Trawa cytrynowa w kosmetyce – na co jest dobra?

14. 6. 2022 · 7 minut czytania

Trawa cytrynowa to roślina znana miłośnikom kuchni azjatyckiej. Jednak walory smakowe i zapachowe to nie jedyne atuty rośliny. Poznaj właściwości zdrowotne i kosmetyczne trawy cytrynowej.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Trawa cytrynowa w kosmetyce – na co jest dobra?

Powodów, dla których warto zainteresować się tą orientalną rośliną, jest całe mnóstwo. Bogactwo witamin i minerałów zawartych w trawie cytrynowej od setek lat wykorzystuje się w medycynie ludowej. Roślina sprawdzi się nie tylko w kuchni jako aromatyczny dodatek do potraw, ale także jako baza kosmetyków naturalnych oraz ajurwedyjskich. Jakie działanie ma trawa cytrynowa w kosmetyce? Wyjaśniamy w artykule.

Trawa cytrynowa – co to za roślina?

Trawa cytrynowa (Cymbopogon citratus) znana także pod nazwą palczatka cytrynowa lub cytronela, jest rośliną z rodziny wiechlinowatych, a jej środowisko naturalne to obszary Azji, Ameryki Południowej i Afryki. Pola uprawne trawy cytrynowej można również znaleźć na terenie Gruzji. Wyglądem przypomina trzcinę – liście są twarde, ostro zakończone, zebrane w dorodne i gęste kępy o soczyście zielonym wybarwieniu. W naturze palczatka osiąga nawet 2 m wysokości, jednak to, co najcenniejsze, znajduje się w jej wnętrzu.

Znakiem rozpoznawczym trawy cytrynowej jest jej aromat – intensywny, orzeźwiający, wibrujący. By go wydobyć, najlepiej rozbić lub drobno posiekać roślinę. Nie można również zapomnieć o smaku. Choć nazwa sugeruje, że będziemy mieć do czynienia z kwaśną nutą, przypominającą popularny, żółty owoc, to jej smak jest znacznie łagodniejszy, korzenny.

Roślinę można wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z najbardziej popularnych jest zastosowanie w formie aromatycznej przyprawy, wzbogacającej smak potraw orientalnych. Trudno wyobrazić sobie kuchnię tajską lub indyjskie curry bez dodatku cytroneli, która nadaje daniom charakterystycznego smaku i zapachu. Ze względu na cytrusowy aromat sprawdzi się jako dodatek do orzeźwiających napojów, drinków czy wód smakowych. Jeśli masz ochotę poeksperymentować w kuchni, dorzuć jej odrobinę do zup, dań na bazie ryb i mięsa, owoców morza, sosów i sałatek. Już niewielka ilość odmieni banalną na pozór potrawę i doda jej nieco egzotycznego, orientalnego stylu.

Trawa cytrynowa co to za roślina

Na co jest dobra trawa cytrynowa?

Trawa cytrynowa jest rośliną wykazującą silne właściwości prozdrowotne. Atut ten wykorzystywany był w medycynie naturalnej już setki lat temu, głównie na terenach Azji i Ameryki Południowej. Ówcześni mieszkańcy dostrzegli jej potencjał i z powodzeniem wykorzystywali do leczenia różnego rodzaju dolegliwości. Co ważne, współczesna medycyna potwierdza, żetrawa cytrynowa to bogactwo witamin i minerałów, dlatego może być naturalnym wsparciem dla organizmu przy wielu schorzeniach.

Co znajdziemy w trawie cytrynowej?

  • Witaminy – witaminę C, witaminę A, witaminy z grupy B (kwas foliowy, niacynę, ryboflawinę, tiaminę, pirydoksynę).
  • Składniki mineralne – sód, cynk, potas, wapń, magnez, fosfor.
  • Cytral – związek chemiczny wykazujący silne działanie przeciwnowotworowe.

Największa ilość wymienionych wyżej substancji znajduje się w olejku eterycznym pozyskiwanym z palczatki, w sprzedaży dostępnym pod nazwą olejek lemongrasowy lub olejek cytronelowy. Ale trawę cytrynową kupisz nie tylko w formie olejku. W sklepach zielarskich lub orientalnych możesz znaleźć trawę cytrynową pociętą na kawałki, suszoną, marynowaną, a nawet sproszkowaną i każda z nich jest tak samo wartościowa.

Na co pomaga trawa cytrynowa?

  • Łagodzi dolegliwości żołądkowe i przyspiesza metabolizm.
  • Wspomaga pracę układu odpornościowego.
  • Wykazuje właściwości kojące, relaksujące i uspokajające.
  • Pomaga na problemy z pamięcią i koncentracją.
  • Łagodzi bóle głowy, mięśni i stawów, a także bóle menstruacyjne.
  • Przyspiesza walkę z przeziębieniem i grypą.

Trawa cytrynowa – właściwości kosmetyczne

Trawa cytrynowa jest rośliną, która znajduje zastosowanie nie tylko w gastronomii czy medycynie naturalnej, ale także w przemyśle kosmetycznym. Producenci dostrzegli drzemiącą w niej moc i coraz częściej wzbogacają nią swoje produkty. Jakie właściwości kosmetyczne ma trawa cytrynowa? Czy rzeczywiście warto szukać jej w produktach do pielęgnacji twarzy, włosów i ciała? Oczywiście, że tak!

Jakie działanie wykazuje trawa cytrynowa?

  1. Antybakteryjne i przeciwgrzybicze, co szczególnie docenią osoby z tłustą i problematyczną skórą. Kremy do twarzy i inne kosmetyki na bazie trawy cytrynowej pomagają leczyć trądzik, zmniejszają wydzielanie sebum oraz ściągają rozszerzone pory. Z kolei preparaty do pielęgnacji stóp przyspieszają walkę z grzybicą.
  2. Rozjaśniające. Zawartość witaminy C w połączeniu z witaminami A i B powoduje rozświetlenie skóry, niweluje przebarwienia i odświeża. Poszarzała skóra odzyskuje blask i wigor, a drobne zmarszczki zostają zredukowane.
  3. Relaksujące. Olejek eteryczny pozyskiwany z trawy cytrynowej redukuje stres i odpręża, dlatego jest niezastąpiony podczas kąpieli. Produkty, które w swoim składzie zawierają dodatek trawy cytrynowej, to między innymi płyny do kąpieli, mydła naturalne, a także olejki eteryczne.
  4. Rozluźniające. Trawę cytrynową można spotkać jako składnik uzupełniający w olejkach do masażu.
  5. Ujędrniające. Masła, scruby i różnego rodzaju preparaty do pielęgnacji ciała wzbogacone trawą cytrynową zyskują niesamowity, świeży aromat, a także silne właściwości napinające skórę. Pomagają zmniejszyć widoczność rozstępów oraz zredukować cellulit, dlatego warto uzupełnić swoją kosmetyczkę w olejek na rozstępy, który w swoim składzie zawiera trawę cytrynową.
  6. Przeciwłupieżowe.Szampon do włosów z dodatkiem trawy cytrynowej zmniejsza łojotok, działa antyseptycznie i kojąco.
  7. Aromatyzujące. Cytrynowy aromat olejku lemongrasowego został również doceniony przez branżę perfumeryjną, która wzbogaca nim swoje receptury. Perfumy z dodatkiem olejku lemongrasowego charakteryzują się soczystymi i świeżymi nutami, dlatego znajdują zastosowanie głównie w letnich, orzeźwiających i lekkich kompozycjach zapachowych. Ponadto olejek wykorzystuje się w produkcji dezodorantów, olejków eterycznych i produktów aromatyzujących wnętrza.

Jeśli myślisz, że to już wszystkie możliwe właściwości trawy cytrynowej, to muszę Cię zaskoczyć. Warto wspomnieć o jeszcze jednej i to bardzo ważnej, a mianowicie – odstraszającej komary i kleszcze. Cecha, która dla nas stanowi jeden z największych atutów rośliny, czyli intensywnie cytrusowy aromat, dla owadów jest nie do zniesienia.

Trawa cytrynowa zastosowanie w kosmetyce

Trawa cytrynowa – zastosowanie w kosmetyce

Drogerie i sklepy kosmetyczne obfitują w produkty, których receptura została wzbogacona trawą cytrynową. Czasem trudno się zdecydować i wybrać kosmetyk, który okaże się strzałem w dziesiątkę. Zerknij na moje typy.

  • Masło do ciała trawa cytrynowa Orientana – preparat o działaniu natłuszczającym, ujędrniającym i nawilżającym, o apetycznym, cytrusowym aromacie. Kremowa, delikatna konsystencja szybko się wchłania, nie pozostawiając na skórze lepkiej warstwy. Przeznaczony do każdego rodzaju skóry.
  • Scrub do ciała, trawa cytrynowa i cukier Organic Shop – naturalny, wygładzający peeling do ciała na bazie cukru i organicznego olejku z trawy cytrynowej. Złuszcza martwy naskórek, wygładza i oczyszcza. Przywraca skórze miękkość, poprawia krążenie i wygładza.
  • Olejek do ciała, imbir i trawa cytrynowa Orientana – 100% natury! Unikalne połączenie olejków rozgrzewa, oczyszcza i wzmacnia skórę. Produkt działa detoksykująco i odświeżająco, a regularnie stosowany redukuje pomarańczowa skórkę i niweluje obrzęki. Rytuał pielęgnacyjny uprzyjemnia energetyzujący aromat trawy cytrynowej i imbiru.
  • Żel pod prysznic, orzeźwiający, miętowy deszcz Organic Shop – produkt nietestowany na zwierzętach. Zawiera ekstrakt z mięty o działaniu antybakteryjnym, odprężającym i regenerującym, a także bogaty w witaminy olejek z trawy cytrynowej, znany ze swoich właściwości odżywiających.
  • Maseczka z glinki, imbir i trawa cytrynowa Orientana – kremowa, naturalna maseczka, której głównymi składnikami są glinki: kaolinowa i bentonitowa, wyróżniające się właściwościami oczyszczającymi, detoksykującymi i odświeżającymi skórę. Dogłębnie odżywia, usuwa nadmiar sebum oraz działa bakteriobójczo. Sprawdzi się przede wszystkim u osób mających cerę mieszaną i tłustą.

Tonik do twarzy, imbir i trawa cytrynowa Orientana – produkt, który nie zawiera alkoholu ani olejów. Przywraca skórze właściwy poziom pH, działa przeciwzapalnie i regenerująco. Ukierunkowany na potrzeby skór tłustych, mieszanych i trądzikowych.

Trawa cytrynowa przeciwwskazania

Trawa cytrynowa – przeciwwskazania

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do stosowania trawy cytrynowej? Nie ma ich wiele, ale należy o nich wspomnieć.

  • Trawę cytrynową powinny wykluczyć z diety kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie powinny one również stosować kosmetyków zawierających w swoim składzie olejek lemongrasowy, a już tym bardziej – używać olejku bezpośrednio na skórę. Aplikacja może powodować podrażnienia, dlatego najlepiej w ogóle zaprzestać jego stosowania. 
  • Co ważne, olejku z trawy cytrynowej w formie nierozcieńczonej nie wolno nakładać na skórę nawet wtedy, gdy nie jesteś w ciąży. Zawsze należy połączyć go z innymi olejkami w celu złagodzenia działania.

Podsumowanie

Trawa cytrynowa to roślina o działaniu leczniczym i terapeutycznym. Znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce, medycynie ludowej, branży perfumeryjnej, a także w gastronomi. Szczypta trawy cytrynowej zamieni zwykłą potrawę w orientalne danie, a kosmetyki z dodatkiem olejku lemongrasowego pobudzą, orzeźwią i dodadzą energii. Ponadto sprawdza się do pielęgnacji skóry tłustej, z problemem trądziku, a także poszarzałej, zmęczonej i z pierwszymi oznakami starzenia. Ze względu na silne działanie aromatyzujące niezalecana jest dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Źródła:

  1. Dominik Kmiecik, Joanna Kobus-Cisowska, Ewa Flaczyk, Bartosz Kulczyński, Monika Przeor, Adrianna Frączek, „Palczatka cytrynowa (Cymbopogon citratus L.) jako składnik nowej żywności bioaktywnej”, https://pttzm.org/wp-content/uploads/2019/12/MONOGRAFIAt2.pdf#page=156 [dostęp 14.06.2022].
  2. Karkala Manvitha, Bhushan Bidya, „Review on pharmacological activity of Cymbopogon citratus”,  https://www.florajournal.com/archives/2014/vol1issue6/PartA/3.1.1.pdf, [dostęp 14.06.2022].

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ na organizm. Swoją wiedzą dzielę się za pomocą merytorycznych artykułów, niosących realną wartość dla czytelników.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka, pasjonatka słonecznej Italii, literatury faktu i mocnej, włoskiej kawy. Na co dzień stawiam na rozwój w obszarze świadomej pielęgnacji i dbałości o ciało. Rozszyfrowuję składy kosmetyków i ich wpływ...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice