Witamina F, czyli jak działa zespół kwasów nienasyconych na skórę!

11. 2. 2020 · 5 minut czytania

Witamina F, inaczej określana jako kwas linolowy, posiada właściwości przeciwzapalne, odżywcze, lecznicze, nawilżające. W jakich produktach występuje? Sprawdź!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Witamina F, czyli jak działa zespół kwasów nienasyconych na skórę!

Witamina F, lepiej znana jako kwas linolowy, jest idealnym wsparciem dla skóry uszkodzonej i podrażnionej, np. po zabiegach dermatologicznych. Ma właściwości przeciwzapalne, lecznicze, odżywcze i nawilżające. Jest niezbędna do rozwoju błony lipidowej Twoich komórek. Idealnie sprawdza się w pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt.

Witamina F w rzeczywistości nie pasuje do standardowej definicji tradycyjnej witaminy. Tak naprawdę jest to absolutnie niezbędny dla Twoich procesow biologicznych tłuszcz, a dokładniej mieszanina niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Twój organizm sam nie potrafi wytworzyć witaminy F, dlatego pobiera ją z jedzenia.

Niezbędne kwasy tłuszczowe są potrzebne do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania zdrowych komórek. NNKT uczestniczą w syntezie lipidów tkankowych i w cyklu życiowym komórek serca. W ich skład wchodzą kwasy jednonienasycone i wielonienasycone (omega-3 i omega-6).

Sprawdź też, dlaczego kwasy Omega są ważne dla zdrowia.

witamina F

 

Witamina F − działanie

Witamina F nie tylko pozytywnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci, ale przynosi równie dużo korzyści dla całego organizmu. Spożywanie produktów, które jej dostarczają pomaga zmniejszać poziom cholesterolu we krwi, a nawet spalać tłuszcz, bo witamina F stymuluje produkcję żółci. Przy okazji chroni nerki i wątrobę, a także ogranicza ryzyko wystąpienia zawału, miażdżycy czy udaru mózgu.

NNKT − źródła

Często można spotkać się z opinią, że jedzenie orzechów pozytywnie wpływa na Twój mózg i na układ nerwowy − to między innymi zasługa witaminy F. Znajdziesz ją w orzechach włoskich, laskowych, migdałach, nasionach dynii, pestkach słonecznika, kiełkach pszenicy czy w awokado. Występuje również w niektórych olejach (z wiesiołka, słonecznikowym, rzepakowym, z pestek dyni, migdałowym, sojowym, z pestek czarnej porzeczki, krokoszowym, arachidowym i lnianym) i oliwie z oliwek.

Regularne dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki witaminy F pomaga zapobiegać zaparciom, wzmocnić odporność organizmu a także powtrzymać zmiany zwyrodnieniowe gruczołów łojowych.

Sprawdź też trany i oleje rybie.

NNKT − źródła

Witamina F − zastosowanie

1. Witamina F w kosmetykach dla dzieci

Oprócz produktów spożywczych, w których witamina F wystepuje naturalnie, wykorzystuje się ją również w kosmetyce. Warto wiedzieć, że witamina F nie powoduje efektów ubocznych. Między innymi dlatego bardzo często pojawia się w składzie produktów do pielęgnacji podrażnionej skóry dzieci i niemowląt. Oliwki (Bambino oliwka dla dzieci i niemowląt z NNKT czy Ziaja Ziajka oliwka do pielęgnacyji dzieci i niemowląt), kremy (Mustela Bebe), maści i balsamy z witaminą F dla dzieci wzmacniają barierę hydrolipidową ich młodej i wrażliwej skóry. Dodatkowo łagodzą objawy podrażnienia, koją skórę i chronią ją przed nadmiernym przesuszeniem.

2. Witamina F na podrażnioną i suchą skórę

Kwas linolowy pomaga w pielęgnacji skóry, zwłaszcza gdy potrzebne jest wsparcie przeciwzapalne, nawilżające i lecznicze. Dlatego kosmetyki z kwasem linolowym poleca się szczególnie osobom z podrażnioną skórą, np. uszkodzoną zabiegami kosmetycznymi, oparzeniami słonecznymi i termicznymi, otarciami czy odmrożeniami. Jednym z kosmetyków o takim działaniu jest GorVita maść witaminowa A+E+F. Jako, że witamina F zmniejsza stany zapalne może być wyjątkowo korzystna dla osób z problemami zapalnymi skóry, takimi jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca.

Oprócz tego NNKT ułatwiają przenikanie innych składników aktywnych w głąb skóry, takich (np. przeciwutleniacze), ze względu na ich zdolność do przenikania bariery skórnej.

nnkt produkty

 

Suchość włosów i skóry, wypadanie włosów, słabsze gojenie się ran i zmniejszona zdolność komórek do autoregeneracji to często efekty niedoboru witaminy F. Inne objawy niedoboru NNKT to między innymi zmiany zapalne skóry, łojotok, zajady, stany zapalne dziąseł, trądzik, łupież, rozdwajające się włosy, białe plamki na paznokciach lub nadmierne łuszczenie się naskórka.

3. Witamina F na trądzik

Witamina F sprawdza się także w walce z trądzikiem − zmiękcza skórę, chroni najbardziej jej zewnętrzną warstwę przed światłem UV, zanieczyszczeniami i infekcjami i sprawia, że pozostaje elastyczna i witalna. Badania pokazują, że osoby cierpiące na trądzik były w stanie zmniejszyć rozmiar krosty o 25% w ciągu zaledwie jednego miesiąca miejscowego stosowania kwasu linolowego. Aknicare Cream do cery tłustej ze skłonnością do łojotoku to krem z witaminą F stworzony z myślą o cerze trądzikowej. W pielęgnacji tego problemu i redukcji widoczności blizn sprawdzi się też bardzo popularny obecnie produkt: Snailmed, maść ze śluzem ślimaka 40,07 %.

Sprawdź recenzję tego produktu: Blizny po trądziku żegnajcie! Recenzja kremu Snailmed 40,07%.

witamina F w kosmetyce

Witamina F dobra dla zdrowia!

Witamina F jest cennym składnikiem, z którego korzysta wiele marek. Właściwy sposób użycia różni się w zależności od produktu, ale czystą jej formę można stosować zarówno rano, jak i wieczorem jako część codziennej rutyny.

Witamina F nawilża, zatrzymuje wilgoć, goi, ma wysoką zawartość przeciwutleniaczy, działa przeciwzapalnie, przywraca ochronną barierę skóry. Mieszanka NNKT nadaje się do wszystkich typów skóry, a w szczególności do cery trądzikowej i do delikatnej skóry dzieci i niemowląt. Można ją bezpiecznie stosować 2 razy dziennie, rano i wieczorem. Witamina F i produkty z jej zawartością działają dobrze z kremami nawilżającymi, produktami przeciwzmarszczkowymi i produktami SPF. Można ją bezpiecznie stosować ze wszystkimi składnikami.

  

Źródła:

1. K. Boczar, Witamina F, Specjalistyczny Portal dla Dietetyków

2. A. Lawrenson, reviewed by Dr. Rachel Nazarian (Board-Certified Dermatologist), Everything You Ever Wanted to Know About Vitamin F

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice