Wkładki ortopedyczne do butów. Czy pomogą na ból kręgosłupa?

14. 8. 2019 · 5 minut czytania

Wybierasz buty? Koniecznie sprawdź, czy posiadają wkładki ortopedyczne. Dlaczego tak ważne jest prawidłowe podparcie dla stopy? Przeczytaj porady znajdujące się w naszym artykule!

Karolina Rudowska
Karolina Rudowska
Wkładki ortopedyczne do butów. Czy pomogą na ból kręgosłupa?

Wkładki ortopedyczne do butów korygują ustawienie stopy i zmieniają obciążenie nóg w różnych płaszczyznach. Dzięki takiemu odciążeniu, możesz zmniejszyć ból stóp, a korekcja ustawienia stopy i przygotowanie nóg do prawidłowego chodu sprawiają, że odciążasz także inne partie ciała.

Czym są wkładki ortopedyczne do butów?

Ortopedyczne wkładki do butów mają za zadanie skorygować ustawienie stóp i zapobiegać dalszemu rozwojowi nieprawidłowości biomechanicznych i deformacji. Jest wiele rodzajów wkładek ortopedycznych − mogą być wykonane z różnych materiałów (np. z silikonu, skóry albo kombinacji wielu różnych tworzyw), mogą mieć różny kształt i właściwości.

Indywidualnie dobrane wkładki do butów ortopedyczne mogą pomóc w uśmierzeniu bólu, nie tylko samych w sobie stóp, ale także kolan, bioder czy kręgosłupa. Dlaczego tak się dzieje? Otóż organizm ludzki nie składa się przecież z osobnych elementów, które pracują niezależnie. Jest jedną całością, gdzie uszkodzenie czy dysfunkcja jednego elementu, wywiera wpływ na resztę.

Sprawdź też produkty podologiczne.

wkładki ortopedyczne do butów

 

Co więcej − to właśnie stopy stanowią podporę dla całego Twojego ciała, a ich prawidłowy kontakt z podłożem jest warunkiem dla prawidłowego chodzenia i dobrej postawy. Dlatego nieprawidłowe ustawienie Twoich stóp, niefizjologiczne obciążenia czy nienaturalny chód mają wpływ na biomechanikę reszty Twojego organizmu i mogą zakłócać pracę  kolan, bioder czy kręgosłupa, powodować ból lub dyskomfort w różnych okolicach Twojego ciała.

 

Kiedy nosić wkładki ortopedyczne do butów?

Ortopedyczne wkładki mogą przydać się w przypadku wad wrodzonych, deformacji neurogennych, deformacji nabytych, choroby zwyrodnieniowej stawów czy stanów pourazowych.

Jedną z najczęściej spotykanych wad stóp u dzieci i nastolatków jest płaskostopie z towarzyszącym odchyleniem pięty w stronę zewnętrzną (stopy płasko-koślawe). Dziecko z tą przypadłością może skarżyć się na ból stóp i łydek, szybciej się męczyć, a obcasy jego bucików będą starte od strony wewnętrznej. W tym przypadku stosuje się wkładki, które unoszą przyśrodkowy brzeg stopy i podpierają ją w odpowiednim miejscu.

Sprawdź też kosmetyki do pielęgnacji stóp.

wkładki do butów ortopedyczne

 

U dzieci kościec nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, wkładki ortopedyczne mogą znacząco skorygować wadę i zapobiec problemom w przyszłości.

Osoby chorujące na reumatoidalne zapalenie stawów nierzadko borykają się ze zniekształceniami stóp − np. z koślawością paluchów, spłaszczeniem sklepienia poprzecznego czy palcami młotkowatymi. Najlepsze efekty osiągniesz przy zastosowaniu zindywidualizowanych wkładek, dostosowanych do anatomii Twojej stopy i aktualnego problemu.  

Ostroga piętowa to zmiany zwyrodnieniowe kości piętowej. Narośl kostna prowadzi do zapalenia rozcięgna podeszwowego i pojawienia się bólu − początkowo tylko po przeciążeniu stopy, ale później ból pojawia się przy każdym obciążaniu, a nawet w spoczynku. Może dotyczyć jednej lub obydwu stóp. Leczenie jest trudne i nie zawsze skuteczne. Wkładki ortopedyczne do butów mają za zadanie zmniejszyć nacisk w okolicy guza piętowego i odciążyć bolesne okolice.

Paluchy koślawe, czyli inaczej haluksy to jedna z najczęstszych deformacji stopy. Początkowo jedynie kosmetyczny problem, z biegiem czasu przeradza się w ból i ograniczenie ruchomości. Nie istnieją skuteczne sposoby eliminujące postęp koślawienia palucha. Jedynie leczenie operacyjne umożliwia pełną korekcję, ale żeby zmniejszyć objawy choroby stosuje się między innymi wkładki ortopedyczne do butów. Ich zadaniem jest odciążenie przodostopia i ochrona głowy I kości śródstopia.

Sprawdź też domowe sposoby na pocenie nóg.

Paluchy koślawe

 

Osoby chorujące na cukrzycę szczególnie narażone są na uszkodzenia stóp − neuropatia ruchowa zaburza pracę mięśni, neuropatia czuciowa naraża na urazy (chory może nie odczuwać bólu), a miażdżyca prowadzi do niedokrwienia. W związku z tym zakażenia, owrzodzenia i destrukcja tkanek stopy to poważny problem u diabetyków. Odpowiednie wkładki ortopedyczne mogą pomóc w kompleksowym leczeniu.

Czy wkładki wystarczą na problem ze stopami?

Podstawową formą radzenia sobie z zaburzeniami w obrębie stóp są ćwiczenia korekcyjne prowadzone pod okiem wykwalifikowanego w tej dziedzinie specjalisty. Wzmacnianie odpowiednich mięśni, rozciąganie przykurczów, prawidłowe ustawianie stopy, nauka chodu z właściwym obciążaniem stóp to kluczowe elementy terapii.

ortopedyczne wkładki do butów

 

W niektórych przypadkach świetnie sprawdzą się także właśnie wkładki ortopedyczne (najlepiej indywidualnie dobrane do Twojej stopy i wyprodukowane specjalnie dla Ciebie), w innych lekarz może zalecić buty ortopedyczne lub specjalne ortezy. Czasami stosuje się także masaże, różne formy fizykoterapii (np. ultradźwięki), leczenie farmakologiczne czy operacyjne.

Sprawdź też, skąd biorą się modzele na stopach.

Ból kręgosłupa − wkładki do butów rozwiążą problem?

Pamiętaj, że istnieje wiele przyczyn boleści pleców, a wady stóp to jedynie jedna z nich. Jeśli przypuszczasz, że Twój problem dotyczy stóp (np. są zniekształcone, nieprawidłowo ustawione, bolą) i niewłaściwego chodu − warto zgłębić ten temat.

Wybierz się do ortopedy czy fizjoterapeuty, żeby poznać diagnozę. Gdy nauczysz się ćwiczeń korekcyjnych i dobierzesz odpowiednie wkładki ortopedyczne − bóle kręgosłupa w niektórych sytuacjach naprawdę mogą zniknąć lub przynajmniej stracić na sile! Pamiętaj jednak, że w większości przypadków, problem bólu pleców jest znacznie bardziej złożony, a jego przyczyny należy szukać gdzie indziej.

ból kręgosłupa wkładki do butów

Jak dobiera się wkładki ortopedyczne?

Żeby wkładki prawidłowo spełniały swoją rolę, powinny być indywidualnie projektowane dla każdego.

Jak projektuje się wkładki ortopedyczne do butów? Tu wykorzystuje się:

  • podobaroskopię, czyli komputerowe badanie statyczne i dynamiczne na macie tensometrycznej
  • badania na podoskopie, gdzie oceniany jest kształt stopy pod obciążeniem i ustawienie stawu skokowo-goleniowego w spoczynku oraz podczas wykonywania ruchu
  • badania plantokonturograficznego, które polega na wykonaniu odbitki podeszwy stopy na papierze
  • manualne badanie stóp 
proces tworzenia wkładek ortopedycznych

 

Analiza tych badań pozwala dobrać skuteczne wkładki, dostosowane do Twojej sytuacji. Gotowe wkładki dostępne na rynku od ręki, czasami mogą być przydatne, ale zazwyczaj ich skuteczność jest znacznie mniejsza. Pamiętaj także, że nieprawidłowo dobrane wkładki ortopedyczne do butów mogą Ci nawet zaszkodzić i nasilić Twoje dolegliwości.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Karolina Rudowska
    Karolina Rudowska
    Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych. Jeszcze nie zdecydowałam, jaką specjalizację lekarską wybiorę, ale rozważam głównie medycynę rodzinną i psychiatrię. Uwielbiam podróżować, a wolny czas spędzam na czytaniu powieści kryminalnych.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Karolina Rudowska
    Karolina Rudowska
    Jestem absolwentką kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas studiów angażowałam się w wiele projektów naukowych, a artykuły, które miałam szansę współtworzyć ukazały się w polskich i zagranicznych czasopismach medycznych....
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice