Urazy i kontuzje w tenisie - profilaktyka i leczenie

28. 8. 2023 · 4 minuty czytania

Jakie są najczęstsze kontuzje w tenisie i co zrobić, żeby ich uniknąć? Dlaczego dochodzi do urazów i jak się przed nimi zabezpieczyć? Poznaj szczegóły na ten temat!

Magdalena Ślaska
Magdalena Ślaska
Urazy i kontuzje w tenisie - profilaktyka i leczenie

Kontuzje w tenisie stanowią powszechne zjawisko, szczególnie wśród początkujących sportowców. Gra wymaga odpowiedniego przygotowania i dobrej kondycji. Zawodnicy znajdują się w ciągłym ruchu, narażając się tym samym na ryzyko wystąpienia urazów.  Sprawdź, jak zwiększyć bezpieczeństwo na korcie!

Najczęstsze kontuzje w tenisie

Choć sport daje wiele satysfakcji, ma też swoje ciemne strony. Ból mięśni i stawów oraz zakwasy po tenisie zdarzają się zarówno wśród amatorów rozgrywek na korcie, jak i profesjonalistów. Do najczęstszych kontuzji zaliczają się:

  • Ból nadgarstka – towarzyszy stłuczeniom, skręceniom, zwichnięciom. Więcej na ten temat przeczytasz na ten temat w artykule o urazie nadgarstka,
  • Łokieć tenisisty – tenis może przyczynić się do ograniczenia ruchomości w obrębie wewnętrznej strony stawu łokciowego,
  • Przeciążenie barku – asymetryczne obciążenie kończyn górnych sprawia, że urazom ulegają barki, przede wszystkim obręcz barkowa (E. Waldzińska, T.Waldziński 2013),
  • Urazy kolan – przeciążenie ścięgna więzadła rzepki to powszechny problem wśród tenisistów. Powstaje na skutek nieprawidłowej techniki poruszania i osłabionej stabilizacji. Dowiedz się, czym jest tzw. kolano skoczka.
  • Skręcenie stawu skokowego – jeśli odczuwasz ból w kostce, prawdopodobnie doszło do rozciągnięcia torebki stawowej i wiązadeł stawowych. Dowiedz się, jak leczyć skręcenie stawu skokowego.

 

Squash – kontuzje

Ostatnimi czasy na popularności zyskuje squash – sport podobny do tenisa ziemnego, ale nieco inny, bo piłkę można odbijać od ścian. Zawodnicy uprawiający tę dyscyplinę bez odpowiedniego przygotowania i wiedzy są narażeni na kontuzje. Ból ręki po squashu, przeciążenie barków czy problemy z kolanami – to częste urazy. Forsowana gra prowadzi też do zwichnięcia lub skręcenia stawów powodujących ból nadgarstka. Sqaush wymaga ponadto dynamicznych ruchów i szybkiego przemieszczania się na boisku, co często skutkuje naderwaniem lub naciągnięciem mięśni łydek i ud.

urazy w tenisie - przyczyny

Sposoby leczenia urazów i kontuzji w tenisie

Ból przedramienia po tenisie, zwichnięte nadgarstki czy zapalenie ścięgna Achillesa – niezależnie od rodzaju kontuzji ważna jest szybka rehabilitacja. Jak przyspieszyć regenerację?

Fizjoterapia

Udaj się na konsultacje do fizjoterapeuty. Do najpopularniejszych sposobów łagodzenia stanów zapalnych, bólów czy obrzęków należą:

  • Osteopatia,
  • Ćwiczenia rozciągające,
  • Ćwiczenia izometryczne,
  • Terapia polem magnetycznym,
  • Masaż,
  • Ultradźwięki,
  • Krioterapia,
  • Laseroterapia.

Sprawdź produkty ortopedyczne.

Stabilizatory i opaski

Duże znaczenie ma również zastosowanie stabilizatorów i opasek. Produkty dobiera się w zależności od rodzaju kontuzji.

Dieta i suplementacja

Powrót do formy ułatwia również odpowiednia dieta. W codziennym menu powinna znaleźć się produkty bogate w witaminy, minerały, białka, zdrowe tłuszcze. Ważną rolę odgrywa również kolagen wspomagający prawidłową pracę stawów. Znaczenie ma ponadto wapń poprawiający kondycję kości.

Sprawdź wapń w tabletkach.

Profilaktyka urazów. Jak uniknąć kontuzji w tenisie?

Nie można całkowicie wyeliminować kontuzji ze sportu, ale istnieją sposoby, by zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia urazów. Co zrobić, żeby nie narazić się na niepotrzebny ból po rywalizacji na korcie?

urazy w tenisie - jak leczyć?

Pracuj nad techniką uderzeń

W tenisie często powtarza się te same ruchy, co może skutkować urazami stawów i mięśni. Aby zmniejszyć ryzyko kontuzji, trzeba nauczyć się prawidłowych technik odbicia dostosowanych do typów zagrań.

Postaw na ćwiczenia ogólnorozwojowe

Profesjonalni gracze nie bez powodu starają się ćwiczyć wszystkie partie mięśni. Regularny udział w treningach ogólnorozwojowych znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się urazów (A. Bojzan, J. Pietraszewska 2008).

Nie unikaj rozgrzewki

Rozgrzewka podnosi temperaturę ciała i zwiększa elastyczność mięśni, stawów oraz wiązadeł. Tym samym zabezpiecza organizm przed kontuzją.

Sprawdź, jak wykonać rozgrzewkę przed bieganiem. Ona także przyda się w tenisie.

urazy w tenisie - rehabilitacja

Sprawdź, czy masz odpowiednio dobrane obuwie i sprzęt

Właściwie dobrane buty, odpowiednio dopasowany rozmiar rakiety – to elementy ograniczające urazy tenisistów. Znaczenia ma także opaska na nadgarstek zmniejszająca drgania na skutek uderzeń piłki o rakietę tenisową.

Kontuzje w tenisie – podsumowanie

Tenis jest sportem o wyjątkowej dynamice. Ma charakter szybkościowo-siłowy i wymaga właściwego przygotowania. Żeby ochronić się przed kontuzjami, musisz zadbać o prawidłowy sprzęt i obuwie. Popracuj też nad techniką odbijania i kondycją fizyczną. W przypadku urazów, jak najszybciej skonsultuj się z fizjoterapeutą.

Źródła:

  1. Bojzan, J.Pietraszewska i in., Wybrane parametry antropometryczne młodych tenisistów w kontekście ich przydatności do uprawiania tej dyscypliny, jak również przeciwdziałania przeciążeniom i kontuzjom narządu ruchu; w: Medycyna Sportowa 5(6)/2008.
  2. Waldzińska, A. Waldziński i in., Urazowość wśród młodych tenisistów, w: Annales Academiae Madicae Gedanensis 43/2013.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Magdalena Ślaska
Magdalena Ślaska
Jestem pasjonatką zdrowego stylu życia, mamą dwójki synów i absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Interesuję się zagadnieniami związanymi ze zbilansowaną dietą i wpływem wysiłku na funkcjonowanie organizmu. Na co dzień staram się kształtować u dzieci prawidłowe nawyki żywieniowe. Jako świadomy konsument wybieram produkty ekologiczne i nieprzetworzone. Uwielbiam spędzać czas na świeżym powietrzu, a wolnych chwilach biegam i wspinam się po górach.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Magdalena Ślaska
Magdalena Ślaska
Jestem pasjonatką zdrowego stylu życia, mamą dwójki synów i absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Interesuję się zagadnieniami związanymi ze zbilansowaną dietą i wpływem wysiłku na funkcjonowanie organizmu. Na co dzień...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice