Pielęgnacja skóry wokół oczu – jak dbać o skórę pod oczami?
Skóra wokół oczu jest znacznie delikatniejsza i cieńsza niż skóra twarzy, dlatego wymaga szczególnego traktowania. Podpowiadamy, jak dbać o skórę pod oczami, by zachwycać spojrzeniem.
Spis treści
Jak dbać o skórę pod oczami?
Skóra wokół oczu często traktowana jest po macoszemu, a jej pielęgnacja ogranicza się do aplikacji kremu przeznaczonego do skóry twarzy. Co więcej, niektórzy w ogóle pomijają ten obszar w swojej codziennej rutynie. A to duży błąd, który przekłada się na znaczne pogorszenie kondycji skóry w okolicach oczu. Pojawiają się cienie i opuchlizna, przyspieszają procesy starzenia się i wiotczenia skóry, powstają zmarszczki mimiczne, które wraz z upływem czasu pogłębiają się i coraz bardziej uwidaczniają.
Dlaczego tak się dzieje? Procesy te są związane z naturalną budową skóry pod i wokół oczu, która jest kilkukrotnie cieńsza i delikatniejsza od skóry twarzy. Co więcej, charakteryzuje ją niemal całkowity brak podściółki tłuszczowej oraz słaby system włókien podporowych, przez co szybko traci napięcie i elastyczność. Krew i limfa słabiej krążą, z kolei duże nagromadzenie mastocytów, czyli komórek odpowiadających za powstawanie alergii skórnych, odpowiada za podrażnienia i wrażliwość. Należy również pamiętać, że skóra wokół oczu jest bardzo aktywna, co jeszcze bardziej przyczynia się do utraty jędrności.
Skóra pod oczami – zasady pielęgnacji
W starszych publikacjach można znaleźć informacje, że pielęgnacja skóry wokół oczu dotyczy wyłącznie osób po 35. roku życia. Na szczęście wiedza na ten temat uległa aktualizacji i coraz więcej specjalistów – dermatologów i kosmetologów, zaleca wprowadzenie zmian w pielęgnacji znacznie wcześniej. Prawdą jest, że za kondycję i wygląd skóry pod oczami w dużej mierze odpowiadają uwarunkowania genetyczne, jednak niemały wpływ mają różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Czasem wystarczy kilka prostych kroków i zmiana codziennych nawyków, by skóra nabrała świetlistości i jędrności.
1. Staranny demakijaż to podstawa. Powinien być wykonywany zawsze, niezależnie od tego, jak zmęczona jesteś i jak bardzo marzysz o wskoczeniu pod kołdrę. Zasypianie z tuszem na rzęsach i kolorowymi kosmetykami na powiekach to zbrodnia dla skóry wokół oczu i bardzo szybko zauważysz zgubne efekty swojego zaniedbania.
Demakijaż oczu możesz wykonać za pomocą płynu micelarnego, mleczka, emulsji lub olejków. Ważne jest, by preparat nie zawierał substancji mogących podrażnić i przesuszyć delikatną skórę, a także nie powodował szczypania i łzawienia oczu. Warto również zaznaczyć, że usuwając resztki makijażu, nie można pocierać i naciągać skóry. Wystarczy przyłożyć do powieki wacik kosmetyczny nasączony wybranym preparatem, a następnie jednym ruchem przeciągnąć w kierunku nosa. W razie potrzeby czynność należy powtórzyć.
2. Krem pod oczy to priorytet. Pamiętaj, że okolica oczu jest bardzo wrażliwa, dlatego nie najlepszym pomysłem jest stosowanie kosmetyku, który nakładasz na twarz. Wśród kosmetyków wartych polecenia znajduje się np. krem odżywczo-regenerujący pod oczy Tołpa Dermo Face Lipidro, który opóźnia procesy starzenia, wygładza, regeneruje i odżywia skórę wokół oczu oraz krem odbudowujący, przeciwzmarszczkowy pod oczy La Roche-Posay, Substiane+, zawierający substancje aktywne o właściwościach regenerujących i aminokwasy zapewniające optymalne nawilżenie.
3. Wzmocnienie kuracji zapewni specjalne serum na okolice oczu, które możesz stosować osobno lub łączyć z ulubionym kremem. Ciekawym kosmetykiem jest serum pod oczy z grzybami Reishi Dr Organic, produkt naturalny, bez olejów mineralnych i SLS-ów, z bogactwem naturalnych substancji, takich jak sok z aloesu, ekstrakt z grzybów Reishi, ekstrakt z nasion rzepaku czy słodki olejek migdałowy.
4. Pielęgnację skóry pod oczami warto wspomóc kosmetykami zapewniającymi natychmiastowy efekt liftingujący, rozjaśniający i redukujący opuchliznę. W codziennych zabiegach upiększających pomocny będzie żel wygładzający i korygujący obrzęki pod oczami Lierac Dioptipoche, stworzony do walki z obrzękami wodnymi, tłuszczowymi i związanymi z wiotczeniem skóry.
5. Możesz wprowadzić do pielęgnacji specjalne maseczki w formie płatków. Do wyboru masz płatki hydrożelowe, np. rozświetlające płatki pod oczy z drobinkami złota L’Biotica. Alternatywą jest maska pod oczy z naturalnego jedwabiu, kaskaryla Orientana z unikalnymi składnikami roślinnymi.
Pielęgnacja skóry wokół oczu – domowe sposoby
Nie tylko kosmetyki poprawiają kondycję skóry pod oczami. Na jej wygląd mają również wpływ produkty, które z pewnością znajdziesz w swojej kuchni.
Jakie są popularne i często zalecane domowe sposoby na pielęgnację skóry wokół oczu?
- Okłady ze świeżego ogórka, działające nawilżająco, rozjaśniająco i ujędrniająco. Możesz umieścić na powiekach plasterki schłodzonego ogórka lub zrobić maseczkę ze startego warzywa i nałożyć ją za pomocą wacika kosmetycznego.
- Maseczka z natki pietruszki, która zawiera witaminy C i E. Natkę zblenduj z jogurtem naturalnym i umieść pod oczami na około 15 minut.
- Maseczka z surowego ziemniaka znana z silnych właściwości odżywiających i nawilżających, stanowi cenne źródło witaminy C, która dodatkowo chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zetrzyj surowego ziemniaka na tarce z drobnymi oczkami i nałóż na skórę pod oczami na kwadrans.
- Maseczka z awokado i miodu to świetny sposób na odżywienie skóry i nadanie jej jedwabistej gładkości. Rozgnieć widelcem połówkę dojrzałego awokado i wymieszaj z łyżką płynnego miodu. Nałóż na skórę pod oczami na 15-20 minut.
Naturalna pielęgnacja skóry pod oczami
Do powstawania niekorzystnych zmian na skórze wokół oczu w dużej mierze przyczyniają się czynniki zewnętrzne. Codzienna pielęgnacja odpowiednio dobranymi kosmetykami lub maseczkami wykonanymi w domowym zaciszu jest bardzo ważna, jednak nie mniej istotne są pozornie drobne i nic nieznaczące nawyki, które ostatecznie mają ogromny wpływ na stan delikatnej skóry pod oczami.
- Jedną z metod pielęgnacji jest ogólna dbałość o stan zdrowia. W końcu nie bez powodu mówi się, że oczy to zwierciadło duszy. Niedobory ważnych pierwiastków, np. żelaza, problemy z układem krążenia, zaburzenia w funkcjonowaniu nerek czy wątroby, a także cukrzyca przyczyniają się do powstawania obrzęków i cieni. Jeśli więc dostrzegasz niepokojące symptomy, koniecznie zwróć się po pomoc do specjalisty, który zleci odpowiednie badania mające na celu znalezienie źródła problemu.
- Pamiętaj o nawadnianiu organizmu. Nawilżanie prowadzone od zewnątrz i od wewnątrz to naturalny sposób na zmniejszenie podrażnień, poprawienie jędrności i elastyczności oraz redukcję cieni pod oczami.
- Wysypiaj się! Długotrwałe przemęczenie i brak snu prowadzą do zwiększonej podatności na stres i zaburza procesy regeneracji. Lekarze zalecają, by sen trwał minimum 7 godzin.
- Chroń oczy i skórę wokół kremami z filtrem i okularami przeciwsłonecznymi, które wpływają na zmniejszenie przebarwień i opóźniają starzenie się skóry. Okulary dodatkowo zapobiegają mrużeniu oczu, co, jak wiadomo, sprzyja powstawaniu zmarszczek.
Podsumowanie
Kompleksowa pielęgnacja skóry wokół oczu obejmuje stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków, ale również dbałość o ogólną kondycję organizmu. Zdrowy i wystarczająco długi sen, ochrona przed promieniowaniem UV i nawadnianie organizmu to jedne z podstawowych, a do tego najmniej kłopotliwych nawyków, które należy wprowadzić do swojej codzienności, by skóra pod oczami odzyskała blask, a spojrzenie – świeżość.
Źródła:
- R. Kranc: Starzenie się skóry, cz. I. Metody zapobiegania oraz pielęgnacja skóry dojrzałej, Cabines, 70, 2015, 64-72.
- A. Przylipiak: Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Białystok 2014