Jedwab pomaga wygładzić włosy i ciało!

17. 9. 2019 · 4 minuty czytania

Jedwab to substancja pozyskiwana z kokonów motyli. Wykorzystuje się ją m.in. w kosmetyce. Jakie wykazuje właściwości? Na co pomaga? Dowiedz się więcej!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jedwab pomaga wygładzić włosy i ciało!

Proteiny jedwabiu mają niezwykłą zdolność zatrzymywania wody w skórze i włosach. Działają kondycjonująco na włosy i pomagają w ich regeneracji. Kosmetyki do włosów z jedwabiem poleca się przede wszystkim, kiedy włosy potrzebują odbudowy proteinowej. Jedwab nawilża i ujędrnia także skórę. Zobacz, jakie jeszcze zastosowanie ma jedwab w kosmetyce.

Jedwab naturalny jest włóknem białkowym, które pozyskuje się z kokonów motyli: nocnego jedwabnika morwowego i jedwabnika dębowego. Rocznie produkuje się około 50 tysięcy ton jedwabiu, co jest kroplą w morzu (0.2%) światowej produkcji włókien. Między innymi dlatego jest to bardzo cenny produkt.

Przez ponad 2000 lat Chiny strzegły tajemnicy produkcji tych niezwykłych nici i to one miały monopol na produkcję jedwabiu. W końcu jedwabniki żyły naturalnie głównie w Chinach.

Sprawdź też kosmetyki do ciała.

jedwab

 

A jak się go dokładnie pozyskuje? Żeby wydobyć nić z kokonu, zanurza się go w gorącej wodzie, odszukuje koniec nici i zawija się ją na specjalną szpulę. Jeden kokon to aż 1600 − 3000 m bardzo cienkiej, jedwabnej nici. Nici są następnie czesane, żeby usunąć tak zwane wyczeski. To właśnie one są następnie wykorzystywane do produkcji zhydrolizowanych białek jedwabiu w procesie kontrolowanej hydrolizy.

jedwab włoski

 

Jedwab w kosmetyce − co to jest jedwab w płynie?

W kosmetyce jedwab wykorzystuje się w postaci hydrolizowanej proteiny jedwabnej (tzw. mleczko jedwabne) lub w wersji niepłynnej jako puder jedwabny. Jedwab sproszkowany otrzymuje się z czystej fibroiny, która jest głównym budulcem (ok. 70%) nici jedwabnika. „Hydroliza” oznacza, że związek chemiczny rozdziela się na mniejsze składowe i dodaje wody. 

Skład chemiczny protein jedwabiu wykazuje spore podobieństwo do składu protein występujących w skórze i włosach. Ich niska masa cząsteczkowa sprawia, że mogą wnikać głęboko w głąb skóry i włosów.  Dodatkowo, mają wysoki stopień absorpcji wody (30 razy więcej niż same ważą). Dzięki tym właściwościom pełnią funkcję nawilżającą i błonotwórczą.

jedwab naturalny

Jedwab do włosów − jak działa?

Włosy składają się głównie z białka zwanego keratyną − to ona zapewnia im siłę, ochronę i nadaje odpowiednią strukturę. Niestety, keratyna rozkłada się pod wpływem zabiegów chemicznych i wysokiej temperatury. Tu właśnie wkraczają proteiny jedwabne. Dzięki zawartości cysteiny, jednego z głównych aminokwasów niezbędnych do produkcji keratyny, wzmacniają łodygę i pomagają odbudować strukturę włosa.

W kosmetykach do włosów białka jedwabiu pomagają zatrzymywać wilgoć na ich powierzchni i tworzą cienki film (błonkę ochronną) na łodydze włosa. Dzięki temu włosy stają się bardziej podatne na stylizację, mniej się elektryzują, są elastyczne, miękkie, wyglądają zdrowo i utrzymują lekki, jedwabisty połysk. Proteiny jedwabiu często pojawiają się w składzie preparatów do włosów razem z keratyną, która uzupełnia braki w strukturze włosa. Dlatego warto je stosować łącznie, np. dodać po kilka kropel do odżywki.  Hydrolizowany jedwab można kupić osobno w małej buteleczce i dodawać do odżywek do włosów (proporcje 1:30) lub przygotować własną płukankę do włosów (jedwab − woda w proporcji 1:10 − 20). 

Sprawdź też szampony do włosów.

jedwab naturalny

 

Jedwab w postaci płynnej lub kosmetyki z jedwabiem bardzo dobrze służą włosom potrzebującym regeneracji, suchym i zniszczonym zabiegami fryzjerskimi i czynnikami zewnętrznymi. O wyjątkowej czystości jedwabiu świadczy jego przejrzystość i niska zawartość popiołu. Jeżeli zależy Ci na głębokim efekcie kondycjonującym, sięgnij po dobry szampon z jedwabiem, chociażby L'Biotica Biovax intensywna regenerujący szampon Keratyna + Jedwab czy Ziaja Intensywne Wygładzanie, szampon intensywnie wygładzający.

Co ciekawe, specjaliści od urody twierdzą, że spanie na poduszce z jedwabną poszewką jest całkiem korzystne dla włosów, bo włosy ślizgają się po jej powierzchni i dzięki temu mniej się plączą.

jedwab w płynie

Jedwab na skórę − kiedy stosować?

Białko jedwabiu naturalnie zwiększa elastyczność skóry, przyspiesza jej metabolizm, zapobiega zmarszczkom, napina skórę, pozostawia ją gładką i delikatną.

jedwab w kosmetykach

 

Proteiny jedwabiu w preparatach do pielęgnacji skóry pomagają utrzymać jej nawilżenie, sprężystość, wygładzają powierzchnię skóry i działają tak, jak emolienty. Po użyciu balsamu czy kremu z jedwabiem skóra staje się gładka, przyjemna w dotyku i jest otoczona delikatnym filmem. Nie ulega podrażnieniom, bo jedwab jest delikatny dla skóry wrażliwej.

Przy regularnym stosowaniu można zauważyć delikatny efekt liftingu. Szybki efekt ujędrnienia daje jednorazowe użycie maseczki z jedwabiu i śluzu ślimaka Orientana. Poza tym proteiny jedwabiu często pojawiają w składzie kremów do rąk, przykładem jest Ziaja Jedwab, krem do rąk z proteinami jedwabiu i prowitaminą B5. Jednym z lepszych produktów z jedwabiem do pielęgnacji ciała jest Oeparol Hydrosense, nawilżająco-wygładzający jedwab do ciała. Dobrze nawilża i ujędrnia skórę.

jedwab naturalny z włoskami

 

Sproszkowane białko jedwabiu naturalnego ma zdolność pochłaniania nadmiaru sebum, dlatego jest idealnym składnikiem, który można dodać do preparatów przeznaczonych dla cery tłustej. Można go kupić w postaci proszku i dodawać do podkładów, kremów czy własnoręcznie przygotowanego pudru. Dzięki temu cera nie będzie się świecić, a makijaż utrzyma się znacznie dłużej.

Jedwab w takiej postaci dodaje się też do cieni do powiek, co zwiększa ich przyczepność. Pojawia się również w składzie wydłużających tuszów do rzęs i odżywek do paznokci.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice