Jak zapobiegać przebarwieniom na twarzy? Skuteczne sposoby na przebarwienia na twarzy

13. 6. 2024 · 6 minut czytania

Przebarwienia na twarzy to częsty problem, ale istnieją skuteczne metody walki ze zmianami pigmentacyjnymi. Sprawdź nasze wskazówki i ciesz się jednolitą cerą bez nieestetycznych przebarwień.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Jak zapobiegać przebarwieniom na twarzy? Skuteczne sposoby na przebarwienia na twarzy

Przebarwienia pojawiające się na twarzy są nierzadko powodem kompleksów i gorszego samopoczucia. Tymczasem istnieje wiele sposobów na usunięcie lub rozjaśnienie zmian pigmentacyjnych, choć proces redukcji bywa żmudny i wymaga cierpliwości oraz systematyczności. Z artykułu dowiesz się, jak zapobiegać i jak zminimalizować widoczność przebarwień na twarzy.

Jak zapobiegać przebarwieniom na twarzy? 

Aby skutecznie niwelować przebarwienia na twarzy, warto poznać mechanizm ich powstawania, za który odpowiadają zaburzenia w pracy melanocytów – komórek produkujących i magazynujących w skórze naturalny barwnik, czyli melaninę. Odcień skóry jest bezpośrednim następstwem nagromadzenia oraz aktywności melanocytów. W dużej mierze jest to uwarunkowane genetyczne. To, ile pigmentu produkują melanocyty, zależy od różnorodnych czynników, zarówno wewnętrznych, np. wieku i gwałtownych zmian w gospodarce hormonalnej (ciąża, menopauza, zastępcza terapia hormonalna), jak i zewnętrznych. Wśród czynników egzogennych wymienia się głównie długotrwałą ekspozycję na promieniowanie słoneczne, ale również działanie substancji fototoksycznych i fotouczulających znajdujących się w kosmetykach czy perfumach. 

Przebarwienia, czyli hiperpigmentacja, mogą być również objawem chorób endokrynologicznych, między innymi: 

  • Niewydolności, 
  • Nadczynności kory nadnerczy, 
  • Nadczynności tarczycy, 
  • Chorób wątroby lub nerek, 
  • Zaburzeń metabolicznych 
  • Nowotworów. 
Warto wiedzieć!
Nierównomierne rozmieszczenie barwnika bywa następstwem chorób dermatologicznych, takich jak trądzik oraz kontaktowe zapalenie skóry. W sytuacji, gdy podłożem hiperpigmentacji jest schorzenie dermatologiczne lub ogólnoustrojowe, domowe sposoby na przebarwienia oraz kosmetyki rozjaśniające mogą okazać się niewystarczające i konieczne będzie wdrożenie leczenia przyczynowego. 
Naturalne sposoby na przebarwienia na twarzy 

Jak zapobiegać przebarwieniom na twarzy?  

  • Pierwszym krokiem powinno być rozpoznanie przyczyny problemu. Przebarwienia to zazwyczaj niegroźne zmiany, jednak nie należy ich bagatelizować. W razie wątpliwości obowiązkowo skonsultuj się ze specjalistą, który pozwoli Ci wykluczyć podłoże chorobowe.  
  • Kolejnym etapem jest wprowadzenie zmian w codziennej pielęgnacji, które przyspieszą proces depigmentacji. Jedną z najważniejszych jest ochrona przeciwsłoneczna, czyli stosowanie kosmetyków z filtrem.  
  • Promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników prowadzących do powstawania przebarwień. Systematyczna aplikacja kosmetyku z filtrem SPF, np. Bioderma Photoderm M krem do skóry z tendencją do przebarwień, SPF 50+, ciemny pomoże chronić skórę przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych, zmniejszając ryzyko wystąpienia nowych przebarwień i pogłębiania się już istniejących.  
  • Ważne jest także stosowanie innych metod ochrony skóry, takich jak unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, noszenie odzieży ochronnej i rezygnacja z solarium.

Przebarwienia na twarzy – domowe sposoby 

Zmiany w pielęgnacji oznaczają nie tylko wprowadzenie do codziennej rutyny preparatów chroniących przed słońcem, ale też stosowanie kosmetyków rozjaśniających istniejące przebarwienia. Domowa pielęgnacja skóry dotkniętej przebarwieniami stanowi kluczowy aspekt niwelowania zmian pigmentacyjnych, choć wymaga cierpliwości i regularności. Z pomocą przychodzą różnorodne kremy na przebarwienia oraz silnie skoncentrowane sera, które w składzie zawierają substancje aktywne o właściwościach wybielających i rozjaśniających. Który z kosmetyków sprawdzi się lepiej? Zarówno kremy, jak i sera na przebarwienia mogą być skutecznymi produktami w walce z brązowymi plamami na twarzy, dlatego w codziennej pielęgnacji warto rozważyć stosowanie obu typów produktów. 

Najlepsze kremy na przebarwienia na twarzy oraz najlepsze serum na przebarwienia to produkty zawierające właściwe składniki pomagające w redukcji problematycznych zmian. W formulacjach kosmetyków należy szukać między innymi: 

Przebarwienia na twarzy – domowe sposoby 

Kosmetyki, które możesz wykorzystać w domowej pielęgnacji to np.: 

  • BANDI Anti Dark Spot emulsja silnie rozjaśniająca przebarwienia do każdego rodzaju skóry, również naczynkowej, zmagającej się z przebarwieniami posłonecznymi oraz potrądzikowymi. W składzie kosmetyku zawarto olej makadamia o właściwościach zmiękczających i wygładzających, wyciąg z korzenia rośliny Boerhavia diffusa działający antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, a także niacynamid i panthenol
  • Bioxsine Pure&White skoncentrowany żel wybielający przebarwienia skóry z alfa-arbutyną zapobiegającą nadmiernej produkcji melaniny, kwasem askorbinowym rozjaśniającym skórę, witaminą E będącą silnym przeciwutleniaczem oraz witaminą B5 i gliceryną, które pielęgnują i rewitalizują skórę. 

Wielopłaszczyznowa pielęgnacja skóry dotkniętej przebarwieniami powinna uwzględniać również systematyczne złuszczanie naskórka. Najskuteczniejsze w redukcji zmian pigmentacyjnych są peelingi chemiczne wykonywane w gabinetach kosmetologicznych. W trakcie procedury na skórę nakłada się specjalne kwasy na przebarwienia (glikolowy, migdałowy, azelainowy, ferulowy). Substancje, poprzez stopniowe złuszczanie, pomagają usunąć martwe komórki naskórka i stymulują regenerację skóry, w efekcie redukują przebarwienia i wyrównują koloryt. Peeling chemiczny dobrany do potrzeb skóry przynosi doskonałe efekty terapeutyczne  

Alternatywą dla zabiegów gabinetowych są kosmetyki do stosowania w domu ukierunkowane na niwelowanie nieestetycznych plam i przebarwień, np. SVR Clairial Night Peel, enzymatyczny peeling redukujący przebarwienia na noc z kompleksem depigmentującym redukującym wszystkie rodzaje przebarwień. Preparat łączy działanie złuszczające ze skutecznością kuracji dermatologicznej, dzięki czemu hamuje tworzenie nowych zmian pigmentacyjnych i zapobiega nawrotom. 

Co ciekawe, gama kosmetyków pielęgnacyjnych wspierających rozjaśnianie przebarwień to nie tylko kremy, sera czy peelingi, ale również preparaty do oczyszczania skóry. Przykładem jest Cetaphil Bright Healthy Radiance, odświeżający tonik rozjaśniający przebarwienia odpowiedni między innymi dla skóry wrażliwej. W składzie preparatu znajduje się szereg cennych substancji aktywnych, takich jak gliceryna, niacynamid, kwas cytrynowy, ekstrakt z morskiej lilii, ekstrakt z nasion ciecierzycy, ekstrakt z liści azalii oraz witamina E. Dzięki ich zawartości produkt rozświetla, nawilża i wygładza skórę oraz skutecznie wyrównuje jej koloryt. 

Sprawdź również Miya Cosmetics HAND.lab pielęgnacyjny krem do rąk rozjaśniający przebarwienia

sposoby na przebarwienia na twarzy

Naturalne sposoby na przebarwienia na twarzy 

Naturalne sposoby radzenia sobie z problemami skórnymi cieszą się dużą popularnością z uwagi na możliwość szybkiego wdrożenia w życie i dostępność potrzebnych produktów. Regularne stosowanie domowych maseczek czy peelingów rzeczywiście może przynieść ulgę w przypadku różnych problemów skórnych, takich jak trądzik czy przebarwienia. Pamiętaj jednak, że ich skuteczność różni się w zależności od rodzaju i potrzeb każdej osoby. Co więcej, aplikacja produktów i składników, które nie są przeznaczone stricte do skóry twarzy, czasami skutkuje niepożądanymi efektami, takimi jak podrażnienie czy zaczerwienienie. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z wrażliwą cerą. Przed zastosowaniem naturalnej maseczki należy przeprowadzić próbę uczuleniową na niewielkim i niewidocznym fragmencie skóry, np. za uchem. 

Proste w przygotowaniu, naturalne maseczki na przebarwienia to np.: 

  • Maseczka z żółtek i miodu – połącz łyżkę miodu z żółtkiem i nałóż na twarz na ok. 15 minut, a następnie dokładnie spłucz. Miód to naturalny składnik wykazujący działanie rozświetlające, regenerujące i delikatnie złuszczające. Żółtko natomiast jest cennym źródłem składników odżywiających naskórek. 
  • Maseczka z kurkumą – jeden z najczęściej polecanych, naturalnych sposobów na przebarwienia z uwagi na przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i rozjaśniające właściwości kurkumy. Do przygotowania maseczki będzie potrzebna łyżeczka przyprawy oraz jogurt naturalny lub miód umożliwiające uzyskanie odpowiedniej konsystencji. Działanie mieszanki można wzmocnić poprzez dodanie kilku kropel cytryny. Papkę pozostaw na twarzy przez ok. 15 minut i spłucz ciepłą wodą. 
  • Maseczka z sody oczyszczonej – wykazuje intensywne działanie, dlatego należy zachować ostrożność podczas jej stosowania. Aby ją przygotować, połącz sodę oczyszczoną z wodą mineralną i powstałą mieszankę pozostaw na skórze maksymalnie przez 10 minut, po czym zadbaj o nawilżenie skóry.  

Podsumowanie

Aby zapobiec powstawaniu przebarwień, regularnie stosuj kremy z filtrem UV zapewniające ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Dodatkowo sięgaj po produkty pielęgnacyjne zawierające składniki rozjaśniające, które pomogą w redukcji już istniejących zmian pigmentacyjnych. Wsparciem w procesie depigmentacji jest regularne stosowanie delikatnych peelingów oraz domowych maseczek. Należy jednak pamiętać, że naturalne mieszanki są wyłącznie dodatkiem i nie powinny zastępować właściwie dobranej pielęgnacji. 

Źródła:

  1. A. Kapuścińska, I. Nowak, Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, https://phmd.pl/resources/html/article/details?id=141749&language=pl [dostęp 10.05.2024 r.] 
  2. J. Kryst, Kosmetyki zawierające kurkumę w świetle wyników badań naukowych, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2023/11/ACM-2023-05-vA-Kryst.pdf [dostęp 10.05.2024 r.] 
  3. M. Engler-Jastrzębska, C. Musiał, A. Kamm, Metody niwelowania hiperpigmentacji skóry w świetle nowych doniesień naukowych, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/11/ke2019.5-1.pdf [dostęp 10.05.2024 r.] 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice