Jak nauczyć dziecko smarkać?
Dziecko z katarem – wyzwanie dla rodziców
Zatkany nos u niemowlaka to dla rodziców spory problem. U maluszków najlepiej sprawdza się zwykła gruszka do nosa dla dzieci, specjalne aspiratory elektryczne lub odkurzacze do noska. Teoretycznie dziecko powinno nauczyć się samodzielnie wydmuchiwać nosek w okolicach 2 roku życia. Jednak sami rodzice wiedzą, że bardzo różnie z tym bywa. Kiedy pociecha zdobędzie tak ważną umiejętność, z pewnością poradzi sobie sama z wydmuchiwaniem noska, na przykład w przedszkolu, gdzie nie ma obok mamy ani taty.
Warto poświęcić nauce oczyszczania nosa sporo uwagi, ponieważ służy to zdrowiu dziecka. Kiedy malec sam wydmuchuje nosek, oczyszcza w ten sposób drogi oddechowe oraz usuwa lepką i wilgotną wydzielinę, stanowiącą doskonałą pożywką dla groźnych, chorobotwórczych bakterii. Do tego przewlekły katar może przyczynić się do zapalenia ucha. Ponadto oddychając przez usta, dochodzi do wysuszenia błon śluzowych, przez co łatwiej nabawić się infekcji gardła czy podrażnienia krtani.
Jak nauczyć małe dziecko smarkać?
Jak nauczyć dziecko smarkać w chusteczkę? Dzieci najlepiej nabywają nowych umiejętności przez zabawę! Spróbuj najpierw wytłumaczyć maluszkowi, czym w ogóle jest dmuchanie noska i po co się to robi. Dzieci w wieku 2 lat potrafią już naprawdę bardzo dużo zrozumieć.
Ważne jest, aby pokazać, jaka jest różnica między wypuszczaniem powietrza nosem a ustami. Doskonałą zabawą, która to uzmysłowi, może być przedmuchiwanie raz nosem, a raz ustami kolorowych piórek, papierków czy puszków po podłodze. Inna technika polega na wydmuchiwaniu bąbelków do wody przez słomkę.
Od razu ćwicz z dzieckiem wydmuchiwanie powietrza raz przez jedną, raz przez drugą dziurkę nosa. Używaj kolorowych, atrakcyjnych dla malucha chusteczek. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie ulubionych pluszaków czy lalek, które też „mają katar i potrzebują wysmarkać nosek”.
Wydmuchiwanie nosa – liczy się technika
Pamiętajmy, aby od początku uczyć dziecko smarkać przez jedną dziurkę nosa. Kiedy wydmuchujemy powietrze przez obie, duże ciśnienie może powodować cofanie się wydzieliny aż do zatok i w konsekwencji wywołać stan zapalny. Po zużyciu chusteczki natychmiast wyrzucajmy ją do kosza.
Najnowsze pytania
- wiedza farmaceutyczna
Jakie szczepienia są obowiązkowe w Polsce?
Pytanie dot. szczepień obowiązkowych
- uzupełnienie zdrowej diety
Jakie witaminy zastosować przy ciągłym zmęczeniu?
Pytanie dot. przyjmowania witamin przy ciągłym zmęczeniu.
- uzupełnienie zdrowej diety
Jakie witaminy warto suplementować?
Pytanie dot. o suplementację witamin.
- uzupełnienie zdrowej diety
Kiedy brać witaminy – rano czy wieczorem?
Pytanie dot. pory brania witamin.