Jak rozpoznać nadmiar soli w organizmie? Objawy i leczenie

Pytanie z 8. 9. 2023 2 minuty czytania
Anonimowe pytanie
Pytanie dot. nadmiaru soli w organizmie.
Magdalena Habuz-Falińska
Na pytanie odpowiada
Magdalena Habuz-Falińska

Dostarczanie jonów sodu wraz z solą do ustroju jest niezbędne do utrzymania właściwej gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej. Sól chroni przed nadmierną utratą wody z organizmu czy odpowiada za właściwe parametry ciśnienia. Jej nadmiar z kolei grozi zaburzeniami pracy serca, zawałem, udarem czy rozwojem nadciśnienia tętniczego. Ponadto upośledzone mogą zostać funkcje poznawcze np. orientacja w terenie, zapamiętywanie czy koncentracja. Sól spożywana w nadmiernych ilościach zwiększa wydalanie wapnia z moczem, co może nasilać ryzyko osteoporozy i kamicy nerkowej.

Jak rozpoznać, że spożywa się za dużo soli?

  • Silne odczuwanie pragnienia spożywanie żywności z dużą zawartością soli zaburza równowagę elektrolitową ustroju. Organizm, chcąc rozcieńczyć jej zbyt duże stężenie, po prostu domaga się zwiększonej podaży płynów.

  • Częste oddawanie moczu jeżeli wykluczy się takie schorzenia jak pęcherz nadreaktywny, zapalenie w obrębie dróg moczowych lub cukrzycę, to prawdopodobnie organizm w ten sposób próbuje pozbyć się nadmiaru soli.

  • Obrzęki sól przyciąga wodę. Jest to widoczne w postaci obrzmienia tkanek w okolicach kostek czy palców. Jeśli przez większość czasu czujesz się wzdęty, ociężały i opuchnięty, najwyższy czas ograniczyć przesalanie.

  • Ochota na słone potrawy i dosalanie Dlaczego? Mimo że jedzenie jest już odpowiednio przyprawione, kubki smakowe szybko przyzwyczajają się do określonego poziomu soli. Stąd potrzeba dodawania coraz większej jej ilości, aby osiągnąć pożądany smak.

Dowiedź się również, ile dziennie należy pić wody.

Jak poradzić sobie z przesalaniem?

  • Korzystaj z ziół do przyprawiania potraw. Mogą to być tymianek, bazylia, oregano, pieprz, cynamon, imbir i kurkuma.
  • Kupuj wody niskosodowe.
  • Spróbuj zamienić wędliny na pieczone samodzielnie mięso.
  • Postaraj się ograniczyć spożywanie słonych przekąsek.
  • Staraj się unikać konserw, glutaminianu sodu i żywności typu fast food.
  • Osobom zmagającym się z hipernatremią polecana jest dieta DASH, rekomendowana w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia tętniczego. Opiera się na produktach o jak najmniejszym stopniu przetworzenia. Jest bogata w warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, niskotłuszczowe produkty nabiałowe, tłuszcze pochodzenia roślinnego. Należy jeść więcej ryb, będących źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witaminy D.
  • W skrajnych przypadkach leczenie hipernatremii polega na podawaniu płynów nawadniających z małą zawartością sodu. Lekarz może zalecić również czasowe włączenie leków odwadniających w celu zwiększenia utraty sodu przez nerki.

 

Źródła:

  1. https://pacjent.gov.pl/diety/dieta-dash-kluczem-do-zdrowia-seniorow [dostęp 08.06.2021].
  2. http://www.izz.waw.pl/zasady-prawidowego-ywienia?id=254  [dostęp 08.06.2021].

Najnowsze pytania