Masaż w ciąży: jak uśmierzyć ból kręgosłupa w ciąży?

16. 1. 2020 · 5 minut czytania

Jeśli dokucza Ci ból pleców, koniecznie zdecyduj się na masaż pleców. Dowiedz się, jak go wykonać i w czym może pomóc. Sprawdź, czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu dla kobiet w ciąży!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Masaż w ciąży: jak uśmierzyć ból kręgosłupa w ciąży?

Masaż w ciąży jest bardzo dobrym sposobem na złagodzenie bólu pleców czy nóg. To też świetna metoda relaksacyjna, która pomaga w walce ze stresem i bezsennością. Ważne jednak jest to, żeby taki masaż wykonywać w sposób bezpieczny dla przyszłej mamy i jej dziecka.

Masaż kręgosłupa w ciąży jest jak najbardziej wskazany w ciąży. Najlepiej jednak, jeżeli wykonuje go profesjonalista, który wie jak nie zaszkodzić ciężarnej. Ja chodzę do fizjoterapeutki uroginekologicznej, która potrafi także bezpiecznie i efektywnie ulżyć mi w moim bólu pleców. Podczas masażu leżę na boku (nie na brzuchu!) albo siedzę. Po masażu, zawsze obkleja mnie specjalnymi plastrami. Takie zabiegi kilka razy dosłownie postawiły mnie na nogi! Dlatego, jeżeli chcesz profesjonalnego masażu kręgosłupa, polecam udać się do specjalisty w tym zakresie.

Sprawdź też, czym jest fizjoterapia uroginekologiczna.

masaż w ciąży

 

Masaż pozwala również na zrelaksowanie się. W ciąży jest to szczególnie ważne, żebyś umiała się odprężyć i zapomnieć o problemach. Stres może negatywnie wpływać na dziecko. Dlatego, masaż relaksacyjny jest jak najbardziej wskazany w ciąży. Razem z masażem, możesz skorzystać też z innych zabiegów relaksacyjnych czy upiększających. Więcej na temat tego, z jakich zabiegów możesz korzystać w SPA w „okresie błogosławionym”, możesz przeczytać w artykule: Jacuzzi w ciąży? Czyli co wolno robić przyszłej mamie w SPA?

Masaż może wykonać w domu także Twój partner. Dobrze jednak, jeżeli wcześniej nauczycie się, jak robić to poprawnie. My o bezpiecznych sposobach masażu dowiedzieliśmy się na szkole rodzenia. Tam doświadczona położna nauczyła mojego partnera jak masować mi kręgosłup, nogi czy stopy, żeby ulżyć mi w bólu.

masaż dla kobiet w ciąży

 

Zobacz, czy warto chodzić do szkoły rodzenia przed porodem: Szkoła rodzenia. Czy warto na nią chodzić i czego się tam nauczysz?

„Bolące i przeciążone plecy to jedna z częstszych dolegliwości kobiet w ciąży, szczególnie w 3. trymestrze. Odpowiednio wykonany masaż to jeden z lepszych sposobów na złagodzenie bólu i odprężenie przyszłej mamy. Aby masaż był całkowicie bezpieczny skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty i skonsultuj się ze swoim ginekologiem”

− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

Masaż ciążowy − jak go poprawnie wykonać?

Ból kręgosłupa jest bardzo częstą dolegliwością przyszłych mam. Najczęściej pojawia się on już w 2. trymestrze ciąży i nasila się wraz z powiększającym się brzuchem. Tak, jak pisałam wcześniej, z poważniejszymi bólami kręgosłupa, warto udać się do profesjonalisty. Jednak prosty masaż kręgosłupa jest w stanie Ci zrobić Twój partner. Badania dowodzą, że nawet jednorazowy masaż potrafi ulżyć ciężarnym w bólu. Z doświadczenia wiem, że codzienny masaż pleców w ciąży może być naprawdę zbawienny. Jak poprawnie wykonać masaż w ciąży?

Masaż ciążowy warto wykonać przed snem. Pozwoli Ci się odprężyć i ułatwi zasypianie. Niestety, w ostatnich tygodniach ciąży bezsenność jest często dolegliwością, z którą muszą się mierzyć przyszłe mamy.

Masaż ciążowy

 

Do masażu użyj olejków, których zapach bardzo lubisz. Najlepiej, żeby były to produkty naturalne lub przeznaczone dla kobiet w ciąży. Możesz też skorzystać z kosmetyków, które zapobiegają rozstępom.

Masaż pleców należy robić delikatnie, kolistymi ruchami wmasowywać olejek w plecy. Podczas masażu możesz siedzieć na piłce treningowej lub leżeć na boku. Nie wolno leżeć na brzuchu, ani płasko na plecach. Polecam również (zwłaszcza jeżeli dokucza Ci ból w części krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa) jak najczęściej przebywać w pozycji jogi − Balasana. Jest ona bardzo pomocna przy bólach w dolnej części kręgosłupa w ciąży. W tej pozycji, partner może Ci robić delikatny masaż dolnego odcinka pleców. Masaż powinien być wykonany delikatnie, kolistymi ruchami. Masaż należy przerwać od razu, jeżeli pojawią się jakieś silne dolegliwości bólowe.

Ja w tej ciąży po raz pierwszy zdecydowałam się na pójście na jogę dla kobiet z ciąży. Na zajęcia przychodziło się z partnerem. To właśnie tam nauczyłam się różnych pozycji, które pomagają w dolegliwościach ciążowych. Naprawdę polecam takie zajęcia!

W ostatnich tygodniach ciąży, coraz bardziej bolą nogi. Dlatego, warto po codziennym wysiłku, wykonać masaż łydek i stóp. Połóż się na plecach z nogami wyciągniętymi do góry (możesz podeprzeć się na wysokiej poduszce lub na partnerze). Niech partner wymasuje Ci najpierw łydki, kierując swoje ruchy od stóp do górnej części nóg, delikatnie naciskając spięte miejsca. Następnie, niech zrobi Ci masaż stóp, ugniatając je palcami.

Sprawdź też kosmetyki na rozstępy w ciąży.

masaż nóg w ciąży

Masaż w ciąży − przeciwwskazania

Masaż w ciąży, w zdecydowanej większości przypadków, może być naprawdę świetnym sposobem na złagodzenia bólu kręgosłupa czy nóg. Jednak istnieją przypadki, kiedy masaż w trakcie tych 9 miesięcy jest absolutnie zabroniony.

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania masażu w ciąży?

  • Ciąża zagrożona poronieniem lub przedwczesnym porodem
  • Krwawienie z dróg rodnych
  • Cukrzyca ciążowa
  • Nadciśnienie tętnicze lub anemia
  • Stan przedrzucawkowy
  • Choroby nerek lub wątroby
Masaż w ciąży − przeciwwskazania

 

Masaż nie jest też raczej wskazany w pierwszych 2 miesiącach ciąży. Dlatego, zawsze podczas wizyty u lekarza warto spytać się czy w Twoim przypadku nie ma żadnych przeciwwskazań do masażu.

Źródła:

1. K. Urtnowska, I. Bułatowicz, G. Ludwikowski, Masaż w okresie ciąży – wskazania, przeciwwskazania, ogólne zasady wykonywania zabiegu, Fizjoterapia polska

2. Boguszewski D. Ocena skuteczności klasycznego masażu wykonywanego przez partnera w łagodzeniu zespołów bólowych dolnego odcinka kręgosłupa u kobiet ciężarnych. Fizjoter Pol. 2012;4(4),12:379–387.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice