Lipoliza iniekcyjna − liposukcja bez skalpela?
Czym jest lipoliza iniekcyjna? Czy zabieg stanowi alternatywę dla odchudzania? Jakie są wskazania do jego przeprowadzenia? Poznaj szczegóły w naszym artykule!
Spis treści
Lipoliza iniekcyjna to nowoczesna metoda trwałego usuwania z ciała tkanki tłuszczowej i to bez użycia skalpela. Jak sama nazwa wskazuje, podczas zabiegu lipolizy iniekcyjnej wstrzykiwany jest za pomocą cienkiej igły specjalny preparat, który „rozpuszcza” tkankę tłuszczową wewnątrz organizmu. Metoda ta jest niemal całkowicie bezpieczna, a dzięki niej można poradzić sobie z miejscami, które są odporne na odchudzanie, np. drugim podbródkiem. Dowiedz się więcej o zabiegu.
Lipoliza iniekcyjna − co to jest?
Jeżeli kiedykolwiek spotkałaś się z określeniem „zastrzyki rozpuszczające tłuszcz”, to prawdopodobnie mowa była o lipolizie iniekcyjnej. Co to za zabieg? Wykonać go można w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej.
W czasie lipolizy, specjalista obstrzykuje wybrane miejsca (te, z których chcesz pozbyć się tłuszczu) specjalną mieszanką 2 substancji: fosfatydylocholiny i deoksycholatu. Pierwsza z nich to wyciąg z soi, druga − tzw. sól żółciowa. Ten koktajl ma zdolność do niszczenia komórek tłuszczowych pod tkanką skórną. Pod jego wpływem komórki tłuszcze zastępowane są tkankami włóknistymi. Skóra zaczyna obkurczać się w miejscu zastrzyku.
Sam zabieg trwać może od 30 minut do 1 godziny. Miejsce, które jest obstrzykiwane wcześniej jest znieczulone, żebyś nie czuła dyskomfortu. Po zabiegu może pojawić się opuchlizna i siniaki. Ten efekt uboczny zniknie jednak po mniej więcej 2 tygodniach.
A jak to wygląda z metabolicznego punktu widzenia? „Tłuszcz”, który ulega rozpada się pod wpływem wstrzykiwanej substancji, zmierza do wątroby, a dalej jest wydalany z organizmu tak, jak tłuszcz, który spożywasz w diecie.
Sprawdź też kosmetyki do ciała.
Po zabiegu, żeby poprawić metabolizm i przyspieszyć transport komórek tłuszczowych do wątroby poleca się wykonać drenaż limfatyczny. O tym, na czym polega ten zabieg pisałam w artykule: Drenaż limfatyczny − czy pomoże na cellulit?
Lipoliza iniekcyjna − efekty
Efekty lipolizy iniekcyjnej często porównywane są do liposukcji. Miej jednak na uwadze, że są to 2 zupełnie różne metody pozbywania się tkanki tuszowej w gabinecie lekarskim. Liposukcja to przede wszystkim zabieg chirurgiczny, który z reguły odbywa się w znieczuleniu. Polega na wprowadzeniu pod skórę specjalnego narzędzia i niemal dosłownie „odessaniu” tłuszczu. Lipoliza jest zabiegiem inwazyjnym − jedyną formą naruszenia skóry jest zastrzyk. A jakich można spodziewać się efektów?
Pod zabiegu lipolizy, skóra w miejscu zastrzyku zaczyna obkurczać się, a tkanka tłuszczowa jest widocznie zredukowana. Zastrzyki można wykonywać zarówno w obrębie całego ciała, jak i twarzy. Zabieg ten pomaga pozbyć się drugiego podbródka, otłuszczonego karku, niewielkiej oponki na brzuszku, tłuszczu z ramion, brzucha i pośladków, wewnętrznej części ud. Kuracja daje także dobre efekty przy workach pod oczami czy pucułowatych policzkach. Możną ją również stosować, żeby zlikwidować nierówności po liposukcji.
Sprawdź też preparaty wspomagające odchudzanie.
Lipoliza iniekcyjna − dla kogo?
Często pojawiają się też pytania: jak zadziała u mnie lipoliza iniekcyjna? Jak długo utrzymuje się efekt? Czy jest to zabieg dla mnie?
Mam złą wiadomość dla wszystkich, którzy planują pozbyć się w ten sposób nadwagi. Lipoliza iniekcyjna przynosi najlepsze efekty na osobach szczupłych, które mają problemy z poszczególnymi obszarami ciała i tkanką tłuszczową, która nie reaguje na ćwiczenia, czy dietę − np. wałeczki pod pachami czy drugi podbródek. Lipoliza iniekcyjna daje najlepsze efekty na niewielkich obszarach ciała.
Warto tu bardzo mocno podkreślić, że lipoliza nie jest metodą odchudzania! To jedynie zabieg, który pomaga modelować sylwetkę. Zabieg ten nie jest polecany osobom otyłym czy z nadwagą. Jest natomiast bardzo dobrym i stosunkowo bezpiecznym sposobem na postawienie kropki nad „i” po odchudzaniu tradycyjnymi metodami (dietą i ruchem).
Najlepszą metodą walki z nadwagą i otyłością są ćwiczenia dostosowane do Twoich możliwości i dieta z rozsądnym deficytem kalorycznym. O tym, jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne pisała Iza Daniel w artykule: Podstawa każdej diety: jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne?
Dobrą wiadomością jest jednak to, że lipoliza iniekcyjna, ze względu na to, że niszczy komórki tłuszczowej, jest dość trwałym zabiegiem. Oczywiście, o ile nie przybierzesz znacząco na wadze i nie wytworzysz w problematycznym miejscu ponownie komórek tłuszczowych.
Lipoliza iniekcyjna − przeciwwskazania
Zanim zdecydujesz się na zabieg, dobrze zapoznaj się z przeciwwskazaniami, które przedstawić powinien Ci specjalista. Jak już wspomniałam, lipoliza nie jest polecana osobom otyłym czy z nadwagą.
Z zabiegu zrezygnować powinny też:
- Kobiety w ciąży i karmiące piersią
- Osoby z problemem krzepnięcia krwi
- Cukrzycy
- Osoby z chorobami autoimmunologicznymi czy przewlekłymi stanami zapalnymi
- Chorzy na padaczkę
Oczywiście bezwzględnym przeciwwskazaniem jest alergia na preparat stosowany podczas zabiegu.
Lipoliza to nie odchudzanie!
Czy lipoliza jest dobrym sposobem na odchudzanie? Oczywiście nie! To metoda modelowania sylwetki, a nie radykalnej redukcji tkanki tłuszczowej. A czy pomoże na cellulit? Może tu przynieść pewne efekty. Zanim jednak się obstrzykniesz, wypróbuj bardziej tradycyjne metody redukcji cellulitu i sięgnij po sprawdzone dermokosmetyki. Więcej na ten temat przeczytać możesz w artykule: Czy kosmetyki na cellulit w ogóle działają?