksperymentów, ponieważ nieumiejętne naklejenie taśm nie przyniesie oczekiwanego efektu. Najlepiej skonsultować się z profesjonalnym fizjoterapeutą, który udzieli niezbędnych wskazówek i nauczy poprawnej techniki plastrowania. 

    Źródła:

    1. H. Mosiejczuk, A. Lubińska, M. Ptak, A. Szylińska, E. Kemicer-Chmielewska, M. Laszczyńska, I. Rotter, Kinesiotaping jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna [dostęp 24.04.2024 r.]
    2. M. Starzec, A. Truszczyńska, Ból lędźwiowo-miedniczny związany z ciążą – postępowanie terapeutyczne, http://archive.sciendo.com/REHAB/rehab.2017.31.issue-2/rehab-2015-0068/rehab-2015-0068.pdf [dostęp 24.04.2024 r.]
    3. A. Piekarska, D. Pilich, K. Zaremba, A. Zalewska, M. Gałczyk, Rehabilitacja w ciąży… i boli mniej, https://www.sztukaleczenia.pl/pub/2019/1/sztuka-leczenia-2019-65-71.pdf [dostęp 24.04.2024 r.] 

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice