Wzdęcia
Jak działa lek na wzdęcia?
Wzdęcia to częsty problem, który może pojawić się u osób w każdym wieku. Dolegliwości mogą występować jedynie sporadycznie np. po spożyciu ciężkostrawnego posiłku i samoistnie ustępować w ciągu kilku godzin. Zdarza się jednak, że są objawem problemów w obrębie przewodu pokarmowego, utrzymują się przez długi czas i utrudniają codzienne funkcjonowanie, a także wywołują dyskomfort w jamie brzusznej. Leki na wzdęcia i leki wspomagające układ pokarmowy pomagają przywrócić prawidłowe trawienie, wchłanianie i funkcjonowanie jelit. W zależności od konkretnego preparatu i jego składu, preparaty na wzdęcia mogą:
- Zmniejszać napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu obecnych w przewodzie pokarmowych, powodując ich pękanie, np. symetykon lub dimetykon.
- Wiązać chorobotwórcze patogeny odpowiedzialne za występowanie wzdęć i problemów jelitowych, np. diosmektyt.
- Wspomagać prawidłową perystaltykę jelit, np. trimebutyna i mebeweryna i trawienie, np. zioła wspierające produkcję soków trawiennych i potencjale spazmolitycznym (rozkurczającym).
Aby lek na wzdęcia zadziałał prawidłowo, przyniósł oczekiwane efekty terapeutyczne i był bezpieczny, powinien być dobrany indywidualnie oraz stosowany zgodnie z ulotką. W celu doboru najlepszego preparatu najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy zaproponują optymalne rozwiązanie dopasowane do przyczyny wzdęć, wieku, ogólnego stanu zdrowia oraz innych przyjmowanych leków lub suplementów. Warto pamiętać, że wzdęcia mogą mieć różne podłoże i być spowodowane np.:
- Nietolerancją laktozy – w tej sytuacji sprawdzić się mogą tabletki na nietolerancję laktozy zawierające laktazę, czyli enzym wspomagający prawidłowe trawienie laktozy (mlecznego dwucukru),
- Przewlekłymi zaparciami – osoby borykające się z tym problemem mogą stosować błonnik w tabletkach, który pomaga uregulować rytm wypróżnień pamiętając o odpowiedniej podaży wody w ciągu dnia,
- Zespołem jelita drażliwego (IBS) – wzdęcia mogą towarzyszyć pacjentom z IBS typu zaparciowego i mieszanego. Podstawową metodą leczenia IBS jest dieta low FODMAP uzupełniona indywidualnie dobraną suplementacją, często z wykorzystaniem probiotyków oraz preparatów z kwasem masłowym,
- Zespołem przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO) – uporczywe wzdęcia, utrzymujące się nawet przez cały dzień, mogą być jednym z głównych objawów SIBO. W leczeniu SIBO lekarz może zadecydować o włączeniu leków prokinetycznych, które wpływają na motorykę przewodu pokarmowego,
- Nieprawidłową dietą – ciężkostrawne, obfite, tłuste, smażone posiłki, a także produkty zawierające łatwo fermentujące cukry mogą powodować wzdęcia i inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe. W takich sytuacjach podstawową metodą leczenia jest dieta, a leki na wzdęcia powinny być stosowane wyłącznie objawowo i pomocniczo.
Kiedy stosować tabletki na wzdęcia?
W przypadku wystąpienia uporczywych wzdęć można zastosować tabletki zawierające substancje czynne wspierające prawidłową pracę przewodu pokarmowego i zmniejszające dolegliwości typowe dla gazów. Leki na wzdęcia, podobnie jak inne preparaty na problemy trawienne np. leki na niestrawność i leki na zaparcia, powinny być stosowane wyłącznie wtedy, kiedy jest to konieczne. Nie zaleca się ich stosowania profilaktycznie, a jedynie w sytuacji dużego nasilenia dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i po konsultacji z lekarzem.
Co zawiera lek przeciw wzdęciom?
Leki przeciw wzdęciom często zawierają symetykon. Zmniejsza on napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu i powoduje ich pękanie. Jednocześnie nie drażni ścian przewodu pokarmowego, a także nie wpływa na procesy trawienia i wchłaniania. Leki przeciw wzdęciom mogą zawierać też wyciągi roślinne, np. z kopru włoskiego, karczocha, rumianku lub mięty z dodatkiem kozłka. Bywa, że w składzie preparatów na wzdęcia i zaparcia występują również niektóre szczepy probiotyczne i prebiotyki, enzymy trawienne, np. Kreon oraz błonnik.