Jak wyglądają rozstępy? Zobacz, jak je wcześnie rozpoznać i jak pielęgnować skórę

3. 1. 2022 · 11 minut czytania

Niebawem sezon plażowy, a Ty nie możesz pozbyć się rozstępów? Dowiedz się, jak wyeliminować nieestetyczne zmiany skórne! Poznaj skuteczne sposoby na przywrócenie skórze jędrności.

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jak wyglądają rozstępy? Zobacz, jak je wcześnie rozpoznać i jak pielęgnować skórę

Jak wyglądają rozstępy? To poprzeczne lub podłużne pasy, które przypominają do złudzenia blizny. Tworzą się przez pęknięcia włókien kolagenowych pod skórą. Najczęściej powstają w wyniku zbyt szybkiego rozciągania się skóry pod wpływem zwiększającej się objętości ciała. Znacznie częściej dotykają kobiet, zwłaszcza w ciąży. Mogą jednak borykać się z nimi i mężczyźni. Z rozstępami trzeba rozprawić się jak najwcześniej. Jeśli to możliwe, jeszcze w fazie zapalnej! Dowiedz się, jak radzić sobie z tym przykrym problemem.

Jak wyglądają rozstępy? Samopojawiające się blizny

Aleksandra Wolska pisze:

„Zastanawiasz się, jak wyglądają rozstępy? Najprościej porównać je do blizny pojawiającej się na ciele bez wyraźnej przyczyny, urazu. Na Twojej skórze ujawnić się mogą pojedyncze, zaognione pasy lub kilka drobnych poziomych pasków w białym kolorze − tak najczęściej prezentują się rozstępy na pośladkach i na udach. Rozstępy występują zarówno wertykalnie, jak i horyzontalnie − zależy, w którą stronę działa siła rozpierająca.

Wyróżnia się 2 fazy rozwoju rozstępów − w każdej z nich podskórne blizny wyglądają nieco inaczej.

Rozstępy − faza zapalna

W fazie zapalnej rozstępy mają intensywny różowy, czerwonawy, a czasem nawet czerwono-błękitny kolor. To moment, którego nie możesz przegapić, ponieważ, jak zaraz się dowiesz, to jedyny czas, kiedy walkę z rozstępami możesz jeszcze wygrać.

rozstępy

Rozstępy − faza zanikowa

W fazie zanikowej czerwone pręgi stają się jasnoróżowe lub wtapiają się w kolor skóry. Ich kolor blednie, jednak na skórze pozostaje widoczna pręga. Czasem przybiera formę białych, równoległych pasków (zwłaszcza rozstępy na pośladkach i na udach). Na brzuchu pojawić mogą się pionowe i poziome rozstępy, są one zwykle grubsze i bardziej widoczne. Niekiedy w fazie zanikowej rozstępy zmniejszają swoją objętość i zaczynają przypominać bruzdy”.

Rozstępy pojawiają się w różnych miejscach na ciele. Najczęściej występują na brzuchu (szczególnie po ciąży), biodrach, przy biuście, na nogach, udach, pośladkach, bicepsach, czy plecach. Wszędzie tam, gdzie skóra jest rozciągana „powyżej swoich możliwości”. Duże napięcie sprawia, że uwalniają się enzymy, które rozkładają włókna kolagenowe i elastylowe.

jak pozbyć się rozstępów

Od czego robią się rozstępy? Przyczyny pękania skóry

Aleksandra Wolska pisze:

„Prawie dwukrotnie częściej rozstępy dotyczą kobiet niż mężczyzn. Spowodowane jest to nie tylko okresami ciąż − co jest niezwykle częstą przyczyną rozstępów na brzuchu i w okolicach biustu, ale i częstymi wahaniami wagi spowodowanymi m.in. przez gospodarkę hormonalną.

A co wywołuje rozstępy? Zwykle mówi się o tym, że te specyficzne blizny na ciele pojawiają się wtedy, kiedy skóra nie nadąża się rozciągać do zwiększającej się objętości ciała. Nie jest to do końca właściwe wyjaśnienie. Rozstępy na brzuchu, udach, pośladkach, ramionach, plecach czy jeszcze w innych częściach ciała powstają przez upośledzenie komórek skóry. Nie są one w stanie zapewnić produkcji białek takich jak kolagen i elastyna, które odpowiadają za sprężystość i elastyczność skóry. W wyniku napięcia mało elastycznej skóry dochodzi do pęknięcia włókien kolagenowych. ”

Rozstępy mogą pojawić się z powodu:

  • zmian hormonalnych (np. nadmierna ilość kortyzolu we krwi wpływa na pogorszenie jakości produkowanych włókien),
  • przyjmowania leków z hormonami steroidowymi (wstrzymują syntezę kolagenu),
  • złej diety (niedobór cynku),
  • uwarunkowań genetycznych.

Szczególnie podatne na tego rodzaju defekty są kobiety ciężarne, osoby z nadwagą, nastolatki w okresie dojrzewania, sportowcy (głównie kulturyści), czy osoby, które często tyją i chudną. Narażeni są na nie również ci z predyspozycjami genetycznymi oraz przyjmujący leki steroidowe.

Aleksandra Wolska pisze dalej:

„Istnieje teoria, mówiąca o tym, że na powstawanie rozstępów wpływ mają także hormony, szczególnie podwyższony poziom kortyzolu, zwanego też hormonem stresu. To m.in. przez niego skóra kobiet w ciąży podatna jest na pojawienie się tygrysich pasów”.

rozstępy na udach

Czy da się usunąć rozstępy?

Zła wiadomość jest taka, że całkowite usunięcie rozstępów (tych, które już się utrwaliły i zaczynają przypominać blizny) jest możliwe jedynie dzięki zabiegowi chirurgicznemu – takie rozwiązanie stosuje się przy wyjątkowo głębokich bliznach.

 

     

    Dobra wiadomość brzmi jednak, że jeśli zadziałasz wcześnie, duża szansa, że nie będzie ich widać. Z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej i oczywiście, odpowiednie kosmetyki. Zawarte w nich substancje wspomagają regenerację komórek i pobudzają syntezę włókien kolagenowych. Najpierw jednak kilka słów o samych rozstępach.

    rozstępy na plecach

    Jak leczyć rozstępy?

    Aleksandra Wolska pisze:

    „Podstawową zasadą, którą musisz zapamiętać, jest to, że żeby pozbyć się rozstępów, musisz działać szybko. Jeżeli Twoje kreski na ciele są jeszcze zaognione, oznacza to, że stan zapalny wciąż się toczy i jest szansa na uratowanie skóry w tym miejscu. Nie rób sobie jednak zbyt dużych nadziei. W najlepszym wypadku uda Ci się ograniczyć widoczność rozstępów, jednak mogą one całkowicie nie zniknąć.

    Pozbywanie się zabliźnionych rozstępów, a więc bladoróżowych, białawych czy „przezroczystych” za pomocą balsamów i olejków, może okazać się walką z wiatrakami. Przy tak zaawansowanym stanie skóry, lepiej od razu udać się do gabinetu medycyny estetycznej. Niestety, usuwanie rozstępów, które przejdą w fazę zanikową, może okazać się bardzo kosztowne i czasochłonne.

    A jak leczyć rozstępy, z którymi jeszcze da się walczyć? Skuteczne produkty znajdziesz w naszym rankingu: Najlepszy krem na rozstępy – ranking TOP 7. Pamiętaj, że przy rozstępach liczy się po pierwsze tempo działania, a po drugie –  regularność i intensywność. Krem na rozstępy wcieraj w skórę każdego dnia, najlepiej 2 razy dziennie lub częściej. To, co może Ci pomóc to np. serum korygujące rozstępy Lierac Phytolastil, którego działanie oparte jest o 3 składniki: skrzyp, przywrotnik i bluszcz. Kosmetyk należy stosować 2 razy dziennie przez 8 tygodni, aby zobaczyć rezultaty, czyli likwidację lub rozjaśnienie rozstępów. Innym kosmetykiem godnym polecenia jest serum Mustela maternite, dedykowane młodym mamom. Producent wyraźnie zaleca nakładanie go na rozstępy dopiero się tworzące, świeże. Możesz stosować je podczas karmienia piersią, ale zachowaj szczególną ostrożność, aby nie dostało się do ust malucha. W skład tego serum wchodzą: kwas hialuronowy, gliceryna, NNKT oraz olej z marakuji.   

    rozstępy na brzuchu

    Kobietom w ciąży zaleca się pielęgnację skóry jeszcze przed narodzinami dziecka, kiedy rozstępy dopiero zaczęły się tworzyć i są w fazie zapalnej. Kosmetykiem bezpiecznym dla mamy i dziecka jest Pharmaceris M Tocoreduct forte, który można stosować od 4 miesiąca ciąży i po porodzie. Choć produkt pochodzi z serii dla mam, mogą stosować go również osoby z wahaniami wagi czy podatne na tworzenie się rozstępów. Kobiety w ciąży mogą wypróbować już od 8 tygodnia ciąży żelową konsystencję kremu – koncentrat redukujący rozstępy Oillan mama. Jest hipoalergiczny i bezpieczny nawet dla osób ze skórą atopową. W jego składzie znajdują się olej canola i olej sojowy, kompleks Hydroxyprolisilane CN, ekstrakt z lukrecji i witamina E. Ta mieszanka ma za zadanie uelastycznić skórę, nawilżyć ją, a także rozjaśnić i spłycić już istniejące rozstępy. Więcej kosmetyków na rozstępy dla mam znajdziesz w rankingu: Najlepszy balsam, oliwka, krem na rozstępy po ciąży – ranking kosmetyków do zadań specjalnych.

    Przetestowane i sprawdzone działanie na rozstępy ma olejek na rozstępy Bio-oil. Działa on holistyczne na skórę, poprawiając jej ogólny wygląd. Stanowi mieszankę olejków, które aktywnie działają na skórę z rozstępami lub bliznami, np. pozabiegowymi. Poleca się go także do skóry dojrzałej, aby zapewnić jej jędrność i elastyczność

    Sprawdź także przepis na domowy krem na rozstępy: Domowy krem na rozstępy z olejkiem z mięty. Sprawdź przepis!”.

    rozstępy na brzuchu ciążowym

    Jakie składniki na rozstępy są najlepsze?

    Masę perłową, którą kojarzymy głównie z funkcją ozdobną, wykorzystuje się też w kosmetologii. W jej składzie można znaleźć kryształy aragonitu (odmiana węglanu wapnia, używanego m.in. w pudrach, posiada też właściwości rozjaśniające) i biopolimery (czyli organiczne substancje budulcowe, w tym aminokwasy). Jaka jest jej rola? Przede wszystkim masa perłowa ma pomóc w usuwaniu blizn, przebarwień i wspierać metabolizm komórek skóry. Dodatkowo, odpowiada za tonizację skóry, jej rozjaśnienie i regenerację.

    Właściwości tego specyfiku były wykorzystywane już setki lat temu przez mieszkańców Azji i Ameryki Południowej. Podobno nawet sama Kleopatra miała używać masy perłowej jako odżywczego filtra chroniącego cerę przed słońcem. Dostępny w Polsce krem na rozstępy, w którym wykorzystuje się lecznicze działanie masy perłowej to Noscar krem z masy perłowej przeciw bliznom

    Problemowi rozstępów zaradzić może też Elancyl koncentrat korygujący. Specyfik ten cieszy się zwłaszcza pozytywnymi opiniami wśród kobiet z defektami na skórze po okresie ciąży. W jego składzie znajduje się:

    • fibrylina– wspomaga dojrzewanie włókien elastynowych, które utrzymują sprężystość skóry,
    • glukonian cynku– wspiera usuwanie wolnych rodników z organizmu, ma działanie antybakteryjne oraz pobudza syntezę kolagenu i elastyny,
    • glikolan guanidyny– pomaga rozpuszczać zrogowaciałą warstwę naskórka,
    • pigmenty maskujące.

    Ciekawą propozycją jest też serum w ampułkach korygujące rozstępy Lierac Phytolastilktóre w ponad 80% składa się z naturalnych, roślinnych wyciagów (bluszcz, skrzyp, przywrotnik). Zawarty w serum kompleks roślinny ma pobudzać syntezę włókien kolagenowych i elastynowych.

    rozstępy na pośladkach

    Aleksandra Wolska pisze:

    „Składnikami aktywnymi, które pomagają w walce z rozstępami, są przede wszystkim wyciągi roślinne oraz oleje. Do listy należy dołączyć także śluz ze ślimaka oraz olej ze słodkich migdałów (poleca się go kobietą w ciąży wcierać w brzuch oraz w piersi, aby uelastycznić skórę). Na uwagę zasługują także wspomniany ekstrakt z bluszczu, z bylicy bożego drzewka, kofeina, proteiny jedwabiu oraz wyciąg z żeń-szenia”.

    Jak pozbyć się rozstępów? 7 ciekawych zabiegów na rozstępy

    Nie da się ukryć, że kosmetyki przynieść mogą zadowalające efekty na etapie pielęgnacji profilaktycznej lub w bardzo wczesnym stadium rozstępów w fazie zapalnej. A co zrobić ze starymi rozstępami? Tu najlepiej udać się do gabinetu medycyny estetycznej, na profesjonalne zabiegi usuwania tygrysich pasów. Pomóc mogą Ci:

    1. Fraxel– laser frakcyjny. Jego światło to strumień impulsów wnikających pod skórę (nawet do 2 mm) i tworzących mikrouszkodzenia. Takie kontrolowane działanie pobudza regenerację i powstawanie nowych, zdrowych komórek,

    2. Chemabrazja– peeling medyczny (inaczej nazywa się go chemicznym). Z użyciem kwasu glikolowego/ pirogronowego/ azelainowego/ salicylowego/ migdałowego, zupełnie jak każdy inny peeling, złuszcza oraz stymuluje produkcję nowych komórek naskórka.

    od czego robią się rozstępy

    3. Mikrodermabrazja– za pomocą specjalnego aparatu, ściera się i wysysa starte komórki, aby pobudzić krążenie, produkcję włókien kolagenowych oraz poprawić elastyczność skóry.

    4. Dermabrazja– to złuszczanie naskórka specjalnym urzadzeniem z ostrą, wirującą głowicą, ale przy użyciu znieczulenia (punktowym lub ogólnym). Wszystko zależy od głebokości blizn.

    5. Mezoterapia– polega na wstrzykiwaniu w skórę mieszanek (koktajli) mających wpłynąć na pobudzenie produkcji kolagenu.

    6. Laser (barwnikowy, miedziowy, CO2 )– jego działanie to złuszczanie naskórka, który najpierw jest podgrzewany, a potem jego warstwy są odpreparowywane. Rana pozabiegowa wymaga dłuższej pielęgnacji. Powstaje strup i potrzebny jest czas, by skóra powróciła do odpowiedniej kondycji.

    7. Lipotransfer– pobiera się tkankę tłuszczową osoby poddawanej zabiegowi. Tkanka zawiera komórki macierzyste, dlatego jej przeszczep w okolice rozstępów ma pomóc w zniwelowaniu różnic na skórze.

    Jak widać, jest z czego wybierać. Decyzję o zabiegu skonsultuj z dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej. Pamiętaj, że rozstępy najlepiej jest leczyć jak najwcześniej. 

    rozstępy przyczyny

    Jak zapobiegać rozstępom? Profilaktyka działa najlepiej!

    Aleksandra Wolska pisze:

    „Jedna z podstawowych zasad profilaktyki rozstępów to utrzymywanie wagi. Niewielka fluktuacja w tym zakresie nie spowoduje dużych szkód na Twojej skórze. Jednak zbyt nagłe przybieranie na wadze, może doprowadzić do niemal nieodwracalnych zmian. Jeżeli masz tendencję do przybierania na wadze, warto pilnować kaloryczności swoich posiłków oraz uprawiać aktywność fizyczną. Sport pozytywnie wpływa na Twoje ciało: utrzymuje je jędrne i napięte. Ma to też niebagatelne znaczenie dla kondycji Twojej skóry.

    Żeby zapobiegać rozstępom, koniecznie regularnie nawilżaj skórę w newralgicznych miejscach, takich jak brzuch, uda, pośladki czy piersi. Ta skóra rozciąga się najszybciej. Preparaty na rozstępy tak naprawdę działają głównie profilaktycznie − możesz więc zacząć je stosować np. w okresie, kiedy przybierasz na wadze czy w ciąży (zwróć jednak uwagę na to, czy dany preparat jest bezpieczny dla kobiet w ciąży). Nawilżaj skórę olejami i kosmetykami z witaminą E oraz kwasem hialuronowym − to czynniki niezwykle ważne dla produkcji kolagenu i elastyny w skórze.

    Na etapie zapobiegania, warto też uskutecznić domowe sposoby na rozstępy. Należą do nich m.in. wcieranie w skórę oliwy z oliwek zmieszanej z sokiem z cytryny i fusami z kawy. Inną metodą jest masaż skóry za pomocą jutowej rękawicy oraz regularne peelingi z cukru czy soli”.

    Jeżeli chodzi o rozstępy na piersiach, sprawdź artykuł: Jak zapobiegać rozstępom na piersiach?

    Rozstępy na udach, plecach, pośladkach i brzuchu − walczyć czy zaakceptować?

    Aleksandra Wolska pisze:

    „Leczenie rozstępów nie jest łatwe i wymaga zwykle pomocy profesjonalisty. Choć kremy, sera i balsamy mogą pomóc i poprawić wygląd Twojej skóry − głównie rozjaśnić i spłycić nieco rozstępy − niestety większość z nich zostaje bezskuteczna w walce z zabliźnionymi zmianami. Jedną z najlepszych metod walki o piękny wygląd jest akceptacja własnego ciała. Rozstępy pojawiają się na skórze większości kobiet, a nawet u mężczyzn. Jeżeli jednak ma poprawić Twój komfort psychiczny, podejmij walkę z rozstępami jak najszybciej, najlepiej jeszcze w fazie zapalnej”.

    Źródła:

    1. Kamm A., Załęska I., Starosta A.: Porównanie skuteczności serii zabiegów mikrodermabrazji diamentowej i kwasu glikolowego w terapii rozstępów w fazie zanikowej, [w:] Kosmetologia Estetyczna, 2 / 2018 / vol. 7, Dostępny w Internecie: http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.2-3.pdf , [dostęp: 21.12.2021]
    2. Jastrzębska-Więsek M., Rychtyk J., Partyka A., Ludwikowska B.: Modern capabilities of streach marks treatment, [w:] Farmacja Polska 74(7):417-426, Dostępny w Internecie: https://www.researchgate.net/publication/339734672_Modern_capabilities_of_streach_marks_treatment, [dostęp: 21.12.2021]

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice