Taping, czyli jak taśmy pomagają w leczeniu kontuzji?

22. 5. 2020 · 4 minuty czytania

Taping polega na aplikowaniu elastycznego materiału na skórę w celu wsparcia mięśni, zmniejszenia bólu lub poprawy funkcji ciała. Dowiedz się więcej na ten temat!

Bartosz Gruca
Bartosz Gruca
Taping, czyli jak taśmy pomagają w leczeniu kontuzji?

Taping, a właściwie kinesiotaping to forma terapii, która opiera się na przyklejaniu do ciała kolorowych taśm. Stosuje się ją przy różnego rodzaju kontuzjach. Dowiedz się, jakie właściwości ma ta metoda kuracji, na czym się opiera i czy działanie plastrów nie jest przereklamowane.

Taping (kinesiotaping) − co to jest?

Kinesiotaping opracował w latach 70. japoński kręgarz, Kenzo Kase. Metoda ta polega na oklejaniu specjalistycznymi taśmami pewnych obszarów ciała. Plastry mają za zadanie wspomóc pracę narządu ruchu lub przyspieszyć proces jego rehabilitacji.

Sposób aplikacji taśm jest indywidualnie dostosowywany do konkretnych przypadków i do celów terapeutycznych, którym ma się przysłużyć.

Sprawdź też, jak działa maść rozgrzewająca.

Taping

 

Kinesiotaping − na czym polega leczenie?

Ciało człowieka jest zbudowane z tzw. łańcuchów biomechanicznych. Są to połączone ze sobą mięśnie, powięzi i struktury kostne. Jedną z wielu przyczyn powstania kontuzji jest nieprawidłowa praca tych łańcuchów. W rezultacie praca jednego z nich jest przejmowana przez inny. Wtedy może dojść do różnego rodzaju przeciążeń i kompensacji.

Taping może wspomóc proces leczenia urazów, dzięki rozluźnieniu odpowiednich tkanek lub ich właściwej aktywacji.

Sprawdź też, jak uniknąć kontuzji w sporcie.

Kinesiotaping

Kinesiotaping − plastry wspomagające ciało

Działanie plastrów opiera się przede wszystkim na stworzeniu większej przestrzeni między skórąa znajdującymi się pod nią tkankami. Dzięki temu, odpowiednia aplikacja plastrów („tejpów”) może przysłużyć się lepszemu odżywieniu mięśni czy innych struktur odpowiadających za ruch. Ponadto, taśmy mogą również wspomóc pracę ciała przez aktywację tkanek.

    Plastrowanie ma w fizjoterapii bardzo szerokie zastosowane. Plastry aplikuje się w kuracji przeciwbólowej, ortopedycznej, sportowej, neurologicznej, pediatrycznej i pooperacyjnej. Jednak zdaniem fizjoterapeuty Michała Roczka, przyklejanie plastrów sprawdza się głównie pod kątem działania przeciwbólowego, przeciwobrzękowego i w poprawie cyrkulacji płynów sródtkankowych.

    „Kilka lat temu, wartość plastrów była nazbyt przeceniana. Ich korekcja biomechaniczna jest dość słaba i często nie jest w stanie wspomóc uszkodzonego strukturalnie ścięgna czy więzadła. Również ich działanie pod kątem stabilizacji więzadeł, czy wzmacniania mięśni pozostawia wiele do życzenia. Dlatego osobiście stosuję je głównie pod kątem przeciwdziałania zastojom limfatycznym. Wspomaga to zwalczanie różnych zmian patologicznych tanek i przyspiesza ich regenerację”

    − przyznaje Roczek.

    Kinesiotaping - plastry

    Plastry kinesiotaping − jak naklejać?

    Do tapingu używa się plastrów nieelastycznych i elastycznych. Plastry nieelastyczne działająF zwłaszcza stabilizująco i umożliwiają przede wszystkim odciążenie mięśni. Natomiast taśmy elastyczne stosuje się w celu przeciwbólowym i przeciwobrzękowym, bo poprawiają cyrkulację krwi.

    W jaki sposób stosuje się taping? Pamiętaj, że nakładanie plastrów powinno być wykonywane przez specjalistę, czyli ortopedę czy fizjoterapeutę. Jeżeli jesteś osobą, która nie miała z taśmami wcześniej do czynienia, nie zakładaj ich samodzielnie.

    Właściwe umieszczenie taśm jest bardzo ważne: rozluźnienie, napięcie, stabilizacja są uzależnione od właściwej aplikacji, a nieodpowiednie naklejenie może wręcz pogorszyć stan aparatu ruchu.

    Sprawdź też, jak odnaleźć motywację do treningu.

    Plastry kinesiotaping

     

    Fizjoterapeuta lub ortopeda, po zbadaniu Twojej ruchomości lub dotykając konkretnej partii ciała, postawi właściwą diagnozę. Być może fizjoterapeuta stwierdzi, że Twoja dysfunkcja nie będzie wymagała zastosowania taśm, a wystarczająca okaże się mobilizacja właściwych tkanek.

    Samo nałożenie plastrów wymaga prawidłowego oczyszczenia skóry. Czasem u mężczyzn usuwa się zbędne owłosienie. Jest to konieczne, żeby plastry trzymały się wystarczająco długo i spełniały właściwą rolę. Następnie specjalista przygotowuje kształt plastra i nakleja go. Plastry są wodoodporne i mogą utrzymywać się na skórze do 5 dni.

    Plastry kinesiotaping na kolano

    Czy warto sięgać po kinesiotaping?

    Tak samo, jak Twoje cele treningowe będą wymagały zastosowania konkretnego rodzaju treningu, tak i leczenie urazów powinno opierać na doborze właściwych środków rehabilitacyjnych. Nie inaczej jest z kinesiotapingiem.

    Zdaniem fizjoterapeuty Michała Roczka:

    „stosowanie plastrów ma swoje unikalne zalety: jest to łatwo dostępna i tania metoda terapeutyczna, jednak ma ona głównie charakter uzupełniający.”

    W niektórych przypadkach, kinesiotaping nie zastąpi mobilizacji czy wzmacniania tkanek. Owszem, działanie plastrów poprawia ich ukrwienie i ruchomość, jednak nie w każdym przypadku. Dlatego tak istotna jest konsultacja ze specjalistą, który dobierze odpowiednią formę leczenia.

     

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Bartosz Gruca
    Bartosz Gruca
    Jestem trenerem CrossFit, dyscyplin siłowych i wytrzymałościowych. 5 lat temu dałem się pochłonąć swojej największej pasji jaką jest CrossFit i uczyniłem z niej sposób na życie. Pracę trenera wzbogacam o udział w zawodach, co daje mi fun i pomaga w podnoszeniu sobie poprzeczki. Chętnie dzielę się swoją wiedzą i zdobytym dotychczas doświadczeniem, pozostając czujnym na wszelkie możliwości samorozwoju. Poza sportem relaksuje mnie dobra muzyka i film.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Bartosz Gruca
    Bartosz Gruca
    Jestem trenerem CrossFit, dyscyplin siłowych i wytrzymałościowych. 5 lat temu dałem się pochłonąć swojej największej pasji jaką jest CrossFit i uczyniłem z niej sposób na życie. Pracę trenera wzbogacam o...
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice