Nadmierne pocenie: domowe sposoby i nie tylko! Sprawdź!
Problem nadmiernej potliwości potęgują wysokie temperatury, silne emocje i stres. Kiedy powinna Cię zaniepokoić? Kiedy należy udać się do lekarza? Wszystko o nadmiernej potliwości ciała.
Spis treści
Pocenie się to naturalny proces fizjologiczny, chroniący organizm przed przegrzaniem. Problem zaczyna się w sytuacji, gdy gruczoły potowe są nadaktywne. Mamy wtedy do czynienia z nadmierną potliwością, która jest dolegliwością wstydliwą i uciążliwą. Jakie mogą być jej przyczyny? Kiedy należy ją leczyć i jakie są skuteczne sposoby na nadmierną potliwość? Podpowiadamy!
Nadmierne pocenie – przyczyny
Gruczoły potowe zlokalizowane są na całym ciele, ale największa ich liczba znajduje się na dłoniach, stopach i w okolicach pach. Wydzielina gruczołów potowych to pot, którego podstawowym zadaniem jest regulacja temperatury ciała, np. chłodzenie podczas letnich upałów. Ponadto wraz z potem usuwane są z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. Tak więc sam proces pocenia się, choć kłopotliwy i mało przyjemny, jest jak najbardziej potrzebny.
Niestety zdarza się, że naturalna reakcja organizmu, czyli wydzielanie potu, zostaje zaburzona, co objawia się nadmierną potliwością nazywaną hiperhydrozą. W zależności od przyczyn wyróżniamy nadpotliwość pierwotną i wtórną. Nadpotliwość pierwotna jest efektem stresu, zdenerwowania lub silnych emocji. Najczęściej występuje w okolicach pach, na dłoniach i stopach, a jej źródłem są uwarunkowania genetyczne i osobnicze predyspozycje. Nadpotliwość wtórna, w przeciwieństwie do pierwotnej, występuje na całym ciele. Może się wiązać ze współistnieniem innych chorób drobnoustrojowych.
Hiperhydrozę wtórną mogą wywoływać:
- Choroby organizmu, wysoka gorączka,
- Przewlekła infekcja, której towarzyszą zimne poty, np. gruźlica,
- Nadczynność tarczycy,
- Cukrzyca,
- Choroby nowotworowe, np. chłoniak Hodgkina, guz chromochłonny nadnerczy,
- Niewydolność serca,
- Alkohol i inne używki,
- Menopauza,
- Ciąża,
- Nadwaga,
- Przyjmowanie niektórych leków.
Nadmierna potliwość – objawy
Do objawów nadpotliwości zaliczamy między innymi:
- Wilgotność i lepkość występująca na dłoniach i podeszwach stóp,
- Zbyt duża ilość potu powodująca przesiąkanie i ślady na ubraniach,
- Zwiększona częstotliwość pocenia się ciała,
- Problemy skórne, takie jak infekcje grzybicze i bakteryjne, wysypka,
- Schorzenia paznokci.
Objawy nadmiernej potliwości zaburzają codzienną aktywność, życie zawodowe i relacje międzyludzkie. Osoby zmagające się z problemem są wycofane, nie wchodzą w interakcje, obawiają się bliskości, co nierzadko prowadzi do poważnych problemów emocjonalnych i społecznych.
Nadmierna potliwość – leczenie
Jak zminimalizować skutki nadmiernej potliwości? Poznaj kilka sprawdzonych metod!
1. Antyperspiranty
Jeśli Twoim problemem jest nadmierna potliwość pod pachami, zamień dezodorant na antyperspiranty, które w swoim składzie zawierają między innymi związki glinu. Podczas gdy dezodorant jedynie maskuje nieprzyjemny zapach, antyperspirant czopuje ujścia gruczołów potowych, blokując wydostanie się potu na zewnątrz. Podobne działanie mają antyperspiranty do stóp, które zmniejszają potliwość, odświeżają, a dodatkowo działają antybakteryjnie.
2. Blokery potu
Antyperspiranty nie dają wystarczającej ochrony i w dalszym ciągu czujesz dyskomfort? Wypróbuj preparat do zadań specjalnych, czyli bloker, np. bloker w sprayu Medispirant, który skutecznie upora się z problemem nadmiernej potliwości pod pachami. Produkty te zawierają duże stężenie soli glinu, które skutecznie hamują wydzielanie potu. Stosuje się je 1 lub 2 razy w tygodniu, na suchą, oczyszczoną skórę. Uwaga! Blokerów nie można stosować bezpośrednio po depilacji pach. Mogłoby się to skończyć bardzo silnym podrażnieniem i pieczeniem.
3. Właściwa pielęgnacja ciała
Wzmożoną potliwość często potęguje nieprawidłowa pielęgnacja ciała. Warto wybierać produkty z naturalnym, delikatnym składem, które nie wywołają dodatkowych podrażnień, np. mydło w kostce z nanosrebrem i biała glinką Pharmedis Kropla Zdrowia o działaniu wygładzającym, łagodzącym i mineralizującym. Unikaj sulfatów (oznaczonych skrótem SLS), odpowiadających za tworzenie się piany i rozpuszczanie tłuszczów. Mogą przyczyniać się do świądu, łupieżu, zaczerwienień oraz podrażnień.
Jeśli zamiast szybkiego prysznica preferujesz relaksujące kąpiele, zerknij na ałun potasowy w proszku do stóp, dłoni i ciała Floslek Balerina. Produkt jest naturalnym minerałem o właściwościach antybakteryjnych, ściągających i neutralizujących nieprzyjemny zapach. Możesz go dodać do kąpieli, ewentualnie wykorzystać do moczenia stóp lub dłoni. Ale to nie wszystko, bo preparat ten sprawdzi się również jako zasypka, którą możesz wetrzeć w problematyczne miejsca. Podobne właściwości wykazuje puder do ciała Dr. Max z talkiem, alantoiną i ekstraktem z rumianku, o silnym działaniu odświeżającym, pielęgnującym skórę i zapobiegającym otarciom, a także odparzeniom.
4. Zabiegi medycyny estetycznej – botoks
Wstrzykiwanie toksyny botulinowej, zwanej powszechnie botoksem, to skuteczna metoda na zminimalizowanie nadmiernej potliwości w najbardziej newralgicznych miejscach. Substancja powstrzymuje proces pocenia, dzięki czemu usuwa problem wilgotnych stóp, dłoni lub mokrych plam na ubraniach w okolicach pach. Zabieg wykonuje się cienką igłą, przez co jest praktycznie bezbolesny. W przypadku dyskomfortu lekarz może posmarować miejsce iniekcji specjalną maścią znieczulającą. W celu utrzymania jak najlepszych efektów botoks należy powtarzać w określonej przez specjalistę częstotliwości.
5. Zdrowa dieta
Za wzmożoną potliwość bardzo często odpowiedzialna jest dieta. Fast-foody, produkty wysoko przetworzone, cukier, kofeina to tylko część winowajców. Nie mniej szkodliwe są ostre przyprawy i duża ilość soli. Aby zmniejszyć przykre dolegliwości, postaw na odpowiednio zbilansowany jadłospis, bogaty w warzywa, owoce, białe mięso, ryby i zdrowe tłuszcze.
6. Zadbaj o relaks!
Przewlekły stres, rozdrażnienie, brak wystarczającej ilości snu – te wszystkie wymienione czynniki mogą powodować podniesienie temperatury ciała, a organizm, chcąc się obronić, zacznie produkować więcej potu, by ją obniżyć. I tak powstaje błędne koło. Czy jest sposób, by je powstrzymać? Przede wszystkim zadbaj o ciało i wprowadź do swojej codzienności techniki relaksacyjne, np. medytację, wycisz się przed snem – zamiast przeglądania mediów społecznościowych lub kolejnego odcinka serialu, wybierz jeden rozdział ulubionej książki.
Nadmierne pocenie – domowe sposoby
Na zmniejszenie potliwości duży wpływ ma zmiana codziennych nawyków. Aby pomóc swojemu organizmowi, pamiętaj o częstej higienie ciała, noś ubrania wykonane z przewiewnych, naturalnych materiałów, wybieraj skórzane obuwie oraz pamiętaj o systematycznej wymianie wkładek w butach. Pomocne będą również zioła. Do najskuteczniejszych w leczeniu tego typu dolegliwości należą szałwia lekarska, rumianek i melisa. Włącz do swojej diety pomidory i szparagi. Skuteczny jest również ocet jabłkowy, który możesz wcierać wacikiem bezpośrednio w newralgiczne miejsca lub pić rozcieńczony wodą.
Nadmierna potliwość – jakie badania wykonać?
Na początek ważna informacja. Nadmierna potliwość jest dolegliwością przewlekłą, a całkowite wyeliminowanie problemu wymaga kompleksowego podejścia i nie zawsze kończy się sukcesem. Kluczowe jest jednak, by podjąć odpowiednie kroki jak najszybciej. Jeśli nadpotliwości towarzyszą inne, niepokojące objawy, takie jak duża utrata wagi, osłabienie, drżenie rąk, kołatanie serca, duszności, podwyższona temperatura ciała lub częste stany gorączkowe, należy udać się do lekarza, który skieruje na dodatkowe badania lub zaleci pomocne leki na nadmierne pocenie.
Badania, które najczęściej zaleca się przy nadmiernej potliwości, to między innymi morfologia krwi, próby nerkowe i wątrobowe, stężenie glukozy we krwi, badanie przesiewowe OB, oznaczenie TSH wykrywające zaburzenia czynności tarczycy. Oprócz tego lekarz może skierować na badania obrazowe, np. USG brzucha, tomografię klatki piersiowej czy rezonans magnetyczny głowy.
Podsumowanie
Nadmierna potliwość to nieprzyjemne i nieestetyczne zaburzenie, wpływające na codzienne życie. Jeśli nie towarzyszą jej inne, niepokojące symptomy, zacznij od wprowadzenia zmian w swojej diecie, pielęgnacji, wysypiaj się, zadbaj o relaks i odpoczynek oraz wspomóż walkę antyperspirantem, blokerem lub specjalną zasypką. Jeśli mimo wszystko nie zauważysz poprawy, problem się nasili albo wystąpią dodatkowe dolegliwości, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który dobierze właściwą metodę leczenia.
Źródła:
- Adriana Polańska „Nadmierne wydzielanie potu (Hyperhidrosis)” https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/168862,nadmierne-wydzielanie-potu-hyperhidrosis [dostęp 28.06.2022]
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperhidrosis/diagnosis-treatment/drc-20367173 [dostęp 28.06.2022]
- „Two types of Hyperhidrosis”, https://www.sweathelp.org/home/types-of-hyperhidrosis.html [dostęp 28.06.2022]
- T. Schlereth, M. Dieterich, F. Birklein, Hyperhidrosis-Causes and Treatment of Enhanced Sweating