Tonizacja twarzy — co to znaczy i jakie są zalety tonizowania cery?

22. 4. 2022 · 4 minuty czytania

Co daje tonizacja skóry i czym jest tonik do twarzy? Dowiedz się, jak zadbać o prawidłowe pH swojej cery.

Sandra Słuszewska
Sandra Słuszewska
Tonizacja twarzy — co to znaczy i jakie są zalety tonizowania cery?

Tonizowanie twarzy to jeden z najistotniejszych elementów codziennej pielęgnacji cery. Dzięki niemu skóra odzyskuje prawidłowe pH, a resztki zanieczyszczeń zostają z niej usunięte. Ponadto tonizacja sprawia, że cera staje się bardziej nawilżona oraz odświeżona. Po co i kiedy tonizować twarz? Do czego służy tonik kosmetyczny? Wyjaśniamy.

Co to jest tonizacja twarzy?

Warto pamiętać, że stosowanie mydeł oraz kosmetyków myjących wywołuje zmiany pH, co przyczynia się do zaburzenia funkcji ochronnej skóry. Wówczas staje się ona bardziej wrażliwa i reaktywna na bodźce. W utrzymaniu jej prawidłowego pH (około 5,5) pomocna jest tonizacja twarzy — kolejny etap pielęgnacji cery, wykonywany zaraz po demakijażu. Odpowiednie toniki do twarzy przywracają skórze właściwe pH i ostatecznie usuwają resztki zanieczyszczeń oraz kosmetyku myjącego. Co więcej, np. tonik Dermedic Normacne Preventi wykazuje działanie odświeżające, a także łagodzące za sprawą obecnych w nim składników nawilżających oraz ściągających.

Co daje tonizacja twarzy

Co daje tonizowanie twarzy?

Co daje stosowanie toniku do twarzy? Oprócz przywracania prawidłowego pH skórze warto również pamiętać o innych zaletach tonizacji twarzy. W zależności od rodzaju wybranego kosmetyku i składników w nim zawartych zabieg ten działa korzystnie na cerę w różny sposób. Może np.:

  • Odświeżać skórę twarzy,
  • Pomagać w dogłębnym nawilżaniu cery,
  • Ściągać rozszerzone pory,
  • Stanowić etapem przygotowujący skórę do kolejnych etapów codziennej pielęgnacji twarzy,
  • Usuwać pozostałości środków myjących i zanieczyszczeń,
  • Sprawiać, że składniki aktywne obecne w kosmetykach do pielęgnacji  twarzy lepiej się wchłonią,
  • Redukować zmiany skórne, np. trądzik, zmarszczki,
  • Łagodzić podrażnienia,
  • Wspierać proces regeneracji naskórka.

Czym i jak tonizować twarz?

Co to znaczy tonizować twarz w prawidłowy sposób? Przede wszystkim ważny jest dobór odpowiednich preparatów. Jeżeli zastanawiasz się, czym tonizować twarz, pamiętaj, że należy decydować się na kosmetyk dopasowany do indywidualnych potrzeb skóry. Najbardziej popularnymi produktami tego rodzaju są toniki oraz hydrolaty. Skład tego pierwszego oparty jest na bazie wody, a dodatkowo zazwyczaj zawiera: 

  • Witaminy,
  • Oleje,
  • Alkohol,
  • Glicerynę,
  • Ekstrakty z roślin. 

Należy wybierać toniki pozbawione komponentów syntetycznych, czyli sięgać po preparaty na bazie składników pochodzenia naturalnego. Ponadto powinno się unikać substancji o działaniu wysuszającym (np. alkoholi), a także silnie aromatyzujących lub konserwujących. Jednym z polecanych tego typu kosmetyków jest tonik Dr. Organic Bioactive Skincare ze względu na zawartość oleju różanego. Komponent ten wykazuje właściwości antyseptyczne oraz pomaga w redukcji zaczerwienień. Warto pamiętać, że tonizowanie twarzy wodą utlenioną absolutnie nie jest wskazane. Taka metoda może podrażnić skórę i przyczynić się do powstawania przebarwień.

Jak tonizować twarz

Toniki przywracające skórze właściwe pH można podzielić na:

  • odświeżające,
  • łagodzące, które poleca się w szczególności dla cery wrażliwej; w swoim składzie mają substancje o właściwościach nawilżających i łagodzących podrażnienia, np. tonik Avene,
  • te z dodatkiem kwasów złuszczających, które są zalecane dla cery tłustej, trądzikowej i mieszanej; wpływają na poprawę kondycji skóry,
  • nawilżające, np.  tonik kojący Bielenda Professional SupremeLab.

Kiedy tonizować twarz?

Wiele osób zastanawia się, co powinno się zrobić najpierw — tonizowanie czy mycie twarzy. Prawidłowa kolejność to: oczyszczanie skóry, później użycie toniku. Tonizacja powinna być wykonywana wieczorem i rano, po demakijażu i oczyszczeniu cery. Wystarczy niewielką ilość produktu nałożyć bezpośrednio na skórę lub na płatek kosmetyczny, delikatnie przykładając go do twarzy. Nie można nadmiernie pocierać skóry, aby nie naruszyć jej bariery ochronnej. Jeśli w ciągu dnia cera ma kontakt ze środkami myjącymi, można przeprowadzić np. tonizowanie wodą różaną. 

    Aby przekonać się, co daje tonik do twarzy, należy regularnie przeprowadzać ten etap pielęgnacjiy. Takich preparatów powinno się używać po umyciu twarzy żelem, ale przed nałożeniem kremu na dzień. Ponadto tonik można stosować, aby odświeżyć skórę w ciągu dnia. W tym celu najlepiej sięgnąć po wygodny kosmetyk w rozpylaczu. Warto także stworzyć taki preparat samodzielnie (np. z płatków róży i wody destylowanej) i przeprowadzać domowe tonizowanie twarzy.

    Czy hydrolat tonizuje

    Czy hydrolat tonizuje?

    Hydrolat to kosmetyk, który powstaje na skutek procesu destylacji roślin z wykorzystaniem pary wodnej. Zatem to nic innego jak woda destylowana, substancje aktywne pozyskane z roślin, a także śladowe ilości olejku eterycznego. Jednak nie każdy hydrolat cechuje się niskim pH, a co za tym idzie właściwościami tonizującymi. Wszystko zależy od surowca preparatu. Jeżeli skóra źle reaguje na składniki obecne w toniku, można przeprowadzić tonizowanie twarzy za pomocą hydrolatu o odpowiednim pH ≤ 5.5.

    Tonizacja twarzy — czy warto to robić?

    Wiedząc, co to jest działanie tonizujące, można stwierdzić, że stosowanie odpowiednich toników do twarzy przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim w taki sposób odświeżysz skórę, złagodzisz podrażnienia i przywrócisz jej odpowiednie pH skóry. Tonizowanie powinno stanowić niezbędny etapem w codziennej pielęgnacji cery, tuż po demakijażu i oczyszczaniu. Należy przy tym zwracać uwagę na skład preparatu, aby móc cieszyć się oczekiwanym rezultatem.

    Źródła:

    1. Schmid-Wendtner MH, Korting HC: pH powierzchni skóry i jego wpływ na funkcję barierową i pielęgnację skóry. Skin Pharmacol Physiol 2006;19:296-302, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16864974/ [dostęp: 16.05.2022]
    2. The Relation of pH and Skin Cleansing, Surber C., Abels C., Maibach H., 2018, https://www.karger.com/Article/Abstract/489527 [dostęp: 16.05.2022]

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Sandra Słuszewska
      Sandra Słuszewska
      Pracuję jako przedstawiciel medyczno-farmaceutyczny oraz studiuję biologię. Uwielbiam tworzyć teksty o tematyce medycznej lub beauty i pragnę pogłębiać swoje umiejętności w tym zakresie. Uważam, że warto przyswajać wiedzę na temat zdrowia, a także poznawać tajniki pielęgnacji skóry. Kocham rośliny, a moja dusza podróżnika sprawia, że zaczynam dzień od sprawdzenia tanich lotów na najbliższy weekend.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Sandra Słuszewska
      Sandra Słuszewska
      Pracuję jako przedstawiciel medyczno-farmaceutyczny oraz studiuję biologię. Uwielbiam tworzyć teksty o tematyce medycznej lub beauty i pragnę pogłębiać swoje umiejętności w tym zakresie. Uważam, że warto przyswajać wiedzę na temat...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice