Betaina w kosmetykach − sposób na jedwabiście gładką skórę?

29. 1. 2019 · 5 minut czytania

Betaina to substancja nie bez powodu dodawana do kosmetyków. Składnik nawilża, wiąże wodę w komórkach, a także łagodzi podrażnienia. Dowiedz się więcej!
 
 

Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Betaina w kosmetykach − sposób na jedwabiście gładką skórę?

Betaina to naturalny aminokwas, który ma wspaniałe właściwości nawilżające i łagodzące. Stosuje się ją między innymi do łagodzenia podrażnień na skórze, np. po peelingach chemicznych. Ochrania błony komórkowe i przede wszystkim ma zdolności do wiązania wody − stąd jej właściwości nawilżające. Betaina coraz częściej wykorzystywana jest w produkcji kosmetyków, szczególnie do skóry wrażliwej i suchej. Zobacz, dlaczego skóra po pielęgnacji kosmetykami z betainą jest tak jedwabiście gładka.

Co to jest betaina?

Betaina to naturalny aminokwas, który jest syntezowany w Twoim ciele. Nazwa betaina pochodzi od czerwonych buraków. Często też możesz spotkać się z określeniem betaina cukrowa lub też betain (w kosmetykach nawilżających często pojawia się ten składnik w spisie INCI). To właśnie buraki cukrowe są bardzo bogatym źródłem betainy.

źródło betainy - buraki cukrowe

 

Betaina to pochodna glicyny, czyli najprostszego aminokwasu, który bierze udział w syntezie białek. Ten związek organiczny produkowany jest w organizmie równolegle z witaminą B4. Betaina jest niezwykle istotna dla Twojego ciała. Odpowiada m.in. za syntezę białek, w tym keratyny, która jest budulcem włosów, skóry i paznokci. Ale nie tylko dlatego znalazła uznanie przez koncerny kosmetyczne.

 

Betaina − właściwości zdrowotne

Betaina naturalnie wchodzi w skład Twojego soku żołądkowego. Badania wykazują, że wspomaga także pracę wątroby. Pomaga ją regenerować. Dlatego często produkty bogate w betainę, a także suplementy diety z betainą polecane są przy dietach odchudzających i różnego rodzaju oczyszczających organizm (detoks).

Betaina pomaga też wchłaniać z jedzenia ważne dla organizmu substancje odżywcze jak witamina B12, wapń czy żelazo. Betaina polecana jest także osobom z chorobami serca, bo obniża zawartość homocysteiny we krwi.

Co więcej, betaina, ze względu na swój udział w trawieniu, polecana jest tym, którzy dbają o linię. Betaina pomaga w spalaniu tłuszczu,  a nawet wspomaga budowanie suchej masy mięśniowej. Więcej na temat suchej masy mięśniowej możesz przeczytać w artykule: Sucha masa mięśniowa – rzeźba bez masy?

pomoc w budowaniu masy - betaina

 

Uważaj jednak, żeby jej nie przedawkować. Zbyt duża ilość betainy w diecie może prowadzić do biegunek czy innej formy rozstroju żołądka. Weź pod uwagę, że betainę w dość sporej ilości przyjmujesz codziennie w diecie − nawet do 2000 mg. Dietetycy zalecają, żeby całkowita, dzienna dawka betainy nie przekroczyła 6000 mg.

Betaina w kosmetyce

Działanie betainy jako naturalnego składnika diety i suplementów diety to jednak nie wszystko. Betaina została doceniona także przez przemysł kosmetyczny. A wszystko dzięki jej zdolnościom absorpcji wody. Betaina sprawia, że skóra i jej produkty (włosy i paznokcie) są dogłębnie nawilżone. Przez co skóra wydaje się jedwabiście gładka. Oprócz tego betaina nadaje skórze większą elastyczność. Specjaliści określają, że betaina w stężeniu powyżej 10% może działać na skórze przeciwstarzeniowo i przeciwzmarszczkowo.    

kosmetyki z betainą

 

Betaina występuje w formie białego, krystalicznego proszku, który możesz dodawać do kosmetyków. Oczywiście wiele kosmetyków już wykorzystuje betainę, żeby nadać skórze jedwabistej gładkości i ją nawilżyć. Jako składnik kosmetyku sprawia, że lepiej się rozsmarowuje na skórze, nie jest lepki i ma lżejszą konsystencję.

Sprawdź też kosmetyki do ciała.

betaina w postaci białego proszku

 

Ale to nie wszystko! Betaina ma zdolność łagodzenia podrażnień skóry wywołanych przez detergenty. Jeżeli więc pracujesz w środowisku chemicznym, często sprzątasz przy użyciu drażniących chemikaliów lub też pierzesz w rękach, śmiało wykorzystaj kremy z betainą, która będzie ukojeniem dla bolesnych podrażnień. Jeżeli zależy Ci na otrzymaniu efektu piany, np. w delikatnym mydle do rąk, możesz śmiało ją dodać, bo dobrze się pieni. Może więc stanowić alternatywę dla spieniających detergentów SLS czy SLES.

Betaina często dodawana jest też do szamponów i odżywek do włosów. Dlaczego? Bo potrafi zwiększyć ich objętość! Ale nie sprawia, że włosy będą się puszyć czy elektryzować. Co więcej, dobrze nawilża skórę włosów i same włosy.

Betaina w kosmetykach

A gdzie możesz znaleźć betainę? Na początek zwrócę Twoją uwagę na bardzo ważną rzecz. Kiedy poszukujesz betainy w składzie kosmetyków INCI, szukaj słowa BETAIN, a nie COCAMIDOPROPYL BETAIN. Ta druga substancja to detergent, która ma zupełnie inne, można nawet powiedzieć, odwrotne działanie do betainy.

Jak już wspomniałam betainę znajdziesz w kremach do twarzy nawilżających i łagodzących podrażnienia. Ze względu na to, że świetnie się pieni, ma też zastosowanie w żelach i piankach myjących do twarzy i ciała dla osób ze skórą atopową, wrażliwą i suchą. Możesz też znaleźć ją w kosmetykach przeznaczonych do delikatnej skóry naczynkowej i z trądzikiem różowatym. Znajdziesz ją w żelu do mycia twarzy Alaclarin Acne Rosacea, przeznaczony głównie do cery z trądzikiem różowatym, a także w delikatnej piance wzmacniającej naczynka od Pharmaceris N Puri-Capiliqmusse.

Betaina to także doskonały środek do mycia dla skóry dzieci i niemowląt. Często znajduje się w produktach kosmetycznych, które możesz stosować od 1. dnia życia dziecka. Przykładem zastosowanie betainy w składzie kosmetyku dla dzieci może być szampon w piance Pharmaceris E Emotopic czy szampon nawilżający od pierwszych dni życia, do skóry alergicznej, suchej, wrażliwej Oillan Baby. Do skóry niemowląt nadawać się będzie także delikatny i nawilżający kremowy żel do mycia Emolium Dermocare.

betaina w produktach do pielęgnacji dzieci

 

Dlaczego warto szukać kosmetyków, w których ważną rolę odgrywa betaina? Działanie betainy pomaga złagodzić podrażnienia, dobrze nawilżyć skórę, a także nadać objętości włosom. Betaina to łagodny środek, który znajduje się nawet w kosmetykach do wymagającej skóry atopowej i dla delikatnej skóry niemowlęcia.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice