Depilacja wąsika, czyli kobieca nauka golenia. Lekcja 3!

24. 7. 2018 · 4 minuty czytania

Wąsiki u kobiet należy systematycznie usuwać. Jak się ich pozbyć? Co zrobić, by wyeliminować wyrastające i nieestetyczne włoski? Jaka metoda depilacji uchodzi za najskuteczniejszą? Sprawdź!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Depilacja wąsika, czyli kobieca nauka golenia. Lekcja 3!

Wąsik na twarzy kobiety wygląda bardzo nieestetycznie. Niestety usuwanie włosków przy ustach nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Często powoduje podrażnienia i wysypki. Jak pozbyć się wąsika bez golenia? Który sposób jest najlepszy i czy golenie wzmacnia włoski sprawiając, że stają się ciemniejsze?

Depilacja wąsika – ogólne zasady

Depilacja wąsika w domu? Lepiej dobrze się do tego przygotuj.

Przed przystąpieniem do depilacji twarzy pamiętaj o kilku ważnych czynnościach:

1. Twoja skóra musi być odtłuszczona i dobrze osuszona.

2. Włoski wyrywaj wieczorem, tuż przed snem, żeby podrażniona skóra mogła się zregenerować do rana.

3. Po zabiegu oczyść skórę i nałoż krem lub olejek o właściwościach kojąco-regenerujących.

Depilacja wąsika

 

4. Przy depilacji nożykami, depilatorem używaj odkażonych i oczyszczonych urządzeń.

 

Jak depilować wąsik? Sprawdzone metody

Jest wiele różnych sposobów na usuwanie wąsika. Ale który z nich wybrać? Poniżej krótka charakterystyka każdego z nich. Zastanów się, który sposób najbardziej Ci odpowiada?

Jak wydepilować wąsik w najmniej bolesny sposób?

1. Nożyki do włosków lub golarka

Metoda ta jest coraz mniej popularna. A to dlatego, że po takiej depilacji mogą wyskoczyć podrażnienia skóry. Istnieje też przekonanie, że włoski odrastają grubsze i mocniejsze. Nie jest to do końca prawda – badania opublikowane w amerykańskim magazynie Scientific American potwierdzają, że nie ma na to dowodów. To, że włoski będą ciemniejsze jest jednak prawdopodobne nowe, odrastające włoski nie są jeszcze rozjaśnione od słońca, więc mogą mieć mocniejszy kolor.

Sprawdź też kosmetyki do cery wrażliwej.

Jak depilować wąsik

 

2. Krem do usuwania włosków

To metoda, której nie polecam Ci jeżeli masz wrażliwą skórę. Krem zawiera substancje rozpuszczające keratynę włosków i może działać drażniąco. Jego działanie nie wpływa w żaden sposób na cebulki włosków, więc łodygi szybko odrastają. Krem z resztkami włosków usuwa się z twarzy przy pomocy specjalnej szpatułki.

 Sprawdź też produkty do depilacji skóry.

Jak pozbyć się wąsika bez golenia?

1. Pęseta

To nadal popularna metoda usuwania wąsika – tania, ale niezbyt precyzyjna i wymaga cierpliwości. Ciężko uchwycić każdy włosek. Skóra po depilacji pęsetą nie będzie idealnie gładka, słabsze włoski mogą się urywać, więc cebulki i tak zostaną na swoim miejscu.

Depilacja wąsika za pomocą pęsety

 

2. Wosk (plastry do twarzy)

To szybki i skuteczny sposób usuwania wąsika, ale może być bolesny. Może też podrażniać wrażliwą skórę twarzy.

Depilacja wąsika woskiem

 

3. Pasta cukrowa (czyli depilacja arabska)

Użycie pasty cukrowej do depilacji stało się bardzo popularne. Tym bardziej, że można ją przygotować w domu (zobacz artykuł: Depilacja woskiem czy pastą cukrową? Poznaj wady i zalety). Składniki są naturalne i łatwo dostępne (cukier, woda, cytryna), a ich działanie rzadko drażni czy uczula skórę (cytryna jest tu jedynym alergenem). Resztki pasty łatwo zmyć z twarzy, co jest kolejną zaletą domowego specyfiku. Gotową miksturę (kawałek pasty, którą gniecie się w palcach do momentu, aż zacznie się lepić) rozprowadza się palcem ponad wargą − pod włos, żeby go postawić. Warstwa powinna przykrywać włoski. Po dokładnym przylepieniu pasty do skóry energicznie ją oderwij. Jeżeli chcesz wykonać ten sam zabieg, ale na ciepło − rozpuszczoną pastę rozsmaruj szpatułką nad wargą i przyłóż kawałek dżinsu, bawełny lub materiałowy pasek. Po dokładnym dociśnięciu zerwij pasek energicznym ruchem. Gotową pastę można również kupić online lub w dobrych drogeriach.

Depilacja wąsika pastą cukrową

 

4. Epistick

To rodzaj depilatora do twarzy, który nie jest zasilany prądem i ma postać wyginającej się sprężynki w kształcie litery U. Mechaniczne urządzenie działa podobnie, jak znane już w starożytności nitkowanie. Zalety to: brak podrażnień na skórze, niska cena i to, że możesz używać jej przy usuwaniu włosków z całej twarzy: policzków, czoła, wokół ust, z brody i z szyi. Nie używa się jej do usuwania owłosienia z innych części ciała. Wygiętą sprężynę przykłada się do twarzy i obraca uchwytami do momentu wyrwania niepotrzebnych włosków. Urządzenie nie szarpie naskórka, ale zabieg niestety jest bolesny. Po wszystkim skóra może być zaczerwieniona i wymaga nawilżenia − najlepiej preparatem o właściwościach kojących. Potrzeba cierpliwości skupienia i precyzji, żeby skutecznie usunąć wąsik tą metodą.

Sprawdź też kremy nawilżające do twarzy.

Depilacja wąsika epistickiem

Czym jest laserowe usuwanie wąsika w gabinecie kosmetyczki?

Depilacja laserem diodowym polega na zniszczeniu mieszków włosowych (cebulek włosa) całkowicie. Ta metoda nie zadziała u każdego − najlepiej sprawdza się w przypadku ciemnych włosków. W trakcie zabiegu może pojawić się uczucie pieczenia lub szczypania – wszystko zależy od wrażliwości skóry.

Oczywiście nie jest to kwestia jednego zabiegu, ale całej serii (3 − 8 razy z około miesięcznym odstępem). Cena zabiegu nie jest też niska (nawet kilkaset złotych za wąsik). Ale za to wąsik zostaje usunięty na stałe. Dla utrzymania efektu warto powtarzać zabieg raz do roku.

Laserowe usuwanie wąsika

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice