Jak rozpoznać objawy niedoczynności tarczycy w ciąży i jak można ją leczyć?
Niedoczynność tarczycy jest chorobą rozpowszechnioną wśród polskiej populacji kobiet w wieku rozrodczym. Dowiedz się, jak wpływa na dobrostan płodu.
Spis treści
- Niedoczynność tarczycy w ciąży – kiedy jest rozpoznawana?
- Co powoduje niedoczynność tarczycy w ciąży?
- Niedoczynność tarczycy w ciąży – objawy
- Niedoczynność tarczycy w ciąży – czy mija?
- Niedoczynność tarczycy w ciąży – jak ją leczyć?
- Niedoczynność tarczycy w ciąży a dziecko
- Czym grozi niedoczynność tarczycy w ciąży?
- Podsumowanie
Niedoczynność tarczycy (hipotyreoza) to choroba charakteryzująca się niedostateczną produkcją hormonów tarczycy w stosunku do potrzeb organizmu. Jej występowanie u kobiety ciężarnej niesie za sobą ryzyko dla zdrowia przyszłej matki oraz negatywnie wpływa na rozwój i dobrostan płodu. Dowiedz się, jak może objawiać się niedoczynność tarczycy w ciąży oraz czym grozi jej późne wykrycie i leczenie.
Niedoczynność tarczycy w ciąży – kiedy jest rozpoznawana?
O niedoczynności tarczycy u kobiet w ciąży można mówić wówczas, gdy stężenie hormonu TSH wynosi więcej niż górna granica normy właściwej dla danego trymestru ciąży. TSH, czyli tyreotropina, nie jest hormonem wytwarzanym przez tarczycę, a przez przysadkę mózgową. Odpowiada za pobudzenie tarczycy do produkcji hormonów tarczycowych: T3 (trójjodotyroniny) i T4 (tyroksyny). Podwyższone stężenie TSH koreluje ze zmniejszonym wytwarzaniem hormonów tarczycy.
Poziom hormonu TSH oraz poziomy wolnych hormonów tarczycowych (fT3 i fT4) oznacza się z próbki krwi. Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne zaleca, żeby w poszczególnych trymestrach ciąży wartości mieściły się w następujących przedziałach:
TRYMESTR CIĄŹY | TSH (mIU/l) | FT3 (pmol/l) | FT4 (pmol/l) |
I | 0.009–3.18 | 3,63–6,55 | 11,99–21,89 |
II | 0,05–3,44 | 3,29–5,45 | 10,46–16,67 |
III | 0,11–3,53 | 3,1–5,37 | 8,96–17,23 |
W jawnej niedoczynności tarczycy stwierdza się w badaniach laboratoryjnych podwyższone stężenie TSH oraz obniżone stężenie FT4. Możliwe jest występowanie tzw. utajonej (subklincznej) niedoczynności tarczycy, gdy podwyższonemu stężeniu TSH towarzyszy prawidłowe stężenie FT4. Ten stan u kobiet ciężarnych również będzie wymagał leczenia.
Sprawdź powiązane kategorie
Co powoduje niedoczynność tarczycy w ciąży?
Niedoczynność tarczycy może być zdiagnozowana przed ciążą, ale może także rozwinąć się po poczęciu. Główną przyczyną niedoczynności tarczycy populacji polskiej, także u kobiet ciężarnych, jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Istotą choroby jest produkcja przez układ immunologiczny przeciwciał anty-TPO i anty-Tg, które niszczą komórki tarczycy, doprowadzając do jej niedoczynności.
Inne przyczyny niedoczynności tarczycy u kobiet ciężarnych w Polsce są zdecydowanie rzadsze i należą do nich m.in.:
- Stan po usunięciu tarczycy,
- Stan po leczeniu jodem radioaktywnym,
- Stan po brachyterapii nowotworów głowy i szyi,
- Niewłaściwe stosowanie tyreostatyków w leczeniu nadczynności tarczycy,
- Guzy i stany zapalne podwzgórza lub przysadki,
- Zapalenie tarczycy,
- Niedobór jodu (bardzo rzadki w Polsce, jednak w skali światowej jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy u ciężarnych).
Niedoczynność tarczycy w ciąży – objawy
Kobiety, które jeszcze przed ciążą chorowały na niedoczynność tarczycy, zwykle wiedzą, na jakie objawy zwracać uwagę i dość szybko reagują. Rozpoznanie tej choroby po raz pierwszy w ciąży, jedynie na podstawie symptomów, może być nieco problematyczne, ponieważ część z nich bywa maskowana przez dolegliwości występujące typowo w ciąży.
Objawy, które mogą sugerować niedoczynność tarczycy to m.in.:
- Zmęczenie, osłabienie, zmniejszona tolerancja wysiłku,
- Senność,
- Przyrost masy ciała,
- Stałe uczucie zimna,
- Pogorszenie nastroju,
- Zaburzenia koncentracji i pamięci,
- Depresja,
- Zaparcia,
- Sucha, łuszcząca się, zimna lub blada skóra,
- Przerzedzone, łamliwe i suche włosy,
- Niskie tętno, niskie ciśnienie tętnicze krwi.
Nasilenie objawów jest zmienne – od łagodnych po bardzo ciężkie, które znacznie utrudniają funkcjonowanie. U niektórych kobiet nie stwierdza się żadnych z powyższych objawów, a o niedoczynności tarczycy świadczą jedynie nieprawidłowości w badaniach poziomu hormonów.
Niedoczynność tarczycy w ciąży – czy mija?
Niedoczynność tarczycy w ciąży musi być bezwzględnie leczona. Postępowanie to ma na celu ochronę zdrowia zarówno kobiety ciężarnej, jak i płodu. Odpowiednie wyrównanie hormonalne jest niezbędne do zabezpieczenia organizmu i wspierania jego funkcjonowania na poziomie metabolicznym. W wielu przypadkach udaje się wprowadzić kobietę ciężarną w eutyreozę, czyli stan, w którym stwierdza się prawidłowy poziom hormonów tarczycy we krwi.
Niedoczynność tarczycy w ciąży – jak ją leczyć?
Podstawą leczenia niedoczynności tarczycy jest substytucja hormonalna. Służą do tego preparaty z lewotyroksyną, która wywiera identyczne działanie na organizm, jak naturalnie występujący główny hormon wydzielany przez tarczycę.
- Lewotyroksynę należy przyjmować regularnie. Zaleca się, żeby robić to codziennie rano o tej samej porze, około 30-60 minut przed posiłkiem. Ma ona wówczas największą skuteczność.
- W ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na hormony tarczycy. Kobiety, które już wcześniej miały rozpoznaną niedoczynność tarczycy i przyjmowały lek z lewotyroksyną, powinny niezwłocznie po stwierdzeniu ciąży zwiększyć dawkę o ok. 30%. Konieczna jest kontrola poziomu TSH i ewentualne dalsze zmiany dawkowania leku celem wyrównania hormonalnego.
- U kobiet, u których w ciąży po raz pierwszy rozpoznano niedoczynność tarczycy, dąży się do jak najszybszego wyrównania niedoboru. W tym celu przyjmuje się wysokie dawki lewotyroksyny.
U ciężarnych z rozpoznaną niedoczynnością tarczycy oraz z chorobą Hashimoto w stanie eutyreozy zaleca się suplementację jodu w dawce 150-200 μg/dobę.
Zalecenia dietetyczne u kobiet w ciąży chorujących na niedoczynność tarczycy są zbliżone do ogólnych zasad racjonalnego żywienia. Dieta przy Hashimoto i innych chorobach tarczycy powinna być dobrze zbilansowana, bogata w zdrowe źródła białek, węglowodanów i tłuszczów. Spożywanie błonnika oraz odpowiednie nawodnienie wspomaga walkę z zaparciami. Warto wzbogacać jadłospisy o produkty zawierające jod, selen, witaminę D i składniki biorące udział w krwiotworzeniu (żelazo, kwas foliowy, witaminę B12).
Niedoczynność tarczycy w ciąży a dziecko
Do końca I trymestru ciąży jedynym źródłem hormonów tarczycy dla płodu są hormony pochodzące od matki. Hipotyreoza u przyszłej matki wiąże się więc z dużym obciążeniem dla rozwoju dziecka.
Jednym z częściej wymienianych powikłań jest obniżenie potencjału intelektualnego dziecka. Nieprawidłowości wahają się od dyskretnego obniżenia IQ po znaczny deficyt inteligencji. Dzieci urodzone przez matki z nieprawidłowym stężeniem hormonów mogą mieć obniżoną sprawność wzrokowo-motoryczną oraz trudności z koncentracją, wysławianiem się i czytaniem.
Niewyrównana niedoczynność tarczycy niesie również ze sobą ryzyko:
- Przedwczesnego porodu i wszystkich konsekwencji wcześniactwa,
- Niskiej masy urodzeniowej,
- Zespołu zaburzeń oddychania,
- Wczesnego zgonu.
Czym grozi niedoczynność tarczycy w ciąży?
Nierozpoznana i nieleczona niedoczynność tarczycy w ciąży może prowadzić do śpiączki hipometabolicznej, która jest stanem zagrożenia życia. W jej przebiegu pojawia się m.in. znaczne obniżenie temperatury ciała, spadek tętna, znaczne obniżenie poziomu glukozy we krwi, otępienie, a nawet śpiączka i wstrząs. Śpiączka hipometaboliczna może pojawić w efekcie nałożenia się innego schorzenia na niedoczynność tarczycy (np. zapalenie płuc, zakażenie przewodu pokarmowego).
Kobiety ciężarne z nieleczoną niedoczynnością tarczycy są narażone na powikłania ciąży, takie jak:
- Anemia,
- Poronienie samoistne,
- Poród przedwczesny,
- Przedwczesne odklejenie łożyska,
- Stan przedrzucawkowy,
- Krwotok poporodowy (który może zagrażać życiu).
Podsumowanie
Niedoczynność tarczycy w ciąży powinna zostać szybko wykryta i niezwłocznie leczona. Pamiętaj o poddawaniu się regularnym badaniom laboratoryjnym. Mogą one wykazać nieprawidłowości w pracy tarczycy nawet wówczas, gdy nie odczuwasz jeszcze z tego tytułu żadnych objawów. Leczenie niewydolności tarczycy lewotyroksyną oraz częste monitorowanie poziomu TSH i hormonów tarczycowych są kluczowe do zapobiegania wystąpienia powikłań matczynej hipotyreozy u dziecka.
Źródła:
- Bręborowicz G.H. (red.), Położnictwo, wyd. III, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2020
- Kowalska A., Niedoczynność tarczycy podczas ciąży, Medycyna po Dyplomie, 04.2017, https://podyplomie.pl/medycyna/26571,niedoczynnosc-tarczycy-podczas-ciazy, [dostęp: 07.11.2024 r.]
- Lewiński A., Płaczkiewicz-Jankowska E., Niedoczynność tarczycy, https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.9.1., [dostęp: 07.11.2024 r.]
- Gietka-Czernel M., Choroby tarczycy a ciąża, Ginekologia po Dyplomie, 02.2013, https://podyplomie.pl/ginekologia/14756,ciaza-a-choroby-tarczycy, [dostęp: 07.11.2024 r.]
Hubalewska-Dydejczyk A., Ruchała M., Trofimiuk-Müldner M., Thyroid diseases in pregnancy: guidelines of the Polish Society of Endocrinology, Endokrynologia Polska, 2021, https://journals.viamedica.pl/endokrynologia_polska/article/view/EP.a2021.0089/64652, [dostęp: 07.11.2024 r.]
- Hubalewska-Dydejczyk A., Ruchała M., Trofimiuk-Müldner M., Thyroid diseases in pregnancy: guidelines of the Polish Society of Endocrinology, Endokrynologia Polska, 2021, https://journals.viamedica.pl/endokrynologia_polska/article/view/EP.a2021.0089/64652, [dostęp: 07.11.2024 r.]