Równowaga PEH – co to jest? Nowy sposób pielęgnacji włosów

20. 1. 2022 · 7 minut czytania

Równowaga PEH - co to za skrót i z czym się wiąże? Rozszyfrowujemy tajniki pielęgnacji włosów!

Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Równowaga PEH – co to jest? Nowy sposób pielęgnacji włosów

Twoje włosy są matowe, sztywne i pozbawione blasku, mimo stosowania zabiegów pielęgnacyjnych? Być może dostarczasz im zbyt dużo protein, a za mało składników nawilżających. Sprawdź, czym jest równowaga PEH i świadomie zadbaj o Twoje włosy, w zależności od ich porowatości oraz naturalnych potrzeb.

Czym jest równowaga PEH? Rozszyfrowujemy tajemniczy skrót!

Ostatnimi czasy bardzo wiele mówi się na temat pielęgnacji włosów zgodnie z równowagą PEH. Co oznacza ten zagadkowy kod? Te trzy litery to nic innego, jak skrót od „proteiny, emolienty, humektantytrzy grupy składników, na których powinna się opierać świadoma pielęgnacja włosów.

równowaga peh włosy

Niezależnie od rodzaju pasm i porowatości, musisz dostarczać im zarówno natłuszczenia, nawilżenia, jak i protein. Kluczem do odpowiedniej kombinacji, jest podaż składników z tych grup w odpowiednich proporcjach. Równowaga PEH nie polega jednak na tym, by były one równe – proteiny, humektanty, emolienty powinny być dostarczane zgodnie z indywidualnymi potrzebami włosów.

Jeśli Twoja pielęgnacja opiera się jedynie na stosowaniu szamponu, odżywki do włosów, a raz na czas maski, może się okazać, że równowaga PEH jest zaburzona. Możliwe, iż Twoje niskoporowate pasma otrzymują za dużo protein i emolientów, a za mało humektanów lub traktujesz włosy wysokoporowate niewłaściwymi emolientami. Takie praktyki skutkują zwykle pogorszeniem się kondycji kosmyków, utratą naturalnego połysku, a co gorsza – zwiększeniem porowatości.

równowaga peh włosy średnioporowate

Równowaga PEH zostanie zachowana, jeśli pasma otrzymają substancje z poszczególnych grup we właściwych ilościach. Żeby określić zapotrzebowanie kosmyków na humektanty, emolienty, proteiny, powinnaś odpowiednio dopasować kosmetyki pielęgnacyjne – najlepiej do porowatości, a potem obserwować, jak pasma na nie reagują.

Pamiętaj, że nie zawsze od razu uda Ci się wypracować odpowiedni sposób pielęgnacji i uzyskać równowagę PEH. Włosy mogą na początku różnie się zachowywać, w reakcji na zmianę kosmetyków i rytuałów pielęgnacyjnych, a wraz ze stopniowym przywracaniem równowagi, ich potrzeby będą się zmieniać. Planuj domowe zabiegi i notuj obserwacje – jaki kosmetyk stosowałaś i jak zareagowały na niego Twoje pasma. Okaże się to pomocne przy tworzeniu planów pielęgnacji na kolejne dni.

peh włosy

Kosmetyki PEH – jak wybrać odpowiednie?

Wybierając kosmetyki do włosów, nie kieruj się ceną, marką, ani obietnicami producentów. Tym, co powinnaś wziąć pod uwagę, jest tylko i wyłącznie skład produktów. To bardzo ważne, ponieważ nie każdy kosmetyk oznaczony jako „nawilżający”, zawiera humektanty, tak jak nie każdy „odżywczy” ma w składzie odpowiednie proteiny.

Spis składników zawartych w szamponie, odżywce, czy masce to cenna wskazówka – jeśli na samym początku znajdują się humektanty, jest on humektantowy – jeżeli proteiny, proteinowy. W ten sposób bez problemu dobierzesz kosmetyki do indywidualnych potrzeb Twoich włosów.

Jeśli nie wiesz, czym są poszczególne grupy składników, spieszę z podpowiedzią. Otóż głównym zadaniem protein jest odbudowa powierzchni włosów. Proteiny to po prostu białka, które wypełniają ubytki powstałe wskutek uszkodzeń pasm. Są niezbędne, by wzmocnić, wygładzić i uzupełnić braki w strukturze kosmyków.

W kosmetykach do pielęgnacji włosów najczęściej znajdziesz proteiny roślinne (sojowe, pszeniczne, owsiane), mleczne lub jedwabne, hydrolizowaną pszenicę, soję, mleko, keratynę, a także elastynę, kolagen, argininę i wiele innych.

proteiny humektanty emolienty

Z kolei emolienty to składniki natłuszczające. Tworzą na powierzchni włosów niewidoczną warstwę ochronną, zabezpieczającą przed uszkodzeniami oraz utratą nawilżenia. Chronią także przed wchłanianiem wilgoci z powietrza – często bardzo zanieczyszczonego. Pamiętaj, że każde włosy potrzebują emolientów, niezależnie od porowatości. Znaczący jest jednak dobór odpowiednich składników – niskoporowate pasma lubią zupełnie inne substancje natłuszczające niż kosmyki wysokoporowate.

Emolienty w kosmetykach to np.oleje naturalne do włosów (arganowy, makadamia, kokosowy), mineralne (ciekła parafina), masła (shea, bacuri, cupuacu), wosk pszczeli, czy lanolina.

    Humektanty to ostatnia, ale równie ważna grupa składników, których stosowanie zakłada równowaga PEH. Włosy muszą otrzymywać odpowiednią porcję nawilżenia – bez tego będą suche, łamliwe i pozbawione elastyczności. Czynniki, takie jak promienie UV, wysoka temperatura, czy stosowanie inwazyjnych zabiegów fryzjerskich, sprawiają, że wilgoć zawarta we włosach szybko odparowuje. Humektanty mają niezwykłe właściwości pochłaniające i wiążące cząsteczki wody w komórkach, dlatego są niezbędne do utrzymania odpowiedniego nawilżenia.

    humektanty emolienty proteiny

    Jakie humektanty znajdują się w kosmetykach do pielęgnacji włosów? Do najpopularniejszych zalicza się pantenol, alantoinę, glicerynę, kwas hialuronowy i jego pochodne, aloes, mocznik, kwas mlekowy, glikol propylenowy i wiele innych składników.

    Równowaga PEH a porowatość włosów – dopasuj składniki pielęgnacyjne do potrzeb Twoich pasm

    Już wiesz, dlaczego równowaga PEH ma znaczenie w przypadku pielęgnacji włosów. Czas dowiedzieć się, jakie dokładnie składniki należy stosować do pielęgnacji konkretnego rodzaju pasm.

    Równowaga PEH – włosy niskoporowate

    O tym, jak dbać o włosy niskoporowate pisała Ola Wolska – Włosy niskoporowate − jak je pielęgnować, żeby zachowały pełnię blasku? Technika pielęgnacji jest bardzo ważna, a jeśli dodatkowo dążysz do równowagi PEH, w niedługim czasie będziesz cieszyć się pasmami pełnymi blasku i witalności.

    proteiny emolienty humektanty

    Jak równowaga PEH powinna wyglądać w przypadku włosów o niskiej porowatości? Tu najważniejsze jest nawilżanie, dlatego stawiaj głównie na humektanty. Nie oznacza to oczywiście, że musisz pozbawić kosmyki źródeł białka, czy emolientów. Pasma niskoporowate lubią proteiny, zwróć jednak uwagę na ich rodzaj. Oto składniki, na które włosy o niskim odchyleniu łusek zazwyczaj dobrze reagują:

    Proteiny:

    Niskoporowate pasma uwielbiają glinki i wyciągi roślinne – sojowe, pszeniczne, czy owsiane.

    Emolienty:

    Do natłuszczania włosów o niskiej porowatości używaj olejów o małych cząsteczkach, które wnikają między delikatnie odchylone łuski. Takie pasma doskonale reagują na olej kokosowy oraz egzotyczne masła, np. shea, kakaowe, ucuuba, bacuri itp.

    Humektanty:

    Czyli to, co włosy niskoporowate lubią najbardziej! Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką kosmyków tego typu, postaw na pantenol, kwas hialuronowy albo aloes. Wyciąg z liści aloesu znajdziesz np. w Equilibra Naturale Aloe. Dodatkowo kosmetyk zawiera również wyciąg z pokrzywy, który wzmacnia cebulki, stymuluje mieszki włosowe i pomaga w walce z łupieżem.

    Równowaga PEH – włosy średnioporowate

    To pasma określane najczęściej mianem „normalnych”. Sprawdź, czego potrzebują, by wznieść się na wyższy poziom – do niskiej porowatości. Pamiętaj, że proporcje składników z każdej grupy musisz dobrać indywidualnie do swoich włosów, na podstawie obserwacji i notatek.

    równowaga peh

    Proteiny:

    Pielęgnacja średnioporowatych kosmyków powinna opierać się na hydrolizowanym jedwabiu oraz keratynie. Taką kombinację protein zawiera odzywka ekspresowa 7 w 1 Biovax. W składzie znajduje się także olej jojoba – polecany przez fryzjerów do olejowania włosów o średniej porowatości.

    Emolienty:

    Chcesz, by na Twojej głowie zapanowała równowaga PEH? Włosy średnioporowate uwielbiają emolienty takie jak oliwa z oliwek, wspomniany wcześniej olej jojoba, a także olej awokado oraz makadamia. Ten ostatni jest składnikiem odżywki Equalan GlySkinCare Macadamia Oil, która zawiera także keratynę – źródło protein idealne dla pasm o średniej porowatości.

    Olej makadamia znajdziesz także w masce do włosów Kallos omega – 6. Składniki kosmetyku pomagają uzupełniać ubytki w strukturze kosmyków oraz wygładzają łuski włosowe, zmniejszając porowatość.

    Humektanty:

    Włosy średnioporowate lubią wszystkie humektanty, pamiętaj jednak, że ich proporcje i rodzaj najlepiej dobrać na podstawie obserwacji.

    Równowaga PEH – włosy wysokoporowate

    Najbardziej niesforne ze wszystkich! Jak dbać o włosy wysokoporowate? Pisała o tym Ola – Jak dbać o włosy wysokoporowate? Oleje, kosmetyki, domowe zabiegi. Przy pielęgnacji stosuj wskazówki, które pomogą Ci osiągnąć idealną równowagę PEH.

    równowaga peh włosy wysokoporowate

    Proteiny:

    Do tej listy należą: elastyna, kolagen, proteiny jedwabne, pszeniczne, owsiane oraz mleczne. Źródłem mlecznych protein jest maska do włosów L'Biotica Milk Therapy Nie tylko doskonale odżywia, ale również pięknie pachnie!

    Emolienty:

    To podstawa pielęgnacji włosów o wysokiej porowatości. Do ich ulubionych emolientów zalicza się m.in. oleje: lniany, bawełniany, słonecznikowy, z pestek winogron, z czarnuszki.

    Humektanty:

    Najlepsze humektanty do włosów wysokoporowatych to kwas hialuronowy i siemię lniane. Pozostałe również można stosować – z umiarem.

    Równowaga PEH – dla kogo?

    Pielęgnacja w zgodzie z równowagą PEH to rozwiązanie dla każdego, komu zależy na dobrej kondycji i świetnym wyglądzie włosów. Jej podstawą jest metoda OMO, czyli odżywianie, mycie, odżywianie. Więcej na ten temat pisałam tu – Jak dbać o włosy? Twój kompleksowy przewodnik!

    Pamiętaj, by wszystkie kroki pielęgnacyjne zapisywać w notatniku. Dzięki obserwacjom, szybko zauważysz, na które składniki Twoje włosy reagują lepiej, a na które gorzej. To pozwoli zaplanować świadomą pielęgnację, idealną dla potrzeb Twoich pasm.

    Źródła:

    1. Niedziałek N., Robię włosing, czyli jak świadomie i skutecznie dbać o włosy, Warszawa, 2021.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Chojnowska
      Aleksandra Chojnowska
      Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Chojnowska
      Aleksandra Chojnowska
      Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice