Zapuszczanie włosów przed ślubem − plan na 3 miesiące

16. 10. 2017 · 8 minut czytania

Twój ślub zbliża się wielkimi krokami? Sprawdź co zrobić, aby wzmocnić włosy i pobudzić ich wzrost. Zobacz, jak ochronić się przed rozdwajaniem kosmyków i zadbać o skórę głowy. Dowiedz się więcej!

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Zapuszczanie włosów przed ślubem − plan na 3 miesiące

Planowanie ślubu trwa nawet około 2 lat. Jeśli jednak w ostatniej chwili wymyśliłaś sobie, że na ślubnym kobiercu pochwalisz się naturalnym welonem z włosów − masz jeszcze szansę zapuścić włosy, choć o parę centymetrów. Zobacz plan zapuszczania włosów przed ślubem, który rozpisałam dla Ciebie na 3 miesięce.

Co wpływa na porost włosów?

Czy 3 miesiące na zapuszczenie włosów to dużo? Dla jednych to wieczność, która zakończy się 10 cm wzrostem włosów, dla innych to zaledwie chwila, w której włosy zdążą urosnąć o marne 3 cm. Wszystko zależy od rodzaju włosów, jakie posiadasz − kręcone, proste, cienkie, zniszczone etc.

Na tempo wzrostu włosów wpływa także Twój wiek − u kobiet starszych włosy rosną zdecydowanie wolniej, dlatego jeżeli jesteś już po 30 tym bardziej powinnaś wprowadzić szczególny plan wspomagania zapuszczanie włosów.

Sprawdź, jak dbać o włosy zimą.

Co wpływa na porost włosów

 

Zapuszczanie włosów: działaj sekcjami!

Jeżeli zapuszczanie włosów bierzesz na poważnie, powinnaś działać sekcjami: końcówki, skóra głowy, suplementy diety i przede wszystkim struktura włosów po całej długości. W swoim planie zapuszczania włosów nie pomiń żadnej z nich, a będziesz cieszyć się pięknym i długim welonem naturalnych włosów.

Końcówki włosów

1. Ostre cięcie

Zapuszczanie włosów zacznij od porządnego obcięcia zniszczonych i przerośniętych włosów. Bardzo ważna w tym względzie będzie komunikacja z fryzjerem czy stylistą fryzur.

Dobrze będzie, jeżeli udasz się do fryzjera, który będzie przygotowywał Twoją ślubną fryzurę. Powiedz mu, że wprowadzasz plan zapuszczania włosów, a on już będzie wiedział, co robić. Przede wszystkim wyrówna włosy oraz obetnie wszystkie suche i zniszczone włosy.

Jeżeli masz włosy w długości do ramion − będzie to Twoje ostatnie cięcie przed ślubem. Kiedy jednak zapuszczasz zdecydowanie krótsze włosy w punkcie startowym − odwiedź fryzjera na pocięcie końcówek za półtora miesiąca.

Sprawdź też, jak kompleksowo zadbać o włosy.

Obcięcie włosów przed ich zapuszczaniem

 

2. Nawilżaj końce!

Zapuszczanie włosów to przede wszystkim dbałość o zdrowe i nierozdwajające się końce. Żebyś nie musiała zmagać się z przerośniętymi suchymi końcami, wcieraj w mokre końcówki włosów (do 3 cm wysokości mierząc od dołu) codziennieodrobinę ulubionego oleju: może to być specjalny drogeryjny olejek wygładzający końcówki lub po prostu naturalny olej kokosowy czy olej z pestek winogron. Nie przesadzaj z ilością oleju − niech będzie to kilka kropel. Ważnej jednak, żeby o końcówki dbać!

Dodatkowo Anwen poleca wcieranie w końcówki, wraz z olejem, odpowiedniego serum lub preparatu z keratyną, np. jedwabiu.

 

3. Nie łam włosów!

Żeby uniknąć mechanicznego złamania końcówek włosów, pamiętaj o zaplataniu włosów w warkocz na noc. Dbaj też o włosy w czasie wietrznej pogody − związuj je lub właśnie zaplataj w warkocz, żeby nie złamać włosów gumką do włosów. W ten sposób unikniesz przycinania włosów torebką czy szalikiem.

A i jeszcze bardzo ważne − żeby nie łamać włosów i nie wyrywać ich − związuj włosy klipsami, klamrami lub popularnymi ostatnio plastikowymi, sprężykowatymi gumkami do włosów − one nie będą łamać włosów tak, jak tradycyjna gumka.

Sprawdź też odżywki do włosów.

Skóra głowy

To chyba najważniejszy punkt w programie zapuszczania włosów, bo to właśnie tu stymulujesz cebulki włosów do wzmożonego porostu i wypuszczania nowych włosków, które zagęszczą Twoją fryzurę. Tu także powinnaś działaś na kilka frontów!

1. Ampułki na porost włosów i przeciwko wypadaniu

O ampułkach wzmacniających włosy pisałam już w artykule: 5 najlepszych ampułek na wypadanie włosów [Opinie blogosfery], do którego lektury serdecznie Cię zapraszam.

Ampułki na włosy działają wielowymiarowo: zapobiegają wypadaniu, stymulują wzrost nowych włosów, a przede wszystkim wzmacniają włosy u samej nasady. Ampułki to bardzo skoncentrowana bomba witaminowa dla skóry głowy. Działają znacznie szybciej niż maski czy odżywki.

Ampułki na porost włosów

Kuracja ampułkami jest długotrwała − powinna trwać całe 3 miesiące i składać się z bardzo regularnego, codziennego wcierania w skórę głowy preparatu. Świetne efekty i znaczny wzrost włosów możesz osiągnąć dzięki Vichy Dercos Neogenic albo Seboradin FitoCell Serum kuracja stymulująca odrost włosów z roślinnymi komórkami macierzystymi.

2. Serum i wcierki na porost włosów

W oprócz ampułek, możesz wzbogacić swój plan zapuszczania włosów o dodatkowe wcierki na szybszy porost włosów. Jakie wcierki na porost włosów stosować? Mogą być to naturalne produkty, np. wcierka z kozieradki (polecana szczególnie przez Anwen) czy olej łopianowy lub rycynowy. Naturalną wcierkę możesz zacząć stosować codziennie przez pierwszy miesiąc, a następie kontynuować kurację 2 − 3 razy w tygodniu przez kolejne dwa miesiące.

Serum do włosów

I tu bardzo ważna będzie Twoja baczna obserwacja! Nie ma idealnego rozwiązania uniwersalnego dla wszystkich. Zapuszczanie cienkich włosów będzie wymagało zupełnie innej pielęgnacji niż zapuszczanie burzy puszystych loków. Jeżeli okaże się, ze Twoje włosy źle reagują na wcierki, czy też ich ilość (szczególnie jeżeli zdecydujesz się połączyć naturalne metody z profesjonalnymi ampułkami), odstaw wcierkę na tydzień i zobacz, czy włosy wróciły do równowagi. Zbyt duża ilość substancji odżywczych może także obrócić się przeciwko Tobie − włosy mogą matowieć czy przetłuszczać się u nasady.

Podobnie postępuj z profesjonalnym serum czy skoncentrowanym preparatem na porost włosów. Jeżeli zauważysz, że ampułki i serum świetnie się uzupełniają − nic nie stoi na przeszkodzie w ich połączeniu. Ale w przypadku spadku kondycji włosów − zdecydowanie nanieś poprawki do swojego planu i wycofaj z niego serum lub ampułki. Kosmetyki godne polecenia to: Long 4 Lashes, serum stymulujące wzrost włosów,Pharmaceris H H-Stimuloforten preparat do intensywnej kuracji stymulacyjnej wzrost włosów 125 ml, czy Revitax, serum na porost włosów.

Jeżeli zapuszczasz cienkie włosy polecam Ci przede wszystkim Kamiwaza, naturalny stymulator wzrostu włosów, który stosować powinnaś codziennie przez pierwszy miesiąc, a następnie 2 - 3 razy w tygodniu przez kolejne dwa miesiące.

3. Masaż głowy

Nakładanie na włosy wcierki to dobry moment na masaż skóry głowy. Zapuść swoje palce lub specjalny metalowy masażer do głowy w gąszcz swoich włosów i przez 10 − 15 minut wykonuj delikatny masaż skóry głowy. Dzięki temu pobudzisz krążenie w skórze głowy, a cebulki będą bardziej odżywione i chętniej zaczną rosnąć. Masaż wykonuj codziennie, np. przed snem. Ale uważaj! Robiąc masaż głowy, bądź bardzo delikatna, żeby nie wyrwać sobie przy tym garści włosów.

Masaż głowy pozytywnie wpływa na porost włosów

Suplementy diety

Dieta cud na porost włosów? A no tak! Żeby dodatkowo wspomóc porost włosów wzbogać swoją dietę o:

1. Drożdże!

Choć wydawać Ci się może to niezbyt smaczne, delikatnie mówiąc, codzienne wypicie szklanki drożdży wspomoże wzrost Twoich włosów. Drożdże zawierają bardzo dużo witamin z grupy B, a także biotynę, która poprawia kondycję włosów. Oprócz tego w drożdżach znajdziesz magnez, fosfor, no i żelazo.

Jak przygotować eliksir na porost włosów? Wrzuć do szklanki 1/5 kostki drożdży (nie polecam drożdży instant!) i zalej wrzątkiem. Drożdże możesz osłodzić łyżką cukru.

Drożdże na porost włosów
 
2. Skrzyp i pokrzywa

Swoją dietę możesz uzupełnić także o specjalne suplementy diety, takie jak skrzyp czy pokrzywa. Skrzyp zawiera przede wszystkim krzemionkę, która wzmacnia włosy i stymuluje ich wzrost. Pokrzywa z kolei sprawdzi się u Ciebie, jeżeli masz cienkie i przetłuszczające się włosy. Zioła możesz przyjmować codziennie w formie naparu (herbaty) lub w tabletkach.

    3. Witaminy!

    Rzecz jasna najlepiej w naturalnej formie! Skomponuj swoją przedślubną dietę tak, aby była bogata w witaminę B (sprawia, że włosy nie obumierają tak szybko), witaminę A i E (dla właściwej kondycji skóry głowy), a także witaminę H (czyli biotynę, której nie dobór sprawia, że włosy słabną i wypadają).

    Sprawdź też tabletki z witaminą B.

    Włosy po całej długości

    Tego punktu w Twoim programie nie może zabraknąć. Mycie głowy i pielęgnacja włosów w okresie zapuszczania powinna być przestawiona na właściwe tory. A mianowicie:

    1. Szampony i odżywki

    W codziennej pielęgnacji włosów podczas zapuszczania odstaw w kąt drogeryjne szampony z niższej półki. Na rynku pełno jest szamponów i odżywek stymulujących wzrost włosów np. Biovaxmed, Wypadanie włosów, czy Pharmaceris H, H-Stimupurin, specjalistyczny szampon stymulujący wzrost włosów. Warto więc się w taki wyposażyć.

    Szampony na porost włosów

     

    Możesz też sięgnąć po szampony z kreatyną, aby odżywić swoje włosy, nadać im sprężystości i blasku. Nie musisz myć włosów codziennie − nie wpadaj w paranoje i pozostań przy swojej zwykłej rutynie. Weź jednak pod uwagę, że nakładanie wielu preparatów na głowę, może oznaczać, że będziesz potrzebowała myć włosy częściej niż co 2 − 3 dzień. Wszystko zależy od tego, jak na kuracje ampułkowe czy serum zareagują Twoje włosy.

    2. Olejowanie!

    I nie mogę podkreślić tego bardziej! Olejowanie jest bardzo istotne w procesie dbania o włosy. Dzięki temu nawilżasz je i utrzymujesz w właściwiej kondycji przez cały okres zapuszczania. A zdrowe i wygładzone włosy to przede wszystkim rzadsze wizyty u fryzjera na podcinanie zniszczonych końcówek.

    Dobierz olej do swoich włosów i nakładaj go przynajmniej 2 razy w tygodniu − idealnie będzie jeżeli znajdziesz na to czas co drugi dzień. Pamiętaj też, że przy stosowaniu ampułek czy serum do skóry głowy, powinnaś unikać olejowania skóry głowy. O tym, jaki olej będzie dla Ciebie dobry pisała Lila w artykule: Olejowanie włosów – moje sprawdzone domowe sposoby.

    Olejowanie włosów
    3. Czesanie

     

    Staraj się utrzymywać włosy w ładzie i porządku. Częste rozczesywanie włosów pomoże Ci uniknąć ich plątania się czy łamania. Używaj do tego drewnianego grzebienia lub szczotki. I nie ciągnij! Rozczesuj włosy delikatnie, powoli nie szarpiąc! W końcu zależy Ci na zwiększeniu ilości włosów, a nie pozbyciu się z głowy najsłabszego ogniwa.

    Kilka zakazów: tego unikaj zapuszczając włosy

    Skoro naszkicowałam Ci plan na zapuszczanie włosów na 3 miesiące przed ślubem i podpowiedziałam Ci, co możesz robić, żeby pomóc swoim włosom rosnąć, muszę też uczulić Cię na pewne rzeczy i wyznaczyć kilka zakazów. Ale spokojnie − to wszystko dla Twojego dobra!

    • Unikaj prostownicy i suszarki do włosów − nie popadaj jednak w obsesję. Jeżeli musisz wykorzystać suszarkę, lokówkę lub prostownicę zrób to. Wybierz jednak sprzęt z jonizacją i płytkami ceramicznymi, a przede wszystkim przed potraktowaniem włosów ciepłem nałóż specjalny preparat termoochronny.
    • Nie rozjaśniaj − choć może być to trudne (uwierz mi rozumiem to, sama jestem naturalizowaną blondynką i nie wyobrażam sobie innego koloru na mojej głowie), postaraj się nie rozjaśniać włosów i nie traktować ich utleniaczami. Jeżeli chcesz rozjaśnić włosy udaj się do fryzjera i przekonaj się, że wykorzystuje on farby bez amoniaku.
    • Nie używaj gumek do włosów z metalowymi sprzączkami − to zabójca dla Twoich włosów. Włosy często zaplątują się w metalową sprzączkę, a Ty wyrywasz zdrowe i pełne jeszcze życia włosy. 
    • Unikaj słodyczy − cukier podnosi poziom insuliny, która może prowadzić do tego, że mieszki włosowe obumierają.
    Jeżeli wykonasz ten plan, z pewnością pójdziesz do ślubu z welonem, pięknych, zdrowych, długich włosów!
    Czego unikać podczas zapuszczania włosów

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Anna Wolska
      Aleksandra Anna Wolska
      Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice