Niacynamid w kosmetyce. Sposób na rozjaśnienie skóry po lecie!
Niacynamid to inaczej witamina B3. Substancja wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Poprawia także stan i wygląd skory. Sprawdź, czym jeszcze się wyróżnia!
Niacynamid to nic innego jak witamina B3. Jest nie tylko niezbędna do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu, ale i ma bardzo duży wpływ na kondycję Twojej skóry. Niacynamid w kosmetykach stosuje się na przebarwienia, trądzik czy zmarszczki. Zobacz, jakie jeszcze może mieć zastosowanie niacynamid w kosmetyce.
Spis treści:
Niacynamid - właściwości
Niacynamid, niacyna, witamina B3, witamina PP pod takimi nazwami możesz znaleźć tę substancję. Witamina B3 bierze udział w ponad 300 procesach zachodzących w Twoim organizmie. Jest Ci więc absolutnie niezbędna do życia.
Niacyna to związek kwasu nikotynowego z amidem. Niacynamid jest m.in. prekursorem koenzymów NADP i NADPH. Co to oznacza? Że bierze on udział w budowaniu ważnych struktur komórkowych, czyli buduje skórę. Niacyna ma też duże znaczenie w budowie ceramidów, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania płaszcza hydrolipidowego. Oznacza to, że witamina B3 jest bardzo ważna dla utrzymywania właściwego nawilżenia skóry.
Sprawdź też kosmetyki do ciała.
Dodatkowo, niacynamid bierze udział w produkcji hormonów płciowych, rozkładzie tłuszczy, węglowodanów i aminokwasów, produkcji energii w mitochondriach komórkowych, przyswajaniu koenzymu Q10. Niacyna jest bardzo istotna w regulowaniu poziomy cholesterolu we krwi. Jak większość witamin z grupy B, niacyna chroni komórki nerwowe. Ma także swój udział w tworzeniu czerwonych krwinek.
Niacynamid dla zdrowia
Choć Twój organizm jest w stanie produkować samodzielnie witaminę B3, żeby uzupełnić dzienne zapotrzebowanie na ten składnik warto dostarczać go w diecie, w naturalnych produktach. A gdzie znajduje się naturalna niacyna? Znajdziesz ją przede wszystkim w drożdżach, wątróbce, otrębach owsianych, rybach morskich, strączkach czy orzechach ziemnych.
Przedawkowanie niacyny zdarza się rzadko (najczęściej wtedy, kiedy dodatkowo przyjmujesz ją w formie tabletek, suplementów diety). W takim przypadku możesz odczuwać objawy głównie ze strony układu pokarmowego: nudności, wymioty czy bóle brzucha.
Niedobór witaminy B3 najbardziej widać na skórze. Może objawiać się jako szorstkość i zaczerwienienie skóry, owrzodzenia i pęcherze, a także przebarwienia na skórze. Brak witaminy B3 może też oznaczać wypadanie włosów. Niedobór niacyny ma też wpływ na układ pokarmowy (wymioty, biegunki czy bóle brzucha) i układ nerwowy (zaburzenia psychiczne, łącznie z depresją).
Niacynamid w kosmetykach
Niacynamid działa więc na Twoją skórę nie tylko od środka, ale i od zewnątrz, wraz z kosmetykami. Jak znaleźć niacynamid w kosmetykach? Na spisie składników w systemie INCI szukaj nazwy Niacynamide.
Niacynamid do cery suchej, wrażliwej i atopowej
Do jakiej skóry stosować niacynamid? Krem z witaminą B3 świetnie sprawdzi się przy skórze suchej i wrażliwej. Niacynamid jest substancją, która ma niskie prawdopodobieństwo wywoływania reakcji alergicznych. Pomaga także zatrzymać nawilżenie w skórze. Dlatego znalazł się w serum intensywnie nawilżającym Bioderma Hydrabio Serum.
Jak wspomniałam, niacynamid bierze udział w budowaniu ceramidów, a co za tym idzie, jest bardzo ważnym składnikiem cementu międzykomórkowego, który nie pozwala wodzie parować z Twojego ciała. Niacynamid odgrywa bardzo ważną rolę dla płaszcza hydrolipidowego skóry, dlatego też może on znajdować się w składzie kosmetyków do skóry atopowej, np. w kremie na noc La Roche-Posay Toleriane Ultra.
Niacynamid na przebarwienia
Niacynamid bardzo dobrze sprawdza się także w kosmetykach do skóry z przebarwieniami. Hamuje on wydzielanie melaniny w skórze. Jest on stosowany jako składnik aktywny w preparatach rozjaśniających plamy starcze czy przebarwienia posłoneczne. Wybielająca dawka niacynamid została zastosowana w kremie na noc Pharmaceris W Melacyd Intense.
Witamina B3 pomaga też rozjaśnić przebarwienia po trądziku. Na rozjaśnienie skóry dobry wpływ ma również witamina C.
Niacynamidu nie powinno łączyć się z witaminą C. Takie połączenie może grozić podrażnieniami skóry. Przy niskim pH (kwaśne środowisko), w jakim najlepiej działa witamina C, niacynamid przekształca się do kwasu nikotynowego, który może podrażniać skórę. Ale Niacynamid można łączyć z witaminą C w stabilnej formie i odpowiednim pH. Taką formą witaminy C jest np. tetraizopaltyminian askorbylu czy sól sodowa monofosforanu kwasu askorbinowego.
Niacynamid do cery dojrzałej
Wraz z wiekiem ceramidy w skórze zanikają. Dlatego właśnie warto uzupełniać budującą je witaminę B3. Niacyna wzmacnia skórę, a do tego sprawia, że jest bardziej elastyczna i jędrna, bo ceramidy pomagają zatrzymać w skórze odpowiednie nawilżenie. Skóra dobrze nawodniona pozostaje jędrna i prężna na dłużej.
Ale budowa ceramidów to nie jedyny powód stosowania witaminy PP w kosmetykach anty-age. Niacynamid wpływa także na produkcję kolagenu i elastyny. W kosmetykach przeciwzmarszczkowych wykorzystuje się min. 5-procentowe stężenie niacynamidu.
Niacynamid znajdziesz w zestawie Mincer Pharma: kremie-tarczy na dzień nr 1601 Contour Architect, kremie rekonstruktorze na noc nr 1603 i kremie rekonstruktorze pod oczy i na powieki nr 1604.
Jeżeli szukasz natomiast rozwiązania przeciwzmarszczkowego dla swojej skóry naczynkowej polecam CI aktywny krem przeciwzmarszczkowy do twarzy Magni-Capilaris SPF 10 Pharmaceris N, naczynka.
Niacynamid w kosmetykach na trądzik
Niacyna nie tylko dobrze radzi sobie z przebarwieniami po trądziku. Działa też na gruczoły łojowe. Reguluje wydzielanie sebum, przez to na skórze powstaje mniej wyprysków. Żeby kosmetyki z niacynamidem działały na trądzik, musi zostać w nich zastosowane przynajmniej 2-procentowe stężenie witaminy B3.
Jak widzisz, kosmetyki, w których jest niacynamid (serum, kremy, żele) mają niemal wszechstronne działanie. Można je stosować do cery dojrzałej, trądzikowej, suchej i wrażliwej, a nawet atopowej. Świetnie radzi sobie także z przebarwieniami słonecznymi i plamami starczymi.