Ból pachwiny w ciąży – jakie są przyczyny i jak go złagodzić?
Wśród wielu ciążowych dolegliwości znajduje się ból pachwin. Może być spowodowany samą ciążą, ale także stanami chorobowymi niezwiązanymi z ciążą. Co poradzić na ból pachwin w ciąży?
Spis treści
Dolegliwości bólowe okolicy pachwin nie są rzadkie w ciąży. Zwykle są na tyle mało dokuczliwe, że ciężarne nie szukają pomocy medycznej. Nasilenie bólu może się jednak wahać od niewielkiego dyskomfortu po znaczną dolegliwość utrudniającą codzienne funkcjonowanie. Co może być przyczyną bólu pachwin podczas ciąży? Kiedy pojawia się ból pachwin i ból brzucha w ciąży? Sprawdź!
Ból pachwin w ciąży – przyczyny
Wśród wszystkich przyczyn mogących doprowadzić do dolegliwości bólowych okolicy pachwin w ciąży można wyróżnić te związane typowo z ciążą oraz te, które występują także u kobiet nieciężarnych.
Ból pachwin związany z ciążą:
Sprawdź powiązane kategorie
Jakie inne stany niezwiązane bezpośrednio z ciążą mogą powodować ból pachwin w czasie ciąży?
- Przepuklina pachwinowa. Jedna z częstszych przyczyn bólu w pachwinie u mężczyzn i kobiet. Ból może nasilać się po aktywności fizycznej i podczas wypróżniania.
- Uraz sportowy. Naciągnięta pachwina jest kontuzją związaną z nadmiernym obciążeniem nałożonym na ścięgna, więzadła i mięśnie tej okolicy. Może pojawić się np. po nieprawidłowym rozciąganiu się.
- Kamica nerkowa. W jej przebiegu pojawia się jednostronny ból w rzucie nerki, który może promieniować w kierunku pachwiny.
- Zakażenia układu moczowego. Wśród objawów dominują dolegliwości związane z oddawaniem moczu i ból w podbrzuszu, ale może pojawić się również dyskomfort w okolicach pachwin.
- Zapalenie wyrostka robaczkowego. Najczęstszy stan wymagający interwencji chirurgicznej u ciężarnych. Może wystąpić ból prawej pachwiny u ciężarnych (promieniowanie bólu z prawego dolnego kwadrantu brzucha).
- Rwa kulszowa. Ból pleców i pachwin w ciąży może być wynikiem podrażnienia nerwu kulszowego, np. przez przepuklinę krążka międzykręgowego.
- Choroby jelit. Nieswoiste zapalenia jelit, zespół jelita drażliwego i zapalenie uchyłków mogą być przyczyną bólu lewej pachwiny w ciąży.
Ból pachwin w ciąży – jak złagodzić?
Ból pachwiny w ciąży warto skonsultować z lekarzem. O ile przyczyny związane z ciążą wymagają zwykle domowego postępowania, to w stanach niezwiązanych z ciążą konieczne może okazać się wprowadzenie celowanych działań. Wizyta u ginekologa powinna obejmować dokładne badanie ciężarnej oraz omówienie działań profilaktycznych i wspomagających, takich jak stosowanie witamin dla kobiet w ciąży.
- Jeśli doświadczyłaś bólu w pachwinie, spróbuj odpoczywać w pozycji leżącej. Unikaj schylania się, długiego stania i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Nie przebywaj w pozycjach powodujących ból.
- Środkiem przeciwbólowym bezpiecznym dla większości ciężarnych jest paracetamol. Stosuj go ściśle z zaleceniami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania leku, a jeśli ból pachwiny nie mija lub nasila się, zgłoś się do lekarza.
- Zapytaj fizjoterapeutę o pas ciążowy. Jest to dobre rozwiązanie dla kobiet, które odczuwają w ciąży bóle kręgosłupa i okolicy pachwin. Ważne jest odpowiednie dobranie jego rozmiaru – nie może być zbyt ciasny i uciskać na ciążowy brzuch.
- W przypadku urazu sportowego pomocne mogą się okazać okłady chłodzące i rozgrzewające. Okłady chłodzące przykładaj do bolącego miejsca tuż po doznanym urazie. Okłady rozgrzewające sprawdzą się lepiej w późniejszym okresie od urazu, gdy potrzebne będzie rozluźnienie mięśni.
Ćwiczenia na ból pachwin w ciąży
Ból pachwin w ciąży spowodowany postępem ciąży można złagodzić, stosując ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, bioder, brzucha i pleców. Może to także pomóc w przygotowaniu ciała ciężarnej do porodu.
Polecana jest m.in.:
- Gimnastyka w wodzie,
- Pływanie,
- Spacery,
- Joga,
- Delikatne rozciąganie całego ciała.
Podsumowanie
Ból pachwin, zarówno na początku ciąży, jak na jej końcowym etapie, wymaga konsultacji z lekarzem w celu wykluczenia poważnych przyczyn. Dobra informacja jest taka, że zwykle dolegliwości nie są bardzo nasilone i są wynikiem działania hormonów w czasie ciąży, co nie stanowi bezpośredniego zagrożenia i dla ciężarnej, i dla dziecka.
Źródła:
- Bręborowicz G.H. (red.), Położnictwo, wyd. III, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2020
- A. Szczeklik (red.), Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków, 2023
- Giannoudis P.V., Kanakaris N.K., Roberts C.S., Pregnancy-related pelvic girdle pain: an update, BMC Medicine, 2011
- Round Ligament Pain, https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21642-round-ligament-pain, [dostęo: 31.05.2024 r.]