Bąble po opalaniu – dlaczego powstają i co zrobić, aby zniknęły?

25. 11. 2023 · 4 minuty czytania

Jak postępować w przypadku bąbli po opalaniu? W artykule przedstawiamy skuteczne domowe sposoby, preparaty drogeryjne i profesjonalne porady na szybkie złagodzenie bólu i regenerację skóry po opalaniu.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Bąble po opalaniu – dlaczego powstają i co zrobić, aby zniknęły?

Oparzenia słoneczne to częsty problem zwłaszcza w okresie letnim, kiedy chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. Jednym ze skutków nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV są bąble, czyli bolesne zmiany skórne powodujące ból idyskomfort. Dlaczego powstają bąble po opalaniu, jakie są mechanizmy ich tworzenia i jakie kroki należy podjąć, aby je leczyć? Wyjaśniamy w artykule. 

Bąble po opalaniu – przyczyny 

Nierozważne, zbyt długie opalanie może zakończyć się poważnymi konsekwencjami, spośród których zaczerwienienie, podrażnienie naskórka i swędzenie skóry po opalaniu są tymi najmniej dotkliwymi. Długotrwałe eksponowanie skóry na słońce bez odpowiedniej ochrony prowadzi do ciężkich oparzeń słonecznych skutkujących tworzeniem się pęcherzy. Bąble po opalaniu wypełnione przezroczystym lub lekko żółtym płynem to nic innego, jak skutek uszkodzenia skóry przez promieniowanie UV. Skóra wokół bąbli jest mocno zaczerwieniona, obrzęknięta i bolesna, a pęcherzom towarzyszą inne typowe objawy oparzenia słonecznego, takie jak gorączka, dreszcze i złe samopoczucie

W jaki sposób powstają bąble po opalaniu? 

  • Promieniowanie UV, zwłaszcza UVB, powoduje bezpośrednie uszkodzenie komórek skóry, w tym DNA. W przypadku silnego oparzenia słonecznego uszkodzenia te są na tyle zaawansowane, że skutkują śmiercią komórek i uszkodzeniem bariery skórnej. 
  • Uszkodzone komórki uwalniają mediatory zapalne powodujące stan zapalny skóry, w efekcie czego zwiększa się przepływ krwi do newralgicznego obszaru, a to z kolei prowadzi do zaczerwienienia, obrzęku i bólu. 
  • Pęcherze tworzą się, gdy uszkodzenie skóry jest na tyle poważne, że następuje rozdzielenie warstw naskórka, a przestrzeń między warstwami skóry wypełnia się płynem. Składa się głównie z osocza krwi, które przenika z naczyń krwionośnych do uszkodzonej tkanki. 
  • Wbrew pozorom pęcherze mają funkcję ochronną – płyn w nich zawarty działa jak bufor osłaniający głębsze warstwy skóry przed dalszym uszkodzeniem i infekcją. Podczas gdy wierzchnia warstwa regeneruje się, płyn surowiczy z pęcherzy jest stopniowo wchłaniany, a pod wykwitem skórnym formuje się nowa skóra. 

Sprawdź, jakie mogą być przyczyny uczulenia na słońce

Warto wiedzieć...
Bąble po opalaniu to oparzenie drugiego stopnia uszkadzające skórę na głębszym poziomie, dlatego mogą być potencjalnie niebezpieczne, zwłaszcza jeśli nie są odpowiednio leczone. Pękanie zmian może skutkować podwyższonym ryzykiem infekcji bakteryjnych i długoterminowych problemów skórnych, takich jak blizny czy przebarwienia. Jeśli pojawią się bąble po opalaniu, absolutnie nie można ich przekłuwać, a w przypadku objawów infekcji, dreszczy lub wysokiej gorączki skonsultuj się z lekarzem. 
Bąble z wodą po opalaniu

Bąble po opalaniu – jak się pozbyć? 

Całkowite pozbycie się pęcherzy po opalaniu i pełna regeneracja skóry może zająć nawet kilkanaście dni. W leczeniu oparzeń kluczowe jest szybkie wdrożenie odpowiednich działań i natychmiastowe przerwanie opalania w momencie zauważenia pierwszych niepokojących symptomów, najczęściej mocnego zaczerwienienia skóry. Zaleca się spożywanie dużej ilości wody, regularne chłodne kąpiele oraz stosowanie zimnych okładów na skórę. W kolejnych dniach unikaj ekspozycji na promieniowanie UV i stosuj preparat z wysokim filtrem SPF, np. Skinexpert by Dr. Max® Solar Sun Oil SPF 30 zapewniający ochronę przed promieniami UVB i UVA. Do dziecięcej skóry sprawdzi się natomiast Skinexpert by Dr. Max® Solar Sun Lotion SPF 50 Kids dla maluchów

Co zrobić, gdy na skórze pojawią się bąble? Systematycznie aplikuj na uszkodzony naskórek kremy i maści na oparzenia słoneczne oraz balsamy po opalaniu o działaniu łagodzącym, przeciwzapalnym, zmiękczającym, chłodzącym i nawilżającym, które pomogą zniwelować dokuczliwe objawy, przyspieszyć gojenie oraz zapobiec dalszym uszkodzeniom skóry. Zwróć uwagę, by wybrana formulacja nie zawierała alkoholu i innych drażniących substancji aktywnych. W składzie szukaj między innymi pantenolu, który wspomaga regenerację naskórka, a także działającej nawilżająco i przeciwzapalnie alantoiny oraz substancji przyspieszających gojenie się ran, takich jak aloes czy rumianek. Sprawdź poniższe preparaty po opalaniu: 

Bąble na plecach po opalaniu

Skuteczne w łagodzeniu objawów oparzeń słonecznych są również domowe sposoby, głównie okłady z mleka, kefiru lub maślanki. Produkty zawierają kwas mlekowy, który pomaga łagodzić stany zapalne oraz probiotyki o właściwościach silnie nawilżających. Wystarczy namoczyć miękką ściereczkę w wybranej substancji i delikatnie przyłożyć do oparzonej skóry. Jeśli dodatkowo będzie chłodna, pomoże to obniżyć temperaturę skóry i przyniesie skórze natychmiastową ulgę. 

Podsumowanie 

Bąble po opalaniu to poważny objaw oparzenia słonecznego, które wymaga natychmiastowej reakcji. Kluczowe jest szybkie schłodzenie skóry i odpowiednie nawodnienie organizmu, aby złagodzić objawy i przyspieszyć proces gojenia. W celu zapobiegania powikłaniom niezbędne jest stosowanie łagodzących i nawilżających preparatów oraz unikanie dalszej ekspozycji na słońce. Pamiętaj, że profilaktyka oparzeń słonecznych, poprzez stosowanie kremów z filtrem UV i unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, stanowi najlepszą ochronę przed tego typu uszkodzeniami skóry. 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice