Czym popijać leki?

Pytanie z 12. 9. 2023 2 minuty czytania
Anonimowe pytanie
Pytanie dot. popijania leków.
Magdalena Habuz-Falińska
Na pytanie odpowiada
Magdalena Habuz-Falińska

Sposób, w jaki zażywa się lek, jest tak samo ważny jak jego dobór. Często nie zastanawiamy się nad tym, czym popijamy swoje lekarstwa. To bardzo duży błąd, który może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Zdarza się, że chcemy szybko zapomnieć np. o bólu głowy, a pod ręką znajduje się akurat kawa czy herbata. W końcu w ulotce zostało napisane: „popić odpowiednią ilością płynu”. Niestety taka informacja w żaden sposób nie wskazuje na to, że nie możemy użyć w tym celu soku owocowego czy naparu ziołowego.

Zdecydowaną większość leków należy popijać wyłącznie przegotowaną, niegazowaną, ostudzoną wodą o objętości 200 ml. Kierując się tą zasadą, unikniemy błędów i nieprzyjemnych konsekwencji. Postępować w ten sposób należy nie tylko w przypadku leków, ale również suplementów diety.

Zrezygnuj z wody mineralnej do popijania leków. Obecne w jej składzie jony wielowartościowe mogą osłabić wchłanianie niektórych leków (np. tetracyklin, bisfosfonianów).

Dowiedz się również, ile wody pić i jak nawodnić organizm.

Warto zapamiętać, które napoje są bezwzględnie zakazane do popijania leków.

  • Soki – a zwłaszcza sok grejpfrutowy, który działa jako inhibitor enzymatyczny, przez co zwiększa stężenie wielu leków we krwi do niebezpiecznego poziomu, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. W podobny sposób działają inne soki z cytrusów. Lepiej z nich zrezygnować na czas terapii lub zachować kilkugodzinny odstęp pomiędzy ich spożywaniem a przyjmowaniem leków.
  • Napary ziołowe – wydawać by się mogło, że skoro zioła posiadają właściwości lecznicze, można je uznać za bezpieczną alternatywę do przegotowanej wody. Napar z dziurawca jako induktor enzymatyczny zmniejsza stężenie wielu stosowanych leków we krwi, przez co terapia może okazać się nieskuteczna. Wchłanianie leków z przewodu pokarmowego zmniejszają także tzw. surowce śluzowe jak np. prawoślaz czy nasiona lnu.
  • Mleko – zawiera w swoim składzie m.in. jony wapnia, które bardzo obniżają wchłanianie leków z grupy tetracyklin stosowanych w terapii trądziku czy bisfosfonianów leczących osteoporozę. Poza tym posiada charakter zasadowy, obniżający kwasowość środowiska panującego w żołądku. Zmiana pH w obrębie przewodu pokarmowego zaburza wchłanianie wielu leków, np. dojelitowych (takich, które powinny rozpuszczać się dopiero w zasadowym środowisku jelit).
  • Alkohol – to oczywiste, ale nie może zabraknąć go na tej liście. Przyjmowany z popularnym paracetamolem bardzo szybko uszkadza wątrobę. Zażywany z metronidazolem czy nifuroksazydem może wywołać nieprzyjemną rekcję disulfiramową. Bardzo niebezpieczne jest jego łączenie z lekami stosowanymi w schizofrenii, depresji, padaczce czy bezsenności.
  • Kawa, herbata – zawarta w kawie kofeina, a w herbacie teina mogą nasilać działanie leków przeciwbólowych czy nasercowych. Dodatkowo teina może zmniejszyć działanie pewnych leków stosowanych w terapii schizofrenii nawet o 90% oraz wchłanianie preparatów żelaza.

 

Źródła:

  1. Jachowicz R. Farmacja praktyczna, PWZL 2010:452-456.
  2. http://www.aptekarzpolski.pl/2016/04/interakcje-lekow-z-zywnoscia/. [dostęp: 27.02.2021].

Podobne pytania

Najnowsze pytania