Kwas azelainowy na ratunek cerze trądzikowej. Sprawdź!

3. 4. 2020 · 5 minut czytania

Borykasz się z cerą trądzikową? Jeśli tak, sprawdź, czym wyróżnia się kwas azelainowy i dlaczego tak często dodaje się go do kosmetyków. Sprawdź szczegóły!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Kwas azelainowy na ratunek cerze trądzikowej. Sprawdź!

Kwas azelainowy ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Przede wszystkim stosowany jest do rozjaśniania przebarwień na skórze, czy to po trądziku, czy też od słońca. Działa przeciwbakteryjnie, dlatego ma skuteczne działanie antytrądzikowe. Zobacz, jakie jeszcze zastosowanie w kosmetyce ma kwas azelainowy.

Zanim opowiem bliżej o działaniu kwasu azelainowego, warto poznać jego pochodzenie. Jest on wytwarzany przez drożdżaki (grzyby) Malassezia furfur i Pityrosporum ovale, które na co dzień mieszkają na Twojej skórze i włosach. Kwas ten można pozyskiwać z ziaren zbóż − można go znaleźć w produktach wieloziarnistych.

Właściwości dermatologiczne kwasu azelainowego odkryto w badaniach nad jego działaniem na rozjaśnianie skóry (Rzym 1982 r., dr Marcella Nazzaro-Porro). W kosmetyce stosuje się kwas azelainowy głównie do zmniejszania zmian trądzikowych, w celu oczyszczenia cery z zaskórników, a także do rozjaśnienia przebarwień.

Sprawdź też leki, kremy i maści na trądzik.

Kwas azelainowy − działanie w kosmetyce

Kwas azelainowy − jak stosować?

Kwas azelainowy może być wykorzystywany jako składnik  aktywny kosmetyków, ale także można go stosować samodzielnie na cerę. W przypadku zabiegu z wykorzystaniem kwasu, zdecydowanie lepiej udać się do certyfikowanej kosmetyczki, która dobierze odpowiednią dla Ciebie formę zabiegu: np. stężenie kwasu i czas jego oddziaływania na skórę.

Większość kwasów stosowanych przy peelingach chemicznych, np. kwas migdałowy, stosuje się głównie w zimie, czyli wtedy, kiedy nie wystawiasz skóry zbyt często na działanie promieni słonecznych. Kwas azelainowy określany jest jako całoroczny. Oznacza to więc, że zabiegi z jego użyciem można wykonywać także w lecie.

Kwas azelainowy jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez skórę trądzikową, jednak nieumiejętne posługiwanie się nim (np. próba samodzielnego wykonania peelingu chemicznego z wykorzystaniem tego kwasu) może zakończyć się podrażnieniem skóry. Specjaliści od kosmetologii za każdym razem uprzedzają, że po kuracji kwasem może z początku pojawić się podrażnienie, świąd czy pieczenie. Jednak w dłuższej perspektywie terapia przynosi dobre efekty dla skóry trądzikowej i skóry z przebarwieniami.

Sprawdź też kosmetyki na przebarwienia.

kwas azelainowy

 

Kurację kwasem azelainowy może przepisać Ci także lekarz dermatolog. Stosuj się ściśle do zaleceń lekarza przy miejscowym stosowaniu leku z tym kwasem.

Kwas azelainowy na trądzik

Kwas azelainowy ma przede wszystkim działanie keratolityczne, a więc usuwa czopy łojowe ze skóry. Dlaczego jest skuteczny na trądzik? Powoduje zahamowanie wytwarzania bakterii odpowiedzialnych w głównej mierze za trądzik, czyli PropionibacteriumAgnes czy Staphylococcusepidermidis. Kwas azelainowy ma też wpływ na ograniczenie wytwarzania kwasów tłuszczowych, które mogą przyczyniać się do pogarszania się zmian trądzikowych.

Kwas azelainowy działa przeciwzapalnie. Ogranicza działanie wolnych rodników tlenowych, które nie tylko wpływają (jak się powszechnie przyjęło) na starzenie się skóry. Wolne rodniki tlenowe mogą też powodować zaostrzenia stanu zapalnego skóry. Dlatego kwas pomaga wyciszyć zmiany ropne na skórze, a także likwiduje namnażające się przy trądziku zmiany. Działa także na podrażnioną skórę i łagodzi zaczerwienienia.

Kwas ten ma dodatkowo zdolność do regulowania pracy gruczołów łojowych. Może być także stosowany jako kosmetyczny środek do likwidacji zaskórników (czarnych i białych).

Sprawdź też leki i preparaty na problemy skórne.

Kwas azelainowy na trądzik

 

Sprawdza się nie tylko przy walce z trądzikiem, ale i pomaga zlikwidować łojotokowe zapalenie skóry. Pomaga także zapobiegać powstawaniu grud na skórze, które często tworzą się np. przy trądziku różowatym. Co ważne, stosowanie kwasu azelainowego sprawia, że skóra mniej się przesusza.

W codziennej pielęgnacji przeciwtrądzikowej możesz stosować kremy z zawartością kwasu azelainowego. Takim kosmetykiem jest np. krem konopny Cutishelp A. Oprócz kwasu, w kremie znajduje się także olej konopny i retinol.

Kwas azelainowy w kosmetykach

Kwas azelainowy na przebarwienia

Kwas azelainowy ma też właściwości rozjaśniające, a dokładnie hamuje aktywność i wzrost melanocytów − komórek odpowiedzialnych za przebarwienia na skórze. Skąd takie działanie? Substancja ta jest inhibitorem tyrozynazy, co oznacza, że hamuje tworzenie się melaniny. Kwas działa głównie na miejsce przebarwienia − nie mniej jednak zaleca się szczególną ostrożność w stosowaniu go osobom o ciemnej karnacji, żeby nie spowodował brzydkich odbarwień.

Kwas ten dobrze będzie sprawdzał się po kąpielach słonecznych − reguluje proces posłonecznego rogowacenia naskórka. Jak wspomniałam, można używać go cały rok, bo nie reaguje na słońce − nie jest wrażliwy na promieniowanie UV, jak niektóre kwasy.

Kwas azelainowy na przebarwienia

 

Ten składnik znajdziesz w kosmetykach, które działają na rozjaśnienie przebarwień, np. w serii kosmetyków Azelac marki Sesderma. Zawiera go emulsja rozświetlająca SPF50 i serum liposomowe. Bardzo często spotkać możesz także kosmetyki, które łączą w sobie 2 funkcje: rozjaśniające i przeciwtrądzikowe. Zwróć uwagę, że po trądziku mogą powstawać plamy i przebarwienia (tzw. blizny po trądziku). Dlatego możesz stosować wybielający krem przeciwtrądzikowy Acne-Derm czy Hascoderm Lipożel, żel do mycia skóry ze zmianami trądzikowymi.

Kwas azelainowy na przebarwienia skóry twarzy

Kwas azelainowy − przeciwwskazania

Warto wziąć pod uwagę, że po kuracji kwasem azelainowy skóra może być zarumieniona, piec i swędzieć. Objawy te jednak dość szybko ustępują. Rzadziej zdarzają się podrażnienia, które pozostają na dłużej. Jeżeli dostanie się do oczu lub na błony śluzowe, szybko i obficie zmyj go wodą.

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do stosowania kwasu. Warto jednak o zdanie zapytać jeszcze swojego ginekologa, jeżeli spodziewasz się dziecka i chcesz udać się na zabieg z wykorzystaniem tej substancji.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice