Mikrodermabrazja przy trądziku? Sprawdź, na czym polega zabieg!

28. 1. 2021 · 4 minuty czytania
Mikodermabrazja to zabieg kosmetyczny, który stosuje się m.in. przy cerze trądzikowej. Jakie mogą być przeciwwskazania? Czy jest skuteczny? Odpowiadamy!
Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Mikrodermabrazja przy trądziku? Sprawdź, na czym polega zabieg!

Mikrodermabrazja to zabieg złuszczający, przeprowadzany zwykle w gabinecie kosmetycznym lub lekarskim. Bywa bardzo pomocny w walce z trądzikiem, jednak nie każdy może z niego skorzystać. Dowiedz się, na czym polega mikrodermabrazja i jak zadbać o skórę tuż po zabiegu!

Czym jest zabieg mikrodermabrazji?

Mikrodermabrazja polega na mechanicznym złuszczaniu martwych komórek naskórka. Specjaliści nazywają ją mikropeelingiem, bo opiera się na ścieraniu zrogowaciałej warstwy skóry za pomocą strumienia mikrokryształków – najczęściej jest to korund kosmetyczny. Osoba, która przeprowadza zabieg mikrodermabrazji, kontroluje specjalną głowicę wyrzucającą pod ciśnieniem sproszkowany korund w kierunku naskórka i jednocześnie zasysającą złuszczone fragmenty oraz zużyte mikrokryształki. Takie dwutorowe działanie pozwala na bieżąco obserwować efekty mikropeelingu i od razu ocenić, gdzie trzeba powtórzyć tę samą czynność.

zabieg skóry przy trądziku

 

Mikrodermabrazja twarzy to zabieg powierzchniowy, dlatego nie uszkadza głębokich warstw skóry. Nie należy do inwazyjnych działań, więc możesz ją wykonać także, jeżeli masz wrażliwą cerę. Dokładne złuszczenie martwego naskórka pozwala odsłonić młodą, odświeżoną i pełną blasku skórę. Zabieg, w niektórych przypadkach, może być stosowany też na inne części ciała.


Mikrodermabrazja

 

Sprawdź również, czym różni się mikrodermabrazja od bardziej inwazyjnego zabiegu dermabrazji: Dermabrazja − sposób na trądzik, blizny i przebarwienia?.

    Mikrodermabrazja − efekty

    Jedna wizyta w gabinecie nie pomoże uporać się z problemami takimi jak trądzik, przebarwienia czy rozszerzone pory. W przypadku mikrodermabrazji nastaw się na serię zabiegów, powtarzanych co około 2 tygodnie i wykonuj pielęgnację skóry w domu, a zauważysz widoczną poprawę. Najlepiej zaopatrz się w ochronny krem regenerujący, np. Avene Cicalfate+, regenerujący krem ochronny, który zadba o skórę po mikrodermabrazji – ma właściwości kojące i zapobiega namnażaniu się bakterii. Ale o tym, jak pielęgnować skórę po zabiegu, dokładniej piszę poniżej.

    zabieg mikrodermabrazj

     

    Efekty złuszczania mikrokryształkami korundu to przede wszystkim spłycenie drobnych zmarszczek i rozstępów, rozjaśnienie przebarwień, blizn potrądzikowych, zwężenie porów i zmniejszenie skłonności skóry do powstawania zaskórników oraz innych niedoskonałości. Oczywiście większość efektów będzie widoczna dopiero po serii kilku zabiegów. Pojedynczą wizytę w gabinecie możesz traktować jak nieco mocniejszy peeling.

    Mikrodermabrazja – jak zadbać o skórę po wyjściu z gabinetu?

    Skóra po mikropeelignu wymaga odpowiedniej pielęgnacji i ochrony przed słońcem, dlatego warto sięgnąć po kosmetyk regeneracyjny z wysokim filtrem UV, np. krem Bioderma Cicabio SPF 50+. Nie tylko pomoże szybko odbudować górną warstwę naskórka, ale także ochroni cerę przed powstawaniem blizn. Najlepiej stosuj go każdego dnia przed wyjściem na słońce.

    Tuż po zabiegu przyda Ci się krem pobudzający procesy odnowy skóry, który dodatkowo ją ukoi. Mustela Cicastela krem regeneracyjny zawiera łagodzący podrażnienia d-pantenol oraz kwas hialuronowy, wspomagający naturalną odbudowę komórek. Więcej o tym, jak działa D-pantenol, przeczytasz tu: D-pantenol: tajemnica nawilżenia skóry. Możesz stosować go na dzień i na noc, żeby przyspieszyć regenerację. Jeżeli wykonywałaś mikrodermabrazję na innej partii ciała niż twarz, pamiętaj, żeby po zabiegu odpowiednio zadbać o skórę – podrażnienia pozabiegowe pomoże złagodzić np. La Roche Posay Cicaplast Baume B5, kojący balsam regenerujący.

    nawilżenie skóry

     

    Czujesz, że Twoja skóra po mikrodermabrazji jest mocno ściągnięta? Zadbaj o jej natłuszczenie! Naturalną równowagę przywrócisz przy pomocy kosmetyków o właściwościach naprawczych, np. Emolium Cica, krem naprawczy lub Bioderma Cicabio Creme, krem łagodząco-odbudowujący.

    Mikrodermabrazja – przeciwwskazania do zabiegu

    Niestety nie każdy może skorzystać z mechanicznego złuszczania, jakim jest mikrodermabrazja. Przeciwwskazania do mikropeelingu istnieją, podobnie jak w przypadku wielu innych zabiegów kosmetycznych. Dla pełnego bezpieczeństwa lepiej skonsultuj się dermatologiem, jeszcze przed wizytą w gabinecie. Wyjątkiem są sytuacje, gdy zabieg ma być wykonywany osobiście przez lekarza.

    Głównym przeciwwskazaniem jest trądzik różowaty oraz młodzieńczy przy dużym nasileniu ropnych wykwitów. Cera w takim stanie może szybko ulec podrażnieniu, a objawy przybiorą na sile.

    zabieg mikrodermabrazj skóry

     

    Zabiegowi mikrodermabrazji nie wolno poddawać się także w przypadku niektórych chorób skóry, takich jak łuszczyca, opryszczka czy nowotwory. Przy rozległych znamionach na twarzy i cerze naczynkowej z tendencją do pojawiania się tzw. pajączków też nie powinno się korzystać z mikropeelingu korundowego. Wrażliwa cera dużo lepiej zareaguje na peeling kawitacyjny. Dowiedz się więcej o tym typie zabiegu: Peeling kawitacyjny − kiedy go stosować?.

    Czy mikrodermabrazja jest dla mnie?

    Nie bój się mikrodermabrazji! Jeżeli w Twoim przypadku nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu, korzystaj z jego dobrodziejstw i ciesz się piękną, młodą skórą!

     

    Źródło:

    Janowski K., Krasowska D., Lechowska – Mazur I., Pietrzak A., Łuszczyca jako przewlekła choroba skóry w kontekście psychologicznym, Nowa Medycyna, R.2006, nr 1, s.14 – 19. Dostępny w internecie: http://www.czytelniamedyczna.pl/1101,uszczyca-jako-przewleka-choroba-sklry-w-kontekcie-psychologicznym.html

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Chojnowska
      Aleksandra Chojnowska
      Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Chojnowska
      Aleksandra Chojnowska
      Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice