Pielęgnacja cery tłustej: jak prawidłowo dbać o skórę i unikać błędów?

11. 9. 2020 · 9 minut czytania
Cera tłusta wymaga odpowiedniej pielęgnacji opierającej się na stosowaniu produktów matowiejących i odkażających oraz nawilżających skórę. Podpowiadamy, jak prawidłowo zadbać o tłustą skórę!
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Pielęgnacja cery tłustej: jak prawidłowo dbać o skórę i unikać błędów?

Pielęgnacja cery tłustej powinna opierać się nie tylko na jej matowieniu i odkażaniu, ale przede wszystkim odpowiednim nawilżeniu. Najczęściej popełnianym błędem przy oleistej skórze jest używanie kosmetyków z alkoholem. Zobacz, jak dbać na co dzień o cerę tłustą i jakich błędów unikać.

Spis treści:

Cera tłusta − co warto o niej wiedzieć?

Zanim przejdziemy do wskazówek, jak dbać o cerę tłustą, warto poznać kilka faktów na temat tego rodzaju skóry. Na początek dobre wiadomości. Skóra tłusta wolniej się starzeje, co oznacza, że później widać na niej drobne zmarszczki. Cera tłusta jest grubsza, a oleiste substancje, które wydziela w nadmiarze, w swoisty sposób pielęgnują ją i konserwują. Dzięki temu kurację przeciwstarzeniową możesz wprowadzić znacznie później. Mimo to skóra tłusta ma niestety też swoją ciemną stronę. Zobacz, jakie są najczęstsze niedoskonałości cery tłustej.

Cera tłusta

Problemy ze skórą tłustą to m.in.:

1. Zgrubiały naskórek

Niedobór kwasu linolowego sprawia, że proces rogowacenia i złuszczania naskórka przestaje działać prawidłowo i w efekcie tworzą się zgrubienia. Wyglądają one nieestetycznie, co może wpłynąć na obniżenie Twojego samopoczucia.

2. Nadczynność gruczołów łojowych

Pamiętaj, że sebum nie jest Twoim wrogiem. Chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Czasami jednak gruczoły łojowe produkują go za dużo. W dużym stopniu aktywność gruczołów łojowych zależy od działania układu hormonalnego, a ten – jak wiadomo – bywa zmienny i kapryśny (największe wahania widać oczywiście w okresie dojrzewania, tak u dziewcząt, jak u chłopców).

Problemy ze skórą tłustą

 

3. Skłonność do infekcji bakteryjnych i grzybiczych

Powłoka, która powstaje z łoju i komórek warstwy rogowej naskórka, staje się pożywką dla mikroorganizmów. To sprzyja pojawianiu się wyprysków i zakażeń grzybiczych czy bakteryjnych skóry. Dlatego właśnie tak ważne jest oczyszczanie skóry tłustej kosmetykami antybakteryjnymi każdego dnia.

4. Słabe ukrwienie

Tłusta cera często jest blada, dlatego że jest niedostatecznie ukrwiona, a w konsekwencji i niedotleniona. Skóra tłusta wymaga poprawy mikrokrążenia − pamiętaj o tym przy codziennej pielęgnacji.

tłusta blada cera

 

Błędy w pielęgnacji tłustej cery – tego nie rób!

Już wiesz, że problem tłustej skóry wiąże się z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. Łój, inaczej sebum, zatyka pory, przez co tworzą się zaskórniki, a cera jest oleista, błyszczy się i nie zawsze wygląda estetycznie. Dlatego właśnie cera tłusta wymaga szczególnego traktowania i regularnego, codziennego oczyszczania. Złe praktyki mogą tylko pogorszyć jej kondycję. Jakich błędów w pielęgnacji tłustej cery się wystrzegać i co wpływa na pogorszenie stanu Twojej skóry? Przyjrzyjmy się temu.

Używanie kosmetyków osuszających z drażniącymi składnikami

Pierwszym i najczęstszym błędem w pielęgnacji cery tłustej jest jej nadmierne przesuszanie. Robisz to przez używanie preparatów drażniących i mocno wysuszających (odtłuszczających), zwłaszcza tych na bazie alkoholu. „Ale jak to?” – pomyślisz – „przecież większość toników dla cery tłustej i trądzikowej ma w sobie alkohol!”. Teoretycznie tak, bo alkohol osusza skórę i usuwa nadmiar oleistego filmu. Przypomnę jednak, że nadmiar sebum pojawia się na skórze dlatego, że jest ona niedostatecznie nawilżona. Twój organizm dąży do równowagi i chce sobie sam pomóc. A więc produkuje więcej sebum, niż jest mu potrzebne. Co dzieje się, kiedy stosujesz kosmetyki z wysuszającymi substancjami? Tworzysz zamknięte koło: osuszasz alkoholem skórę, która już potrzebuje nawilżenia. Dlatego skórę tłustą zdecydowanie lepiej nawilżać.

kosmetyki do cery tłustej

Nakładanie zbyt ciężkich podkładów

Nie sprzyja Ci też nakładanie ciężkich, zapychających podkładów. „Dobre sobie! Przecież, żeby przykryć niedoskonałości skóry, muszę nałożyć trochę więcej kryjącego podkładu!” – odpowiesz. Owszem, być może jest to rozwiązanie na kilka godzin, ale długotrwałe konsekwencje nie są tego warte. Nie bez powodu cerze tłustej często towarzyszy trądzik i zapchane pory. Jak podkreślają dermatolodzy, za trądzik odpowiadają m.in. bakterie Propionibacterium acnes, które pojawiają się na powierzchni skóry.

Komedogenne (zapychające pory) produkty tylko pogarszają stan Twojej cery, a nadmiar produktu na skórze może prowadzić do namnażania się bakterii i ropnych, czerwonych wyprysków. Lepiej więc zapatrzyć swoją kosmetyczkę w lekki krem koloryzujący BB lub CC. Staraj się też wybierać kosmetyki przeznaczone specjalnie do cery tłustej. Zawierają one dodatkowo substancje matujące, są lekkie i nie zapychają porów, a co najważniejsze − pomagają uporać się z namnażającymi się na skórze bakteriami.

wągry na nosie przy bardzo tłustej skórze

Zbyt częste złuszczanie naskórka peelingami

Cerę przesuszają też zbyt częste i mocne, ziarniste peelingi, które zamiast pomóc, prowadzą do nadprodukcji sebum. „To jak mam w takim razie usuwać gromadzący się na masę, zrogowaciały naskórek?” – zapytasz.

Spokojnie, na skórę tłustą i problematyczną są sposoby (piszę o tym dalej; oprócz tego w wolnej chwili przeczytaj: „Na tłustą skórę pomoże...mycie twarzy olejami?!” lub też „Pielęgnacja skóry trądzikowej - czym najlepiej myć twarz?”). Tymczasem wróćmy do innych grzeszków w pielęgnacji cery tłustej.

Jak dbać o cerę tłustą? 6 nawyków, które lepiej wyeliminować

Omówiłam pokrótce, jakich kosmetyków nie stosować przy pielęgnacji skóry tłustej. Jednak dbanie o cerę nie kończy się na zawartości Twojej kosmetyczki. Żeby nie pogorszyć stanu swojej cery, postaraj się wyeliminować kilka czynności, którymi, być może nieświadomie, sobie szkodzisz.

Oto 6 innych szkodliwych nawyków, które mogą pogarszać stan cery tłustej:

  • samodzielne usuwanie zaskórników, krostek,
  • zbyt częste dotykanie twarzy rękoma,
  • zbyt częste opalanie się (wzmaga łojotok),
  • używki, a zwłaszcza palenie papierosów i picie alkoholu,
  • stosowanie zbyt ostrych przypraw,
  • zła dieta – cukry, przetworzone węglowodany, czyli np. czekolada, cukierki, gazowane napoje, mleko.
cera tłusta z wągrami

Co lubi cera tłusta? Pielęgnacja zaczyna się od zmiany nawyków

Jak dbać o cerę tłustą? Jeśli masz na sumieniu którykolwiek z wymienionych wyżej błędów, czeka Cię praca nad zmianą rutyny. Zmień myślenie o pielęgnacji i wypracuj nowe, zdrowe przyzwyczajenia. Opracuj także plan naprawy swojej cery i jej okiełznania. W końcu cera tłusta to nie wyrok! Możesz w pełni cieszyć się piękną i promienną buzią, jeżeli tylko wprowadzisz kilka modyfikacji do codziennej pielęgnacji. Zacznij od wyznaczenia sobie celów.

Pielęgnacja skóry tłustej − 3 najważniejsze cele to:

  • zmniejszyć grubość warstwy rogowej naskórka,
  • uregulować pracę gruczołów łojowych,
  • i poprawić ukrwienie skóry.

Pozwól, że pomogę Ci w ich realizacji. Niżej znajdziesz opis najważniejszych etapów w pielęgnacji cery bardzo tłustej – każdy krok pomoże Ci uregulować pracę gruczołów, a kosmetyki z odpowiednimi składnikami aktywnymi skutecznie poprawią podskórne mikrokrążenie.

pielęgnacja cery tłustej

Pielęgnacja cery tłustej krok po kroku

Na początek jednak uwaga: o myciu, oczyszczaniu i pielęgnacji cery krok po kroku trzeba pamiętać codziennie! Utrzymanie regularności to klucz do sukcesu. Oto 9 kroków pielęgnacji oleistej skóry.

Krok 1. Oczyszczanie cery tłustej żelami i syndetami

Skórę najlepiej oczyszczać żelami czy „mydłami medycznymi” przeznaczonymi dla skóry tłustej (ja polecam np. żele do mycia skóry tłustej lub delikatną piankę oczyszczają. Unikaj mydeł z zasadowym pH. Co prawda zwykłe mydła dobrze oczyszczą skórę i zabiją bakterie, ale dodatkowo przesuszą twarz i mogą ją podrażnić. Zamiast mydeł wybieraj syndety.  

jak pielęgnować cerę tłustą

Krok 2. Oczyszczanie skóry tłustej olejami

Możesz też wypróbować oczyszczanie twarzy olejami. Jest to tzw. Oil Cleansing Method, czyli metoda olejowania skóry. Takie działanie reguluje ilość wydzielanego sebum, pomaga pozbyć się zaskórników i wyprysków. Oleje przeznaczone do skóry tłustej, ze względu na swoje właściwości, to najczęściej olej jojoba, olej lniany, olej z konopii, olej macadamia, olejek arganowy czy olej z czarnuszki.

Dowiedz się więcej o właściwościach oleju lnianego z artykułu: Olej lniany − kuracja kwasami omega-3

Krok 3. Tonizowanie skóry!

Kolejny niezwykle istotny krok to tonizowanie skóry produktami do cery tłustej. Tonik musi być bezalkoholowy, najlepiej zakwaszajacy, z kwasem BHA (salicylowym) lub kwasami AHA – należy go użyć po każdym myciu. Tonik ma za zadanie przywrócić skórze naturalne pH.

Krok 4. Nawilżenie lekkimi kremami

Na dzień warto zastosować lekkie kremy lub emulsje do skóry tłustej o działaniu nawilżającym lub nawilżająco-matującym (wypróbuj np. Aknicare Cream, krem do cery tłustejUriage Hyseac MAT krem do cery tłustej i mieszanejPharmaceris T Sebostatic Dzień krem normalizujący do twarzy). Nie stawiaj na sam efekt matujący − kremy silnie ściągające mogą tylko spotęgować wydzielanie sebum. Pamiętaj, że skóra tłusta potrzebuje nawilżenia − to jej pierwotny problem! Krem o lekkiej, np. żelowej konsystencji, nie będzie zapychał porów, a przy tym przyniesie skórze ulgę.

bardzo tłusta cera

Krok 5. Odżywiające kosmetyki na noc

Nie zapominaj o kremach odżywczo-regenerujących na noc, które są przeznaczone do cery tłustej i regulują pracę gruczołów łojowych. Nocą Twoja skóra lepiej chłonie substancje odżywcze. Warto więc pomyśleć o preparatach zawierających witaminy C i E, a także kwas hialuronowy, pochodne witaminy A czy koenzym Q10. Nie skupiaj się na osuszaniu skóry nocą!

Krok 6. Peeling enzymatyczny zamiast ziarnistego

Wspominałam, że zbyt częste wykonywanie peelingów gruboziarnistych może pogorszyć kondycję skóry bardzo tłustej. Jak więc pozbyć się zgrubiałego, martwego naskórka? Wykonaj peeling chemiczny. Raz w tygodniu koniecznie zastosuj peeling enzymatyczny. Sprawdzić może się także peeling gommage. Więcej na jego temat przeczytasz tu: Peeling gommage − rewolucja w peelingach do cery naczynkowej!

Sprawdź kosmetyki do peelingu.

Dla lepszego oczyszczenia skóry możesz dodatkowo nałożyć na twarz maskę oczyszczającą.

Peeling enzymatyczny cery tłustej

Krok 7. Zabiegi kosmetyczne

Możesz też zdecydować się na zabiegi w gabinecie kosmetycznym (np. odpowiednio dobrane peelingi medyczne, mikrodermabrazję, mezoterapię bezigłową lub igłową czy maskę tretynoinową – tretynoina to pochodna witaminy A, normalizuje ilość wydzielanego sebum). Zawsze polegaj na opinii specjalisty, który dobierze odpowiedni zabieg do Twojej skóry. Nie zawsze mocna mikrodermabrazja będzie dla Ciebie dobra. Czasem lepszy efekt przyniesie seria łagodniejszych peelingów kawitacyjnych.

Zabiegi kosmetyczne dla cery tłustej

Krok 8. Fotoprotekcja każdego dnia!

Używanie kremów z filtrem UVA i UVB to podstawa pielęgnacji każdej skóry. I to nie tylko w lecie! Szkodliwe na skóry promieniowanie UV dociera do nas przez cały rok i naraża Cię na stres oksydacyjny. Na 20 minut przez wyjściem z domu nałóż na skórę krem z filtrami SPF.

Krok 9. Używaj podkładów do cery tłustej

Żeby ograniczyć świecenie się skóry, najlepiej sięgaj po lekkie podkłady i bibułki matujące. Sprawdź, czy są one polecane do Twojego rodzaju cery i czy nie są komedogenne. W ciągu dnia, zamiast dokładać na twarz kolejną warstwę pudru matującego, użyj lepiej bibułki matującej, która ściągnie nadmiar sebum.

Podkład dla cery tłustej

Jak pielęgnować tłustą cerę? Stwórz własną rutynę!

Pielęgnacja bardzo tłustej cery to w dużej mierze regularne oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie. Unikaj ciężkich kosmetyków zatykających pory i produktów drażniących czy zbyt mocno osuszających (np. na bazie alkoholu). Zwróć też uwagę na to, czego lepiej nie robić przy oleistej skórze i wprowadź zdrowe nawyki do codziennej pielęgnacji.

 

Źródła:

  1. H.I. Maibach, Oily Skin: An Overview
  2. L.S. Baumann, R.D. Penfield, J.L. Clarke, D.K. Duque, Journal of Cosmetics Oily Skin Scale validation

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice