Metoda OMO krok po kroku
Metoda OMO krok po kroku — na czym polega i dlaczego warto ją wypróbować? Sprawdź!
Spis treści
Wiele osób w świadomy sposób dba o pielęgnację włosów, szukając odpowiednich składów preparatów oraz sposobów łagodnego mycia kosmyków. Jednym z nich jest metoda OMO. Dzięki niej można odżywić, nawilżyć oraz odświeżyć pasma, a także zyskać zdrowy blask. Co to jest mycie włosów metodą OMO? Jakich efektów można się spodziewać? Wyjaśniamy!
Co to jest metoda OMO?
Metoda mycia włosów OMO to inaczej mycie włosów w następującej kolejności: odżywka, szampon, odżywka. Co daje metoda OMO? Dzięki takiemu zabiegowi pasma stają się podwójnie odżywione, a także odzyskują blask i gładkość. Warto pamiętać, że pielęgnacja włosów tą techniką polecana jest dla kosmyków zniszczonych, farbowanych, suchych, którym brakuje życia.
Takie cechy są charakterystyczne dla włosów średnioporowatych lub włosów wysokoporowatych, czyli o rozchylonych łuskach. OMO znakomicie sprawdzi się także w przypadku osób o kręconych bądź falowanych włosach. Do pielęgnacji włosów metodą OMO z ostrożnością powinny podchodzić osoby o cienkich kosmykach. Dlaczego? Podwójna aplikacja odżywki może sprawić, że staną się obciążone oraz stracą objętość.
Jak myć włosy metodą OMO?
Metodą najczęściej polecaną przez specjalistów jest dwukrotne zastosowanie odżywki i oczyszczanie włosów szamponem. W pierwszej kolejności nakłada się na pasma odżywkę bądź maskę, następnie należy zmyć preparat wybranym szamponem. Kolejnym krokiem jest zaaplikowanie drugiej odżywki, najlepiej o lekkiej formule, która chroni włosy i ułatwia ich stylizację. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prawidłowego mycia włosów, przeczytaj artykuł: jak myć włosy?
Mycie włosów metodą OMO — krok pierwszy
Pierwszy krok metody mycia włosów OMO polega na zastosowaniu lekkiej odżywki humektanowej lub proteinowej. Najlepiej sięgnąć po produkty na bazie naturalnych składników, takich jak aloes, zioła lub ekstrakty roślinne. Sprawdzą się również kosmetyki pielęgnacyjne zawierające miód, glicerynę oraz panthenol. Osoby z tendencją do przetłuszczania się włosów powinny unikać aplikowania odżywki blisko skóry głowy. W takim przypadku najlepiej nakładać produkt od ucha w dół. Odżywkę zostawia się na kilka minut, a następnie wykonuje masaż, pamiętając, aby nie pocierać pasm. To może powodować uszkodzenia mechaniczne. Bezpieczniej jest wciskać w nie produkt. Na końcu tego etapu nie należy spłukiwać odżywki!
Krok drugi — oczyszczenie włosów
Po nałożeniu odżywki na włosy przejdź do kolejnego etapu, a mianowicie oczyszczenia pasm. Główną rolę odgrywa tutaj szampon do włosów, który powinno się dokładnie wmasować w skórę głowy. Pamiętaj, że nie musisz myć włosów na całej ich długości. Po skończonym myciu wystarczy, że przeciągniesz pianę po całości włosów, a następnie spłuczesz razem z wcześniej nałożoną odżywką. W ten sposób dochodzi do delikatnego oczyszczenia pasm oraz można uniknąć niepotrzebnego pocierania kosmyków, które ma na nie niszczący wpływ.
Warto wypróbować nawilżający szampon do włosów Vianek lub szampon oczyszczający Wax ang Pilomax Pure, który skutecznie myje włosy i skórę głowy. Z jego pomocą z łatwością oczyścisz pasma nawet z nierozpuszczalnych w wodzie silikonów i substancji, które pozostają po zastosowaniu różnego rodzaju środków stylizacyjnych.
Odżywienie włosów — krok trzeci metody OMO
Ostatnim etapem techniki mycia OMO jest ponowne odżywienie włosów. Odpowiednia będzie do tego np. maska do włosów ReviHair Dr. Max bądź lniana maska do włosów Sylveco, przeznaczona do włosów suchych. Produkty te są bogate w składniki nawilżające i odżywcze, dzięki czemu przyczyniają się do poprawy wyglądu oraz kondycji kosmyków. Odżywkę wystarczy pozostawić na włosach zgodnie z zaleceniami producenta, a następnie spłukać. Pamiętaj, aby w tym celu użyć zimnej wody, która zamyka łuski włosa.
Metoda OMO dla włosów prostych
Metoda OMO może wykazywać zbawienny wpływ na proste włosy, zwłaszcza gdy są przesuszone w wyniku farbowania lub wykazują skłonność do łamania bądź kołtunienia. OMO pomaga je zregenerować i przyczynia się do odzyskania przez nie zdrowego wyglądu. Warto jednak pamiętać, iż mycie włosów OMO niekoniecznie sprawdzi się w przypadku kosmyków przetłuszczających się, bo może je dodatkowo obciążyć.
Metoda OMO — kręcone włosy
Posiadaczki kręconych i falowanych włosów zdecydowanie powinny wiedzieć, jak myć włosy krok po kroku metodą OMO. To właśnie takie osoby mogą zyskać najwięcej korzyści wynikających z tego sposobu pielęgnacji pasm. Wszystko dlatego, że włosy kręcone często są nadmiernie przesuszone, wrażliwe i podatne na uszkodzenia, a także mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze, ponieważ z natury są trudniejsze w pielęgnacji. Pamiętaj zatem, że dzięki OMO można wydobyć skręt i podkreślić ich sprężystą strukturę.
OMO — jakie odżywki wybierać?
Gdy już wiesz, na czym polega mycie włosów metodą OMO, musisz wgłębić się w temat doboru odpowiednich preparatów. W tym celu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę kwestię zachowania równowagi PEH — czyli równowagi między proteinami, emolientami oraz humektantami:
- Proteiny — w składzie kosmetyku oznacza się je przedrostkami elastin-; oat-; wheat-; soy-; egg-; milk-; silk-; corn-; oraz ze słowem hydrolyzed, a także acid i acids; l-cysteine; serine; arginine; -amino,
- Emolienty — są to wszelkiego rodzaju masła (-butter) oraz oleje (-oil), a także silikony, alkohole tłuszczowe, woski (lanolin, wax, beeswax),
- Humektanty — na przykład aloes, niacynamid (witamina B3), siemię lniane, tocopherol (witamina E), mocznik, skrobie, cukry, pantenol, kwas hialuronowy, karagen.
Godnymi polecenia odżywkami do zastosowania w metodzie OMO są: normalizująca lekka odżywka do włosów Vianek oraz odżywka ekspresowa 7w1 Biovax BB Naturalne Oleje. Dzięki zawartości składników odżywczych korzystnie wpływają na strukturę kosmyków, co sprawia, że stają się one lśniące oraz wzmocnione.
Metoda OMO — jaka odżywka pierwsza powinna zostać zastosowana?
Pierwsza odżywka do włosów użyta podczas mycia metodą OMO powinna być humektantowa lub proteinowa. Oczywiście zależy to od indywidualnych potrzeb włosów.
- Odżywka humektantowa – zawiera składniki o intensywnych właściwościach nawilżających. Należą do nich, np. miód, aloes, witamina E, gliceryna, pantenol, kwas hialuronowy. Jeżeli masz oklapnięte i pozbawione blasku włosy, będzie to idealny wybór dla Ciebie. Warto jednak wspomnieć, że puszenie może mieć związek z nadmiarem humektantów.
- Odżywka proteinowa – zawiera proteiny, które stanowią składnik budulcowy włosów. Z tego względu jest polecana do mycia włosów metodą OMO w przypadku, gdy pasma są zniszczone, np. w wyniku farbowania, rozjaśniania lub częstej stylizacji z wykorzystaniem prostownicy bądź lokówki. W odżywkach proteinowych można znaleźć proteiny wielkocząsteczkowe oraz hydrolizowane.
To, po jakie odżywki proteinowe sięgniesz w metodzie OMO, ma wpływ na oczekiwane efekty. Do protein stosowanych w produktach pielęgnacyjnych zalicza się m.in. keratyna, jedwab oraz mleko owsiane. Warto jednak pamiętać, że zarówno nadmiar, jak i niedobór protein może negatywne wpłynąć na włosy. Po czym z łatwością poznasz, że przesadziłaś z ilością odżywki proteinowej? Przede wszystkim przeproteinowanie włosów objawia się szorstkością oraz przesuszeniem pasm. Z tego powodu należy zachować równowagę pomiędzy stosowaniem odżywek proteinowych a emolientowych i humektantowych.
Metoda OMO — jakie odżywki stosować jako drugie?
Metoda OMO mycia włosów ma na celu intensywne odżywienie kosmyków. Z tego względu podczas mycia tym sposobem nie stosuje się wyłącznie szamponu i odżywki, ale aż dwóch odżywek. Po jaką odżywkę należy sięgnąć w kroku trzecim metody OMO? Preparat ten powinien być emolientowy, ale może również być emolienotowo-humektantowy lub emolientowo-humektantowo-proteinowy. Dla przypomnienia odżywka emolientowa zawiera komponenty, które wspierają odpowiednie nawilżenie włosów, a także zwiększają ich odporność przed działaniem czynników zewnętrznych, np. przed działaniem niskiej lub wysokiej temperatury, promieniowaniem słonecznym, słoną wodą.
Emolienty ograniczają również puszenie się kosmyków, dlatego są szczególnie polecane dla osób z kręconymi lub falowanymi włosami. Pamiętaj, że w trzecim kroku metody OMO najlepiej użyć odżywki zawierającej oleje mineralne, lanolinę oraz olejki roślinne (arganowy, migdałowy, makadamia). Ponadto zaleca się, aby pozostawić ją na włosach przez dłuższy czas.
Metoda OMO — efekty
Celem pielęgnacji włosów metodą OMO jest przede wszystkim zabezpieczenie włosów w trakcie mycia przez szkodliwymi substancjami o działaniu wysuszającym, które mogą znajdować się w szamponach. Ma to szczególne znaczenie przy włosach słabszych, z tendencją do łamania i puszenia.
Co daje metoda OMO? Działa ona korzystnie na włosy, a mianowicie:
- Dodaje im blasku,
- Sprawia, że stają się gęstsze, bardziej odżywione,
- Przyczynia się do poprawy nawilżenia pasm,
- Poprawia skręt kręconych pukli,
- Zmiękcza oraz wygładza.
Aby efekt OMO na włosach utrzymywał się przez dłuższy czas, musisz dobrać odpowiednie produkty. W tym celu należywypróbować różne warianty oraz kombinacje preparatów i znaleźć najlepszy zestaw dla siebie. Z pewnością dzięki metodzie OMO można znacznie poprawić kondycję włosów
Podsumowanie
Technika mycia OMO jest idealnym rozwiązaniem dla osób o suchych oraz zniszczonych włosach (np. po farbowaniu lub rozjaśnianiu). Dzięki takiej pielęgnacji włosy na długo zachowają swój blask oraz piękny, wyraźny kolor. Z metody OMO będziesz zadowolona również, jeśli jesteś posiadaczką kręconych pukli. Dzięki temu podkreślisz ich skręt, a przy okazji odżywisz pasma. Mimo tego, że pielęgnacja OMO wymaga poświęcenia większej ilości czasu od tradycyjnych metod mycia włosów, zdecydowanie warto to zrobić, aby cieszyć się niebywałym efektem w postaci pięknych, odżywionych i nawilżonych kosmyków.
Źródła:
- Gavazzoni Dias M.F., Kosmetyki do włosów: przegląd, Int J Trychologia, 2015;7(1):2-15. doi:10.4103/0974-7753.153450, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387693/ [dostęp online: 14.07.2022]
- Asifa N., Kusagur M.S., SugaReddy, Powszechne praktyki i poglądy na oczyszczanie włosów, Int J Trychologia, 2017;9(3):136-137. doi:10.4103/ijt.ijt_41_16, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5596653/ [dostęp online: 14.07.2022]
- Kusagur M.S., Asifa N., SugaReddy, Trendy w pielęgnacji i oczyszczaniu włosów: wiedza, postawa i praktyka, Clin Dermatol Rev, 2017;1: 56-60, https://www.cdriadvlkn.org/article.asp?issn=2542-551X;year=2017;volume=1;issue=2;spage=56;epage=60;aulast=Kusagur [dostęp online: 14.07.2022]