Co na stłuczenia? Czyli survivalowy poradnik trenera!

21. 8. 2020 · 4 minuty czytania

Stłuczenia zdarzają się stosunkowo często. Jak sobie z nimi radzić? Co zrobić, żeby zminimalizować ból i opuchliznę? Kiedy koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza? Sprawdź!

Bartosz Gruca
Bartosz Gruca
Co na stłuczenia? Czyli survivalowy poradnik trenera!

Stłuczenia to stosunkowo częsty i niegroźny uraz. Dowiedz się, czym konkretnie jest, jak sobie z nim radzić, a także co jest dobre na stłuczenia z preparatów dostępnych bez recepty. Przedstawiam również, kiedy wybrać się do specjalisty i kto szczególnie powinien zadbać o właściwe postępowanie po wystąpieniu takiej kontuzji.

Czym jest stłuczenie?

Stłuczenie jest urazem tępym, któremu nie towarzyszy przerwanie ciągłości skóry. Bardzo często jego następstwem jest ból i obrzęk, jak również pojawienie się problemów z ruchomością w stawie. Uszkodzeniom ulegają wtedy takie tkanki jak mięśnie, okostna czy tkanki okołostawowe − jeśli to w ich okolicach doszło do urazu.

Najczęstszymi objawami stłuczenia jest pojawienie się bólu w miejscu urazu i obrzęku, który jest efektem stanu zapalnego. Może pojawić się również krwiak, czyli tzw. siniak. Jest on wynikiem podskórnych wylewów, spowodowanych uszkodzeniem naczyń krwionośnych, zwłaszcza cienkościennych. Jeżeli stłuczeniu uległ staw, może dojść do jego zniekształcenia na skutek pojawienia się w nim płynu.

Sprawdź też leki i maści na ból mięśni i stawów.

Co na stłuczenia?

 

Co na stłuczenia? Czyli sprawdzone sposoby na stłuczenia

Co stosować na stłuczenia? Jeżeli się potłukłeś, najprostszym sposobem na poradzenie sobie z tym jest schłodzenie kontuzjowanego miejsca. Wystarczy przyłożenie lodu zawiniętego w materiał lub specjalnego okładu żelowego. Dzięki temu, naczynia krwionośne obkurczą się, a stan zapalny się zmniejszy. Najbezpieczniej będzie przykładać tego typu kompresy przez około 10 minut, po czym zrób 10 minut przerwy, żeby nie odmrozić skóry.

Sprawdź też kompresy ciepło-zimne

Co stosować na stłuczenia?

 

Co na stłuczenia jeszcze może się przydać? Schłodzić kontuzjowane miejsce możesz za pomocą np. sprayu chłodzącego na urazy Ultra Ice. Jest to preparat do miejscowej krioterapii, a więc leczenia zimnem, które daje chwilowe znieczulenie bólu. Uczucie chłodu i częściowego znieczulenia przynieść może także Maść Końska chłodząca.

Warto również pamiętać o ograniczeniu ruchu kontuzjowanych okolic − to przyspieszy gojenie, a dodatkowo nie dopuścisz do pogłębienia się uszkodzeń tkanek − wszelkie płyny śródtkankowe będą mogły się wchłonąć i redukuje to stan zapalny. Jeśli stłuczenie wystąpiło od pasa w dół, warto wypoczywać w pozycji z uniesionymi nogami. Doprowadzi to do zmniejszenia obrzęku i odpłynięcia krwi z uszkodzonych struktur.

Sprawdź też, jak uniknąć kontuzji w sporcie.

Jaka maść na stłuczenia?

 

Pamiętaj również, że układ odpornościowy działa inaczej u osób starszych i dzieci, a inaczej u osób w średnim wieku. Jeśli zatem stłuczenie zdarzy się u osoby w wieku poniżej 6. lub powyżej 60. roku życia, uszkodzone tkanki powinien obejrzeć lekarz.

    Stłuczenia − kiedy wybrać się do lekarza?

    Jednak schładzanie nie jest złotym środkiem, który wystarczy we wszystkich przypadkach stłuczenia. Tego typu urazy bardzo łatwo pomylić ze skręceniem, zwichnięciem lub nawet złamaniem. Dlatego, jeśli nie masz pewności, co Ci dolega, lepiej zgłosić się do specjalisty, np. ortopedy lub fizjoterapeuty. Zwłaszcza, jeśli uraz dotyczy stawu lub drobnych kości, takich jak kości stopy czy palce dłoni. Masz więc stłuczony palec − co robić w takiej sytuacji? Dobrze jest udać się do lekarza. Tym bardziej, gdy wykonanie ruchu w stawie jest niemożliwe lub znacząco utrudnione. Wtedy konieczne może okazać się trwałe unieruchomienie kończyny, nastawienie stawu lub kości, bądź zszycie uszkodzonej torebki stawowej. W przeciwnym razie może dojść do przykrych powikłań, nawet w postaci martwicy uszkodzonych struktur.

    Sprawdź też, czym jest taping i w jaki sposób wspomaga leczenie kontuzji.

    Jaki krem na stłuczenia?

     

    Do lekarza warto zgłosić się również wtedy, gdy stłuczeniu towarzyszy bardzo silny, długotrwały, nawet kilkudniowy ból lub gdy wylew podskórny jest bardzo rozległy.

    Prócz kontuzjowanych stawów, wizyta u lekarza powinna mieć miejsce również wtedy, gdy urazowi ulegnie głowa, szyja, żebra lub kręgosłup. Ich struktura jest na tyle delikatna i złożona, że nie warto bagatelizować stłuczeń tych okolic.

    Co stosować na stłuczenia?

    Prócz zimnych kompresów i odpoczynku, po stłuczeniu warto stosować również środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dobrze sprawdzą się preparaty z ibufrofenem lub paracetamolem. Żeby usprawnić gojenie i zniwelować stan zapalny, dobrym wyborem będzie miejscowe stosowanie odpowiednich maści lub żeli na bazie heparyny czy arniki górskiej. Przyspieszają one wchłanianie się krwiaków, będą przeciwdziałały zakrzepom i stanom zapalnym. Pomocne mogą okazać się również preparaty z escyną, które wspomagają gojenie naczyń krwionośnych i działają przeciwobrzękowo. Pomóc może także maść z Aluminium acetotartrate, np. Altamax Dr. Max, krem. To preparat, który działa przeciwobrzękowo.

    Co na stłuczenia? Czyli survivalowy poradnik trenera!

     

    Stłuczenie to niegroźny uraz, który w większości wypadków nie wymaga interwencji specjalisty. Na ogół wystarczy schłodzenie i ograniczenie ruchu, co przyspieszy gojenie kontuzji. Wyjątkiem mogą okazać się urazy miejsc szczególnie wrażliwych, takich jak stawy, okolice głowy lub drobnych kości. W takich przypadkach koniczne będzie obejrzenie uszkodzeń przez odpowiedniego lekarza. Pamiętaj, żeby jak najszybciej reagować, gdy stłuczenie wyraźnie ograniczy ruchomość w stawie lub gdy ból nie ustępuje po kilku dniach od wypadku.

      Więcej artykułów na ten temat

      • Bóle mięśni i stawów to dość powszechne dolegliwości. Czy mogą oznaczać poważną chorobę? Wyjaśniamy, co je najczęściej powoduje i kiedy powinieneś udać się do lekarza!
      • Sztywność stawów o poranku - co oznacza?

        Sztywność stawów o poranku - co oznacza?

        · 7 minut czytania
        Sztywność stawów o poranku może mieć różne źródła. Jakie są przyczyny dyskomfortu? Kiedy udać się do lekarza? Na czym polega diagnostyka i leczenie? Sprawdź!
      • Wybity kciuk na siłowni: pierwsza pomoc

        Wybity kciuk na siłowni: pierwsza pomoc

        · 5 minut czytania
        Wybity kciuk to potoczne sformułowanie dla podwichniętego lub zwichniętego stawu śródręczno-paliczkowego lub międzypaliczkowego kciuka. Opowiadamy, jak leczyć takie kontuzje.
      O autorze
      Bartosz Gruca
      Bartosz Gruca
      Jestem trenerem CrossFit, dyscyplin siłowych i wytrzymałościowych. 5 lat temu dałem się pochłonąć swojej największej pasji jaką jest CrossFit i uczyniłem z niej sposób na życie. Pracę trenera wzbogacam o udział w zawodach, co daje mi fun i pomaga w podnoszeniu sobie poprzeczki. Chętnie dzielę się swoją wiedzą i zdobytym dotychczas doświadczeniem, pozostając czujnym na wszelkie możliwości samorozwoju. Poza sportem relaksuje mnie dobra muzyka i film.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Bartosz Gruca
      Bartosz Gruca
      Jestem trenerem CrossFit, dyscyplin siłowych i wytrzymałościowych. 5 lat temu dałem się pochłonąć swojej największej pasji jaką jest CrossFit i uczyniłem z niej sposób na życie. Pracę trenera wzbogacam o...
      Przeczytaj więcej od tego autora