Podbite oko – jak wygląda i kiedy znika? Sposoby na limo pod okiem
O podbitym oku mówimy, gdy pod skórą wokół oka pojawia się siniak. W większości przypadków limo pod okiem znika samoistnie w przeciągu kilku dni. Jakie są domowe sposoby na podbite oko? Podpowiadamy!
Spis treści
Czerwone limo pod okiem to skutek upadku lub uderzenia na twarz i stłuczenia okolicy gałki ocznej. Jeśli nie ma żadnych komplikacji, wygląd tkanek poprawia się zazwyczaj w przeciągu 2-3 tygodni i nie pozostaje żaden ślad po urazie. Kiedy podbite oko jest niebezpieczne? Jak zmniejszyć limo pod okiem? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!
Jak wygląda podbite oko?
Podbite oko to siniak wokół oka, spowodowany wylewem krwi i innych płynów do tkanek okolicy oczodołu.
- Skóra wokół oka jest luźna i w wyniku urazu puchnie z powodu gromadzenia się płynu. Przyjmuje barwę od czerwonej, przez fioletową po niebieską.
- Po kilku dniach barwa skóry zmienia się i staje się żółtawa lub zielonkawa. Jest to związane ze stopniowym rozkładem składników krwi, które wynaczyniły się pod skórą.
- Obrzęk tkanek może utrudniać otwieranie powiek i poruszanie gałką oczną. Może pojawić się także tkliwość lub ból.
Typowym zmianom na skórze nie zawsze towarzyszy uszkodzenie gałki ocznej. Jeśli do tego dochodzi, białkówka oka może przyjąć barwę jasnoczerwoną w wyniku krwawienia na powierzchni oka. Sama gałka oczna może się zapadać lub ulegać wypchnięciu przez obrzęk tkanek na zewnątrz.
Podbite oko – leczenie
W przypadku urazu tkanek wokół oka bardzo ważna jest szybka interwencja, ponieważ odpowiednio wcześnie wdrożona pierwsza pomoc może skrócić czas leczenia i oczekiwania na ustąpienie zmian.
- Najistotniejszy element postępowania to jak najszybsze schłodzenie miejsca urazu. Celem jest obkurczenie naczyń krwionośnych skóry wokół oka, co zmniejsza wylew krwi do miejsca, które doznało urazu, a w konsekwencji redukuje się rozmiar przyszłego obrzęku i krwiaka.
- Do oka przykładaj okłady chłodzące. Znajdziesz je w aptekach i w większości sklepów sportowych. Należy je przykładać do skóry przez około 10-15 minut. Jeśli chcesz się położyć i odpocząć z opatrunkiem na twarzy, zadbaj o to, żeby nieco wyżej ułożyć głowę. Ułatwi to spływ krwi z twarzy do serca i zmniejszy jej gromadzenie się wokół oczodołu. Podczas stosowania kompresu nie naciskaj bardzo na skórę – chłodny opatrunek przykładaj delikatnie. Specjalne opatrunki chłodzące to jeden z bokserskich sposobów na podbite oko i są często stosowane przez zawodowych sportowców.
- Na dolegliwości bólowe możesz stosować leki dostępne bez recepty, np. paracetamol. Unikaj preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy, bo ma on działanie rozrzedzające krew – jego zastosowanie może sprawić, że krwiak będzie się robił większy.
- Gdy siniak już się pojawi, podejmij działania, które mogą pomóc w usprawnieniu jego gojenia. W aptece możesz zaopatrzyć się w maści na siniaki i stłuczenia.
- Preparaty zawierające heparynę działają przeciwobrzękowo, przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie.
- Podobne działanie mogą wykazywać maści i żele zawierające heparynoidy.
- Korzyści można odnieść też z maści z arniką. Arnika ma działanie ochronne na naczynia krwionośne, zmniejsza przepuszczalność drobnych naczyń i działa przeciwobrzękowo.
- Innym preparatem na siniaki i stłuczenia jest maść z kasztanowca, która działa przeciwobrzękowo i ściągająco.
Jeśli Twój lekarz podejrzewa, że podbite oko jest efektem poważniejszego urazu, zleci Ci dodatkowe badania obrazowe, na podstawie których możesz zostać zakwalifikowany do leczenia neurochirurgicznego, okulistycznego lub do terapii u innych specjalistów.
Podbite oko – domowe sposoby
Jak usunąć limo pod okiem domowymi sposobami?
- W bliskim okresie od urazu, zamiast stosować apteczne kompresy chłodzące, możesz taki okład wykonać samodzielnie. Wystarczy, że woreczek lodu owiniesz w ścierkę lub ręcznik i będziesz przykładać to w miejsce urazu przez 10-20 minut. Powtarzaj tę czynność kilka razy dziennie przez 1-2 dni od chwili urazu. Uwaga! Nie przykładaj bezpośrednio do skóry kostek lodu, bo możesz w ten sposób ją uszkodzić. Nie nakładaj też na podbite oko surowego mięsa – mogą na nim znajdować się bakterie, a to stwarza ryzyko infekcji.
- Po ustąpieniu obrzęku z tkanek wokół gałki ocznej stosuj ciepłe kompresy. Wystarczy, że przygotujesz miskę z ciepłą, ale nie wrzącą wodą, a następnie zanurzysz w niej ręcznik, odciśniesz wodę i tak przygotowany kompres nałożysz na podbite oko.
- Jeżeli obrzęk już ustąpi, możesz zacząć masować okolice oka. Wspomoże to gojenie się tkanek poprzez polepszenie miejscowego przepływu krwi. Jeśli jednak masaż powoduje ból, zrezygnuj z tego sposobu.
- Kiedy leżysz bądź kładziesz się do snu, utrzymuj swoją głowę nieco uniesioną, np. na dwóch poduszkach. Ma to znaczenie zwłaszcza w pierwszych kilkudziesięciu godzinach od urazu. Dzięki temu krew z twarzy łatwiej spływa do serca i nie gromadzi się wokół oka.
- Do czasu wygojenia lima pod okiem zrezygnuj z uprawiania sportów, zwłaszcza kontaktowych (np. boks), które stwarzają ryzyka urazu okolic oczu.
Ile schodzi podbite oko?
Podbite i opuchnięte tkanki wokół oka mogą goić się w różnym tempie.
- Bez żadnej interwencji medycznej lub bez zastosowania domowych sposobów, zazwyczaj potrzeba około 2-3 tygodnie na to, żeby obrzęk się zmniejszył, a wynaczyniona krew wchłonęła.
- Jeśli reagujesz szybko na uraz okolicy oczodołu i na pojawiające się stłuczenie stosujesz apteczne wyroby lub domowe sposoby, masz szansę skrócić czas oczekiwania na zmniejszenie lima pod okiem do ok. 7-10 dni.
- Od czego zależy to, ile schodzi podbite oko? Znaczenie ma siła i rozległość urazu, Twój wiek i ogólny stan Twojego zdrowia.
Podbite oko – kiedy udać się do lekarza?
Chociaż w większość przypadków podbitego oka postępowanie okołourazowe oraz domowe sposoby wystarczają, czasem limo nie znika w ciągu 2 tygodni. Powinieneś się wtedy zgłosić do lekarza.
Oto objawy i sytuacje, których obecność powinna skłonić Cię do szybkiej konsultacji z placówką medyczną:
- Ból po urazie utrzymuje się przez kilka dni,
- Ból lub zaczerwienienie gałki ocznej,
- Trudność w poruszaniu gałką oczną,
- Zaburzenia widzenia (niewyraźne widzenie, podwójne widzenie),
- Drętwienie twarzy,
- Krwawienie z nosa lub uszu,
- Pojawienie się ropy,
- Zawroty głowy,
- Utrata przytomności,
- Nudności i wymioty,
- Siniaki i przebarwienia w miejscu urazu, które z dnia na dzień się powiększają,
- Tzw. krwiaki okularowe – podbiegnięcia krwawe, przypominające kształtem okulary.
Te objawy mogą wskazywać na poważniejszy uraz związany z uszkodzeniem struktur gałki ocznej, mięśni poruszających gałką oczną oraz nerwów i naczyń twarzy.
Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, jeśli masz osobistą lub rodzinną historię łatwego siniaczenia się lub krwawień (np. bez dużego urazu łatwo powstają u Ciebie siniaki na ciele).
Podsumowanie
Postępowanie z podbitym okiem polega przede wszystkim na schładzaniu miejsca urazu jak najszybciej od momentu incydentu. Pozostałe metody, lecznicze i domowe, mają działanie wspomagające. Jeśli limo pod okiem nie goi się w ciągu 2 tygodni lub jeśli zauważysz u siebie dodatkowe objawy, o których wspominamy w artykule, zwróć się po pomoc lekarską.
Źródła:
- A. Grzybowski (red.), Okulistyka, Edra Urban & Partner, Wrocław, 2018
- X. Chen, D. T. Holmes, W. Lei, V. N. Miles, A. G. Smith, Clinical Trials, Potential Mechanisms, and Adverse Effects of Arnica as an Adjunct Medication for Pain Management, Medicines (Basel), 10.2021, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8537440/, [dostęp 24.01.2024 r.]
- Black eye, NHS UK, https://www.nhs.uk/conditions/black-eye/, [dostęp: 24.01.2024 r.]