Rozszerzone pory – jak powstają i jak się ich pozbyć?
Rozszerzone pory to problem, który spędza Ci sen z powiek? Marzysz o jednolitej, aksamitnej skórze? Podpowiadamy, jak pielęgnować skórę i jakich kosmetyków używać na rozszerzone pory.
Spis treści
Rozszerzone pory na twarzy to często występujący defekt estetyczny, który dotyka głównie osób z cerą tłustą, mieszaną i problematyczną. Jak dokładnie wyglądają i jakie są ich przyczyny powstawania? Czy można je całkowicie zlikwidować? Sprawdź, jak radzić sobie z rozszerzonymi porami w domowym zaciszu i w gabinecie kosmetycznym.
Jak wyglądają rozszerzone pory?
Pory to mikroskopijne ujścia mieszków włosowych, występujących na powierzchni skóry. Są naturalną, fizjologiczną cechą, występującą u każdego z nas. Dzięki bezpośredniemu połączeniu z gruczołami łojowymi odpowiadają za ważne dla organizmu procesy termoregulacyjne, a ponadto pozwalają odprowadzać wydzielane przez gruczoły sebum, czyli łój. Sebum tworzy na skórze warstwę ochronną, która stanowi barierę chroniącą przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Problem zaczyna się w momencie, gdy ilość sebum jest zbyt duża. Nadprodukcja łoju, resztki martwego naskórka i nagromadzone zanieczyszczenia powodują czopowanie ujścia gruczołów łojowych, co w konsekwencji prowadzi do ich rozpychania i rozszerzenia. Pory stają się bardziej widoczne, dostrzegalne gołym okiem.
Skóra z rozszerzonymi porami wygląda niczym skórka cytryny, niektórzy porównują ją do truskawki. Na powierzchni skóry pojawiają się mniejsze lub większe dziurki i zagłębienia, które mogą powodować dyskomfort. Co więcej, rozszerzone pory to wręcz idealne warunki do gromadzenia się kurzu, pyłu, resztek kosmetyków i sebum, co skutkuje powstawaniem zaskórników i trądziku. Występują głównie w strefach zwiększonego wydzielania sebum, czyli na czole, brodzie i w okolicach nosa.
Rozszerzone pory - przyczyny
Rozszerzone pory pojawiają się na skórze w okresie dojrzewania, a podstawowym czynnikiem odpowiadającym za ich rozmieszczenie i wielkość są uwarunkowania genetyczne. Wśród czynników nabytych, które mogą potęgować problem rozszerzonych porów, wymienić należy:
- Nieodpowiednio dobraną i niewłaściwie prowadzoną pielęgnację,
- Nadmierną ekspozycję na promieniowanie słoneczne UVA i UVB,
- Regularne korzystanie z solarium,
- Zaburzenia hormonalne,
- Przyjmowanie sterydów,
- Naturalne starzenie się skóry, prowadzące do zaniku elastyny i kolagenu odpowiadających za nawilżenie i jędrność skóry,
- Palenie papierosów.
Jak zlikwidować rozszerzone pory?
Ponieważ za strukturę skóry odpowiadają geny, nie można całkowicie pozbyć się nieestetycznego problemu. Można natomiast nie dopuścić do jego utrwalenia w okresie dojrzewania oraz powiększenia w późniejszym czasie.
W zmniejszeniu widoczności rozszerzonych porów pomocne są:
- Codzienne oczyszczanie i dokładny demakijaż,
- Regularna aplikacja kremów przeciwsłonecznych,
- Utrzymywanie w czystości przyborów do makijażu, takich jak pędzle i gąbeczki,
- Częsta wymiana poszewek i ręczników lub używanie papierowego ręcznika do osuszania twarzy,
- Wyeliminowanie „ciężkich” kosmetyków na bazie olejów,
- Unikanie częstego dotykania i pocierania twarzy dłonią,
- Ograniczenie cukrów w diecie,
- Nawadnianie organizmu (minimum 2 litry wody dziennie),
- Rzucenie palenia,
- Stosowanie preparatów nawilżających.
Pielęgnacja skóry z rozszerzonymi porami
Pielęgnacja skóry z rozszerzonymi porami powinna przede wszystkim skupiać się na skutecznym oczyszczaniu, nawilżaniu i stosowaniu właściwie dobranych kosmetyków, które pomagają uniknąć gromadzenia się na skórze zanieczyszczeń, będących przyczyną zatykania i rozszerzania się porów.
- Pierwszym krokiem codziennej rutyny pielęgnacyjnej powinno być oczyszczanie. W tym celu możesz wykorzystać żel do mycia twarzy. Niedokładny demakijaż, a tym bardziej jego brak, w krótkim czasie doprowadzi do nagromadzenia się na skórze zanieczyszczeń i zalegającej warstwy łojowo-rogowej, a to z kolei – do pogłębienia problemu rozszerzonych porów. Skuteczny demakijaż możesz również wykonać za pomocą delikatnego, hydrofilnego olejku Śliwka, marki iossi, opartego na naturalnych i organicznych składnikach, który w kontakcie z wodą tworzy mleczną emulsję.
- Kolejnym krokiem jest tonizacja skóry, która przywróci właściwy odczyn pH. Toniki oczyszczające do twarzy nie tylko usuną resztki zanieczyszczeń, ale też zredukują podrażnienie czy przesuszenie, przyspieszą regenerację, ściągną rozszerzone pory oraz przygotują skórę do lepszego wchłaniania produktów pielęgnacyjnych.
- Ostatni punkt codziennego rytuału to zastosowanie preparatu pielęgnacyjnego w postaci kremu lub serum, które odpowiednio nawilżą skórę twarzy. Polecam skoncentrowane serum przeciwko niedoskonałościom La Roche-Posay Effaclar, do stosowania rano lub wieczorem, będące połączeniem peelingujących kwasów z kojącym niacynamidem.
Innym ciekawym kosmetykiem dla skóry z rozszerzonymi porami i skłonnością do zanieczyszczeń jest serum zwężone pory Tołpa Authentic z matującym cynkiem, o lekkiej, szybko wchłaniającej się formule. Nawilżenie, zwężenie porów i normalizację wydzielania sebum zapewni również krem matujący, normalizujący Tołpa Green, który możesz stosować zarówno w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji.
Oprócz oczyszczania, nawilżania i odżywiania skóry, w kosmetyczce osoby z rozszerzonymi porami nie powinno zabraknąć tzw. kosmetyków do zadań specjalnych. Pomocne będą maseczki, które w ekspresowym tempie poprawią wygląd skóry i pomogą w redukcji niechcianego problemu. Warta uwagi jest maska złuszczająca, głęboko oczyszczająca Lierac Sebologie, przeznaczona do skóry mieszanej i tłustej, borykającej się z nadmiernym błyszczeniem, wypryskami i rozszerzonymi porami lub maseczka do twarzy z organicznym aktywnym węglem Dr. Organic Charcoal, która oczyszcza pory, pozostawiając skórę czystą i odświeżoną.
Doraźną pomoc w skutecznym usunięciu zaskórników zapewnią plastry oczyszczające na nos, które odblokują pory. Okolice nosa to dla posiadaczy skóry tłustej bardzo newralgiczny obszar wymagający szczególnej uwagi. Ponieważ odklejanie plastrów bywa nieprzyjemne, w zniwelowaniu bólu pomocna będzie parówka na twarz.
Jaki zabieg na rozszerzone pory warto zastosować?
Codzienna dbałość o skórę i trzymanie się podstawowych zasad pielęgnacji jest podstawą w kwestii zmniejszania widoczności rozszerzonych porów. Od czasu do czasu walkę można wspomóc za pomocą profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, które poprawią kondycję skóry i przyniosą długotrwały efekt, zwłaszcza w przypadku silnie utrwalonych zmian. Ponadto, zabiegi wykonywane przez doświadczonego specjalistę to znakomity zastrzyk energii oraz dobrego samopoczucia.
Jakie zabiegi są polecane na rozszerzone pory?
- Mikrodermabrazja, czyli mechaniczne ścieranie warstw rogowych naskórka. Wśród zabiegów mikrodermabrazji wyróżnić można mikrodermabrazję diamentową, korundową lub tlenową. Najbardziej spektakularne efekty daje seria zabiegów w około dwutygodniowych odstępach.
- Kwasy, które efektywnie złuszczają naskórek, zapobiegając powstawaniu zaskórników. Ponadto przyspieszają procesy odnowy komórkowej, a także poprawiają mikrokrążenie. Kwasy polecane na rozszerzone pory to np. salicylowy, migdałowy, glikolowy lub mlekowy.
- Mezobotox, łączący zabieg mezoterapii i śródskórnej iniekcji toksyny botulinowej. Zmniejsza wydzielanie sebum, wygładza i napina skórę, redukuje zmarszczki.
- Peeling laserowy o działaniu rozświetlającym, opóźniającym procesy starzenia się skóry, poprawiającym napięcie, a także zwężającym pory i wyrównującym koloryt skóry.
Domowe sposoby na rozszerzone pory
Oprócz wspomnianych wyżej metod pomocne będą również domowe sposoby na rozszerzone pory. Maseczki, które można samodzielnie przygotować w domu, skutecznie wspomogą walkę o piękną i ujednoliconą skórę twarzy.
- Wśród prostych, domowych sposobów na zwężenie porów wymienić można maseczkę z ogórka o właściwościach odmładzających, ściągających i nawilżających. Sok z ogórka świetnie tonizuje skórę i ściąga rozszerzone pory, a do tego delikatnie rozjaśnia skórę.
- Pomocne będą również glinki, zwłaszcza zielona lub czarna, znane ze swojego działania obkurczającego pory. Domowe maseczki z glinką wchłaniają nieczystości i nadmiar sebum oraz zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów. Dodanie do maseczki kilku kropel olejku herbacianego zadziała na skórę odkażająco.
- Kolejny domowy sposób to maseczka z białka i cytryny. Wystarczy ubić białko jajka z sokiem wyciśniętym z jednej cytryny i nałożyć na twarz na około 15 minut. Po spłukaniu Twoim oczom ukaże się odświeżona, ujędrniona i oczyszczona skóra, z zamkniętymi porami.
- Działanie silnie ściągające ma również jabłko, które przed nałożeniem na twarz należy zetrzeć na tarce. Kilkanaście minut wystarczy, by skóra nabrała świetlistości i jędrności, a pory zostały ściągnięte.
- Znana jest również maseczka z aspiryny o działaniu przeciwłojotokowym, antybakteryjnym i ściągającym
- Domowe kosmetyki to nie tylko maseczki. Z produktów dostępnych w kuchni możesz wykonać naturalny peeling (mieszanka cukru z sokiem z cytryny), tonik z suszonych liści szałwii o działaniu ściągającym i antyseptycznym, tonik z wody i octu jabłkowego, który skutecznie odświeża i oczyszcza skórę, a nawet skuteczny środek nawilżający z miąższu aloesu.
- Jeśli nie chcesz bawić się w małego chemika, zawsze możesz wspomóc swoją skórę delikatnym masażem z użyciem kostek lodu. Zabieg ten zwęża pory, zmniejsza opuchliznę, poprawia ukrwienie skóry i obkurcza naczynka.
Podsumowanie
Rozszerzone pory to przypadłość, która dotyczy osób z tłustą i problematyczną skórą. Jej całkowite wyeliminowanie niestety nie jest możliwe, jednak można ją zmniejszyć poprzez systematyczną pielęgnację właściwie dobranymi kosmetykami. Z pomocą przychodzą również profesjonalne zabiegi w gabinetach kosmetycznych i klinikach medycyny estetycznej oraz domowe sposoby z użyciem łatwo dostępnych produktów.
Źródła:
- „Domowe kosmetyki na skórę i włosy – zrób je sam”, Smarticular, 2020.
- red: Izabela Wróblewska, Joanna Maj, Karolina Chilicka-Jasionowska „Aparatura kosmetyczna i metodyka zabiegów”, Opole, 2013.
- Natalia Moczulewska, Agata Mańkowska „Zastosowanie kwasu salicylowego w terapii skóry trądzikowej”, w: http://wydawnictwo.wseit.edu.pl/wp-content/uploads/2020/06/Zastosowanie-kwasu-salicylowego-w-terapii-sk%C3%B3ry-tr%C4%85dzikowej.pdf.http://wydawnictwo.wseit.edu.pl/wp-content/uploads/2020/06/Zastosowanie-kwasu-salicylowego-w-terapii-sk%C3%B3ry-tr%C4%85dzikowej.pdf [dostęp:20.05.2022]