Kolczyk w języku − jak utrzymać go w higienie?
Jak dbać o higienę jamy ustnej, decydując się na kolczyk na języku? Co zrobić, by przyspieszyć proces gojenia się ran? Szczegóły poznasz w naszym artykule!
Spis treści
Kolczyk w języku to dość popularny sposób na ozdabianie ciała. Jak jednak dbać o miejsce przekłucia i czego nie wolno robić z kolczykiem w języku? Oto podstawy higieny związane z piercingiem na języku.
Spis treści:
- Kolczyk w języku – jak się goi?
- Kolczyk w języku – pielęgnacja po przekłuciu
- Kolczyk w języku – higiena codzienna
Kolczyk w języku – jak się goi?
Decyzja o piercingu w języku zapadała. Czas więc przygotować się na to przedsięwzięcie. Pierwsze pytanie, jakie często słyszą osoby, które wykonują piercing to: jak długo „kolczyk” będzie się goił? Otóż „kolczyk”, a właściwie miejsce przekłucia, goi się dość szybko. Już po tygodniu powierzchniowa rana powinna być wygładzona i zagojona. Ale uważaj! Tkanki wewnątrz mogą goić się znacznie dłużej. Dlatego ważne jest, żeby przestrzegać wszystkich zaleceń piercera, jakie otrzymasz po zabiegu, o czym za chwilę.
W studiu piercingu dowiesz się, że przekłucie języka tak naprawdę boli znacznie mniej niż przekłucie jakiejkolwiek innej części ciała. Ból może jednak pojawić się dopiero po kilku godzinach po przekłuciu, a nawet następnego dnia. Przygotuj się na to, że język może bardzo spuchnąć. Dlatego właśnie zwróć uwagę, żeby osoba przekłuwająca język doradziła Ci kolczyk na tyle długi, żeby objął nawet opuchnięty język. Może zdarzyć się też lekkie krwawienie czy wyciek płynu surowiczego (ale nie ropy! – w takim przypadku udaj się do lekarza).
Sprawdź też preparaty do higieny jamy ustnej.
Bardzo ważne jest też, żeby przekłucie języka było wykonane w profesjonalnym gabinecie, który wykorzystuje jedynie wysterylizowane narzędzia do piercingu. Kolczyk także powinien być sterylny! Do przekłucia specjalista powinien użyć jednorazowych igieł. Jak sprawdzić, czy narzędzia są czyste? Specjalista powinien otworzyć przy Tobie szczelnie zapakowane, wysterylizowane narzędzia, nierozpakowaną igłę i nowy kolczyk.
Kolczyk do języka nie powinien zawierać w sobie niklu. To właśnie ten metal bardzo często jest sprawcą alergii i niepożądanych efektów ubocznych. Najlepsze będą więc do tego celu kolczyki tytanowe.
Zobacz, jakie może dawać objawy alergia na nikiel: Alergia na nikiel dotyka nawet 17% dorosłych. Sprawdź, na co uważać!
Kolczyk w języku – pielęgnacja po przekłuciu
Jak pielęgnować miejsce przekłucia zaraz po zabiegu? Piercerzy nie polecają przemywania rany spirytusem czy wodą utlenioną. A to dlatego, że mogą one za bardzo wyjałowić ranę i wręcz wydłużyć proces gojenia się.
Jeżeli doskwiera silny obrzęk, możesz zamrozić napar z rumianku i ssać go, żeby ukoić ból i złagodzić podrażnienie. Inny sposób to picie ostudzonej kostkami lodu wody lub płukanie jamy ustnej zmrożonymi płynami do płukania jamy ustnej. Profilaktycznie staraj się także spać z głową uniesioną powyżej serca. Wtedy krew odpłynie z języka i opuchlizna powinna naturalnie zelżeć.
Jeżeli doskwiera Ci mocny ból możesz zażyć niesteroidowe leki przeciwzapalne np. na bazie ibuprofenu. Staraj się jednak unikać leków z kwasem acetylosalicylowym (może on rozrzedzać krew). Jeżeli bierzesz jakiekolwiek inne leki przepisane przez lekarza, najlepiej skonsultuj się z lekarzem przed przekłuciem języka i zapytaj o to, jak postępować w takim wypadku.
I bardzo ważne! Codziennie sprawdzaj czy kolczyk (kuleczki kolczyka) są dobrze dokręcone. W przeciwnym wypadku mogą one dostać się do dróg oddechowych i możesz się nawet nimi zadławić w nocy. Przed sprawdzeniem, czy kolczyk jest dobrze zabezpieczony, zawsze umyj ręce.
Kolczyk w języku – higiena codzienna
Żeby zachować higienę jamy ustnej zaraz po założeniu kolczyka na języku, kilka razy dziennie, po jedzeniu i przed snem, używaj antyseptyczny płyn do płukania jamy ustnej. Ważne, żeby nie zawierał on alkoholu. Tu egzamin zda Alfa Implant, stomatologiczny płyn do płukania jamy ustnej z dodatkiem siemienia i alantoiny, czy też Dentosept Complex, płyn do płukania jamy ustnej bez alkoholu. Możesz wykorzystać do tego także naturalne środki takie jak napar z rumianku czy napar z szałwii. Dla zachowania higieny jamy ustnej możesz też stosować roztwór soli fizjologicznej lub niejodowanej soli morskiej. Inni specjaliści polecają płukanie jamy ustnej zwykłą, przegotowaną wodą. Po kilku tygodniach, kiedy rana się już zagoi, możesz utrzymywać czystość jamy ustnej stosując ziołowy płyn do płukania od Sylveco.
Wymień też szczoteczkę do zębów na taką z miękkim włosiem. Możesz też wymienić pastę do zębów na taką, którą stosuje się przy wrażliwych dziąsłach. Ma ona delikatny skład i nie będzie podrażniać miejsca przekłucia.
Po zagojeniu się rany na języku możesz nitkować zęby i kolczyk, a także dokładnie oczyszczać język, np. szczoteczką, z osadu i jedzenia. Idealnie byłoby robić to po każdym posiłku.
O czym jeszcze pamiętać po przekłuciu języka? Przez kilka tygodni unikaj ostrych potraw, całowania się i seksu oralnego. Zrezygnuj też z palenia papierosów i alkoholu – te substancje mogą rozrzedzać krew, przez co rana może dłużej się goić. Zachowaj też higienę przy piciu i jedzeniu – pij zawsze z własnej butelki i używaj swoich sztućców, żeby bakterie z jamy ustnej innej osoby nie dostały się do rany na języku.