Pielęgnacja włosów kręconych - wskazówki, jak dbać o naturalne loki
Odkryj tajniki pielęgnacji kręconych włosów! Z artykułu dowiesz się, jak dbać o swoje loki, jakie produkty wybrać i jakich błędów unikać, żeby Twoje włosy zawsze wyglądały zdrowo i pięknie.
Spis treści
- Jak dbać o kręcone włosy - podstawowe wskazówki
- Jak i czym myć kręcone włosy?
- Czym nawilżać włosy kręcone?
- Czesanie włosów kręconych
- Olejowanie włosów kręconych
- Jakich kosmetyków używać do włosów kręconych?
- Pielęgnacja włosów kręconych - domowe sposoby
- Pielęgnacja włosów kręconych krok po kroku - podsumowanie
Jak trudna i pracochłonna jest pielęgnacja włosów kręconych wiedzą właścicielki burzy loków. Odpowiednie mycie i suszenie, aplikacja starannie dobranych produktów do stylizacji, a nawet czesanie włosów kręconych wygląda inaczej niż prostych! Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak myć i pielęgnować swoje pukle, by podkreślić naturalny skręt fal, a jednocześnie nie obciążyć loków - świetnie trafiłaś! Dowiedz się, co robić, by uzyskać pożądany efekt.
Jak dbać o kręcone włosy - podstawowe wskazówki
Główną przyczyną trudności w stylizacji włosów kręconych jest ich skłonność do przesuszenia i puszenia. Są również delikatniejsze, bardziej podatne na uszkodzenia, rozdwajanie i złamania. W większości przypadków włosy kręcone mają strukturę zbliżoną do włosów wysokoporowatych: szybko reagują na wilgoć w powietrzu, co skutkuje nadmiernym puszeniem, ale również szybko tę wilgoć tracą. Niewłaściwa pielęgnacja może spotęgować efekt puszenia się, a ponadto obciążyć włosy u nasady i przyspieszyć wydzielanie sebum, wskutek czego przy skórze włosy będą przetłuszczone, a na końcach suche.
Jak zatem pielęgnować włosy kręcone? Co zrobić, aby loki były sprężyste i lśniące? Poznaj kilka podstawowych zasad.
- Pielęgnacja włosów kręconych zaczyna się już podczas ich mycia. Wybieraj preparaty o prostych formułach, bez agresywnych składników aktywnych, bez silikonów i SLS-ów. Silniejszego szamponu używaj sporadycznie, wystarczy co 2-3 tygodnie.
- Myj włosy metodą OMO. To najlepszy sposób na podkreślenie naturalnego skrętu. Odżywka nie wysusza włosów tak, jak szampon. Wręcz przeciwnie - nawilża je i zapobiega przesuszeniu.
- Unikaj polewania włosów gorącą wodą, która powoduje rozchylenie się łusek, a tym samym zwiększa podatność na uszkodzenia.
- Po każdym myciu włosów zaaplikuj na nie odżywkę o bogatszym składzie, a co 2-3 mycia zafunduj swoim lokom odżywczą maskę, zawierającą emolienty i proteiny oraz niewielką ilość humektantów, które w nadmiarze mogą potęgować puszenie się włosów. Proteiny uzupełniają ubytki w łusce włosa, emolienty chronią przed utratą wody, natłuszczają i regenerują, a humektanty zatrzymują i trwale wiążą cząsteczki wody. Poznaj nasze TOP 6 najlepszych odżywek do włosów kręconych.
- Włosy rozczesuj wyłącznie na mokro, kiedy pokryte są warstwą maski lub odżywki, grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Czesanie suchych loków sprawi, że przestaną się prawidłowo formować, fryzura nabierze powietrza, a na głowie zamiast pięknie podkreślonych fal zrobi się niezbyt atrakcyjne gniazdo.
- Pozwól włosom wyschnąć naturalnie. Jeśli goni Cię czas i nie możesz czekać, ustaw chłodne powietrze z suszarki, a żeby jeszcze lepiej podkreślić loki - użyj dyfuzora i delikatnie przykładaj go do kosmyków. Włosy kręcone najlepiej suszyć głową do dołu, dzięki czemu będą efektownie odbite od nasady. Zobacz, jak powinno przebiegać suszenie włosów kręconych.
Jak i czym myć kręcone włosy?
Pielęgnacja włosów kręconych wymaga pewnego zaangażowania. Czy warto? Jak najbardziej! Świadoma pielęgnacja włosów kręconych i dobrze dopasowane kosmetyki sprzyjają pięknemu skrętowi loków i lepszej kondycji włosów. Zacznijmy więc od podstaw, czyli mycia kosmyków.
- Ponieważ loki mają tendencję do przesuszania się i puszenia, istotne jest utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia i nieobciążanie kosmyków silnymi substancjami myjącymi, zawartymi w szamponach do włosów.
- Jak często myć kręcone włosy? Włosomaniaczki zgodnie twierdzą, że optymalnie byłoby to robić 2 razy w tygodniu. Jednak jest to kwestia indywidualna. Jeśli więc czujesz potrzebę, żeby myć włosy częściej - rób to! Staraj się jednak maksymalnie ograniczyć częstotliwość. Skłonne do przesuszeń, zazwyczaj wysokoporowate loki charakteryzują się mocniej odchyloną od rdzenia włosa łuską, przez co stają się bardziej narażone na uszkodzenia, łamliwość, szybsze odparowywanie wody i utratę składników odżywczych. Jednocześnie, jeśli stosujesz odpowiednie produkty i prowadzisz świadomą pielęgnację, problemy te nie będą występowały. Zobacz, jak dbać o włosy wysokoporowate, by przywrócić im zdrowy wygląd.Poznaj też sprawdzone sposoby na puszące się włosy.
W jaki sposób myć włosy kręcone? Prawdopodobnie dwa najbardziej popularne sposoby mycia loków to metoda curly girl i metoda OMO. Na czym polegają?
Jak myć kręcone włosy? Metoda curly girl
Jak myć włosy kręcone? Metoda OMO
Sprawdź popularne kategorie
Czym nawilżać włosy kręcone?
Włosy kręcone wymagają intensywnego nawilżenia, dlatego warto stosować odżywki i maski z olejami, aloesem lub gliceryną. Doskonale sprawdzą się także emolientowe serum i kremy do stylizacji, które chronią przed utratą wilgoci i podkreślają skręt. Pamiętaj o regularnym olejowaniu włosów, aby dodatkowo je odżywić. Warto stosować metodę PEH i dostarczać włosom odpowiedniej ilości protein, humektantów i emolientów, by ograniczyć ryzyko przesuszania się włosów.
Czesanie włosów kręconych
Włosy kręcone należy czesać delikatnie, najlepiej na mokro i przy użyciu odżywki, aby uniknąć łamania i puszenia. Nigdy nie czesz włosów na sucho.
Jak często czesać kręcone włosy?
Włosy kręcone nie wymagają częstego czesania. Czesz je tylko na mokro po myciu. Łatwiej się wtedy rozczesują, nie plączą i są mniej podatne na łamanie. Stosuj też odpowiednią odżywkę, która nada pasmom poślizg. Intensywne czesanie na sucho niszczy skręt i prowadzi do puszenia się włosów. Zamiast tego, skup się na ugniataniu włosów. Jeśli tracą swoją sprężystość i zaczynają się puszyć, możesz zastosować aktywator skrętu, który przywróci im piękny wygląd.
Czym najlepiej czesać kręcone włosy?
Używaj grzebienia z szerokimi zębami lub specjalnych szczotek do loków, które pomogą rozplątać pasma bez uszkodzeń. Unikaj zwykłych szczotek, które potęgują puszenie. Stosuj grzebienie z naturalnych materiałów jak drewno, by zmniejszyć ryzyko elektryzowania się włosów.
Olejowanie włosów kręconych
Regularne olejowanie włosów kręconych przynosi bardzo dobre efekty. Nie tylko głęboko odżywia loki, ale też wydobywa ich naturalne piękno, wygładza i dodaje włosom blasku. Czym olejować włosy kręcone? Najlepsze olejki do włosów kręconych to przede wszystkim:
- olej ze słodkich migdałów,
- jojoba,
- lniany,
- oraz awokado.
Dużo jednak zależy od preferencji i kondycji loków. Warto przy tym pamiętać, żeby nie przetrzymywać oleju na włosach zbyt długo, ponieważ może je niepotrzebnie przeciążyć. Włosom kręconym wystarczy ok. 2 godziny, by zapewnić optymalny efekt. Włosomaniaczki podkreślają, że lokom najlepiej służy olejowanie na mokro, czyli zmoczenie włosów ciepłą wodą przed wtarciem w kosmyki wybranego olejku. Olejuje się zawsze włosy oczyszczone.
Jakich kosmetyków używać do włosów kręconych?
Do stylizacji i pielęgnacji włosów kręconych należy używać produktów niezawierających alkoholu, który powoduje przesuszanie kosmyków i działa drażniąco na skórę głowy, w efekcie czego może wzmagać przetłuszczanie. A co z silikonami? Co do zasady silikony mogą nadmiernie obciążać włosy i prostować skręt. Najlepiej zrezygnować z ciężkich silikonów, usuwanych wyłącznie za pomocą szamponów z silnymi środkami myjącymi. Nie zaleca się również aplikacji preparatów z silikonem u nasady włosów. Lekki produkt t z lotnym silikonem, np. cyclomethicone najlepiej nakładać tylko na końcówki włosów i jako ostatni etap pielęgnacji, dzięki czemu nie będzie blokował przenikania w głąb włosa substancji odżywczych zawartych w odżywkach i maskach. Raz na jakiś czas warto zastosować szampon oczyszczający, który usunie nie tylko wszelkie zanieczyszczenia, ale także resztki kosmetyków, odciążając włosy.
Pielęgnacja włosów kręconych - domowe sposoby
Oprócz preparatów do pielęgnacji włosów kręconych dostępnych w sklepach możesz zastosować domowe sposoby i samodzielnie przygotować maseczkę do włosów o działaniu głęboko nawilżającym, a nawet domowy i naturalny produkt do stylizacji loków.
Maseczka z oliwy i miodu | Do przygotowania maseczki potrzebujesz oliwy z oliwek, 2 łyżeczek miodu i łyżeczki maślanki lub jogurtu naturalnego. Wymieszaj poszczególne produkty, lekko podgrzej i nałóż na włosy na ok. 20 minut. Dla jeszcze lepszego efektu możesz owinąć włosy ręcznikiem lub czepkiem. Maseczkę należy nakładać na lekko zwilżone włosy. |
Kosmetyk z siemienia lnianego | Naturalny kosmetyk podkreślający skręt fal i loków możesz wykonać z siemienia lnianego. Jak zrobić naturalny żel stylizujący? 2 łyżki ziaren siemienia lnianego gotuj w szklance wody przez ok. 15 minut i pozostaw do ostygnięcia. Po kilkunastu godzinach stężeje, tworząc charakterystyczny zwarty kleik, który możesz przechowywać w lodówce do 2 tygodni. Od żelu oddziel ziarenka siemienia, np. przepuszczając go przez sitko. |
Pielęgnacja włosów kręconych krok po kroku - podsumowanie
Dbanie o włosy kręcone wymaga świadomej pielęgnacji, ale efekty są tego warte! Kluczowe jest stosowanie delikatnych szamponów bez SLS i silikonów, regularne nawilżanie za pomocą odżywek i masek oraz ochrona skrętu przez unikanie czesania na sucho. Lokom służy mycie metodą OMO lub curly girl oraz naturalne wysychanie lub suszenie chłodnym powietrzem z dyfuzorem.