Nawilżanie włosów – jak robić to z głową? Sprawdź!
Twoje włosy są przesuszone? Koniecznie poznaj nasz poradnik dot. nawilżania włosów. Przetestuj sposoby na piękne kosmyki rekomendowane przez Olę!
Spis treści
Nie tylko zabiegi fryzjerskie takie jak rozjaśnianie, koloryzacja, trwała ondulacja, czy stylizacja na gorąco mogą być przyczyną przesuszenia włosów. Objawami takiego stanu są matowe, łamliwe, szorstkie w dotyku pasma. Zwiększa się także skłonność do ich wypadania. Jak temu zapobiec? Sprawdź najlepsze sposoby na nawilżanie włosów i przywróć swoim kosmykom naturalny blask!
Dlaczego należy nawilżać włosy?
Czy wiesz, jak zbudowany jest włos? W przybliżeniu ma postać nieco podobną do szyszki składa się z rdzenia otoczonego korą, cementem i osłonką złożoną z łusek. Gdy jest nawilżony i zdrowy, łuski mocno przylegają do rdzenia, zapobiegając nadmiernej utracie wody z komórek, zapewniając solidną warstwę ochronną.
Rozchylają się one kiedy pasma ulegają uszkodzeniom, co powoduje rozszczelnienie się bariery chroniąca przed przesuszeniem. Woda odparowuje z głębi włosów, przez co stają się suche, matowe, szorstkie i mogą się puszyć. To jednak nie tylko kwestia estetyki kosmyki pozbawione niezbędnej wilgoci łatwiej się łamią, kruszą, a osłabione cebulki szybciej wypadają. Jeśli walczysz z puchem we włosach, przekonaj się, jak jeszcze możesz sobie z nim poradzić: 5 sposobów na puszące się włosy. Sprawdź!
Właśnie dlatego istotne jest nawilżanie włosów. Od stopnia przesuszenia zależy, jakie zabiegi stosować, i z jaką częstotliwością. Co ciekawe, o nawodnienie pasm należy dbać już na etapie mycia. Wybieraj szampony do włosów, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia, a jednocześnie nie przesuszają. Świetnym rozwiązaniem są kosmetyki micelarne, np. szampon micelarny Element. Zawiera on wyciąg z bazylii o właściwościach wzmacniających cebulki, dzięki czemu zapobiega ich wypadaniu.
Z kolei pod zagadkowym skrótem NMF kryje się naturalny czynnik nawilżający, który nawadnia skórę głowy i strukturę włosów. Nie zabrakło też roślinnych emolientów oleje z kokosa i z nasion słonecznika tworzą na powierzchni pasm naturalną barierę ochronną, zabezpieczającą przed utratą wilgoci.
Zaopatrz się w kosmetyk, który zapewnia silne nawilżenie włosów i przywraca im zdrowy połysk, a ich mycie będzie świetnym wstępem do kolejnych, nawadniających zabiegów.
Nawilżanie włosów a ich porowatość
Nie każdy uniwersalny sposób na nawilżenie włosów sprawdzi się w Twoim przypadku. Wiąże się to z ich indywidualnymi potrzebami i cechami, takimi jak rodzaj, typ, czy porowatość. Fryzjerzy wyróżniają 3 rodzaje porowatości niską, średnią i wysoką.
Włosy niskoporowate są gładkie, lśniące, mogą mieć tendencję do przetłuszczania, długo schną i są dość oporne na stylizację. Ich łuski silnie przylegają do powierzchni włosa, dlatego pasma o niskiej porowatości uznawane są za zdrowe. Chcesz wiedzieć, jak pielęgnować niskoporowate kosmyki? Przeczytaj Włosy niskoporowate jak je pielęgnować, żeby zachowały pełnię blasku?
Im mocniejsze rozchylenie łusek włosowych, tym wyższa porowatość. Dlaczego to takie ważne? Bo niskoporowate pasma nie lubią tych samych składników i zabiegów, co wysokoporowate. Jeśli Twoje włosy są suche, matowe, szorstkie i mają tendencję do puszenia się, sprawdź, jak kompleksowo o nie zadbać: Jak dbać o włosy wysokoporowate?
Zarówno szampony jak i odżywki do włosów powinny być zawsze dobierane do porowatości pasm. Jak to zrobić? Wystarczy popatrzeć na składniki kosmetyków, które mają zapewniać głębokie nawilżanie włosów przy niskiej porowatości do pielęgnacji można stosować olej kokosowy, czy masło shea, z kolei przy wysokiej oleje z nasion czarnuszki lub ogórecznika. Średnioporowate kosmyki bardzo lubią olej jojoba (o jego właściwościach przeczytasz tu Olej jojoba zamiast kremu na noc? Poznaj tajemnicze właściwości złotego wosku), który znajdziesz np. w intensywnie nawilżającej masce do włosów suchych Phytojoba.
Pamiętaj, że niewłaściwa pielęgnacja pasm może spowodować mocniejsze rozchylenie łusek i zwiększenie porowatości.
Czym jest równowaga PEH?
Ten tajemniczy skrót po rozwinięciu oznacza po prostu proteiny, emolienty i humektanty. To 3 główne grupy składników, niezbędne dla odpowiedniego nawilżenia, zdrowia i dobrej kondycji włosów. Utrzymanie równowagi PEH jest zależne od doboru odpowiednich substancji do pielęgnacji, w zależności od porowatości pasm. Specjalnie dla Ciebie stworzyłam składnikową mini ściągę:
Niska porowatość:
O nawilżanie włosów niskoporowatych najlepiej zadbają humektanty takie jak pantenol, kwas hialuronowy i aloes posiada go np. szampon Kallos Aloe. Do codziennej pielęgnacji stosuj lekkie proteiny roślinne i glinki. Nie zapominaj o emolientach, nawet jeśli obawiasz się obciążenia włosów niskoporowate pasma lubią olej kokosowy, masło kakaowe lub masło mango. Odżywki i maski nakładaj zawsze od połowy długości pasm, aż po końcówki.
Średnia porowatość:
Czym nawilżyć włosy średnioporowate? Do tego typu pasm możesz stosować wszystkie humektanty, ale z umiarem. Odżywiaj je z pomocą keratyny i hydrolizowanego jedwabiu oba te składniki zawiera TricoBotanica, szampon nawilżający do włosów. Olejowanie przeprowadzaj z użyciem olejów: z awokado, ze słodkich migdałów, czy makadamia.
Wysoka porowatość:
A jak nawilżyć włosy o mocno rozchylonych łuskach? Doskonałym humektantem jest siemię lniane! Dostarczaj pasmom kolagenu, elastyny, protein mlecznych i roślinnych. Pamiętaj, że podstawą pielęgnacji wysokoporowatych kosmyków są emolienty olej bawełniany, słonecznikowy, konopny i wiele innych.
Utrzymanie równowagi PEH to najlepszy sposób na codzienne nawilżanie włosów i ochronę przed przesuszeniem.
Jak nawilżyć włosy? Poznaj domowe sposoby
Jak najlepiej zadbać o nawilżenie włosów? Domowym sposobem! Oto kilka praktycznych trików, które pomogą Ci w pielęgnacji pasm.
Domowa maska do włosów
Już nasze prababcie miały swoje sposoby na nawilżenie włosów. W domu na pewno znajdziesz niezbędne składniki do przygotowania maski. Potrzebujesz płatków owsianych, jogurtu naturalnego i oleju roślinnego dobranego do porowatości Twoich włosów. 3 4 łyżki płatków zalej gorącą wodą i poczekaj do wystygnięcia. Następnie odlej jej nadmiar, dodaj 2 łyżki jogurtu, łyżkę wybranego oleju i zblenduj. Taką papkę nałóż na suche włosy, a po 30 minutach spłucz wodą i dokładnie umyj. Nie zapominaj o odżywce! Po umyciu nanieś na kosmyki produkt nawilżający, np. odżywkę serum do włosów odwodnionych Tołpa Green.
Olejowanie włosów
Całą skarbnicę wiedzy na temat olejowania włosów znajdziesz tu - Olejowanie włosów moje sprawdzone sposoby. Pamiętaj, by do zabiegu olejowania wybierać oleje dopasowane do porowatości Twoich pasm.
Metoda OMO
Ta metoda nie ma nic wspólnego z proszkiem do prania! Skrót oznacza odżywianie, mycie, odżywanie pielęgnację zaczyna się od nałożenia odżywki na mokre, nieumyte włosy. Po kilku minutach należy umyć pasma szamponem, by na koniec znów nanieść kosmetyk nawilżający, np. Gift of Nature odżywka do włosów suchych. Zawiera hydrolat z jaśminu oraz olej arganowy składniki chroniące przed utratą wilgoci i rozdwajaniem końcówek. Możesz stosować tę odżywkę, zarówno jako pierwsze i ostanie o w metodzie OMO. To doskonały sposób na nawilżanie włosów już na etapie mycia.
Nawilżanie włosów u fryzjera
Jeśli zniszczenia Twoich pasm są rozległe, domowe sposoby nie działają i nie wiesz już, czym nawilżyć włosy, możesz skorzystać z zabiegów oferowanych przez salony fryzjerskie. Fryzjer stylista przeprowadzi nawilżanie na podstawie kosmetyków dedykowanych rodzajowi i porowatości Twoich pasm. Może zaproponować także zabiegi z wykorzystaniem sauny parowej lub podczerwieni i ultradźwięków, emitowanych przez specjalne urządzenia.
W przypadku mocno uszkodzonych włosów, na przykład po dekoloryzacji czy rozjaśnianiu, fryzjerzy polecają tzw. botoks. Podczas tego zabiegu specjalista rozchyla łuski włosowe z pomocą odpowiedniego kosmetyku, by następnie nałożyć serum odżywcze.
Nawilżanie włosów komu przydadzą się nasze porady?
O ile zabiegi w gabinecie fryzjerskim polecane są zwłaszcza osobom, które mają bardzo suche, mocno odwodnione i matowe włosy, to domowe sposoby na nawilżanie włosów są dla każdego. Można stosować je niezależnie od rodzaju i porowatości pasm, najważniejsze to postawić na odpowiednie składniki i regularność. Pielęgnacja musi być przede wszystkim systematyczna inaczej nawet najlepsze kosmetyki nie pomogą w walce o zdrowe, nawilżone i lśniące włosy.
Źródła:
- Niedziałek N., Robię włosing, czyli jak świadomie i skutecznie dbać o włosy, Warszawa, 2021